Таэквондо (WT) спорт турини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 14 февралдаги “Ўзбекистон спортчиларининг навбатдаги ёзги ва қишки Олимпия ва Паралимпия ўйинларида муваффақиятли иштирок этиши учун тайёргарлик ишларини жадаллаштириш тўғрисида”ги ПҚ–127-сон қарорига мувофиқ, шунингдек, таэквондо (WT)ни олимпия спорт тури сифатида оммалаштириш, ёшлар орасидан спортчиларни саралаб олиш тизимини яхшилаш, миллий терма жамоаларимизнинг нуфузли спорт мусобақаларида юқори натижаларга эришишини таъминлаш мақсадида:
1. Қуйидагилар 2022-2024 йилларда таэквондо (WT) спорт турини (кейинги ўринларда – таэквондо) ривожлантиришнинг асосий йўналишлари этиб белгилансин:
таэквондони аҳоли ўртасида кенг тарғиб қилиш, иқтидорли спортчиларни, шу жумладан, спортчи-аёлларни аниқлаш, танлаш ва саралаш (селекция) ҳамда уларни профессионал спортчилар сифатида тайёрлашнинг янги тизимини йўлга қўйиш;
мактабгача ёшдаги болаларда таэквондонинг “Пумсе” (poomsae) йўналишига қизиқиш уйғотиш орқали нафас олиш, хотира ва концентрацияни яхшилаш, вестибуляр аппаратни чиниқтириш каби соғломлаштириш ишларини олиб бориш, шунингдек, истиқболда мактабгача таълим ташкилотларида Корея халқаро ҳамкорлик агентлиги (KOICA) билан ҳамкорликда “Kids таэквондо” лойиҳасини ишга тушириш бўйича тегишли чора-тадбирларни амалга ошириш;
ижтимоий ҳимояга муҳтож ёшлар, меҳрибонлик уйлари тарбияланувчилари, кўп болали оилалар фарзандларининг таэквондо билан шуғулланиши учун ҳудудларда “Таэквондо (WT) ҳамма учун” дастурини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш;
зарур шарт-шароитлар мавжуд бўлган умумий ўрта таълим мактабларида таэквондо бўйича дарсдан ташқари алоҳида спорт секцияларини ташкил этиш, уларга мактаб жойлашган ҳудуддаги спорт мактаби ва бошқа муассасадан тренер-ўқитувчиларни жалб этиш, шунингдек, ўрта махсус, профессионал ҳамда олий таълим ташкилотлари ўқувчи ва талабалари учун таэквондо бўйича факультатив машғулотларни жорий этиш, таэквондо клубларини тузиш;
таэквондо бўйича халқаро талабларга мувофиқ замонавий спорт мажмуаларини қуриш, мавжуд спорт мажмуаларининг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш, уларни замонавий спорт ускуналари ва анжомлари билан таъминлаш;
ҳудудий терма жамоаларнинг асосий тайёргарлик марказлари сифатида Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида енгил конструкция асосида қуриладиган марказлар ташкил этиш;
таэквондони ўқитишнинг замонавий методикаларига асосланган илмий-услубий ва ўқув адабиётлар билан таъминлаш ҳамда тиббий хизматни ривожлантириш;
маҳаллий корхоналар томонидан хорижий компаниялар билан биргаликда таэквондо бўйича халқаро стандартларга мос замонавий инвентарлар ва жиҳозлар ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш;
оммавий ахборот воситаларида соғлом турмуш тарзининг энг муҳим таркибий қисми сифатида таэквондони тарғиб қилиш ҳамда бу жараёнда юқори даражадаги ахборот технологиялари ва мультимедиа маҳсулотларидан фойдаланилишини таъминлаш.
