Ўзбекистон — Туркманистон: асрлар синовидан ўтган дўстлик
Ўзбекистон умумтарихий илдизлар, ягона дин, тил, маданият, анъана ва урф-одатлар ўхшашлигига асосланган муносабат ила боғланган Туркманистон билан ҳамкорликни кенгайтиришга устувор аҳамият қаратади.
Асрлар мобайнида тинч, ўзаро келишиб, бир-бирини қўллаб-қувватлаб яшаб келаётган икки қардош халқ ўртасидаги муносабат кейинги йилларда янада мустаҳкамланди. Бугун ишонч билан айтиш мумкинки, давлатларимиз ўртасидаги кенг қиррали шериклик теран, кўп асрлик қалин дўстлик, ўзаро ҳурмат ва яхши қўшнилик тамойили асосида муваффақиятли ривожланмоқда.
Ўзбекистон — Туркманистон ҳамкорлиги ўсиш суръатини тасаввур қилиш учун атиги бир неча маълумотни келтириш кифоя. Масалан, 2016 йилдан буён давлат раҳбарларининг ўзаро 13 ташрифи амалга оширилди. Фақат 2022 йилнинг ўзида Ўзбекистон ва Туркманистон етакчилари 6 марта телефон орқали суҳбатлашди. Айни пайт бир жиҳатни алоҳида таъкидлаш жуда муҳим: бу боғланишлар шунчаки расмиятчилик юзасидан, протокол хусусиятига эга эмас. Барча ташриф, учрашув ва сўзлашувлар доим аниқ, амалий мазмун билан бойитилган, кун тартибидаги икки ва кўп томонлама энг долзарб масалалар муҳокама этилган.
Бугунги кунда изчил, ўзаро манфаатли хусусият касб этган, юқори ўсиш суръатини олган икки қардош мамлакат муносабатининг жорий ҳолатига Ўзбекистон Президентининг Туркманистонга 2017 йил март ойиида амалга оширган илк хорижий ташрифи пухта пойдевор қўйган эди.
Очиқ, ўзаро ишонч сингдирилган мулоқот ўрнатилиши, шунингдек, икки мамлакат Президентлари ўртасидаги мустаҳкам дўстлик барча йўналишлардаги муносабатни янада кенгайтириш учун асос яратди.
Олий даражадаги мулоқотларнинг энг муҳим натижаларидан бири томонларнинг сиёсий, савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникация ва маданий-гуманитар соҳалардаги кўп қиррали ҳамкорлик бўйича мавжуд улкан салоҳиятини босқичма-босқич юзага чиқариш имконини яратган Стратегик шериклик тўғрисидаги шартнома бўлди. Икки томонлама шерикликни келгусида янада чуқурлаштириш ва ривожлантириш, табиийки, минтақада тинчлик, барқарорлик ва умумий фаровонликни таъминлашга хизмат қилади.
Тошкент — Ашхобод ташқи сиёсат майдонида ҳам бир-бирини қўллаб-қувватлаб, халқаро ва минтақавий ташкилотлар, жумладан, БМТ, МДҲ, Оролни қутқариш халқаро жамғармаси (ОҚХЖ), ИҲТ ва бошқа қатор тузилмалар доирасида биргаликда изчил иш олиб бориб, фаол мулоқотни давом эттирмоқда.
Томонларнинг Ўзбекистон Президенти ташаббуси билан йўлга қўйилган Марказий Осиё давлатлари раҳбарлари маслаҳат учрашуви доирасидаги ҳамкорлиги алоҳида ўрин тутади. Дарвоқе, ушбу форматдаги сўнгги саммит 2021 йил августда Туркманбоши шаҳрида бўлиб ўтган эди. Муҳими, айнан ўша тадбирда Туркманистон раҳбари ташаббуси билан Марказий Осиё етакчи аёллари мулоқотининг илк йиғилиши, Иқтисодий форум, маҳсулотлар кўргазмаси, миллий таомлар фестивали ва минтақа давлатлари санъат усталарининг биргаликдаги концерти ўтказилган.
Мамлакатларимиз муносабатида савдо-иқтисодий ҳамкорлик ҳал қилувчи аҳамият касб этади. Ўзбекистон ва Туркманистон Президентларининг оқилона сиёсати, саъй-ҳаракатлари туфайли шерикликнинг мазкур йўналишига авваллари мисли кўрилмаган суръат бағишланди.
Икки давлат етакчилари томонидан савдо ҳажмини ошириб бориш бўйича белгиланган аниқ вазифалар ижроси ўз самарасини бермоқда. 2016 йил ўзаро савдо-сотиқ кўрсаткичи 200 миллион доллардан сал зиёдроқ эди. 2021 йил якунида эса бу рақам 902 миллион долларни ташкил этди. Қайд этиш жоиз, маҳсулот айирбошлаш авваллари ҳеч қачон бундай даражага кўтарилмаган.
Туркманистон мамлакатимизнинг минтақадаги асосий савдо шерикларидан бири ҳисобланади. Ўзбекистондан Туркманистонга қишлоқ хўжалиги техникаси, мева-сабзавот, минерал ўғитлар, қурилиш материаллари, кимё ва тўқимачилик маҳсулотлари, турли хизматлар экспорт қилинади. Туркманистондан эса юртимизга нефть маҳсулотлари, механика жиҳозлари, полимерлар ва бошқа кимё моллари импорти йўлга қўйилган.
