Ўзбекистон Президенти Қирғизистонга келди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаровнинг таклифига биноан 20 июль куни Чўлпонота шаҳрига келди.
Аэропортда давлатимиз раҳбарини Қирғиз Республикаси Вазирлар Маҳкамаси Раиси - Президент Администрацияси Раҳбари Акилбек Жапаров ва бошқа расмий шахслар кутиб олди.
Аввал хабар қилинганидек, эртага, 21 июль куни Чўлпонотада Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашуви бўлиб ўтади. Саммитда савдо, транспорт ва логистика, саноат кооперацияси, инновациялар, озиқ-овқат хавфсизлиги, туризм, маданий-гуманитар соҳалардаги амалий ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари муҳокама қилинади. Шунингдек, минтақада барқарорлик ва изчил тараққиётни таъминлаш масалалари юзасидан фикр алмашилади.
Қатор ҳужжатлар имзоланиши кўзда тутилган.
Таъкидлаш лозимки, Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашувларини ўтказиш ташаббуси Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан 2017 йилда Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош ассамблеясининг 72-сессиясида илгари сурилган эди.
Минтақа етакчиларининг биринчи саммити 2018 йил март ойида Нур-Султон шаҳрида, иккинчиси 2019 йил ноябрда Тошкент шаҳрида, учинчиси ўтган йилнинг август ойида Туркманистондаги “Аваза” миллий сайёҳлик зонасида бўлиб ўтган.

Президент Узбекистана прибыл в Кыргызстан
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова прибыл в город Чолпон-Ату.
Главу нашего государства в аэропорту встретили Председатель Кабинета Министров - Руководитель Администрации Президента Кыргызской Республики Акылбек Жапаров и другие официальные лица.
Как сообщалось ранее, завтра, 21 июля, в Чолпон-Ате состоится четвертая Консультативная встреча глав государств Центральной Азии.
На саммите будут рассмотрены вопросы дальнейшего расширения практического сотрудничества, в том числе в области торговли, транспорта и логистики, промышленной кооперации, инноваций, продовольственной безопасности, туризма, культурно-гуманитарного обмена и других направлениях. Состоится также обмен мнениями по вопросам обеспечения стабильности и устойчивого развития в регионе.
Предусматривается подписание ряда документов.
Следует особо отметить, что инициатива о проведении Консультативной встречи глав государства Центральной Азии была выдвинута Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым в 2017 году в ходе 72-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций.
Первый саммит лидеров региона состоялся в марте 2018 года в Нур-Султане, второй – в ноябре 2019 года в Ташкенте, третья встреча – в августе прошлого года в Национальной туристической зоне «Аваза» в Туркменистане.