Геология соҳасидаги вазифалар ижроси кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 8 июль куни геология соҳасидаги натижалар ва йил якунигача бўлган режалар муҳокамаси юзасидан йиғилиш ўтказди.
Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитаси раиси Б.Исломов охирги йилларда амалга оширилган ишлар тўғрисида ҳисобот берди. Жумладан, замонавий технологиялар жорий қилингани натижасида геологик ўрганиш ва бурғилаш ишлари ҳажми 1,5 баробаргача ошгани айтилди.
Ерости қазилмаларига солиқ ставкалари пасайтирилиб, соҳада хусусий инвесторларга йўл очилди. Конларни аукцион орқали сотиш ҳисобига, 1 миллиард 400 миллион доллар инвестиция киритиш бошланди.
Геология фанлари университети ташкил этилиб, фаолияти энг замонавий технологиялар ва илғор методикалар асосида йўлга қўйилди.
Шу йил 19 май куни бўлган тақдимотда Президент “Навоийуран” давлат корхонасини трансформация қилиш, уран захирасини ошириш бўйича топшириқлар берган эди. Бугун шу борада бошланган ишлар, ўрта ва узоқ муддатга мўлжалланган мақсадли кўрсаткичлар ҳақида ахборот берилди.
Унга кўра, технологик жараён ва молиявий ҳисоботларни халқаро стандартларга ўтказиш, уран ишлаб чиқариш ҳажми ҳамда захирасини 2030 йилгача 2 баробар ошириш режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари бу ишларни самарали ташкил этиш учун “Навоийуран”да лойиҳа офиси очиш, чет эллик мутахассисларни жалб қилиб, кадрлар малакасини ошириш кераклигини таъкидлади.
Рангли ва ноёб металли конларни ўзлаштириш масаласига ҳам тўхталиб ўтилди. Бу борада геологик қидирув майдонлари кенгайтирилган. Ўзбекистон Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси ҳузурида “Янги кон” компаниясини ташкил этиш кўзда тутилган. Бу компания литий, алюминий, магний, графит ва бошқа нодир металларни ишлаб чиқариш бўйича инвестиция лойиҳалари ижросини ташкиллаштиради.
Ер остидаги қадрли неъматлардан яна бири – бу сув. Сўнгги йилларда 21 та туманда ерости сувининг сатхи 20 метргача пасайиб кетган. Жойларда айримлар буни тушуниб етмай, ундан хўжасизларча фойдаланмоқда. 2021 йилнинг ўзида 1 минг 200 та ноқонуний қудуқ бурғилаш ҳолати аниқланган.
Шу боис Президентимиз ерости сувларидан оқилона фойдаланишни ташкил этиш бўйича топшириқлар берган эди. Айни мақсадда ерости сувларини самарасиз ишлатганлик учун жавобгарликни кучайтириш бўйича қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди.
Шунингдек, Бухоро, Жиззах, Самарқанд, Сурхондарё ва Тошкент вилоятларида ерости суви захирасини ошириш чоралари кўрилаётгани айтилди.
Қайта тикланувчи энергия манбаларини кенг жорий қилиш, Қашқадарёда бу бўйича кластер ташкил этишга қаратилган ишлар ҳақида ҳам маълумот берилди.
– Умуман, геология иқтисодиётнинг ўсишига асосий туртки берадиган соҳа. Бу борадаги салоҳиятини тўлиқ ишга солиш керак, – деди давлатимиз раҳбари.

Рассмотрено исполнение задач в сфере геологии
Президент Шавкат Мирзиёев 8 июля провел совещание по достигнутым результатам в области геологии и планам отрасли на период до конца года.
Председатель Государственного комитета по геологии и минеральным ресурсам Б.Исламов доложил о работе, проделанной за последние годы. В частности, в результате внедрения современных технологий объем геологоразведочных и буровых работ увеличился в 1,5 раза.
Ставки налогов за пользование недрами были снижены, что открыло путь для частных инвесторов. За счет реализации месторождений через аукцион начато инвестирование 1 миллиарда 400 миллионов долларов.
Создан Университет геологических наук, деятельность которого организована на основе самых современных технологий и передовых методик.
На презентации, состоявшейся 19 мая текущего года, Президент дал поручения по трансформации государственного предприятия «Навоиуран» и увеличению запасов урана. Сегодня представлена информация о начатой работе в этом направлении, целевых показателях на средне- и долгосрочную перспективу.
Так, планируется перевести технологический процесс и финансовую отчетность на международные стандарты, удвоить объем добычи и запасов урана к 2030 году.
Глава государства подчеркнул, что для эффективного выполнения этих мероприятий необходимо открыть проектный офис в «Навоиуране», привлечь иностранных специалистов и повысить квалификацию кадров.
Обсуждено также освоение месторождений цветных и редких металлов. Площадь геологоразведочных работ по этим видам сырья была расширена. Планируется создание компании «Янги кон» при Фонде реконструкции и развития Узбекистана. Эта компания займется реализацией инвестиционных проектов по добыче лития, алюминия, магния, графита и других редких металлов.
Не менее важное значение имеют водные ресурсы. За последние годы уровень грунтовых вод в 21 районе понизился до 20 метров от поверхности. Несмотря на это, на местах наблюдается несанкционированное бурение скважин на воду. Только в 2021 году выявлено 1,2 тысячи таких случаев.
Именно поэтому Президент ранее поручил организовать рациональное использование подземных вод. С этой целью был разработан проект закона об усилении ответственности за неэффективное пользование подземными водами.
Доложено о принимаемых мерах по увеличению запасов подземных вод в Бухарской, Джизакской, Самаркандской, Сурхандарьинской и Ташкентской областях.
Также представлена информация о широком внедрении возобновляемых источников энергии и создании соответствующего кластера в Кашкадарье.
- В целом геология является основной движущей силой экономического роста. Необходимо в полной мере использовать ее потенциал, - сказал глава государства.