Савдо-иқтисодий ҳамкорликни ривожлантиришда биргаликдаги саноат кооперацияси лойиҳалари, шунингдек, давлатларимиз ҳудудида турли хўжалик соҳалари бўйича фаолият олиб бораётган қўшма корхоналарнинг салмоқли улуши бор. Масалан, охирги йилларда Ўзбекистонда Туркманистон иштирокидаги корхоналар сони 15 карра ошиб, 11 тадан 160 тага етди. Туркманистон ҳудудида эса “Ўзавтосаноат” АЖ, “Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖ сингари Ўзбекистонга тегишли 61 компания иш олиб бормоқда. Чегара олди ҳудудларида савдо-сотиқ, шунингдек, минтақалар ўртасида тўғридан-тўғри алоқалар жадал ривожланмоқда, минтақалараро форумлар мунтазам ўтказилмоқда. Жумладан, 2018 йил августда Хоразм ва Бухоро вилоятлари ҳокимлари бошчилигидаги делегациялар Дашогуз ва Лебапда бўлди, 2021 йил сентябрда эса Дашогуз ва Лебап вилоятлари вакилларининг Хоразм ва Бухорога ташрифи уюштирилди. Шу ҳафта Ўзбекистон — Туркманистон биринчи минтақалараро форуми ўтказилиши режалаштирилган.
Ишбилармонлик алоқаларини ривожлантиришга Ўзбекистон ва Туркманистон Савдо-саноат палаталари муносиб ҳисса қўшмоқда. Ушбу тузилмалар ҳамкорликда мунтазам равишда икки мамлакат Ишбилармонлар кенгаши йиғилишларини ташкил этиб, кичик ва ўрта бизнес вакилларини биргаликда лойиҳаларни амалга оширишга, жумладан, бизнес-форумлар, кооперация биржалари, кўргазма ва ярмаркалар ўтказишга жалб этмоқда.
Икки томонлама муносабатда транспорт соҳаси ҳам устувор аҳамиятга эга. Туркманистон йил сайин Марказий Осиёнинг асосий транзит давлатига айланмоқда. Ўзбекистоннинг жуда катта ҳажмдаги маҳсулотларини Эрон чегараси ва кейин Форс кўрфази портларига етказиш мазкур мамлакат ҳудуди орқали амалга оширилади. Бундан ташқари томонлар “Ўзбекистон — Туркманистон — Каспий денгизи — Жанубий Кавказ” транспорт йўналиши салоҳиятидан бор имконият даражасида фойдаланиш бўйича биргаликда ишлаяпти. Бу йўлак Грузия, Туркия, Руминия ва бошқа давлатларнинг Қора денгиздаги портларига чиқишини таъминлайди. Икки мамлакат автомобиль ва темир йўллари орқали юк ташиш миқдори босқичма-босқич ошириляпти. Жумладан, 2021 йил Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасида темир йўл транспорти орқали 1,7 миллион, автомобилда эса 0,3 миллион, жами икки миллион тонна халқаро юк ташилган. Бу 2020 йил билан солиштирилганда 18 фоиз кўп. Шу билан бирга, рақобатбардошликни ва давлатларимиз ҳудудидан ўтадиган халқаро транспорт йўналишлари жозибадорлигини янада ошириш мақсадида ҳозирги пайтда тарифларни оптималлаштириш ва ташқи савдо юкларини ташиш транзити учун қулай шарт-шароит яратиш бўйича тизимли ишлар олиб бориляпти.
Ўзбекистон ва Туркманистон ёнилғи-энергетика соҳасида минтақавий ҳамкорликни тобора мустаҳкамламоқда. Ҳар икки давлат “Туркманистон — Ўзбекистон — Тожикистон — Афғонистон — Покистон” электр таъминоти тармоғи, “Туркманистон — Ўзбекистон — Қозоғистон — Хитой” газ ўтказгичи каби минтақавий мувозанатни ва барқарор ривожланишни таъминлашнинг ҳал қилувчи омиллари сифатида кўрилаётган йирик минтақавий энергетика лойиҳалари бўйича шериклар ҳисобланади.
Маданий-гуманитар шериклик ҳам жадал ривожланмоқда. Бугун икки қадрдон юрт санъати, адабиётига ўзаро қизиқиш беқиёс. Ҳар икки мамлакат фан, таълим ва маданият арбоблари яқин ҳамкорлик қилиб, Ўзбекистон ва Туркманистон ҳудудида ташкил этилаётган барча тадбирларда фаол иштирок этмоқда.
Ўзбеклар ва туркманлар мислсиз бой маданий ва илмий меросни, анъаналарни асраб-авайлаб келаётган эллар саналади. Буюк адиб ва мутафаккирлар Алишер Навоий ва Маҳтумқули ижоди халқларимизнинг умумий қадриятидир. Икки халқнинг мустаҳкам дўстлиги, ҳамжиҳатлиги ва маданий яқинлиги рамзи сифатида Тошкент шаҳрида бетакрор туркман шоири, файласуфи ва мумтоз адабиёт намояндаси Маҳтумқули номидаги фаровон кўча бошида унинг тимсоли туширилган барельеф қад кўтарди, “Ашхобод” боғи очилди, Ўзбек–Туркман дўстлик уйи муассасаси ва Хоразм вилоятида “Улли ҳовли” мажмуаси ишга туширилди. Ўз навбатида Туркманистон пойтахтида Маҳтумқули кўчаси билан кесишадиган Алишер Навоий кўчаси очилди, Ашхобод шаҳрида “Тошкент” боғи барпо этиляпти.
