"Ўзсаноатқурилишбанк" АТБ фаолияти ўрганилди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев Тошкент шаҳридаги “Ўзсаноатқурилишбанк” АТБга ташриф буюриб, ушбу молия муассасасининг жорий фаолияти ва ривожланиш режалари билан танишди.
Учрашув давомида Банк раҳбарияти тақдим этилаётган хизматлар, жалб қилинган кредит линиялари, молиялаштирилган лойиҳалар, хорижий ҳамкорлар, банкни трансформатсиялаш доирасида амалга оширилаётган чора-тадбирлар, ахборот технологияларини жорий этиш, шунингдек, ушбу молия институти қошида ташкил этилган ўқув ва IT-марказлар тўғрисида тақдимот ўтказилди.
Хусусан, 2022 йилда Банк томонидан саноат, қишлоқ хўжалиги ва хизмат кўрсатиш соҳаларида 15,6 триллион сўмлик 1680 та лойиҳа молиялаштирилаётгани, шундан 70 фоизи фойдаланишга топширилгани қайд этилди.
Банк қошида ташкил этилган ўқув ва IT-марказларнинг батафсил тақдимоти бўлиб ўтди. Марказда асосий мақсадга эришилди, жумладан, қулай ижодий муҳит, ходимлар учун хавфсиз ва замонавий меҳнат шароитлари яратилди. Ўқув маркази бизнес-мураббийлар зали, маъруза зали, кенг кутубхонадан иборат бўлиб, IT-марказ дастурчилар, менежерлар, сервер хоналари ва музокаралар хоналарини ўз ичига олади.
Ўқув марказининг асосий мақсади банк ходимларининг касбий тайёргарлиги даражасини ошириш, ходимларни доимий такомиллаштириш механизмларини жорий этиш ҳамда стратегик ва банк амалиёти мақсадларига эришиш учун зарур бўлган кўникмаларни ўзлаштиришдир.
Марказда "Scrum" va "KANBAN" замонавий усуллари асосида банк лойиҳаларини бошқарадиган "Agile" гуруҳлари мавжуд. Улар банк тизимида жорий этилаётган янги лойиҳалар ва хизматларнинг ишга туширилишини қўллаб-қувватлайдилар ва ўзлари муассасанинг стратегик вазифаларидан келиб чиққан ҳолда дастурий маҳсулотлар яратадилар. Бугунги кунга қадар марказда "Ягона ойна", "SQB Business", "Кредит конвейери" ва "Жойида" каби лойиҳалар ишга туширилди. Бу банкдаги молиявий технологияларни (Fintex) ривожлантиришни кейинги босқичга олиб чиқиш учун асос яратади.
Учрашув якунида "Ўзсаноатқурилишбанк" масъул раҳбарларига хизматларни янада ривожлантириш ва сифатини ошириш бўйича тегишли топшириқлар ва тавсиялар берилди.

Изучена деятельность АКБ «Узпромстройбанк»
Заместитель Премьер-министра - министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев посетил АКБ «Промстройбанк» в г.Ташкенте, где ознакомился с текущим состоянием и планами по развитию этого финансового учреждения.
В ходе встречи руководством Банка была презентована информация о предоставляемых услугах, привлечённых кредитных линиях, финансируемых проектах, зарубежных партнёрах, о мерах, реализуемых в рамках трансформации Банка, внедрении информационных технологий, а также о созданных при данном финансовом учреждении учебных и IT-центрах.
В частности, отмечено, что Банком в 2022 году финансируется 1680 проектов в сферах промышленности, сельского хозяйства и оказания услуг на сумму 15,6 трлн сумов, из которых 70% уже реализованы.
Более подробно были презентованы учебный и IT-центр, созданные при Банке. Здесь достигнута главная цель - создана комфортная творческая среда, безопасные и современные условия труда для сотрудников. Учебный центр состоит из зала бизнес-тренеров, лекционного зала, обширной библиотеки, а IT-центр включает в себя помещения для программистов, менеджеров, серверные залы и переговорные комнаты.
Основной целью учебного центра является повышение уровня профессиональной подготовки сотрудников банка, внедрение механизмов непрерывного совершенствования персонала, и получения навыков, необходимых для достижения стратегических и операционных целей.
В центре работают группы «Agile», управляющие банковскими проектами по современным методикам «SCRUM» и «KANBAN». Они поддерживают запуск новых проектов и сервисов, внедряемых в банковской системе, и сами создают программные продукты, исходя из стратегических задач учреждения. На сегодняшний день в центре запущены такие проекты, как «Единое окно», «SQB Business», «Кредитный конвейер» и «Joyda». Это создает основу для вывода развития финансовых технологий (Fintex) в Банке на новый уровень.
По итогам встречи ответственным руководителям «Узпромстройбанка» даны соответствующие поручения и рекомендации по дальнейшему развитию и повышению качества услуг.