Ўзбекистон ва Ҳиндистон қишлоқ хўжалиги соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтиришга тайёр
Жорий йилнинг 28 июл куни Ўзбекистон Республикаси ҳукумат делегатсиясининг Ҳиндистонга ташрифи доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири Ж. Ходжаев Ҳиндистон қишлоқ хўжалиги ва фермерлар фаровонлиги вазири Нарендра Сингх билан музокаралар ўтказди.
Учрашувда икки мамлакат сўнгги бир неча йил ичида аграр секторда савдони диверсификация қилишга муваффақ бўлганлиги, аммо ҳали ҳам фойдаланилмаётган имкониятлар мавжудлиги қайд этилди.
Томонлар маҳаллий қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқарувчилари маҳсулотларининг икки мамлакат бозорларига ўзаро кириб бориши учун қўшимча қулай шарт-шароитлар яратиш орқали товар айирбошлаш ҳажмини ошириш зарурлиги хусусида якдил фикрга келдилар. Ўзбекистон 6 номдаги ҳинд маҳсулотларини, шу жумладан банан, манго, соя ва гуручни импорт қилиш учун фитосанитария рухсатномаларини тақдим этди. Ўз навбатида, Ҳиндистон томони узум, анор, олма, хурмо, қалампир, помидор, бодом ва тарвуз каби ўзбек агросаноат маҳсулотларига рухсат бериш имкониятини кўриб чиқмоқда.
Музокараларда айрим қишлоқ хўжалиги компанияларининг инвеститсия режалари билан боғлик масалалар муҳокама қилинди. Жумладан, ҳозирги вақтда Ҳиндистоннинг Индо Органиcс компанияси тўғридан-тўғри инвестициялар ҳисобига Наманган вилоятида қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ишлаб чиқариш ва қайта ишлашни йўлга қўймоқчи. Бундай технологик лойиҳаларни рўёбга чиқаришда амалий ёрдам кўрсатишга ўзаро тайёрлик билдирилди.
Учрашув якунида томонлар янги юқори даромадли лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва эришилган барча келишувларни ҳаётга татбиқ этиш учун ҳамкорликни кенгайтиришда давом этишга содиқликни билдирдилар.

Узбекистан и Индия готовы наращивать сотрудничество в сфере сельского хозяйства
28 июля текущего года в рамках визита правительственной делегации Республики Узбекистан в Индию заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Ж.Ходжаев провел переговоры с министром сельского хозяйства и благосостояния фермеров Индии Нарендра Сингх.
В ходе встречи отмечалось, что за последние несколько лет двум странам удалось диверсифицировать торговлю в аграрном секторе, но до сих пор сохраняется значительный незадействованный потенциал.
Стороны сошлись во мнении о необходимости наращивания объемов товарооборота, в том числе путем создания дополнительных благоприятных условий для взаимного доступа продукции национальных сельхозпроизводителей на рынки двух стран. Узбекистан предоставил фитосанитарные разрешения на ввоз 6 наименований индийских товаров, включая бананы, манго, сою и рис. В свою очередь, индийская сторона рассматривает возможность предоставления разрешений для узбекской агропродукции, такой как виноград, гранат, яблоки, хурма, перец чили, помидоры, миндаль и арбуз.
В ходе переговоров обсуждены вопросы инвестиционных планов отдельных сельхозкомпаний. Так, в настоящее время индийская Indo Organics за счет прямых инвестиций намерена запустить в Наманганской области Узбекистана производство и переработку продукции сельского хозяйства. Выражена обоюдная готовность оказывать практическое содействие в реализации подобных технологичных проектов.
По итогам встречи стороны подчеркнули приверженность дальнейшему продолжению тесного сотрудничества для эффективной выработки новых проектов и реализации всех достигнутых договоренностей на практике.