Ўзбекистонда яшаётган туркманлар ўз миллий маданияти, анъана ва урф-одатларини ривожлантириши учун барча шароит муҳайё қилинган. Бу жараёнда икки халқ ўртасидаги маданий алоқаларни мустаҳкамлашга беқиёс ҳисса қўшадиган халқ дипломатиясига муҳим ўрин ажратилган. Республикамиз ҳудудларида туркман халқининг маданияти ва анъаналарини асраб-авайлаш, тарғиб этиш мақсадида туркман миллатига мансуб аҳоли зич яшайдиган мўъжаз ҳудудларда шерик ташкилотлар билан биргаликда маданий-маърифий тадбирлар уюштирилмоқда. Жумладан, туркман ёшларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга қаратилган турли лойиҳалар амалга оширилмоқда. Туркман тили ўқитиладиган мактабларда эса мунтазам равишда адабий кечалар, учрашувлар ва икки қардош халқ маданиятига оид очиқ дарслар ташкил этилмоқда.
Диёримизда фаолияти Республика туркман маданий маркази томонидан мувофиқлаштириладиган 6 та туркман маданий маркази мавжуд.
Қорақалпоқ давлат университетида туркман филологияси факультети бор. 2017 йили Нукус шаҳридаги Ажиниёз номли педагогика институтида туркман тилини ўқитадиган педагоглар тайёрлаш факультети очилди. Бугунги кунда Урганч, Қорақалпоқ, Бухоро ва Қарши давлат университетларида, Бухоро давлат тиббиёт институтида, Тошкент тиббиёт академияси Урганч филиалида Туркманистондан келган талабалар таҳсил оляпти.
Сўнгги йилларда икки мамлакат санъат усталари иштирокида концертлар уюштириш, Ўзбекистон ва Туркманистон томонидан ташкил этилган халқаро ижодий фестиваллар, спорт тадбирларида биргаликда қатнашиш яхши анъанага айланди. Масалан, 2021 йил октябрида “Ипак йўли марвариди” XIII Тошкент халқаро кинофестивали доирасида Туркман киноси кунлари муваффақиятли ўтказилди.
Мамлакатимизда Гурбангули Бердимуҳамедовнинг “Туркманларнинг маънавий дунёси” китоби ўзбек тилида нашр этилиши Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасида жуда яқин дўстона алоқа, давлатлараро самарали мулоқот ўрнатилганини яна бир бор яққол намоён қилди.
Ўзбекистон ва Туркманистон муносабати ривожланиши билан боғлиқ юқори суръат мамлакатларимизнинг конструктив сиёсий мулоқотини янада мустаҳкамлаш, ўзаро манфаатли савдо-иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш, маданий-гуманитар алоқаларни чуқурлаштиришга бўлган қатъий интилишини тасдиқлайди.
Ўзбекистон — Туркманистон ҳамкорлиги хусусияти ва томонларнинг стратегик шерикликни мустаҳкамлашга содиқлигидан келиб чиқиб, яқин ва ўрта муддатли истиқболда қуйидаги йўналишлар устуворлик касб этиши мумкинлигини қайд этиш жоиз:
Биринчидан, маҳсулот айирбошлашни ўстириш ва саноат кооперациясини ривожлантириш. Шубҳасиз, ҳар икки давлат ўзаро савдо ҳажмини ошириш ва диверсификация қилишдан жуда манфаатдор. Зеро, мамлакатларимиз бу борада фойдаланилмаган улкан имкониятга эга. Бу жараёнга ташриф арафасида имзоланган салмоқли савдо шартномалари, келишувлар тўплами ижросини тўлақонли таъминлаш, саноат кооперацияси лойиҳаларини амалга ошириш орқали эришиш мумкин.
Агросаноат мажмуаси, автомобилсозлик ва енгил саноат, транспорт ва алоқа корхоналари ўртасида ишлаб чиқариш кооперациясини кенгайтириш, шунингдек, икки давлат компанияларини Ўзбекистон ва Туркманистон ҳудудларида йирик инфратизим лойиҳаларини амалга оширишга жалб этишга иқтисодий ҳамкорликнинг яна бир муҳим драйвери сифатида қараляпти.
Ўтган йили имзоланган Ўзбек–Туркман чегара олди зонаси – Савдо марказини ташкил этиш тўғрисидаги битимни имкон даражасида тезроқ ҳаётга татбиқ этиш ҳам ўзаро савдо ҳажмини ошириш, саноат кооперациясини ривожлантириш ва қўшма лойиҳаларни амалга ошириш имконини беради.
