Энергетика соҳасидаги йирик лойиҳалар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 12 июль куни Бирлашган Араб Амирликлари билан ҳамкорликда энергетика соҳасида амалга оширилаётган йирик лойиҳаларга оид тақдимот билан танишди.
Ўзбекистон ва Бирлашган Араб Амирликлари ҳамкорлиги жадал ривожланмоқда. Жорий йил бошидан буён ўзаро савдо ҳажми икки баробар кўпайди, мамлакатимизда 45 та янги қўшма корхона ташкил этилди.
Ўзаро манфаатли ҳамкорлик кўплаб иқтисодиёт тармоқларини қамраб олган. Шулардан энг муҳимларидан бири энергетикадир.
Ўтган йили Навоий вилоятида юртимиздаги биринчи қуёш электр станцияси айнан Бирлашган Араб Амирликларининг “Masdar” компанияси билан ҳамкорликда ишга туширилган эди. Бугунги кунда у бир кеча-кундузда 1 миллион 180 минг киловатт соат электр энергияси етказиб бермоқда.
Бу соҳада яна 5 та йирик лойиҳани амалга ошириш келишилган бўлиб, уларнинг умумий қиймати қарийб 3 миллиард долларни ташкил этади. Хусусан, “Mubadala” ва “Taqa” компаниялари билан ҳамкорликда Талимаржон иссиқлик электр станциясини хусусийлаштириш ва қувватини ошириш, “Masdar” компанияси билан Навоий вилоятида шамол, Сурхондарё, Самарқанд ва Жиззах вилоятларида қуёш электр станцияларини қуриш мўлжалланган.
Шуни алоҳида таъкидлаш керакки, жорий йилдан Бирлашган Араб Амирликлари билан иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш ва мувофиқлаштириш бўйича янги тизим йўлга қўйилди.
Йиғилишда энергетика соҳасидаги лойиҳалар ижроси ана шу тизим асосида кўриб чиқилди.
Мутасаддилар лойиҳаларнинг ҳозирги ҳолати ва йил якунигача мўлжалланган чора-тадбирлар юзасидан ахборот берди.
Давлатимиз раҳбари бу лойиҳалар энергетика тизими барқарорлигига ҳамда иқтисодиёт тармоқларига инвестиция оқими янада кўпайишига замин яратишини таъкидлади.
Талимаржон иссиқлик электр станциясини хусусийлаштириш ҳақида сўз борар экан, бу лойиҳа иссиқлик электр станцияларини бошқариш ва энергия ишлаб чиқаришда намунавий бўлиши кераклиги қайд этилди.
“Masdar” компанияси билан қайта тикланувчи энергетика соҳасида амалга ошириладиган лойиҳалар 2030 йилгача мамлакатимизда “яшил энергетика” улушини 25 фоизга етказишда муҳим қадам бўлади. Шу боис, лойиҳаларни амалга ошириш бўйича зарур битим ва ҳужжатлар имзолашни тезлаштириш муҳимлиги кўрсатиб ўтилди.

Major energy projects considered
On July 12, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with a presentation on the implementation of major energy projects in partnership with the United Arab Emirates.
Cooperation between Uzbekistan and the UAE is developing dynamically. Since the beginning of this year, the trade turnover has doubled. 45 new enterprises have been created in Uzbekistan with UAE capital.
The mutually beneficial partnership covers many sectors of the economy, of which one of the most important is energy.
Last year, together with the UAE’s Masdar, the first large solar power plant in Uzbekistan was launched in Navoi region. It supplies 1 million 180 thousand kilowatt-hours of electricity per day. The implementation of another 5 large energy projects, the total cost of which is almost $3 billion, has been agreed upon. These are the privatization and increase in the capacity of the Talimarjan TPP with the Mubadala and TAQA companies, the construction of a wind power plant in Navoi region and photovoltaic stations in Surkhandarya, Samarkand and Jizzakh regions with the Masdar company.
This year a new mechanism for the development and coordination of economic cooperation with the UAE was launched.
The implementation of these projects based on this system was considered at the meeting.
Responsible persons provided information on the current status of projects and activities planned until the end of the year. The Head of the state noted that these projects will create the basis for the stability of the energy system and a further increase in the inflow of investments in the economy.
Speaking about the privatization of the Talimarjan TPP, the President emphasized that the project should become a model for the management of thermal power plants in the country and efficient production of electricity.
The projects to be implemented in renewable energy together with Masdar will become an important step towards bringing the share of green energy to 25 percent by 2030.
In this regard, the need was noted for speeding up the process of signing the necessary agreements and documents to launch practical work on the implementation of these projects.