Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги Ҳайъат йиғилиши бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири в.б. Владимир Норов ТИВ Ҳайъат йиғилишини ўтказди. Тадбирда вазир ўринбосарлари ва маслаҳатчилари, Вазирлик бошқармалари бошлиқлари, чет элдаги ваколатхоналар ҳамда ТИВ тасарруфидаги муассасалар раҳбарлари иштироки этди.
Мажлисга, шунингдек, Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети, Тошкент давлат шарқшунослик университети, Журналистика ва оммавий коммуникациялар университети, Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университети, Тошкент давлат иқтисодиёт университети, Тошкент давлат юридик университети ректорлари таклиф этилди.
Ҳайъат кун тартибига мувофиқ ТИВ тизимининг кадрлар салоҳиятини ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Вазирлик тизимида персонални бошқариш механизмларини такомиллаштириш, ходимларнинг малакасини замонавий талабларни ҳисобга олган ҳолда ошириш, ёш мутахассисларни жалб этиш, дипломатик кадрларни “ТИВ марказий аппарати – чет элдаги дипломатик фаолият – академик фаолият” тамойили асосида алмашинуви тизимини жорий этиш, ТИВ эҳтиёжларидан, ташқи сиёсат ва иқтисодий дипломатия соҳасидаги долзарб вазифалардан келиб чиққан ҳолда тармоқ ўқув юртларининг ўқув дастурларини янгилаш, Ўзбекистон ОТМлари билан ўзаро ҳамкорлик тўғрисида "Йўъл хариталарини" ишлаб чиқиш ва амалга ошириш юзасидан таклифлар муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги ҳузурида "Ёш дипломатлар клуби" ни ташкил этиш режаси эълон қилинди.
Йиғилишда Ташқи ишлар вазирлиги ва чет элдаги ваколатхоналарнинг иқтисодий дипломатия соҳасидаги фаолиятига алоҳида эътибор қаратилди.
Бу борада идоралараро самарали ҳамкорликни таъминлаш, хорижий давлатлар ва халқаро институтлар билан савдо-иқтисодий, инвестициявий ва молиявий-техник ҳамкорликни жадаллаштириш, Ўзбекистон иқтисодиётига хорижий инвестициялар ва технологияларни жалб этиш бўйича ишларни кучайтириш, ташқи иқтисодий соҳада қабул қилинган қарорлар ва эришилган келишувларни амалга ошириш устидан қатъий назорат қилиш муҳимлиги қайд этилди.
Учрашув якунида мутасаддиларга аниқ топшириқлар берилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбарининг ўринбосари Алишербек Пайгамов иштирок этди.

Состоялось заседание Коллегии Министерства иностранных дел Республики Узбекистан
И.о. министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов провел заседание Коллегии МИД Республики Узбекистан с участием заместителей и советников министра, начальников подразделений МИД, руководителей заграничных учреждений и подведомственных организаций Министерства.
На мероприятие также были приглашены ректоры Университета мировой экономики и дипломатии, Ташкентского государственного университета востоковедения, Университета журналистики и массовых коммуникаций, Узбекского государственного университета мировых языков, Ташкентского государственного экономического университета, Ташкентского государственного юридического университета.
В соответствии с повесткой дня Коллегии, обсуждены вопросы усиления кадрового потенциала системы МИД.
Обсуждены предложения по улучшению механизмов управления персоналом в системе МИД, повышению квалификации действующих сотрудников с учетом современных требований, привлечению молодых специалистов, внедрению системы ротации дипломатических кадров по принципу «центральный аппарат МИД – дипломатическая работа за рубежом – академическая деятельность», обновлению учебных программ отраслевых учебных заведений исходя из реальных потребностей МИД и поставленных актуальных задач в сфере внешней политики и экономической дипломатии, разработке и реализации «Дорожных карт» о взаимодействии с отраслевыми вузами Узбекистана.
Объявлено о планах по созданию при МИД Республики Узбекистан «Клуба молодых дипломатов», в состав которого войдут студенты последних курсов отраслевых вузов страны.
Особое внимание на совещании уделено деятельности МИД и загранучреждений в сфере экономической дипломатии.
Отмечена важность обеспечения эффективного межведомственного взаимодействия, активизации торгово-экономического, инвестиционного и финансово-технического сотрудничества с зарубежными государствами и международными институтами, усиления работы по привлечению иностранных инвестиций и технологий в экономику Узбекистана, жесткого контроля над реализацией принятых решений и достигнутых договоренностей во внешнеэкономической сфере.
По итогам совещания даны конкретные поручения ответственным лицам.
На мероприятии принял участие заместитель руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Алишербек Пайгамов.