Иккинчидан, минтақада транспорт-логистика йўналишларини диверсификация қилиш. Ҳар икки мамлакат Ўзбекистон ва Туркманистоннинг транзит салоҳиятини рўёбга чиқариш, шунингдек, мамлакатлараро ва ҳудудлараро савдо кўламини кенгайтиришда ҳал қилувчи аҳамиятга эга бўлган транспорт соҳасидаги узвий ҳамкорликни чуқурлаштиришдан бирдек манфаатдор. Икки мамлакат коммуникация тизимларини интеграциялаш Ўзбекистон ва Туркманистон ҳудуди орқали ҳар икки томонга юк ташувларини амалга ошириш баробарида Яқин ва Ўрта Шарқ бозорларига қисқа йўл орқали чиқишни ҳам таъминлайди.
Тарифларни янада оптималлаштириш ва ташқи савдо юкларини ташиш транзити учун қулай шарт-шароит яратишга қаратилган тизимли, ўзаро манфаатли ҳамкорлик ҳам рақобатбардошликни ва икки мамлакат ҳудудидан ўтадиган халқаро транспорт йўналишлари жозибадорлигини оширишга хизмат қилади.
Бундан ташқари, томонлар Шимол-Жануб субминтақавий транспорт йўлагини узайтирадиган Ашхобод келишувини тўлақонли амалга ошириш бўйича биргаликда иш олиб боришдан манфаатдор. Бу йўналишларни диверсификация қилиш ва транзит ташувлар миқдорини бир неча карра ошириш имконини беради.
Учинчидан, сув-экология соҳасидаги шериклик бутун Марказий Осиё майдонида фаровонлик ва барқарор ривожланишни таъминлашнинг энг муҳим шартларидан биридир. Замонавий шароитда Ўзбекистон ва Туркманистоннинг сув хўжалиги соҳасидаги, экология ва атроф-муҳит муҳофазаси масалаларидаги яқин ҳамкорлиги, айтиш мумкинки, ҳақли равишда минтақада энг самарадор ва намунали хусусият касб этган.
2021 йилда қабул қилинган икки давлат Президентларининг Қўшма баёнотида ушбу соҳада очиқ мулоқотни давом эттириш, ўзаро бир-бирини тушунишни мустаҳкамлаш ва конструктив ҳамкорликни ривожлантириш, бу борада адолатли ва омилкор ечимлар топиш муҳимлиги алоҳида таъкидланган.
Шу билан бирга қайд этиш зарур, мамлакатларимиз сув хўжалиги билан боғлиқ масалаларни ҳал этиш бўйича ижобий тажрибага эга. Бу жараёнда ўтган йили Ҳукуматлараро сув хўжалиги комиссиясини тузиш тўғрисида қўшма битим имзоланиши муҳим ўрин тутади.
Ҳозиргача мазкур комиссия икки марта йиғилиш ўтказди, томонлар конструктив тарзда айни йўналишдаги барча долзарб масалаларни муҳокама қилишди.
Шу ўринда Ўзбекистон ва Туркманистоннинг бутун Марказий Осиё учун ягона ва жуда зарур бўлган, минтақа сув манбаларидан оқилона фойдаланиш масалалари билан шуғулланиши кўзда тутилган беш томонлама майдонни қайта тузиш борасидаги қараши ва ёндашуви бир эканини кўриб чиқиш муҳим.
2021 йил августда Туркманбоши шаҳрида бўлиб ўтган ОҚХЖ саммити якунлари бўйича қабул қилинган қўшма коммюникеда Президентлар янги таҳдидларга ўз вақтида жавоб бера оладиган, Оролбўйи ва Орол денгизи ҳавзасини экологик соғломлаштиришга қаратилган минтақавий лойиҳалар ва дастурларни амалга ошириш, шунингдек, трансчегаравий сув оқимларидаги сувдан, сув хўжалиги, энергетика ресурсларидан комплекс фойдаланиш ва ушбу сув манбаларини асраш ва ижтимоий-иқтисодий ривожланиш соҳаларида ўзаро манфаатли ҳамкорликни тўлақонли таъминлай оладиган самарали ва барқарор институционал механизм яратиш мақсадида ОҚХЖ ташкилий тузилмаси ва шартномавий-ҳуқуқий базасини янада такомиллаштиришга тайёр эканликларини изҳор этишди.
Тўртинчидан, маданий-гуманитар соҳадаги ҳамкорликни фаоллаштириш дўстлик ва яхши қўшничиликни мустаҳкамлаш омилидир. Ушбу йўналишда ташкилотлар, маданият ва санъат арбоблари, тадқиқот марказлари, олий ўқув юртлари ва оммавий ахборот воситалари ўртасидаги алоқалар муҳим аҳамият касб этади.
Давлатларимиз ўртасидаги кўп асрлик дўстлик, қардошлик, ҳамкорлик ришталарини асраш ва янада мустаҳкамлашдек тарихий масъулиятни ҳис этган ҳолда, ҳар икки томон она тилларимизни, маданият, анъана ва урф-одатларимизни ривожлантириш учун қулай шарт-шароит яратиш, мумтоз адабиёт намоёндалари ва замонавий муаллифлар асарларининг ўзаро таржимасини амалга оширишни қўллаб-қувватлашдан манфаатдор.
