Президент Шавкат Мирзиёев Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси сессиясида иштирок этди
Нукус шаҳрида 26 август куни Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг навбатдан ташқари ўттиз тўртинчи сессияси бўлиб ўтди.
Уни Жўқорғи Кенгес Раисининг ўринбосари Атабек Давлетов олиб борди. Сессиянинг котибияти сайланиб, кун тартиби тасдиқланди. Унга кўра, иккита ташкилий масала кўрилди.
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси Мурат Камалов бетоблиги сабабли ваколат муддатини олдиндан тўхтатиш бўйича ариза билан мурожаат қилган.
Бу масала овозга қўйилди ва Қорақалпоғистон Республикаси Конституциясининг 83-моддасига мувофиқ, Жўқорғи Кенгес Раиси Мурат Камаловнинг ваколат муддатини олдиндан тўхтатиш ва эгаллаб турган лавозимидан озод этиш тўғрисида қарор қабул қилинди.
Сессияда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раисини сайлаш масаласи ҳам кўриб чиқилди. Қорақалпоғистон Республикаси қонунчилигига мувофиқ, бу лавозимга номзод депутатлардан иборат Оқсоқоллар кенгаши томонидан тавсия этилади. Шу боис Оқсоқоллар кенгаши тузилди.
Кенгаш аъзолари маслаҳатлашиб, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси лавозимига Оринбаев Аманбай Тлеубаевич номзодини тавсия этди.
Сессияда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари ўз сўзида Президент сифатида 6 йил давомида бошқа ҳудудларга нисбатан энг кўп, яъни 9 марта Қорақалпоғистонга келиб, бу ердаги оқсоқоллар, тадбиркорлар, ёшлар вакиллари билан кўп-кўп мулоқот қилганини таъкидлади.
Ушбу даврда Қорақалпоғистонни комплекс ривожлантиришга қаратилган 31 та фармон ва қарорлар қабул қилинди. Ҳудудда тадбиркорлик субъектлари сони 2 баробарга ортди, қарийб 4,5 мингта инвестиция лойиҳалари ишга туширилди.
Қорақалпоғистонда ичимлик сув таъминоти 40 фоиздан 68 фоизга, мактабгача таълим билан қамров даражаси 32 фоиздан 76 фоизга, аҳоли даромадлари жон бошига 2 баробарга ошди. 2017-2021 йилларда 26 минг 400 та турар-жойлар барпо этилди.
Аммо шунча саъй-ҳаракатларга, Қорақалпоғистонга ажратилаётган катта-катта маблағларга қарамай, ичимлик суви, ички йўллар, электр таъминоти, ишсизлик, нарх-наво каби масалаларда муаммолар сақланиб қолаётгани танқид қилинди.
Давлатимиз раҳбари номзодни лавозимга тасдиқлашдан аввал унинг муаммоларни ҳал қилиш ва ҳудудни ривожлантириш бўйича режаларини эшитишни таклиф қилди.
Номзод Қорақалпоғистонда тадбиркорликни, аграр соҳани ва инфратузилмани ривожлантириш, саноат лойиҳаларини кўпайтириш, аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш, таълим ва ёшларни қўллаб-қувватлаш бўйича таклифларини баён этди.
Президентимиз бу таклифларни маъқуллаб, уларни амалга ошириш учун фақат Қорақалпоғистон учун фойда солиғи, айланма солиқ, мол-мулк ва ер солиғи ставкаларини 2 баробар қисқартиришга кўрсатма берди.
Пахта ва ғалла майдонларини қисқартириб, ҳар бир оилага 2 гектардан ер ажратиш, Нукус шаҳрида саноат технопарки ва туманларда тадбиркорлик зоналари ташкил этиш, йўлларни таъмирлаш, электр, газ ва сув таъминотини яхшилаш бўйича кўрсатмалар берилди.
Президент Шавкат Мирзиёев Аманбай Оринбаевнинг раҳбарлик қобилияти, ватанпарварлиги ва инсоний фазилатларини ҳисобга олиб, унинг номзодига ўз розилигини билдирди.