2. Таэквондо (WT) спорт турини 2022-2024 йилларда кенгроқ ривожлантириш дастури (кейинги ўринларда – Дастур) 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Қуйидагилар дастурни молиялаштириш манбалари этиб белгилансин:
спорт ва оммавий жисмоний тарбия тадбирларининг календарь режасида назарда тутиладиган маблағлар;
Қорақалпоғистон Республикаси республика бюджети, вилоятлар вилоят бюджетлари ва Тошкент шаҳри шаҳар бюджети маблағлари;
спорт федерация (ассоциация)лари, жамғармалар, клублар, шунингдек, жисмоний тарбия ва спорт жамиятлари маблағлари;
3. Спортни ривожлантириш вазирлиги, Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси, Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитаси, Ўзбекистон таэквондо (WT) ассоциациясининг 2023 йилдан бошлаб ҳар йили анъанавий тарзда:
республиканинг барча ҳудудларида 4 сентябрь – Бутунжаҳон таэквондо кунига бағишланган таэквондо фестивали;
таэквондо ва паратаэквондо бўйича “G2” даражасидаги нуфузли “Uzbekistan Open” халқаро турнири;
таэквондо бўйича умумий ўрта таълим мактаблари ўқувчилари, шунингдек, ўрта-махсус, профессионал ва олий таълим ташкилотларининг ўқувчи ва талабалари ўртасида “Вазир кубоги” мусобақаларини ўтказиш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
Спортни ривожлантириш вазирлиги (Ш.Махмудов) Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси (О.Қосимов), Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитаси (М.Ташходжаев), Ўзбекистон таэквондо (WT) ассоциацияси (Ш.Ташматов), Халқ таълими вазирлиги (В.Ражапов), Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги (А.Тошқулов) билан биргаликда:
уч ой муддатда ушбу бандда кўрсатилган мусобақаларга пухта тайёргарлик кўриш ва уларни юқори савияда ўтказиш бўйича чора-тадбирлар режасини тасдиқласин;
ушбу бандда кўрсатилган таэквондо фестивали ва халқаро турнирни 2023 йил 1 январдан бошлаб спорт ва оммавий жисмоний
тарбия тадбирларининг республика календарь режасига киритилишини таъминласин;
таэквондо фестивали ва халқаро турнирда маҳаллий таэквондочилар билан биргаликда юқори рейтингга эга бўлган халқаро даражадаги кучли таэквондочилар, тренерлар ва ҳакамларнинг иштирокини таъминласин;
мазкур мусобақаларни ўтказиш жараёнини маҳаллий ва хорижий оммавий ахборот воситалари ҳамда бошқа коммуникация манбаларида кенг ёритсин.
Туризм ва маданий мерос вазирлиги (Б.Ибрагимов) юқоридаги мусобақаларни туристик маршрутлар объектлари рўйхатига киритсин, уларга хорижий ва маҳаллий туристларни жалб этиш чораларини кўрсин.
4. 2022-2024 йилларда таэквондо (WT) спорт турини ривожлантиришнинг мақсадли кўрсаткичлари 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
5. Спортни ривожлантириш вазирлиги, Мудофаа вазирлиги, Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси, Ўзбекистон таэквондо (WT) ассоциациясининг ассоциация тизимида Ўзбекистон таэквондо академиясини (кейинги ўринларда – Таэквондо академияси) ташкил этиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
Белгилансинки, Таэквондо академияси:
Бутунжаҳон “Kukkiwon” таэквондо академияси билан ҳамкорликда Марказий Осиёда янги “leadership” имижини яратиш мақсадида ташкил этилади;
Мудофаа вазирлигининг муҳандислик-коммуникация тармоқлари (табиий газ, электр, телекоммуникация, ичимлик ва оқова сув тармоқлари) мавжуд объектларидан бирида жойлаштирилади.
6. Спортни ривожлантириш вазирлиги (А.Икрамов), Мудофаа вазирлиги (Б.Курбанов), Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси (О.Қосимов), Ўзбекистон таэквондо (WT) ассоциацияси (Ш.Ташматов):
бир ой муддатда Бутунжаҳон “Kukkiwon” таэквондо академиясининг тавсияларини инобатга олиб, Таэквондо академияси жойлашадиган аниқ манзилни белгиласин;
2023 йил 1 сентябрга қадар Таэквондо академиясини инновацион технологияларга асосланган, қиммат бўлмаган, энергия тежовчи ва тез барпо этиладиган енгил конструкция ва материаллардан қуриш ишларини якунласин ва фойдаланишга топширсин. Бунда, академиянинг биноси ва зарур инфратузилмасини барпо этиш 2023 йилдаги Ўзбекистон Республикасининг ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш дастурига киритилади.