Ўзбекистон ва Туркманистон маданияти, кино кунларини мунтазам ўтказиш, шунингдек, илмий муассасалар, бадиий, театр жамоалари ўртасида фаол алоқа ўрнатиш маданий алмашинувни янада кенгайтиришга хизмат қилади.
Шуни мамнуният билан қайд этиш лозимки, томонлар икки мамлакат ёшларини қўллаб-қувватлаш, жумладан, уларни маънавий-ахлоқий жиҳатдан тарбиялаш, ўғил-қизларнинг ҳуқуқини ҳимоя қилиш, қобилиятини, жамият манфаати йўлидаги интилишини рағбатлантиришга йўналтирилган қўшма тадбирлар уюштиришга ҳар томонлама кўмаклашишга тайёр.
Бешинчидан, Афғонистонда тинчлик ва барқарорлик ўрнатилишига, ушбу мамлакатни фаровон юртга айлантиришга афғон халқининг ўз давлатини сиёсий ва ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича танлаган йўлини ҳурмат қилган ҳолда кўмаклашиш.
Бу жараёнда томонлар мазкур мамлакат билан савдо-иқтисодий, транспорт-логистика ва энергетика алоқаларини сақлаб қолиш, инфратизим лойиҳаларини амалга ошириш, шунингдек, Афғонистон халқига БМТнинг марказий мувофиқлаштирувчи роли доирасида ҳар томонлама халқаро гуманитар кўмак бериш зарурлиги борасида умумий тушунчага эга.
Давлатларимиз томонидан Афғонистондаги аҳволни меъёрига келтириш учун ҳам сиёсий-дипломатик саъй-ҳаракатлар олиб бориляпти, иқтисодий чоралар кўриляпти. Жумладан, умумминтақавий аҳамиятга молик транспорт лойиҳалари амалга ошириляпти ва ушбу давлат аҳолиси электр энергияси билан таъминланяпти.
“Ҳайратон — Мозори-Шариф” темир йўли, “Акина — Андхой” темир йўл шохобчаси, шунингдек, “Сурхон — Пули-Хумри”, “Керки — Имомназар — Андхой”, “Серхетобод — Ҳирот”, “Работкашан — Қалайнов” ва “Керки — Шибирғон” электр узатиш тармоқлари лойиҳалари муваффақиятли амалга оширилаётгани бу борадаги саъй-ҳаракатларнинг яққол амалий натижасидир. Мазкур ўта муҳим лойиҳалар Афғонистонда тинчлик ва барқарорликни таъминлашга хизмат қилмоқда.
Умуман, Ўзбекистон — Туркманистон муносабати хусусиятлари минтақавий савдони ривожлантириш, транзит-транспорт ва энергетика соҳасидаги салоҳиятни юзага чиқариш, шунингдек, минтақавий барқарорлик ва хавфсизликни таъминлаш каби йўналишларда манфаатлар яқинлашуви ўсиб боришида намоён бўлмоқда. Мамлакатлар ҳамкорликнинг, деярли, барча йўналишларига даҳлдор икки томонлама муносабатни ривожлантиришга жуда кўп эътибор қаратяпти ва катта куч сарфлаяпти.
Ўз халқлари манфаати йўлида ҳар икки давлат кўп қиррали шериклик ва маҳсулдор ҳамкорликнинг бор имкониятидан фойдаланиш, мавжуд салоҳиятни тўлиқ юзага чиқаришни кўзламоқда.
Бир-бирини қўллаб-қувватлаш, ташаббусларни биргаликда илгари суришни изчил мувофиқлаштириш, шунингдек, Ўзбекистон ва Туркманистон етакчиларининг амалий, ўзаро манфаатли ҳамкорликни икки томонлама ва минтақавий даражада мустаҳкамлаш, минтақада тинчликни сақлаш, хавфсизликни таъминлашга бўлган қатъий интилиши, шубҳасиз, бутун Марказий Осиёни барқарор ривожлантириш омили ҳисобланади.

Узбекистан - Туркменистан: дружба, проверенная веками
Узбекистан придает приоритетное значение укреплению сотрудничества  с Туркменистаном, отношения с которым базируются на общности глубоких исторических корней и религии, схожести языка, культуры, национальных традиций и обычаев.
Отношения между двумя братскими народами, проживающими испокон веков в мире, согласии и взаимной поддержке, еще больше укрепились в последние годы. Сегодня можно уверенно констатировать: многоплановое сотрудничество между странами успешно развивается на принципах крепкой многовековой дружбы, взаимоуважения и добрососедства.
Для того чтобы отразить интенсивность узбекско-­туркменского сотрудничества, достаточно привести всего несколько фактов. К примеру, с 2016 года состоялось 13 взаимных визитов глав государств. Только с начала 2022-го между лидерами Узбекистана  и Туркменистана проведено шесть телефонных разговоров. При этом крайне важно подчеркнуть, что контакты носят не просто формальный и протокольный характер, а всегда наполнены конкретным практическим содержанием, когда обсуждаются все актуальные вопросы двусторонней и многосторонней повестки.
Прочную основу нынешнего состояния отношений между двумя братскими странами, которые обрели поступательный, динамичный и взаимовыгодный характер, заложил первый зарубежный визит Президента Узбекистана в Туркменистан  в марте 2017 года.