- Сизнинг биттаю битта вазифангиз - халқни рози қилиш. Ҳар бир туман, қишлоқ ва овулларга кириб бориб, аҳолига муносиб турмуш шароити яратиш керак, - деди давлатимиз раҳбари.
Жўқорғи Кенгес депутатлари, жамоатчилик вакиллари сўзга чиқиб, номзодни қўллаб-қувватлади.
Саноқ комиссияси тузилди. Яширин овоз бериш йўли билан Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси лавозимига Аманбай Оринбаев сайланди.
- Мана, юксак ишонч, катта умидлар билан янги Раис сайладик, - деди Президент. - Энди у адолат, садоқат, масъулият ва тартиб-интизомни ўз фаолиятига мезон қилиб олиши керак. Халқимиз бағрикенг. Ватан ягона! Бирлашсаккина олдимизга қўйган улкан-улкан марраларга албатта етамиз.

President Shavkat Mirziyoyev attends the Session of the Jokarky Kenes of the Republic of Karakalpakstan
2022-08-26 | Politics
On August 26, Nukus hosted the extraordinary 34th session of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan.
Deputy Chairman of the Jokargy Kenes Atabek Davletov opened the meeting. The session secretariat was elected and the agenda was approved. It included two organizational issues.
Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan Murat Kamalov applied for early termination of his powers due to illness.
This issue was put to the vote. By Article 83 of the Constitution of the Republic of Karakalpakstan, a decision was made on the early termination of the powers of the Chairman of the Jokargy Kenes Murat Kamalov and dismissal from his post.
Issue of electing the Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan was also discussed at the meeting. According to the legislation of the Republic of Karakalpakstan, a candidate for this position was recommended by the Council of Elders, consisting of deputies. In this regard, a Council of Elders was formed.
After consulting, members of the Council recommended the candidacy of Amanbay Tleubayevich Orinbayev for the post of Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan.
The session was attended by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
The Head of the state noted that as President he visited Karakalpakstan more than other regions, that is, 9 times, during which he often exchanged views with elders, entrepreneurs and youth.
During this period, 31 decrees and resolutions aimed at the comprehensive development of Karakalpakstan, were adopted. The number of business entities in the region has doubled, about 4.5 thousand investment projects have been launched.
In Karakalpakstan, the provision of drinking water has increased from 40 to 68 percent, coverage of preschool education – from 32 to 76 percent, per capita income has doubled. In 2017-2021, 26 thousand 400 housing units were built.
However, despite all the efforts and huge funds allocated to Karakalpakstan, there are still problems in such issues as drinking water, internal roads, electricity, unemployment, prices”, the President criticized.
The Head of the state proposed to hear the candidate’s vision regarding the development of the region before considering the proposed candidacy.
The candidate outlined his proposals for the development of entrepreneurship, the agricultural sector and the infrastructure of Karakalpakstan, increasing the number of industrial projects, social protection of the population, education and youth support.
The President approved these plans and instructed to reduce the rates of taxes on profit, turnover, property and land tax by 2 times in Karakalpakstan to implement them.
Instructions were given to reduce the acreage for cotton and grain with the allocation of 2 hectares to each family, to create an Industrial Technopark and business zones in the districts in Nukus, to repair roads, improve electricity, gas and water supply.
President Shavkat Mirziyoyev, taking into account the leadership abilities, patriotism and human qualities of Amanbay Orinbayev, agreed on the candidacy.
“Your only task is to satisfy people. It is necessary to visit every district and village, create decent conditions for the population”, the Head of the state noted.
Deputies of the Jokargy Kenes and public members delivered speeches and supported the candidate.
An Accounting Commission was formed. By secret ballot, Amanbay Orinbayev was unanimously elected Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan.
“Having shown high confidence, with great hopes for the future, we have elected a new Chairman”, the President noted. Having defined justice, honesty, loyalty, responsibility, initiative and dedication as important criteria of activity, holding this position, is obliged to faithfully serve the people and justify the trust placed in him. Our people are generous. We all have one Motherland. Only by uniting, we will reach the planned high milestones.