Қурилиш вазирлиги (Б.Закиров) Таэквондо академиясини қуриш бўйича лойиҳа-смета ҳужжатларини белгиланган тартибда экспертизадан ўтказсин ва қурилиш-монтаж ишларининг сифатли бажарилиши устидан давлат назоратини ўрнатсин.
7. Қуйидагилар Таэквондо академиясининг асосий вазифалари этиб белгилансин:
таэквондо, шу жумладан, паратаэквондо (WT) бўйича спортчилар, тренерлар, тренер-селекционерлар, ҳакамлар ва бошқа мутахассисларнинг касбий маҳорати ва малакасини ошириш;
таэквондо, шу жумладан, паратаэквондо (WT) бўйича профессионал, юқори малакали спортчилар, тренерлар, тренер-селекционерлар, ҳакамлар ва бошқа мутахассисларни халқаро талаблар асосида тайёрлашга кўмаклашиш;
таэквондо, шу жумладан, паратаэквондо (WT) бўйича ўқув дастурлар ва методологияни янгилаш, ёшларнинг тайёргарлик жараёнига илғор инновацион технологияларни жорий этиш;
маҳаллий ва хорижий мутахассислар иштирокида семинар-тренинглар, мастер-класслар, ўқув машғулотлари ташкил этиш.
8. Қуйидагилар Таэквондо академияси фаолиятини молиялаштириш манбалари этиб белгилансин:
Ўзбекистон таэквондо (WT) ассоциацияси маблағлари;
Таэквондо академияси фаолиятини қўшимча молиялаштириш учун Давлат бюджети маблағлари ҳам йўналтирилиши мумкин.
Вазирлар Маҳкамаси уч ой муддатда Таэквондо академияси фаолиятини ташкил этиш бўйича Ҳукумат қарорини қабул қилсин.
9. Мудофаа вазирлиги (Б.Курбанов), Спортни ривожлантириш вазирлиги (А.Икрамов), Ўзбекистон таэквондо (WT) ассоциацияси (Ш.Ташматов) Қуролли Кучлар тизимида таэквондони оммалаштириш ва ривожлантириш ишларини амалга оширсин, шу жумладан, ҳарбий хизматчилар ва ходимлар ўртасида турнирлар ҳамда мусобақаларни ташкил қилсин, уларни спорт захираси ва терма жамоалар таркибига жалб қилсин.
10. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимларининг таэквондо бўйича терма жамоаларнинг асосий тайёргарлиги учун 2023-2024 йилларда ҳудудларда 14 та ихтисослаштирилган таэквондо марказини барпо этиш ва уларни замонавий спорт инвентарлари ва ускуналари билан жиҳозлаш бўйича ташаббуси қўллаб-қувватлансин.
а) ихтисослаштирилган таэквондо марказлари иқтидорли ёш спортчиларни танлаб олади ҳамда уларни келгусида миллий терма жамоаларнинг асосий ва захира таркибига тайёрлаб беради, шунингдек, ҳудудий саралаш мусобақаларини, клуб чемпионатларини ташкил этади ва ўтказади;
б) қуйидагилар ихтисослаштирилган таэквондо марказлари фаолиятини молиялаштириш манбалари ҳисобланади:
Қорақалпоғистон Республикаси бюджети, вилоятлар ва Тошкент шаҳар маҳаллий бюджетлари маблағлари;
Вазирлар Маҳкамаси уч ой муддатда ихтисослаштирилган таэквондо марказлари фаолиятини ташкил этиш бўйича Ҳукумат қарорини қабул қилсин.
