Ўзбекистонда иқлим ўзгаришига қарши курашиш бўйича янги лойиҳа имзоланди
Гидрометеорология хизмати марказида ФАО ҳамкорлигидаги қўшма лойиҳа ҳужжатини имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти (ФАО)нинг субминтақавий координатори Виорел Гуцунинг Ўзбекистонга ташрифи доирасида Гидрометеорология хизмати марказида қўшма лойиҳа ҳужжатини имзолаш маросими бўлиб ўтди. ФАОнинг янги лойиҳасини амалга ошириш мамлакатимизнинг иқлим ўзгаришига қарши курашиш бўйича халқаро саъй-ҳаракатларга янада кўпроқ ҳисса қўшиш имконини беради.
Мазкур лойиҳа “Ўзбекистонда иқлим ўзгаришига қарши курашиш бўйича миллий ҳаракатларни ва кўрсатилаётган техник ёрдамни кузатиш бўйича интеграциялашган ва кенгайтирилган шаффофлик тизимини яратиш бўйича салоҳиятни ошириш” деб номланади ва у Глобал Экологик Жамғарма (ГЭЖ) томонидан молиялаштирилади. Ўзбекистон Республикаси Гидрометеорология хизмати маркази ижрочи агентлик ҳисобланади.
— Лойиҳа Ўзбекистоннинг атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бўйича миллий устувор йўналишларига мос келади ва ГЭЖнинг кўмаги мамлакатга иқлим ўзгаришига қарши курашишни кучайтириш ва иссиқхона газлари эмиссиясини энг самарали мониторинг қилиш салоҳиятини ошириш нуқтаи назаридан яхши натижалар бериши кутилмоқда, — деди Виорел Гуцу.
Лойиҳа Ўзбекистоннинг иқлим ўзгариши таҳдидларига глобал жавоб чораларини кучайтиришга қаратилган Париж келишуви доирасида янги кенгайтирилган шаффофлик асосига ўтишга тайёргарлик кўришини қўллаб-қувватлаш мақсадида ишлаб чиқилган. Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Иқлим ўзгариши бўйича доиравий конвенцияси бўйича тузилган ушбу келишув атмосферадаги карбонат ангидридни камайтириш чораларини тартибга солади.
Ушбу мақсадга эришиш учун ҳар бир мамлакат иқлим бўйича ўзларининг индивидуал мажбуриятларини ишлаб чиққан ва улар Миллий даражада белгиланган ҳиссалар деб номланади. Улар миллий даражада иссиқхона газлари чиқиндиларини камайтириш ва иқлим ўзгариши оқибатларига мослашиш бўйича муайян мамлакатларнинг саъй-ҳаракатларини акс эттиради. Бундан ташқари, Париж келишувида иқлим ўзгариши оқибатларини юмшатиш ва мамлакатда иқлим ўзгаришига мослашишни тартибга солиш билан боғлиқ бошқа қоидалар ҳам мавжуд. Глобал даражада шаффоф мониторинг, ҳисобот бериш ва мамлакатларнинг ушбу соҳадаги мақсадларига тезроқ эришиш учун асос яратиш орқали ривожланаётган мамлакатларга иқлим ўзгаришлари оқибатларини юмшатиш ва мослашиш борасидаги саъй-ҳаракатларига ёрдам беришга келишиб олинган.
Шаффофликнинг кенгайтирилган тузилмаси доирасида иштирок этиш ва мунтазам ҳисобот бериш ҳукуматларга иқлим бўйича ҳаракатларни яхшироқ баҳолаш ва режалаштириш имкониятини беради. Мазкур тузилма мамлакатларда иссиқхона газларини чиқариш, чиқиндилар чиқаришни камайтириш ва иқлим ўзгариши таъсирларига мослашиш бўйича эришилган натижалар, шунингдек, ривожланаётган мамлакатларга кўрсатилаётган молиявий ҳамда технологик қўллаб-қувватлашга тааллуқли бўлган ахборотларнинг шаффофлигини таъминлайди
Ўзбекистон Ҳукумати 2017 йил 19 апрелда расман Париж келишувини имзолаган ва 2018 йилнинг ноябрида уни ратификация қилган эди. Ҳужжатни имзолаш орқали Ўзбекистон бошқа давлатлар қаторида глобал ҳаво ҳароратининг ўртача кўтарилишини Целсий бўйича 2 даражадан сезиларли даражада паст ушлаб туриш мажбуриятини олган. Ўзбекистоннинг Миллий миқёсда белгиланган ҳиссаси 2030 йилга бориб ялпи ички маҳсулот бирлигига тўғри келадиган иссиқхона газлари эмиссиясини 2010 йил даражасига нисбатан 35 фоизга қисқартириш, иқлим ўзгаришининг салбий таъсирини камайтириш ва мослашувчан салоҳиятни ошириш бўйича саъй-ҳаракатларни давом эттириш бўйича вазифаларни белгилаб беради. ФАОнинг қайд этилган лойиҳасини амалга ошириш доирасида Ўзбекистонда Мониторинг, ҳисобот бериш ва текшириш тизими ишлаб чиқилади.
