Ўзбек-Қирғиз ҳамкорлигини янада чуқурлаштириш бўйича навбатдаги тадбирлар кўриб чиқилди
Жорий йилнинг 25 июль куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири Ж. Ходжаев Қирғизистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси Раисининг ўринбосари Б. Торобаев билан видеоконференсалоқа тарзида музокаралар ўтказди.
Томонлар ўзаро ҳамкорликнинг долзарб масалалари юзасидан фикр алмашдилар.
Маълумот учун: 2021 йил якунлари бўйича Ўзбекистон ва Қирғизистон ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 953,5 миллион доллардан, 2022 йилнинг биринчи ярмида эса 590 миллион доллардан ошди (ўсиш ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 39% ташкил қилди).
Учрашувда саноат кооперациясини ривожлантириш бўйича амалий чора-тадбирлар батафсил кўриб чиқилди. Ҳусусан, ҳозирги вақтда Ўзбекистонда қирғиз капитали асосида 289 корхона фаолият кўрсатмоқда. Шундан 129 таси - қўшма ва 160 таси юз фоиз хорижий капиталга эга корхонадир. Энергетика, енгил саноат, фармацевтика, автомобилсозлик, қурилиш материаллари ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқариш, шунингдек, қишлоқ хўжалиги техникаси, енгил автомобиллар ва базальт толаси ишлаб чиқариш соҳаларида қўшма лойиҳалар сонини кўпайтиришга тайёрлик билдирилди.
2022-2025 йилларда икки мамлакат ўртасида Савдо-иқтисодий ҳамкорлик ва саноат кооперациясини ривожлантириш дастурига киритилган ҳамкорликнинг бошқа устувор йўналишлари ҳам муҳокама қилинди.
Учрашув якунида муҳокама қилинган лойиҳа ва ташаббусларнинг ҳаётга жорий этилишини қўллаб-қувватлашга ўзаро содиқлик билдирилди.

Рассмотрены дальнейшие шаги по углублению узбекско-кыргызского сотрудничества
25 июля текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Ж.Ходжаев провёл переговоры в формате видеоконференцсвязи с заместителем Председателя Кабинета Министров Кыргызской Республики Б.Торобаевым.
Стороны обменялись мнениями по актуальным вопросам двустороннего сотрудничества.
Для справки: по итогам 2021 г. товарооборот между Узбекистаном и Кыргызстаном превысил 953,5 млн долларов, а в первом полугодии 2022 г. – 590 млн долларов (рост – 39% по отношению к аналогичному периоду прошлого года).
В ходе встречи детально рассмотрены практические меры по развитию промышленной кооперации. Так, в Узбекистане в настоящее время действует 289 предприятий с кыргызским капиталом, из них 129 совместных предприятий и 160 – со стопроцентным иностранным капиталом. Выражена готовность нарастить количество совместных проектов в сферах энергетики, легкой, фармацевтической, автомобильной промышленности, выпуска стройматериалов и сельскохозяйственной продукции, а также производства аграрной техники, легковых автомобилей и базальтового волокна.
Обсуждены были и другие приоритетные направления взаимодействия, включённые в Программу торгово-экономического сотрудничества и развития промышленной кооперации между двумя странами на 2022-2025 годы.
По итогам встречи выражена обоюдная приверженность поддержке практической реализации обсужденных проектов и инициатив.