Установившийся открытый и доверительный диалог, а также тесная дружба между Президентами двух стран создали основу для значительного расширения наших взаимоотношений во всех сферах.
Одним из главных результатов переговоров на высшем уровне стало подписание Договора о стратегическом партнерстве, предопределившего последовательную реализацию имеющегося у сторон огромного потенциала по широкому спектру сотрудничества в политической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной и культурно-гуманитарной сферах. Очевидно, что дальнейшее укреп­ление и развитие двустороннего партнерства служит  обеспечению мира, стабильности и всеобщего процветания в регионе.
Не менее активно Ташкент и Ашхабад ведут диалог на внешнеполитическом поле, поддерживая друг друга и осуществляя последовательное взаимодействие в рамках международных и региональных организаций, в частности ООН, СНГ, МФСА, ОЭС, ОИС, и других структур.
Показательно сотрудничество сторон в рамках инициированных Президентом Узбекистана Консультативных встреч глав государств Центральной Азии. Последний саммит прошел в августе 2021 года в Туркменбаши. Важно, что именно на этом мероприятии впервые по инициативе главы Турк­менистана прошли заседание Диалога женщин-­лидеров Центральной Азии, Экономический форум, выставка продукции, фестиваль национальных блюд и совместный концерт мастеров искусств пяти стран.
Ключевое место в отношениях наших государств отводится торгово-экономическому взаимодействию. Благодаря усилиям и выверенной политике  Президентов Узбекистана и Туркменистана это направление сотрудничества получило ранее небывалый импульс развития.
Четко обозначенные лидерами двух государств задачи по наращиванию объемов торговли между странами дают свои результаты. Так, если в 2016 году показатели взаимной торговли составляли чуть более 200 миллионов долларов, то по итогам 2021-го эта цифра выросла до 902 млн долларов. Следует отметить, что никогда ранее товарооборот не демонстрировал такую динамику.
Туркменистан является одним из основных торговых партнеров нашей страны в регионе. Из Узбеки­стана в Туркменистан экспортируются сельскохозяйственная техника, плодоовощная продукция, минеральные удобрения, стройматериалы, химическая и текстильная продукция, различные услуги.  Из Туркменистана в нашу страну импортируются нефтепродукты, механическое оборудование, полимеры и другие химические товары.
Львиную долю в развитие торгово-экономического сотрудничества двух стран вносят совместные проекты промышленной кооперации, а также функционирующие на территории наших государств совместные предприятия в разных хозяйственных сферах. Так, за последние годы в Узбекистане в 15 раз выросло число предприятий с участием туркменского капитала, увеличившись с 11 до 160. На территории Туркменистана действует 61 компания с участием резидентов Узбекистана, в том числе АО «Узавтосаноат» и АО «Узагротехсаноатхолдинг». Активно развивается приграничная торговля, а также прямые связи регионов, регулярно проводятся межрегиональные форумы. В частности, в августе 2018 года делегации под руководством хокимов Хорезмской и Бухарской областей посетили Дашогуз и Лебап, а в сентябре 2021-го состоялся визит представителей Дашогузкого и Лебапского велаятов в Хорезмскую и Бухарскую области.
На этой неделе также планируется проведение первого Узбекско-Туркменского форума межрегио­нального сотрудничества.
Дополнительный вклад в развитие деловых связей вносят торгово-промышленные палаты Узбеки­стана и Туркменистана, которые на регулярной основе проводят заседания Делового совета двух стран, привлекают представителей малого и среднего предпринимательства к участию в совместных мероприятиях, в том числе в бизнес-форумах, кооперационных биржах, выставках и ярмарках.
Приоритетное значение в двусторонних отношениях играет сфера транспорта. Сегодня Турк­менистан становится одним из основных транзитных государств Центральной Азии. Через его территорию осуществляется большой грузопоток узбекских товаров к границам Ирана и далее - в порты Персидского залива. Кроме того, стороны совместно работают по максимальному задействованию потенциала транспортного маршрута Узбекистан - Туркменистан - Каспийское море - Южный Кавказ. Этот коридор призван обеспечить выход на черноморские порты Грузии, Турции, Румынии и других государств. Объемы грузов, перевозимых по автомобильным и железным дорогам двух стран, последовательно увеличиваются.
В частности, в 2021 году международные грузовые перевозки между Узбекистаном и Туркменистаном составили почти два миллиона тонн, увеличившись по сравнению с 2020-м на 18 процентов, в том числе железнодорожным транспортом - 1,7 млн тонн, автомобильным - 0,3 млн тонн.
Наряду с этим в целях дальнейшего повышения конкурентоспособности и привлекательности международных транспортных маршрутов, пролегающих через территории наших стран, в настоящее время ведется системная работа по дальнейшей оптимизации тарифов и предоставлению благоприятных условий при транзитных перевозках внешнеторговых грузов.
Узбекистан и Туркменистан укрепляют региональное сотрудничество в топливно-энергетической сфере. Государства являются партнерами в таких крупных региональных энергетических проектах, как сеть электроснабжения «ТУТАП» (Туркменистан - Узбекистан - Таджикистан - Афганистан - Пакистан), газопровод «Туркменистан - Узбекистан - Казахстан - Китай», которые рассматриваются в качестве ключевых факторов в обеспечении региональной стабильности и устойчивого развития.