11. Спортни ривожлантириш вазирлиги (А.Икрамов) Халқ таълими вазирлиги (Б.Саидов) билан биргаликда 2023 йил 1 январдан бошлаб 3-иловага мувофиқ умумий ўрта таълим мактаблари ўқувчиларининг жисмоний тарбиясига катта ижобий таъсир кўрсатадиган спорт тури – таэквондога қизиқишини ошириш мақсадида таэквондо бўйича дарсдан ташқари алоҳида спорт секцияларини ташкил этсин, уларга мактаб жойлашган ҳудуддаги спорт мактаби ва бошқа муассасадан тренер-ўқитувчиларни жалб қилсин.
12. 2022 йил 1 октябрдан бошлаб Мирзо Улуғбек номидаги Ўзбекистон Миллий университетида “Таэквондо ва спорт фаолияти” факультети ҳузурида Спортчиларни илмий-услубий ва тиббий-биологик таъминлаш муаммолари лабораторияси ташкил қилинсин ва унинг фаолияти университетнинг бюджетдан ташқари маблағлари ҳисобидан молиялаштирилсин.
Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги (А.Тошқулов), Спортни ривожлантириш вазирлиги (Ш.Махмудов), Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси (О.Қосимов), Ўзбекистон таэквондо (WT) ассоциацияси (Ш.Ташматов) Мирзо Улуғбек номидаги Ўзбекистон Миллий университетининг “Таэквондо ва спорт фаолияти” факультетида таэквондо бўйича малакали мутахассисларни тайёрлаш мақсадида замонавий инновацион технологиялар асосида касбий таълимни такомиллаштириш, илмий, илмий-услубий базани яратиш ва янада ривожлантириш чораларини кўрсин.
13. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари:
уч ой муддатда Ўзбекистон таэквондо (WT) ассоциациясининг ҳудудий бўлинмаларига тегишли шарт-шароитларни яратиш, уларнинг молиявий ва моддий-техника базасини мустаҳкамлашга кўмаклашиш учун уларга ҳудудлардаги йирик ташкилотлар ва ҳомийларни бириктирсин;
Ўзбекистон таэквондо (WT) ассоциациясининг ҳудудий бўлинмаларида тренер-йўриқчи лавозимини жорий этиш орқали таэквондо йўналиши бўйича олий таълим муассасаларини битириб, терма жамоага жалб этилмаган ёш тренер кадрларни жалб этсин;
таэквондони оммалаштириш мақсадида ёшлар ўртасида туман (шаҳар) ва ҳудуд миқёсидаги мусобақаларни мунтазам равишда ташкил қилсин;
таэквондо бўйича ташкил этиладиган маҳаллий ва хорижий ўқув-машғулот йиғинлари ва спорт мусобақаларида ҳудудий спорт жамоалари иштирок этишини таъминласин.
14. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қарорларига 4-иловага мувофиқ ўзгартириш ва қўшимчалар киритилсин.
15. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб спортни ривожлантириш вазири А.И.Икрамов, спортни ривожлантириш вазири ўринбосари Ш.Ш.Махмудов ҳамда Ўзбекистон таэквондо (WT) ассоциацияси раиси Ш.Р.Ташматов белгилансин ва уларга қуйидаги вазифалар юклансин:
иқтидорли ёшларни танлаш ва саралаш (селекция) ҳамда уларни профессионал таэквондочилар сифатида тайёрлаш ишларини самарали ташкил қилиш ва мувофиқлаштириш;
ҳудудларда таэквондо инфратузилмасини барпо этиш ва кенгайтиришга инвестиция ва грант маблағларини жалб қилиш, бошқа зарур чора-тадбирларни кўриш;
таэквондони таълим муассасалари, ёшлар ўртасида кенг тарғиб қилиш орқали оммалаштириш, аҳолининг ушбу спорт турига қизиқишини ошириш;
таэквондо бўйича мусобақаларни ўтказиш, ушбу йўналишда халқаро ва чет эл ташкилотлари, жисмоний ва юридик шахсларнинг ҳомийлик хайрияларини жалб қилиш;
2022-2024 йилларда таэквондони ривожлантиришнинг мақсадли кўрсаткичларига тўлақонли эришиш;
ушбу қарорда белгиланган вазифалар ижросини ҳар ярим йилда камида бир марта танқидий муҳокама қилиш, зарур чора-тадбирларни белгилаш.