Ўзгидромет ҳукумат қарори билан иқлим ўзгариши ва Париж келишувини амалга ошириш бўйича мувофиқлаштирувчи ташкилот этиб белгиланган. Ўзгидромет ўз ваколатлари доирасида мамлакатнинг иқлим бўйича мажбуриятлари, жумладан, Миллий Хабарларни, инвентаризация бўйича миллий ҳисоботларни, икки йиллик ҳисоботларни, шаффофлик ҳисоботларини, миллий даражада белгиланган миқдорий мажбуриятларни бажарилиши бўйича ҳисоботларни тайёрлаш ва тақдим этиш учун масъул ҳисобланади.

Активизация усилий по борьбе с изменением климата
В рамках визита субрегионального координатора Продовольственной и сельскохозяйственной организации Объединенных Наций (ФАО) Виорела Гуцу в Узбекистан в Центре Гидрометеорологической службы (Узгидромет) подписан совместный проектный документ.
Реализация нового проекта ФАО позволит нашей стране внести вклад в международные усилия по борьбе с изменением климата.
Это проект «Наращивание потенциала для создания интегрированной и расширенной системы прозрачности в Узбекистане для отслеживания национальных действий по борьбе с изменением климата и оказанного технического содействия». Этот проект ФАО финансируется Глобальным экологическим Фондом (ГЭФ), а исполнительным агентством выступает Узгидромет.
- Проект соответствует национальным приоритетам Узбекистана по защите окружающей среды. Ожидается, что вмешательство ГЭФ даст хорошие результаты с точки зрения наращивания потенциала страны по усилению борьбы с изменением климата и осуществлению мониторинга выбросов парниковых газов наиболее эффективным и прозрачным образом, - отметил Виорел Гуцу.
Документ разработан с целью поддержки нашей страны в подготовке к переходу к новой Расширенной структуре прозрачности в рамках Парижского соглашения, направленного на усиление глобального реагирования на угрозу изменения климата. Это соглашение в рамках Рамочной конвенции ООН об изменении климата, регулирующее меры по снижению содержания углекислого газа в атмосфере.
Для достижения этой цели каждая страна разработала индивидуальные климатические обязательства, известные как определяемые на национальном уровне вклады. Они отражают усилия конкретных государств по снижению выбросов парниковых газов на национальном уровне и по адаптации к последствиям изменения климата.
Участие и регулярная отчетность в рамках Расширенной структуры прозрачности позволяет правительствам лучше оценивать и планировать свои действия в отношении климата. Структура станет обеспечивать прозрачность информации по выбросу парниковых газов в странах, достигнутого прогресса в сокращении выбросов и в адаптации к воздействиям изменения климата, а также касательно оказываемой развивающимся странам финансовой и технологической поддержки.
Правительство Узбекистана официально подписало Парижское соглашение 19 апреля 2017 года, и ратифицировало его в ноябре 2018-го. Вместе с другими странами Узбекистан обязался удерживать повышение средней глобальной температуры в мире до уровня значительно ниже 2 градусов по Цельсию.
Определяемый на национальном уровне вклад Узбекистана ставит перед собой цели по снижению удельных выбросов парниковых газов на единицу ВВП на 35 процентов к 2030 году по сравнению с уровнем 2010-го и по продолжению усилий по наращиванию адаптационного потенциала и по снижению рисков неблагоприятного воздействия изменения климата.
В рамках реализации вышеупомянутого проекта ФАО в Узбекистане намечена разработка Системы мониторинга, отчетности и верификации.
Узгидромет решением правительства назначен координирующей организацией по вопросам изменения климата и выполнения Парижского соглашения. В рамках своего мандата Узгидромет несет ответственность за отчетность страны по климатическим обязательствам, включая подготовку национальных сообщений, отчетов по инвентаризации, прозрачности и другим соответствующим документам.