Динамично развивается культурно-гуманитарное сотрудничество. Сегодня существует огромный взаимный интерес к искусству и литературе двух братских государств. Деятели науки, образования и культуры обеих стран тесно взаимодействуют и принимают активное участие во всех мероприятиях, организуемых на территории Узбекистана и Туркменистана.
Узбеки и туркмены - наследники и хранители богатейших культурных и научных традиций. Общим достоянием наших народов является творчество великих поэтов и мыслителей Алишера Навои и Махтумкули Фраги. Ярким символом крепкой дружбы, единства и культурной близости народов служат открытие в Ташкенте улицы имени выдающегося туркменского поэта, философа и классика литературы Махтумкули Фраги и барельефа с его изображением, запуск парка «Ашхабад», учреждение Дома узбекско-турк­менской дружбы и комплекса «Улли ховли» в Хорезмской области Узбекистана. В свою очередь в столице Туркменистана открыта улица имени Алишера Навои, которая пересекает проспект Махтумкули, идет создание парка «Ташкент» в городе Ашхабаде.
В Узбекистане созданы необходимые условия для развития национальной культуры, традиций и обычаев туркмен, живущих в нашей стране. Важное значение при этом уделяется народной дипломатии, которая служит всестороннему укреплению культурных связей между двумя народами. В целях бережного сохранения и пропаганды культуры и традиций турк­менского народа в регионах нашей страны, где живут граждане туркменской национальности, совместно с организациями-партнерами проводятся культурно-просветительские мероприятия и реализуются разные проекты. В том числе направленные на всестороннюю поддержку туркменской молодежи, а в школах с туркменским языком обучения регулярно проводятся литературные вечера, встречи и открытые уроки культуры двух братских народов.
Функционируют шесть туркменских культурных центров, деятельность которых координируется Республиканским туркменским культурным центром. В Каракалпакском государственном университете имени Бердаха действует факультет туркменской филологии. В 2017 году в Нукусском государственном педагогическом институте имени Ажинияза открыт факультет по подготовке педагогов по преподаванию на турк­менском языке. Сегодня студенты из Туркменистана обучаются в Ургенчском, Каракалпакском, Бухарском и Каршинском государственных университетах, а также в Бухарском государственном медицинском институте и Ургенчском филиале Ташкентской медицинской академии.
В последние годы стало хорошей традицией проводить совместные концерты мастеров искусств двух стран, на взаимной основе принимать участие в международных творческих фестивалях и спортивных мероприятиях, организуемых в Туркменистане и Узбекистане. Так, в рамках XIII Ташкентского международного кинофестиваля «Жемчужина Шелкового пути» в октябре 2021 года успешно проведены Дни турк­менского кино.
Ярким свидетельством очень близких и дружественных отношений, а также плодотворного межгосударственного диалога между Узбекистаном и Туркменистаном стало издание в нашей стране книги Гурбангулы Бердымухамедова «Духовный мир туркмен» на узбекском языке.
Динамика отношений между Узбекистаном и Туркменистаном подтверждает незыблемую приверженность стран дальнейшему укреплению конструктивного политического диалога,  наращиванию взаимовыгодного торгово-экономического сотрудничества и углублению культурно-гуманитарных связей.
Учитывая характер взаимодействия Узбекистана с Туркменистаном и намерение сторон укреплять стратегическое партнерство, ключевыми приоритетами на ближайшую и среднесрочную перспективу должны оставаться следующие направления.
Во-первых, наращивание товарооборота и развитие промышленной кооперации. Безусловно, обе страны крайне заинтересованы в увеличении объемов и диверсификации взаимной торговли, располагая большим потенциалом в данном направлении. Способствовать этому будет обеспечение полноценной реализации подписанного накануне визита солидного пакета договоров, торговых контрактов и проектов промышленной кооперации.
Не менее важным драйвером экономического сотрудничества следует рассматривать расширение производственной кооперации между предприятиями агропромышленного комплекса, автомобилестроения и легкой промышленности, транспорта и связи, а также привлечение компаний двух стран к реализации крупных инфраструктурных проектов на территориях Узбекистана и Туркменистана.
Скорейшая реализация подписанного в прошлом году соглашения о создании Узбекско-Турк­менской зоны приграничной торговли - Торгового центра также будет способствовать росту объемов взаимной торговли, содействовать развитию промышленной кооперации и осуществлению совместных проектов.
Во-вторых, диверсификация транспортно-логистических маршрутов в регионе. Обе страны заинтересованы в углублении тесного сотрудничества в сфере транспорта, имеющего ключевое значение  в реализации транзитного потенциала Узбекистана  и Туркменистана, а также в развитии взаимной торговли между странами и регионами. Интегрированность коммуникационных систем двух стран позволяет не только осуществлять грузоперевозки через территорию Узбекистана  в Туркменистан и обратно,  но и обеспечивать кратчайший выход  на рынки Ближнего и Среднего Востока.
Системное взаимовыгодное сотрудничество, направленное на дальнейшую оптимизацию тарифов и предоставление благоприятных условий при транзитных перевозках внешнеторговых грузов, также будет служить повышению конкурентоспособности и привлекательности международных транспортных маршрутов, пролегающих через территории двух стран.