16. Мазкур қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, масъул ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.А.Абдувахитов зиммасига юклансин.

О мерах по дальнейшему развитию вида спорта таэквондо (WT)
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 14 февраля 2022 года № ПП–127 «Об ускорении подготовительных работ для успешного участия спортсменов Узбекистана в очередных летних и зимних Олимпийских и Паралимпийских играх» и в целях популяризации среди населения таэквондо (WT) как олимпийского вида спорта, улучшения системы отбора талантливых спортсменов среди молодежи, обеспечения достижения национальными сборными командами страны высоких результатов в престижных спортивных соревнованиях:
1. Определить основными направлениями развития вида спорта таэквондо (WT) (далее – таэквондо) в 2022–2024 годах:
широкую пропаганду таэквондо среди населения, внедрение новой системы выявления, выбора и отбора (селекции) и подготовку талантливых спортсменов, в том числе спортсменов-женщин в качестве профессиональных спортсменов;
проведение таких оздоровительных мероприятий, как улучшение дыхания, поддержание памяти и концентрации, укрепление вестибулярного аппарата путем пробуждения у детей дошкольного возраста интереса к направлению таэквондо «Пумсе» (poomsae), а также реализацию соответствующих мер по запуску в перспективе проекта «Kids таэквондо» в сотрудничестве с Корейским агентством по международному сотрудничеству (KOICA) в дошкольных образовательных организациях;
разработку и реализацию в регионах программы «Таэквондо (WT) для всех» для занятия таэквондо молодежи, воспитанников домов милосердия, детей из многодетных семей, нуждающихся в социальной защите;
организацию внешкольных отдельных спортивных секций по таэквондо в общеобразовательных средних школах, в которых созданы необходимые условия, привлечение тренеров-преподавателей из спортивных школ и иных учреждений, расположенных вблизи этих школ, введение факультативных занятий и создание клубов по таэквондо для учащихся и студентов средних специальных, профессиональных и высших образовательных учреждений;
строительство современных спортивных комплексов таэквондо в соответствии с международными требованиями, укрепление их действующей материально-технической базы и обеспечение современным спортивным оборудованием и инвентарем;
создание центров из легких конструкций в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте в качестве центров основной подготовки сборных команд регионов;
обеспечение научно-методической и учебной литературой по современным методам обучения таэквондо, а также развитие медицинской службы;
налаживание производства современного инвентаря и принадлежностей таэквондо отечественными предприятиями
в соответствии с международными стандартами совместно с зарубежными компаниями;
пропаганду таэквондо как наиболее важной составляющей здорового образа жизни через средства массовой информации и обеспечение использования в данном процессе информационных технологий и мультимедийной продукции высокого уровня.
2. Утвердить Программу более широкого развития вида спорта таэквондо (WT) в 2022–2024 годах (далее – Программа) согласно приложению № 1.
Определить источниками финансирования Программы:
средства, предусмотренные календарным планом спортивных и физкультурно-массовых мероприятий;
средства республиканского бюджета Республики Каракалпакстан, областных бюджетов областей и городского бюджета города Ташкента;
средства спортивных федераций (ассоциаций), фондов, клубов и физкультурно-спортивных обществ;
3. Одобрить предложения Министерства развития спорта, Национального олимпийского комитета Узбекистана, Национального паралимпийского комитета Узбекистана и Ассоциации таэквондо (WT) Узбекистана о ежегодном проведении с 2023 года на традиционной основе:
фестиваля таэквондо во всех регионах республики, посвященного 4 сентября – Всемирному дню таэквондо;
престижного международного турнира по таэквондо и паратаэквондо «Uzbekistan Open» уровня «G2»;
соревнований по таэквондо на «Кубок министра» среди учащихся общеобразовательных средних школ, учащихся и студентов средних специальных, профессиональных и высших образовательных учреждений.
