Шавкат Мирзиёев: Сизлар катта куч-қудрат эгасисизлар
– Сизлар билан учрашиш, таклиф ва ташаббусларингизни эшитиш менга ҳар доим қувонч ва ғурур бағишлайди. Шижоат ва интилишингизни кўриб, ёниб турган кўзларингизга боқиб, ўзимга битмас-туганмас куч оламан. Сизлар мана шундай катта куч-қудрат эгасисизлар, – деди Президент.
Давлатимиз раҳбари байрамга янги чоралар билан келганини таъкидлаб, ёшлар учун яратилажак қўшимча имкониятларни эълон қилди.
Хусусан, “Ёшлар дафтари”да кўзда тутилган имтиёз ва енгилликлар энди 14-17 ёш оралиғидаги 3 миллион нафарга яқин ўғил-қизларга ҳам татбиқ этилади. Имтиёзлар сони ҳам ҳозирги 11 тадан 25 тага кўпайтирилади.
2022-2023 ўқув йилидан бошлаб, мақом хонандалиги, мақом чолғу ижрочилиги, бахшичилик ва фортепиано йўналишларига янги қабул қилинган талабаларнинг шартнома тўловлари тўлиқ давлат томонидан тўлаб берилади.
Техникумларга қабул йилда 2 марта ташкил этилиб, талабалар учун давлат гранти сони 2 баробарга оширилади. Улар учун ҳам таълим кредити жорий қилинади. Хусусий таълим муассасаларида дастурлаш, вэб-дизайн, анимация каби касбларни ўрганиш истагидаги ёшларга ҳам 20 миллион сўмгача миқдорда 4 йиллик имтиёзли кредит тақдим этилади.
Хорижий тилларни яхши ўзлаштирган ўқувчиларни рағбатлантириш мақсадида 70 нафар ўқувчи ва уларнинг устозлари давлат ҳисобидан Буюк Британияга сафарга юборилади.
Президент ёшларнинг бандлигини таъминлаш масаласига алоҳида эътибор қаратди. Тадбиркорлик дастурларига 220 минг нафар, касб-ҳунар ўрганишга 130 минг нафар, давлат корхоналари ва хусусий сектордаги бўш иш ўринларига 110 мингдан зиёд ўғил-қизлар жалб этилиши таъкидланди.
Интернет тармоғида Ўзбек миллий контентини ривожлантириш дастури амалга оширилади. Бу мақсадлар учун 10 миллиард сўм маблағ йўналтирилади.
Жорий йилдан бошлаб 36 та спорт федерацияси, 274 та спорт мактаби ўз ҳудудидаги маҳаллалар, мактаб ва коллежлар билан ҳамкорликда ишлайди. Ҳар бир кўча, маҳалла, таълим муассасасида спорт турлари бўйича жамоалар тузилади.
Маълумки, шу кунларда Конституцияни ислоҳ қилиш жараёни кетмоқда. Давлатимиз раҳбари бу борадаги таклиф ва ташаббусларнинг 70 фоиздан ортиғини ёшлар илгари сурганига урғу берди.
– Албатта, янгиланаётган Конституция бу – сизларнинг Конституциянгиз, – дея таъкидлади Президент.
Шавкат Мирзиёев ёшларга халқ шоири Ғафур Ғуломнинг сўзлари билан мурожаат қилди:
«Сиз ахир осмонни олмоқ бўлсангиз,
Не учун елкамни тутиб бермайин?»
Байрам шодиёнасини Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлардаги 220 мингдан зиёд ёшлар кузатиб борди. Давлатимиз раҳбари улар билан ҳам видеоалоқа орқали мулоқот қилди.
Ёшлар куни арафасида Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармон ва қарорига мувофиқ, илм-фан, спорт, санъат, тадбиркорлик ҳамда бошқа соҳаларда юқори натижаларни қўлга киритиб келаётган бир гуруҳ ёшлар «Келажак бунёдкори» медали ҳамда «Мард ўғлон» давлат мукофоти билан тақдирланган эди.
Давлатимиз раҳбари ушбу мукофотларни тантанали равишда топширди.
Тадбир “Ёшлар овози” танлови ғолиблари ҳамда таниқли эстрада хонандалари иштирокидаги концерт дастури билан давом этди.

Шавкат Мирзиёев: Вы – огромная сила
– Для меня всегда большая радость встретиться с вами, узнать о ваших заветных мечтах и планах, услышать ваши предложения и инициативы. Видя вашу целеустремленность, горящие энтузиазмом глаза, я получаю заряд неиссякаемой энергии. Вы обладаете такой вот огромной силой, – сказал Президент.
Глава государства отметил, что пришел на праздник с новыми предложениями и объявил о дополнительных возможностях, которые будут созданы для молодежи.
В частности, льготами и преференциями, предусмотренными “Молодежной тетрадью”, теперь смогут воспользоваться почти 3 миллиона юношей и девушек в возрасте 14-17 лет. Количество этих льгот увеличится с нынешних 11 до 25.
С 2022–2023 учебного года сумма контракта студентов, принятых на направления «исполнение макома», «инструментальное исполнение макома» и «искусство бахши», будет полностью покрываться государствам.
Прием в техникумы будет проводиться дважды в год, количество государственных грантов увеличивается в два раза. На обучение в них будет внедрен образовательный кредит. Молодежи, желающей изучать IT в частных образовательных учреждениях, также будет предоставляться 4-летний льготный кредит до 20 миллионов сумов.
Для поощрения учащихся, показывающих высокие результаты в знании иностранных языков, 70 учащихся и 14 их преподавателей за счет государства отправятся в поездку в Великобританию.
Президент уделил особое внимание обеспечению занятости молодежи. Отмечалось, что в рамках программ предпринимательства будут трудоустроены 220 тысяч молодых людей, 130 тысячам юношей и девушек выделят субсидии на обучение профессиям, более 110 тысяч молодых людей будут привлечены на вакантные рабочие места в государственных предприятиях и частном секторе.
Будет реализована программа развития узбекского национального контента в сети Интернет. На это будет направлено 10 миллиардов сумов.
Начиная с текущего года 36 спортивных федераций, 274 спортивные школы будут вести совместную работу с расположенными в их районах махаллями, средними школами, колледжами и техникумами. На каждой улице, в каждой махалле, школе, колледже и техникуме будут созданы спортивные команды.
Как известно, в эти дни продолжается процесс конституционной реформы. Глава государства подчеркнул, что более 70 процентов из поступивших предложений и инициатив по данному вопросу были выдвинуты именно молодежью.
– Безусловно, обновляемая Конституция – это ваша Конституция, – сказал Президент.
Шавкат Мирзиёев привел слова народного поэта Гафура Гуляма о том, что наш народ, наша Родина готовы стать опорой молодежи в достижении ваших самых высоких, благородных целей.
За праздничными торжествами следили более 220 тысяч молодых людей в Каракалпакстане и областях. Президент побеседовал с ними по видеосвязи.
Накануне Дня молодежи указом и постановлением Президента Республики Узбекистан группа молодежи, достигающей высоких результатов в области науки, спорта, искусства, предпринимательства и других сферах, была удостоена медалей “Келажак бунёдкори” и Государственной премии “Мард ўғлон”.
Глава государства торжественно вручил эти награды.
Мероприятие продолжилось концертной программой с участием победителей конкурса “Ёшлар овози” и известных артистов эстрады.