Кроме того, стороны заинтересованы в совместной работе по полноценной реализации Ашхабадского соглашения, которое дополняет субрегиональный транспортный коридор Север - Юг, что позволит диверсифицировать маршруты и кратно увеличить объемы транзитных перевозок.
В-третьих, сотрудничество в водно-экологической сфере является одним из ключевых факторов благополучия и устойчивого развития на всем пространстве Центральной Азии. На современном этапе тесное взаимодействие Узбекистана  и Туркменистана в водохозяйственной сфере, вопросах экологии и охраны окружающей среды можно по праву назвать образцовым и наиболее эффективным в регионе.
В принятом в 2021 году Совместном заявлении Президентов двух стран отмечается важность продолжения открытого диалога в этой сфере, укрепления взаимопонимания и развития конструктивного сотрудничества, поиска справедливых и рациональных решений.
Вместе с тем необходимо отметить, что страны имеют позитивный опыт в решении водохозяйственных вопросов. Важным в этом контексте является подписание в прошлом году соглашения о создании совместной Межправительственной водохозяйственной комиссии.
На сегодня уже проведены два заседания, где стороны в конструктивном ключе обсуждали актуальные вопросы в данном направлении.
В этом же контексте важным следует рассмат­ривать единство подходов Узбекистана и Туркменистана в вопросе реформирования единственной и крайне необходимой для всей Центральной Азии пятисторонней площадки, призванной заниматься вопросами рационального использования водных ресурсов региона.
По итогам саммита МФСА в Туркменбаши в августе 2021 года в совместном коммюнике  Президенты выразили готовность к дальнейшему совершенствованию организационной структуры и договорно-правовой базы МФСА с целью создания эффективного и устойчивого институцио­нального механизма, способного своевременно реагировать на новые вызовы, в полной мере обеспечить взаимовыгодное сотрудничество в сфере реализации региональных проектов и программ, направленных на экологическое оздоровление Приаралья и бассейна Аральского моря, а также в области комплексного использования и охраны водных ресурсов трансграничных водо­токов, водного хозяйства, энергетики и социально-­экономического развития.
В-четвертых, активизация взаимодействия в культурно-гуманитарной сфере выступает важнейшим фактором укрепления отношений дружбы и добрососедства. В этом направлении важное значение приобретают связи между организациями, деятелями культуры и искусств, исследовательскими центрами, высшими учебными заведениями и средствами массовой информации.
Осознавая свою историческую ответственность за сохранение и укрепление многовековых уз дружбы, братства и сотрудничества между народами двух стран, стороны заинтересованы создавать благоприятные условия для развития родного языка, культуры, традиций и обычаев, оказывать поддержку осуществлению взаимных переводов произведений классиков литературы и современных авторов.
Дальнейшему расширению культурных обменов будут служить проведение на регулярной основе Дней культуры и кино Узбекистана и Турк­менистана, а также активные контакты между научными учреждениями, художественными и театральными коллективами.
С удовлетворением стоит отметить, что стороны намерены всемерно способствовать организации совместных мероприятий, направленных на поддержку молодежи двух стран, включая ее духовно-нравственное воспитание, защиту прав и поощрение их талантов и стремлений в интересах общества.
В-пятых, содействие достижению мира и стабильности  в Афганистане, его превращение в процветающую страну, уважая при этом избранный афганским народом путь политического и социально-экономического развития своего государства.
Здесь также стороны имеют общее понимание в необходимости сохранения торгово-экономических, транспортно-логистических и энергетических связей с этой страной, реализации инфраструктурных проектов, а также оказания всестороннего международного гуманитарного содействия народу Афганистана при центральной координирующей роли Организации Объединенных Наций.
Нашими странами предпринимаются как политико-дипломатические усилия для нормализации положения, так и действенные экономические меры, в том числе реализуются транспортные проекты общерегионального значения, и население этой страны обеспечивается электроэнергией.
Реальным вкладом в этом плане является успешное функционирование железных дорог Хайратон - Мазари-Шариф, ж/д ветки Акина - Андхой, а также ЛЭП «Сурхан - Пули-Хумри», «Керки - Имамназар - Андхой», «Серхетабат -  Герат», «Рабаткашан - Калайнау» и «Керки - Шибирган». Все эти жизненно важные проекты способствуют обеспечению мира и стабильности в Афганистане.
В целом отношения между Узбекистаном и Туркменистаном характеризуются растущим сближением интересов по таким направлениям, как развитие региональной торговли, транзитно-­транспортного и энергетического потенциала, а также обеспечение региональной стабильности и безопасности. Страны уделяют много внимания и прикладывают большие усилия по укреплению двусторонних отношений, что затрагивает практически все сферы и направления двустороннего сотрудничества.
В интересах своих народов оба государства нацелены на реализацию всего имеющегося потенциала многоаспектного сотрудничества и плодотворного взаимодействия.
Взаимная поддержка и тесная координация в совместном продвижении инициатив, а также стремление лидеров Узбекистана и Туркменистана укреплять практическое взаимовыгодное сотрудничество на двустороннем и региональном уровнях, безусловно, служат поддержанию мира в регионе, обеспечению безопасности, являются фактором устойчивого развития всей Центральной Азии.