Министерству развития спорта (Махмудов Ш.) совместно с Национальным олимпийским комитетом Узбекистана (Касымов О.), Национальным паралимпийским комитетом Узбекистана (Ташходжаев М.), Ассоциацией таэквондо (WT) Узбекистана (Ташматов Ш.), Министерством народного образования (Ражапов В.) и Министерством высшего и среднего специального образования (Тошкулов А.):
в трехмесячный срок утвердить план мер по тщательной подготовке и проведению на высоком уровне соревнований, указанных в настоящем пункте;
обеспечить включение с 1 января 2023 года фестиваля и международного турнира по таэквондо, указанных в настоящем пункте, в республиканский календарный план спортивных и физкультурно- массовых мероприятий;
обеспечить участие в фестивале и международном турнире по таэквондо наряду с отечественными известных таэквондистов, тренеров и судей международного уровня, имеющих высокие рейтинги;
широко освещать процесс проведения вышеуказанных соревнований в отечественных и зарубежных средствах массовой информации и других коммуникационных источниках.
Министерству туризма и культурного наследия (Ибрагимов Б.) включить указанные соревнования в перечень объектов туристских маршрутов, принять меры по привлечению к ним зарубежных и отечественных туристов.
4. Утвердить Целевые показатели развития вида спорта таэквондо (WT) в 2022—2024 годах согласно приложению № 2.
5. Согласиться с предложением Министерства развития спорта, Национального олимпийского комитета Узбекистана и Ассоциации таэквондо (WT) Узбекистана об образовании в системе ассоциации Академии таэквондо Узбекистана (далее – Академия таэквондо).
Определить, что Академия таэквондо:
создается в сотрудничестве со Всемирной академией таэквондо «Kukkiwon» в целях создания нового имиджа «leadership» в Центральной Азии;
размещается на одном из объектов Министерства обороны, обеспеченном инженерными коммуникациями (сетями природного газа, электроэнергии, телекоммуникаций, питьевого водоснабжения и канализации).
6. Министерству развития спорта (Икрамов А.), Министерству обороны (Курбанов Б.), Национальному олимпийскому комитету Узбекистана (Касымов О.) и Ассоциации таэквондо (WT) Узбекистана (Ташматов Ш.):
в месячный срок определить точный адрес размещения Академии таэквондо с учетом рекомендаций Всемирной академии таэквондо «Kukkiwon»;
в срок до 1 сентября 2023 года завершить работы по строительству Академии таэквондо из доступных, энергосберегающих, быстровозводимых легких конструкций и материалов на основе инновационных технологий и сдаче ее в эксплуатацию. При этом строительство зданий и необходимой инфраструктуры Академии таэквондо включается в Программу развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан на 2023 год.
Министерству строительства (Закиров Б.) провести в установленном порядке экспертизу проектно-сметной документации строительства Академии таэквондо и установить государственный контроль за качеством выполнения строительно-монтажных работ.
7. Определить основными задачами Академии таэквондо:
повышение профессионального мастерства и квалификации спортсменов, тренеров, тренеров-селекционеров, судей и иных специалистов по таэквондо, включая паратаэквондо (WT);
оказание содействия в подготовке профессиональных, высококвалифицированных спортсменов, тренеров, тренеров-селекционеров, судей и иных специалистов по таэквондо, включая паратаэквондо (WT), на основе международных требований;
обновление учебных программ и методологии таэквондо, включая паратаэквондо (WT), внедрение передовых инновационных технологий в процессы подготовки молодежи;
организацию семинаров-тренингов, мастер-классов и учебных занятий с участием отечественных и зарубежных специалистов.
8. Определить источниками финансирования деятельности Академии таэквондо:
средства Ассоциации таэквондо (WT) Узбекистана;
Для дополнительного финансирования деятельности Академии таэквондо могут направляться также средства Государственного бюджета.
Кабинету Министров в трехмесячный срок принять Правительственное решение об организации деятельности Академии таэквондо.
9. Министерству обороны (Курбанов Б.), Министерству развития спорта (Икрамов А.) и Ассоциации таэквондо (WT) Узбекистана (Ташматов Ш.) провести работу по популяризации и развитию таэквондо в системе Вооруженных Сил, в том числе организовать турниры и соревнования среди военнослужащих и сотрудников, включить их в спортивный резерв и составы сборных команд.
