Инновацион ривожланиш вазири ўринбосари Бутунжаҳон интеллектуал мулк ташкилоти вакиллари билан учрашди
2022-06-29 | Жамият
Инновацион ривожланиш вазири ўринбосари Шаҳло Турдиқулова бошчилигидаги делегация Женева шаҳрида Бутунжаҳон интеллектуал мулк ташкилоти бош директори ўринбосари Хасан Клейб ҳамда Минтақавий ва миллий ривожланиш сектори Ҳабип Асан билан учрашди.
Учрашув доирасида Бутунжаҳон интеллектуал мулк ташкилоти бош директори ўринбосари Хасан Клейб Ўзбекистон ҳукумати томонидан инновацион экотизмни яратишга бўлган этиборни юқори баҳолади. Шу ўринда, Бутунжаҳон интеллектуал мулк ташкилоти кичик ва ўрта бизнес, ёшлар ва хотин-қизларни ташкилот тассаруфидаги дастурлар доирасида қўллаб-қувватлашга тайёр эканлигини маълум қилди.
Жумладан, “WIPO Academy” ва “Summer School” дастурлари доирасида экспортёрлар, стартапчилар ва бизнес вакилларга интеллектуал мулкни тижоратлаштириш ва ижтимоий-иқтисодий муаммоларнинг ечимига манзилли йўналтириш борасида керакли билим ва кўникмаларни ривожлантириш бўйича тренинглар ташкил қилиш, ҳамда уларни “WIPO IP Diagnostics” дастури доирасида қўллаб-қуватлашга келишиб олинди.
Шу билан бирга, томонлар Бутунжаҳон интеллектуал мулк ташкилоти ва Ўзбекистон Республикаси ўртасида ҳамкорлик чора-тадбирлар режасини ишлаб чиқишга келишиб олди. Шу билан бирга, делегация вакиллари Швейцариянинг биотехнология ва ҳаёт ҳақидаги фанлар бўйича дунёнинг етакчи маркази - “Campus Biotech” фаолияти ва у ерда олиб борилаётган тадқиқотлар билан яқиндан танишди.

Замминистра инновационного развития встретилась с представителями Всемирной организации интеллектуальной собственности
2022-06-29 | Общество
Делегация во главе с заместителем министра инновационного развития Шахло Турдикуловой встретилась в Женеве с заместителем генерального директора Всемирной организации интеллектуальной собственности Хасаном Клейб и сектором регионального и национального развития Хабипом Асан.
В ходе встречи заместитель генерального директора Всемирной организации интеллектуальной собственности Хасан Клейб высоко оценил внимание, уделяемое правительством Узбекистана развитию инновационной экосистемы. В связи с этим Всемирная организация интеллектуальной собственности выразила готовность поддержать малый и средний бизнес, молодежь и женщин в рамках программ организации.
В частности, достигнута договоренность об обучении в рамках программ “WIPO Academy” и “Summer School” экспортеров, стартаперов и представителей бизнеса в сфере коммерциализации интеллектуальной собственности и решения социально-экономических проблем, а также поддержки их в рамках программы WIPO IP Diagnostics.
Кроме того, стороны договорились о разработке плана мероприятий по сотрудничеству между Всемирной организацией интеллектуальной собственности и Республикой Узбекистан. Узбекская делегация также ознакомилась с деятельностью Campus Biotech, ведущего мирового центра биотехнологий и наук о жизни в Швейцарии, и проводимыми там исследованиями.