ШҲТ мамлакатлари рассомлари Бухоро ва Жиззахга саёҳат қилишди
Айни дамда юртимизда ШҲТ саммити ва саммит доирасида ўтказиладиган кўргазмага тайёргарлик кўрилмоқда. Айнан шу мақсадда Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлардан иқтидорли рассомлар таклиф қилинган. Улар Самарқанддаги “Ипак йўли” халқаро туризм ва маданий мерос университетида юртимизнинг бетакрор гўшалари, қадамжолари суратларини яратишмоқда.
Жорий йилнинг 15–30 июл кунлари мазкур рассомларнинг юртимиз бўйлаб саёҳатлари ҳам ташкил этилди. Жумладан, рассомлар Бухоро ва Жиззах вилоятларига саёҳат қилишди.
Дастлаб, 21–22 июл кунлари 14 нафар хорижлик рассомдан иборат ижодий гуруҳ Бухорода бўлди. Саёҳат давомида рассомлар Бухоронинг эски шаҳар қисми ва ҳунармандчилик марказларида бўлиб, қадимий маданий мерос обектларини кўздан кечиришди. 25 июл куни эса ижодий гуруҳ Зомин туманига ташриф буюрди. Рассомлар Зоминда “Келажак Касблар” мактаби, Хотира майдони, Нуронийлар маскани, "Маърифатли" жоме масжиди каби бир қатор масканлар билан танишишди.
Зоминнинг гўзал табиати ва тоғ манзаралари ижодий гуруҳда ижобий таассурот қолдирди.
“Тоғнинг энг юқори чўққисига чиққанимизда ҳам йўлларнинг равонлиги бизга жуда маъқул келди. Бу ерда сайёҳлар учун барча шароитлар яратилган, — деди Тожикистон давлатидан келган рассом Фаррух Негматзаде. — Зоминнинг бетакрор табиати, зилол сувлари, гўзал арчалари кайфиятимизга янада кўтаринкилик бағишлади”.
Маълумот учун, хорижлик рассомлар томонидан яратилган юртимизнинг бетакрор қадамжолари суратлари ШҲТ саммити доирасидаги кўргазмада намойиш этилади.

Художники из стран ШОС побывали в Бухаре и Джизаке
В настоящее время в нашей стране идет подготовка к саммиту ШОС и художественной выставке, которая запланирована в рамках саммита. Именно с этой целью в Узбекистан были приглашены талантливые художники из стран-членов Шанхайской организации сотрудничества. В Самаркандском Международном университете туризма и культурного наследия “Шелковый путь” они создают картины всемирно известных и уникальных локаций нашей страны.
С 15 по 30 июля текущего года были организованы поездки мастеров живописи по стране. В частности, художники побывали в Бухарской и Джизакской областях.
21-22 июля творческая группа из 14 зарубежных художников побывала в Бухаре. В ходе визита художники посетили старую часть города и ремесленные центры Бухары, осмотрели древние объекты культурного наследия.
25 июля творческая группа посетила Зааминский район. Художники ознакомились с такими достопримечательностями Заамина, как школа “Профессии будущего”, Площадь Памяти, мечеть Нуранидов и соборная мечеть "Маърифатли".
Живописная природа Заамина и горные пейзажи произвели положительное впечатление на творческую группу: "Даже когда мы добирались до самой высокой точки в горах, мы были поражены гладкостью дорог. Здесь созданы все условия для туристов, — сказал художник из Таджикистана Фаррух Негматзаде. — Уникальная природа Заамина, спокойное течение воды, красивые арки – все это создает умиротворяющее настроение”.
Для справки, картины  с изображением уникальных мест нашей страны, созданные зарубежными художниками, будут представлены на выставке в рамках саммита ШОС.