10. Поддержать инициативу Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента о создании в регионах и оснащении современным спортивным оборудованием и инвентарем 14 специализированных центров таэквондо в 2023–2024 годах для основной подготовки национальных сборных команд по таэквондо.
а) специализированные центры таэквондо отбирают и подготавливают талантливых молодых спортсменов для включения в перспективе в основной и резервный составы национальных сборных команд, а также организуют и проводят региональные отборочные соревнования и клубные чемпионаты;
б) источниками финансирования деятельности специализированных центров таэквондо являются:
Кабинету Министров в трехмесячный срок принять Правительственное решение об организации деятельности специализированных центров таэквондо.
11. Министерству развития спорта (Икрамов А.) совместно с Министерством народного образования (Саидов Б.) в целях повышения интереса учащихся общеобразовательных средних школ к таэквондо, как виду спорта, позитивно влияющего на физическое воспитание учащихся, создать с 1 января 2023 года внешкольные отдельные спортивные секции по таэквондо согласно приложению № 3, привлечь к ним тренеров-преподавателей из спортивных школ и иных учреждений, расположенных вблизи этих школ.
12. Создать с 1 октября 2022 года при факультете «Таэквондо и спортивная деятельность» Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека Лабораторию проблем научно-методического и медико-биологического обеспечения спортсменов и финансировать ее деятельность за счет внебюджетных средств университета.
Министерству высшего и среднего специального образования (Тошкулов А.), Министерству развития спорта (Махмудов Ш.), Национальному олимпийскому комитету Узбекистана (Касымов О.) и Ассоциации таэквондо (WT) Узбекистана (Ташматов Ш.) принять меры по совершенствованию профессионального образования, созданию и дальнейшему развитию научной и научно-методической базы вида спорта таэквондо на основе современных инновационных технологий в целях подготовки квалифицированных специалистов по таэквондо на факультете «Таэквондо и спортивная деятельность» Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека.
13. Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей и города Ташкента:
в трехмесячный срок в целях создания соответствующих условий и оказания содействия в укреплении финансовой и материально-технической базы территориальных подразделений Ассоциации таэквондо (WT) Узбекистана прикрепить к ним крупные организации и спонсоров в регионах;
привлечь в региональные подразделения Ассоциации таэквондо (WT) Узбекистана молодые тренерские кадры, окончившие высшие образовательные учреждения по направлению «таэквондо», не включенные в составы сборных команд, посредством введения в структуру региональных подразделений должности «тренер-инструктор»;
проводить районные (городские) и областные соревнования среди молодежи в целях популяризации таэквондо на постоянной основе;
обеспечить участие спортивных команд регионов в национальных и зарубежных учебно-тренировочных сборах, спортивных соревнованиях по таэквондо.
14. Внести изменения и дополнения в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 4.
15. Возложить на министра развития спорта Икрамова А.И., заместителя министра развития спорта Махмудова Ш.Ш. и председателя Ассоциации таэквондо (WT) Узбекистана Ташматова Ш.Р. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления, а также реализацию следующих задач:
эффективную организацию и координацию работ по выбору, отбору (селекции) и подготовке в качестве профессиональных таэквондистов талантливой молодежи;
привлечение инвестиций и грантовых средств в создание и расширение инфраструктуры таэквондо в регионах, принятие иных необходимых мер;
популяризацию таэквондо путем широкой пропаганды в образовательных учреждениях и среди молодежи, а также повышение интереса населения к этому виду спорта;
проведение соревнований по таэквондо, привлечение благотворительных пожертвований международных и зарубежных организаций, физических и юридических лиц в данном направлении;
полное достижение целевых показателей развития таэквондо в 2022–2024 годах;
проведение не реже одного раза в каждые полгода критических обсуждений исполнения задач, установленных настоящим постановлением, а также принятие необходимых мер.
16. Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью организаций, ответственных за его выполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А.