Тошкентда ШҲТга аъзо давлатлар Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг йиғилиши бўлиб ўтади
28-29 июль кунлари Тошкентда Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг навбатдаги йиғилиши юзма-юз мулоқот тарзида бўлиб ўтади.
Учрашув Ўзбекистоннинг ШҲТга амалдаги раислигининг энг муҳим воқеаларидан биридир.
Тадбирда ШҲТга аъзо давлатлар ташқи ишлар вазирликлари раҳбарлари, шунингдек, ШҲТ бош котиби ва МАТТ Ижроия қўмитаси директори иштирок этади.
Йиғилишда ШҲТга аъзо давлатлар раҳбарлари кенгашининг 2022 йил 15-16 сентябрь кунлари Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтадиган мажлисига тайёргарлик масаласига алоҳида эътибор қаратилади.
ШҲТнинг навбатдаги саммити учун салмоқли ҳужжатлар тўпламининг маъқулланиши кутилмоқда.
Улар орасида Ўзбекистон томони ташаббуси билан ишлаб чиқилган Узоқ муддатли яхши қўшничилик, дўстлик ва ҳамкорлик тўғрисидаги шартномани амалга ошириш Мажмуавий режаси, Ўзаро боғлиқликни ривожлантириш ва самарали транспорт йўлакларини яратиш бўйича ҳамкорлик концепцияси, Ишбилармон доиралар ўртасида саноат кооперациясини рағбатлантириш дастурлари, «ШҲТнинг яхши ният элчиси» фахрий унвони тўғрисидаги низом ва бошқалар бор.
ШҲТга аъзо давлат, кузатувчи давлат ва ШҲТнинг мулоқот бўйича ҳамкори мақомини олиш учун тушган аризалар кўриб чиқилади.
Вазирлар, шунингдек, ШҲТ фаолиятининг турли йўналишларидаги ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва уни ривожлантириш, халқаро шериклар билан институционал алоқаларни кенгайтириш истиқболларини ҳам муҳокама қилади.
Бундан ташқари, минтақавий ва глобал кун тартибининг долзарб масалалари юзасидан фикр алмашиш ҳам вазирлар йиғилишининг кун тартибидан ўрин олган.

В Ташкенте состоится заседание Совета министров иностранных дел государств-членов ШОС
28–29 июля в Ташкенте в очном формате состоится заседание Совета министров иностранных дел государств-членов Шанхайской организации сотрудничества (СМИД ШОС).
Встреча является одним из ключевых мероприятий текущего председательства Узбекистана в ШОС.
В мероприятии примут участие главы внешнеполитических ведомств государств-членов ШОС, а также генеральный секретарь ШОС и директор Исполнительного комитета РАТС.
Особое внимание в рамках заседания будет уделено подготовке предстоящего 15-16 сентября 2022 года заседания Совета глав государств-членов ШОС в Самарканде.
Ожидается одобрение солидного пакета документов очередного Саммита ШОС, сообщает ИА «Дунё».
Среди них разработанные по инициативе узбекской стороны проекты Комплексного плана по реализации Договора о долгосрочном добрососедстве, дружбе и сотрудничестве, Концепции сотрудничества по развитию взаимосвязанности и создания эффективных транспортных коридоров, Программы стимулирования промышленной кооперации между деловыми кругами, Положения о почетном звании «Посол доброй воли ШОС» и другие.
Будут рассмотрены поступившие заявки на получение статуса государства-члена, государства-наблюдателя и партнера ШОС по диалогу.
Министры также обсудят текущее состояние и перспективы развития сотрудничества на различных направлениях деятельности ШОС, расширения ее институциональных связей с международными партнерами.
Кроме того, важным пунктом повестки дня министерской встречи станет обмен мнениями по актуальным вопросам региональной и глобальной повестки.