Тошкентда Ҳайдар Алиев шарафига номланган кўча очилди
Озарбайжон Президентининг давлат ташрифи Ҳайдар Алиев шарафига номланган кўча ва унинг ёдгорлиги очилишидан бошланди.
Шу муносабат билан ўтказилган тантанали тадбирда Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Озарбайжон Президенти Илҳом Алиев иштирок этди.
Йиғилганлар олдида нутқ сўзлар экан, Президент Шавкат Мирзиёев Озарбайжоннинг умуммиллий етакчиси ва биродар озарбайжон халқига ўз ҳурмат-эҳтиромини билдирди.
- Президент Илҳом Алиевнинг Ўзбекистонга ташрифи Озарбайжон халқининг умуммиллий етакчиси, ўзбек халқининг яқин дўсти Ҳайдар Алиев шарафига номланган кўчанинг очилиш маросимидан бошлангани катта рамзий маънога эга.
У киши XX асрнинг атоқли сиёсий ва давлат арбоби, мустақил Озарбайжоннинг асосчиси сифатида тарихга кирди. Ҳайдар Алиевнинг қатъияти, кучли сиёсий иродаси ва беқиёс етакчилик сифатлари туфайли ёш суверен давлат барча қийинчилик ва синовларни муносиб енгиб ўтди, - деди Президентимиз.
Ўзбекистон раҳбари Озарбайжон умуммиллий етакчиси мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик муносабатлари ва қардош халқларимизнинг тарихий ришталарини изчил мустаҳкамлашга улкан ҳисса қўшганини алоҳида таъкидлади.
Озарбайжон Президенти, ўз навбатида, ушбу ташриф унинг пандемиядан кейинги илк хорижий ташрифи эканини қайд этиб, давлатимиз раҳбари ва Ўзбекистон халқига Ҳайдар Алиевнинг ёрқин хотирасини асраб-авайлашга қаратилаётган доимий эътибор учун миннатдорлик билдирди.
- Азиз қардошим Шавкат Миромоновичдан Тошкент марказида отам Ҳайдар Алиев хотирасига бағишлаб шундай кўркам гўшани барпо этиш ташаббуси учун жуда миннатдорман. Биз буни ўзбек қардошларимизнинг буюк етакчимизга, умумий тарихимизга чинакам биродарона муносабати сифатида қабул қиламиз. Бу бутун Озарбайжон халқига хурмат ифодаси ҳамдир, - деди Озарбайжон етакчиси.
Маросимда зиёлилар, нуронийлар, озарбайжон юртдошларимиз ҳам сўзга чиқди. Улар Ҳайдар Алиев номидаги обод кўча ва ҳиёбон қардош халқларимиз ўртасидаги мустаҳкам дўстликнинг ёрқин рамзи эканини таъкидладилар.
Ўзбекистонда озарбайжон миллатига мансуб 40 минг нафарга яқин юртдошларимиз истиқомат қилмоқда. 2003 йилда Озарбайжон маданият марказлари уюшмаси ташкил этилган. 2010 йилда Озарбайжон элчихонаси қошида Ҳайдар Алиев номидаги Озарбайжон маданият марказининг янги биноси очилган.
Шундан сўнг Озарбайжон Президенти давлатимиз раҳбари ҳамроҳлигида “Янги Ўзбекистон” боғига ташриф буюриб, Мустақиллик монументи пойига гул қўйди.

2022-06-21 | Politics
The state visit of the President of Azerbaijan began with the opening of a street named after Heydar Aliyev and a commemorative bas-relief in the city of Tashkent.
The ceremony was attended by the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of Azerbaijan Ilham Aliyev.
Addressing the audience, President Shavkat Mirziyoyev expressed his respect to the National Leader of Azerbaijan and the entire fraternal Azerbaijani people.
“There is a deep meaning in the fact that President Ilham Aliyev's state visit to Uzbekistan began with a solemn opening ceremony of a street named after the national leader of the Azerbaijani people, a great friend of the Uzbek people, Heydar Aliyev.
He went down in history as an outstanding politician and statesman of the XX century, the architect of independent Azerbaijan. Thanks to the firm determination, strong political will and exceptional leadership qualities of Heydar Aliyev, the young sovereign state has overcome all difficulties and trials”, the President of Uzbekistan said.
The President of Uzbekistan highlighted the huge contribution of the national leader of Azerbaijan to the consistent strengthening of friendly relations between the two countries and the historical ties of the two fraternal peoples.
In turn, the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, noting that this is his first foreign visit after the pandemic, expressed gratitude to the President and the people of Uzbekistan for the constant attention and care to preserve the good memory of Heydar Aliyev.
“I am very grateful to my dear brother Shavkat Miromonovich for the initiative to create such a beautiful corner in the center of Tashkent dedicated to the memory of Heydar Aliyev, my father. We see in this the truly fraternal attitude of our Uzbek brothers towards our great leader, our common history. It is also a respect for the entire Azerbaijani people”, the Azerbaijani leader said.
Representatives of the intelligentsia, the older generation and the Azerbaijani diaspora in Uzbekistan also addressed the event. They stressed that the well-maintained street and the square named after Heydar Aliyev are a vivid symbol of the unbreakable friendship between the two fraternal peoples.
About 40 thousand Azerbaijanis live in Uzbekistan. The Association of Azerbaijani Cultural Centers was established in 2003. In 2010, a new building of the Azerbaijani Cultural Center named after Heydar Aliyev was opened at the Embassy of Azerbaijan.
The President of Azerbaijan, accompanied by the President of Uzbekistan, visited the Yangi O’zbekiston (New Uzbekistan) Park and laid flowers at the Independence Monument.