Фармацевтика соҳасидаги лойиҳалар ўрганилди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев бошчилигидаги Ташқи савдо, инвестициялар, маҳаллий саноатни ривожлантириш ва техник жиҳатдан тартибга солиш масалалари бўйича Ҳукумат комиссияси Тошкент вилоятида ўз ишини давом эттириб бир қатор йирик инвеститсия лойиҳаларига ташриф буюрди.
Бундай ташрифларнинг асосий мақсади ҳудудларнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланишнинг жорий ҳолатини ўрганиш, тадбиркорларнинг муаммоларини аниқлаш ва уларни ҳал қилиш, инвестициявий, саноат ва экспорт фаолиятини ривожлантириш мақсадида барча имкониятлардан фойдаланиш бўйича таклифларни ишлаб чиқишдир.
Ташриф йўналиши бўйлаб биринчи бўлиб тиббиёт, ветеринария ва озиқ-овқат хавфсизлиги соҳалари учун биотехнологик маҳсулотларни ишлаб чиқиш ва ишлаб чиқариш билан шуғулланадиган "Росса" МЧЖ компанияси кўздан кечирилди. Лойиҳани амалга ошириш учун 5 миллион доллардан ортиқ маблағ жалб қилинди. Бу эрда замонавий ускуналар ўрнатилди ва тажрибали мутахассислар ишламоқда. 2021-2022 йиллардаги пандемия даврида компания СЕС эҳтиёжлари учун  COVID-19 ташхисини қўйиш учун 3,8 миллион ПCР тестини етказиб берди. Бу, биринчи навбатда, маҳаллий ишлаб чиқарилган диагностика воситаларига ички талабни қисман таъминлашга, иккинчидан, битта тест нархини 2021 йилда 30 минг сўмгача, 2022 йилда эса 27 минг сўмгача камайтиришга имкон берди.
Шунингдек, Ҳукумат комиссияси аъзоларига компаниянинг янги ишланмалари, шу жумладан ОИВ, Б ва C гепатитлари, инсон папилломавируси, сил, герпес ва бошқа инфектсияларни аниқлаш учун ПCР тест тизимлари тақдим этилди.
Комиссия ташриф буюрган навбатдаги манзил Зангиота туманидаги 130 гектар майдонда жойлашган "Toshkent Farma Park" инноватсион Фармацевтика илмий-тадқиқот кластерини қуриш майдончаси бўлди. Лойиҳа Республикада Фармацевтика саноатининг комплекс ривожланишини рағбатлантириш мақсадида амалга оширилмоқда.
Ўз тақдимотларида масъул раҳбарлар бажарилган ишларнинг жорий натижалари ва истиқболдаги режалари ҳақида сўзлаб беришди. Хусусан, кластер ҳудудида дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техника экспертизаси ва стандартлаштириш давлат маркази, илмий-тадқиқот марказлари, вивариум, Фармацевтика техник университети, ишлаб чиқариш корхоналари, маъмурий бинолар, стадионли спорт мажмуаси ва бошқа иншоотлар барпо этиш режалаштирилган. Ҳозирнинг ўзида Туркия, Чехия, Ҳиндистон, Хитой ва Ўзбекистоннинг йирик хорижий компаниялари резидент мақомини олишга қизиқиш билдирган. Ушбу компаниялар томонидан умумий қиймати 200 миллион долларга яқин лойиҳаларни амалга ошириш режалаштирилган.
Комиссия аъзолари кластернинг ҳар бир таркибий қисмини амалга оширишнинг ҳозирги ҳолати, ҳар бир объектни қуриш, муҳандислик коммуникатсияларига уланиш ва бошқа жиҳатлар билан қизиқишди.
Тадбиркорлар билан бўлиб ўтган мулоқотда бизнес учун долзарб масалалар кўтарилди, шунингдек, Фармацевтика маҳсулотлари ишлаб чиқариш соҳасини янада ривожлантириш бўйича конструктив ғоялар билдирилди. Масъул раҳбарларга кластер қурилишининг ҳар бир босқичини амалга ошириш, юзага келаётган муаммоларни аниқлаш ва уларни идоралараро яқин ҳамкорлик қилиш орқали тезкор ҳал этиш бўйича ишларни жадаллаштириш бўйича топшириқлар берилди.

Изучены проекты в фармацевтической отрасли
Правительственная комиссия по вопросам внешней торговли, инвестиций, развития местной промышленности и технического регулирования, возглавляемая заместителем Премьер-министра – министром инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшидом Ходжаевым продолжила работу в Ташкентской области, где посетила ряд крупных инвестиционных проектов.
Основная цель таких выездов на места – изучение текущего состояния социально-экономического развития в регионе, выявление проблем предпринимателей и их решение, выработка предложений по задействованию всех возможностей в части инвестиционного, промышленного и экспортного развития.
Первым на маршруте посещения стало ООО «Rossa» - компания, занимающаяся разработкой и производством биотехнологической продукции для сфер медицины, ветеринарии, пищевой безопасности. При реализации проекта освоено свыше 5 млн долларов. Здесь установлено современное оборудование и трудятся профессиональные специалисты. В период пандемии 2021-2022 годов компанией для нужд СЭС поставлено 3,8 млн ПЦР-тест систем, позволяющих диагностировать COVID-19. Это позволило, во-первых, частично обеспечить внутренний спрос на средства диагностики местного производства, а во-вторых – снизить стоимость одного теста до 30 тысяч сум в 2021 году, и до 27 000 сум в 2022 году.
Членам Правительственной комиссии представили также новые разработки компании, в том числе ПЦР тест-системы для определения ВИЧ, гепатитов B и С, вируса папилломы человека, туберкулеза, герпеса и других инфекций.
Следующей остановкой комиссии стала площадка строительства инновационного научно-исследовательского фармацевтического кластера «Ташкент Фарма Парк», разворачивающегося на 130 га земли в Зангиатинском районе. Проект реализуется в целях стимулирования комплексного развития фармацевтической отрасли в Республике.
В ходе презентаций ответственные руководители рассказали о текущих результатах проделанных работ и о планах на перспективу. В частности, на территории кластера планируется возвести Центр экспертизы и стандартизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, научно-исследовательские центры, виварий, Фармацевтический технический университет, производственные предприятия, административные здания, спорткомплекс со стадионом и другие объекты. Уже сейчас заинтересованность в получении статуса резидента подтвердили крупные зарубежные компании из Турции, Чехии, Индии, Китая и Узбекистана. Данными компаниями на территории кластера планируется реализация проектов общей стоимостью около 200 млн долларов.
Членов комиссии интересовали текущее состояние реализации каждого компонента кластера, ход работ по строительству каждого объекта, подключению к инженерным коммуникациям и другие аспекты.
В диалоге с предпринимателями были подняты актуальные для бизнеса вопросы, а также озвучены конструктивные идеи по дальнейшему развитию сферы производства фармацевтической продукции. Ответственным руководителям даны поручения в части ускорения работ по реализации каждого этапа создания кластера, выявления возникающих вопросов и их оперативного решения путем тесного межведомственного взаимодействия.