Ўзбекистон Президенти Россия ташқи сиёсий идораси раҳбарини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 28 июль куни Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг пойтахтимиздаги йиғилиши тадбирларида иштирок этаётган Россия Федерацияси ташқи ишлар вазири Сергей Лавров бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Суҳбатда Ўзбекистон-Россия стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатлари кун тартибидаги долзарб масалалар батафсил кўриб чиқилди.
Минтақадаги вазиятга ҳамда халқаро тузилмалар доирасидаги ҳамкорлик жиҳатларига, шу жумладан ШҲТ саммитига тайёргарлик масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашув аввалида ташқи ишлар вазири Ўзбекистон етакчисига Россия Президенти Владимир Путиннинг саломи ва самимий тилакларини етказди.
Кейинги йилларда икки мамлакат ўртасидаги кўп қиррали амалий ҳамкорлик жадал ривожланиб бораётгани алоҳида мамнуният билан қайд этилди.
Ўзаро савдо ҳажми барқарор юқори суръат билан ортиб бормоқда. Жорий йил бошидан товар айирбошлаш 32 фоизга ошди. Қўшма Лойиҳа офисининг фаолияти доирасида қарийб 40 та йирик инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш кўзда тутилган.
Ҳудудлараро алоқалар ва маданий-гуманитар алмашинув йўналишида самарали ишлар олиб борилмоқда. Кейинги бир неча йилда Ўзбекистонда Россиянинг 12 та етакчи олий таълим муассасаларининг фаолияти йўлга қўйилди.
Минтақавий, шу жумладан “Марказий Осиё – Россия” форматидаги ҳамкорлик истиқболлари юзасидан фикр алмашилди.
Афғонистондаги вазиятнинг тинчлик йўли билан ҳал этилишига ва ушбу мамлакатнинг иқтисодий тикланишига кўмакни кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

Президент Узбекистана принял главу внешнеполитического ведомства России
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 июля принял делегацию Российской Федерации во главе с министром иностранных дел Сергеем Лавровым, участвующую в мероприятиях заседания Совета министров иностранных дел Шанхайской организации сотрудничества в нашей столице.
В ходе состоявшейся беседы были обстоятельно рассмотрены актуальные вопросы, вошедшие в повестку дня узбекско-российских отношений стратегического партнерства и союзничества.
Отдельное внимание было уделено ситуации в регионе и аспектам взаимодействия в рамках международных структур, включая подготовку к саммиту ШОС.
В начале разговора министр иностранных дел передал лидеру Узбекистана искренние приветствия и теплые пожелания Президента России Владимира Путина.
На встрече с особым удовлетворением отмечалось наблюдаемое в последние годы динамичное развитие многопланового практического сотрудничества между двумя странами.
Устойчиво высокими темпами растут объемы взаимной торговли. С начала года товарооборот увеличился на 32 процента.
В рамках деятельности совместного Проектного офиса до конца года предусматривается реализация порядка 40 крупных инвестиционных проектов.
Плодотворная работа ведется по линии межрегиональных контактов и культурно-гуманитарного обмена. За последние несколько лет в Узбекистане запущена деятельность 12 ведущих российских вузов.
Состоялся обмен мнениями по перспективам регионального взаимодействия, в том числе в формате «Центральная Азия – Россия».
Особое внимание было уделено вопросам расширения содействия мирному урегулированию и социально-экономическому восстановлению Афганистана.