Электротехника саноатининг истиқболлари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвеститсиялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев раҳбарлигида «O‘zeltexsanoat» уюшмаси биносида электротехника саноатининг ҳозирги ҳолати ва яқин келажакда соҳада амалга ошириладиган асосий вазифаларни таҳлил қилишга бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Хусусан, сўнгги беш йил ичида соҳада кузатилган ўсиш тенденсиялари ҳамда Давлатимиз раҳбари томонидан жорий йилнинг 6 май куни электротехника саноатини ривожлантириш масалалари бўйича бўлиб ўтган йиғилишда қўйилган вазифаларнинг бажарилиши доирасида амалга оширилаётган комплекс чора-тадбирлар натижалари қайд этилди.
Жумладан, Тошкент вилоятининг Оҳангарон туманида мис ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш мақсадида янги "Мис кластери" ташкил этилмоқда. Қиймати 834 миллион доллар бўлган 7 та янги лойиҳа доирасида 128 минг тонна мисни қайта ишлаш учун қўшимча имкониятлар яратилади.
Бундан ташқари, мамлакатимизда қайта тикланадиган энергия манбаларини ишлаб чиқаришни кенгайтириш мақсадида Қашқадарё вилояти «Чироқчи» ЭИЗда "Муқобил энергия манбалари кластери" лойиҳаси амалга оширилаётгани таъкидланди. Бу эрда умумий қуввати 500 МВт бўлган 7 та лойиҳа жорий этилмоқда ва бир вақтнинг ўзида 500 та янги иш ўрни яратилмоқда. Инноватсион илмий ва ишлаб чиқариш кластерини яратиш бўйича ишлар олиб борилмоқда.
Йиғилиш доирасида Жанубий Кореянинг "SK NEXILIS" компанияси билан ҳамкорликда ташкил этилиши режалаштирилган ултра юпқа мис фолга ишлаб чиқариш мажмуаси, шунингдек, «O‘zeltexsanoat» уюшмаси томонидан ташкил этилган синов лабораторияси мажмуасининг лойиҳаси тақдим этилди.
Йиғилиш якунида лойиҳаларни амалга ошириш муддатлари ва сифати бўйича тегишли топшириқлар берилди, шунингдек, соҳани яна-да ривожлантириш бўйича аниқ вазифалар белгиланди.

Обсуждены перспективы развития электротехнической отрасли
Под руководством заместителя Премьер-министра - министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшида Ходжаева в здании Ассоциации «Узэлтехсаноат» состоялось совещание, посвященное анализу текущего состояния электротехнической отрасли и основным задачам на ближайшее будущее.
В частности, были отмечены тенденции роста за последние пять лет, а также результаты реализации комплексных мер в рамках исполнения задач, поставленных Главой государства на состоявшемся 6 мая текущего года совещании по вопросам развития электротехнической промышленности.
В частности, с целью увеличения объемов производства меди в Ахангаранском районе Ташкентской области создается новый «Медный кластер». В рамках 7 новых проектов стоимостью 834 миллиона долларов будут созданы дополнительные мощности по переработке меди в объеме 128 тысяч тонн.
Кроме того, отмечалось, что в целях расширения производства возобновляемых источников энергии в стране реализуется проект «Кластер альтернативных источников энергии» в СЭЗ «Чирокчи» Кашкадарьинской области. Здесь реализуется 7 проектов общей мощностью 500 МВт, параллельно будет создано 500 новых рабочих мест. Ведется работа по созданию инновационного научно-производственного кластера.
В рамках совещания был также презентован комплекс по производству ультратонкой медной фольги, который планируется создать совместно с южнокорейской компанией «SK NEXILIS», а также комплекс испытательной лаборатории, организуемый при объединении «Узэлтехсаноат».
По итогам совещания даны соответствующие поручения по срокам и качеству реализации проектов, а также поставлены конкретные задачи по дальнейшему развитию отрасли в целом.