ИТСВда Ўзбекистон Республикасининг ШҲТга раислик қилиши доирасида ўтказиладиган Ҳудудлар раҳбарлари форумига бағишланган брифинг бўлиб ўтди.
2022-07-22 | Иқтисодиёт
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида жорий йилнинг 3-4 август кунлари Тошкентда бўлиб ўтадиган Шанхай Ҳамкорлик Ташкилотига аъзо давлатлар Ҳудудлари раҳбарлари форумига бағишланган брифинг бўлиб ўтди. Тадбирда маҳаллий ва хорижий оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Брифинг чоғида Инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари А.Воитов тадбирнинг мамлакатимиз учун аҳамиятли эканлиги ҳақида сўзлаб берди. Ўзбекистон Республикасининг ШҲТга раислик қилиши доирасида ўтказилаётган мазкур Форум ташкилотга аъзо мамлакатлар ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантириш масалаларини муҳокама қилиш учун ҳудудлар даражадаги мулоқот майдончасига айланиши кўзда тутилган.
Тадбир Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёевнинг ШҲТга аъзо давлатларнинг 2020 йилда Москва ва 2021 йилда Душанбеда бўлиб ўтган саммитларида илгари сурилган ташаббусларни ҳаётга татбиқ этиш доирасида ўтказилмоқда.
Ўзбекистоннинг сўнгги беш йил ичидаги янги ташқи сиёсат стратегияси ШҲТ фаолиятида яққол намоён бўлди. Хусусан, пандемияга қарамай, Ўзбекистон сўнгги бир неча йил ичида ижобий иқтисодий ўсиш суръатларини сақлаб қолди. Шундай қилиб, Ўзбекистон Республикасининг ШҲТ мамлакатлари билан савдо айланмаси 2021 йилда ўтган йилга нисбатан 23,6% га ошиб, 21,1 млрд долларни ташкил қилди.
Форумнинг асосий мақсади савдо-иқтисодий, Инвестициявий, маданий-гуманитар ва бошқа устувор йўналишларда ҳудудлараро ҳамкорликни чуқурлаштириш, ШҲТга аъзо давлатлар ҳудудлари ўртасида ҳар томонлама ҳамкорликни ривожлантириш учун қулай шарт-шароитлар яратиш экани таʼкидланди.
Ушбу кенг кўламли тадбирда ШҲТга аъзо мамлакатлар давлат органлари, маъмурий - ҳудудий бирликлар раҳбарлари, шунингдек, ишбилармон доиралар вакиллари қатнашади. Форум доирасида туризм, маданий-гуманитар ҳамкорлик ва қишлоқ хўжалиги каби йўналишларда панел мунозаралари ўтказилиши режалаштирилган.
Бундан ташқари, давра суҳбати тарзида Бизнес-форум ва ишбилармон доиралар вакилларининг Б2Б учрашувлари ўтказилади. Тўғридан-тўғри муносабатларнинг ушбу шаклдаги алоқалари компаниялар раҳбарларига ўзаро тажриба алмашиш, ҳамкорлик истиқболларини белгилаш имконини беради. Шунингдек, Инвестициялар мамлакатимизнинг саноат салоҳияти билан танишиш учун Ўзбекистоннинг қатор вилоятларига ташриф буюриши кутилмоқда.

В МИВТ состоялся брифинг, посвящённый Форуму глав регионов в рамках Председательствования Республики Узбекистан в ШОС.
В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялся брифинг, посвященный Форуму глав регионов государств-членов Шанхайской Организации Сотрудничества, который пройдёт 3-4 августа текущего года в Ташкенте. В мероприятии приняли участие местные и зарубежные представители СМИ.
В ходе брифинга первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли А.Воитов рассказал о значимости события для нашей страны. Форум, проводимый рамках председательствования Республики Узбекистан в ШОС, призван стать диалоговой площадкой регионального уровня для обсуждения вопросов развития взаимодействия стран-участниц Организации.
Событие проводится в рамках реализации инициатив Президента Республики Узбекистан Ш. Мирзиёева, выдвинутых на Саммитах государств-членов ШОС в Москве в 2020 году и в Душанбе в 2021 году.
Новая внешнеполитическая стратегия Узбекистана за последние пять лет находит свое яркое отражение и в деятельности ШОС. В частности, несмотря на пандемию Узбекистан сохранил положительные темпы роста экономики за последние несколько лет. Так товарооборот Республики Узбекистана со странами ШОС в 2021 году вырос на 23,6 % по сравнению с 2020 годом, что в абсолютном выражении составило 21,1 млрд. долл.
Было подчёркнуто, что основной целю Форума является углубление межрегионального взаимодействия в торгово-экономическом, инвестиционном, культурно-гуманитарном и других приоритетных направлениях, создание благоприятных условий для развития всестороннего сотрудничества регионов государств-членов ШОС.
В событии крупного масштаба примут участие руководители государственных органов, административно - территориальных единиц, а также представители бизнес кругов государств-членов ШОС. В рамках форума планируется проведения панельных сессий по таким направлениям, как туризм, культурно-гуманитарное сотрудничество и сельское хозяйство.
Кроме того, состоится Бизнес-форум в формате круглого стола и B2B встречи представителей деловых кругов. Такой формат прямых контактов, позволит руководителям компаний обменяться контактами, определить перспективы сотрудничества. Также ожидается, что инвесторы посетят ряд регионов Узбекистана для ознакомления с индустриальным потенциалом нашей страны.