Дзюдо спорт турини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 14 февралдаги “Ўзбекистон спортчиларининг навбатдаги ёзги ва қишки Олимпия
ва Паралимпия ўйинларида муваффақиятли иштирок этиши учун тайёргарлик ишларини жадаллаштириш тўғрисида”ги ПҚ–127-сон қарори ижросини таъминлаш, шунингдек, аҳоли ўртасида дзюдонинг олимпия спорт тури сифатида оммавийлигини ошириш, ёшлар орасидан иқтидорли спортчиларни саралаб олиш тизимини такомиллаштириш, миллий терма жамоаларимизнинг нуфузли спорт мусобақаларида юқори натижаларга эришишини таъминлаш мақсадида:
1. Қуйидагилар дзюдо спорт турини ривожлантиришнинг асосий йўналишлари этиб белгилансин:
дзюдони аҳоли ўртасида оммавий спорт турларидан бирига айлантириш, иқтидорли спортчиларни аниқлаш, танлаш ва саралаш (селекция) ҳамда уларни профессионал спортчилар сифатида тайёрлашнинг янги тизимини йўлга қўйиш;
мактабгача ёшдаги болаларда дзюдога қизиқиш уйғотиш ва жанг санъатининг ушбу тури бўйича бошланғич кўникмаларни шакллантириш;
дзюдо бўйича профессионал тренерлар, малакали ҳакамлар ва мутахассисларни тайёрлаш тизимини ривожлантириш, ўқув-услубий қўлланмалар ишлаб чиқиш;
дзюдо инфратузилмасини янада ривожлантириш ҳамда халқаро талабларга мослаштириш, умумий ўрта таълим мактабларида дзюдо заллари сонини кўпайтириш;
Қуролли Кучлар ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларининг жисмоний тайёргарлик машғулотлари дастурига дзюдони босқичма-босқич киритиш, улар тизимидаги таълим муассасалари ўқувчи-талабалари учун ушбу спорт тури бўйича факультатив машғулотлар ва тўгараклар ташкил қилиш;
аёллар ўртасида дзюдони ривожлантириш, бу борада узоқ йилларга мўлжалланган истиқболли режаларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш;
оммавий ахборот воситаларида соғлом турмуш тарзининг муҳим таркибий қисми сифатида дзюдони тарғиб қилиш ҳамда бу жараёнда ахборотлаштириш ва мультимедиа маҳсулотларидан фойдаланишни таъминлаш.
2022-2023 йилларда дзюдо спорт турини янада ривожлантириш бўйича “йўл харитаси” 1-иловага мувофиқ;
2022-2025 йилларда дзюдо спорт турини ривожлантиришнинг мақсадли кўрсаткичлари 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
3. Белгилаб қўйилсинки, 2023 йил 1 январдан бошлаб анъанавий тарзда дзюдо спорт тури бўйича Ўзбекистонда қуйидаги мусобақалар ўтказилади:
катталар ўртасида “Катта дубулға” халқаро турнири;
Осиё чемпионати ғолиби ва Халқаро тоифадаги Ўзбекистон спорт устаси Учқун Муродов хотирасига бағишланган 18 ёшгача бўлган ўғил болалар ва қизлар ўртасида халқаро турнир;
умумий ўрта таълим мактаблари ўқувчилари ўртасида “Халқ таълими вазири кубоги”;
ўрта махсус, профессионал ва олий таълим муассасалари ўқувчи-талабалари ўртасида “Олий ва ўрта махсус таълим вазири кубоги”;
Қуролли Кучлар тизимида “Мудофаа вазири кубоги”;
2024-2025 йилларда ҳарбийлар ўртасида Жаҳон чемпионати.
Спортни ривожлантириш вазирлиги (Ш.Махмудов) Мудофаа вазирлиги, Халқ таълими вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси, Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитаси, Ўзбекистон дзюдо федерацияси билан биргаликда:
бир ой муддатда ушбу қарорнинг 3-бандида кўрсатилган мусобақаларга пухта тайёргарлик кўриш ва уларни юқори савияда ўтказиш бўйича чора-тадбирлар режасини тасдиқласин;
халқаро турнирларда маҳаллий дзюдочилар билан биргаликда юқори рейтингга эга бўлган кучли халқаро дзюдочилар, тренерлар
ва ҳакамларнинг иштирокини таъминласин;
юқоридаги мусобақалар ва турнирларни ўтказиш жараёнини маҳаллий ва хорижий оммавий ахборот воситалари ҳамда бошқа коммуникация манбаларида кенг ёритсин.
Туризм ва маданий мерос вазирлиги (Б.Ибрагимов) юқоридаги мусобақалар ва турнирларни туристик маршрутлар объектлари рўйхатига киритсин, уларга хорижий ва маҳаллий туристларни жалб қилиш чораларини кўрсин.
4. Халқаро дзюдо федерациясининг режасига мувофиқ, 2022 йил октябрь ойида Тошкент шаҳрида дзюдо бўйича катталар ўртасида Жаҳон чемпионати ўтказилиши белгиланганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
жаҳон чемпионатини ўтказиш билан боғлиқ сарф-харажатлар ҳомийлар маблағлари (титул ҳомийлик, реклама, ахборот ҳамкорлиги ҳамда телевизион трансляция медиа ҳуқуқларидан тушадиган), шунингдек, Ўзбекистон дзюдо федерацияси маблағлари ҳисобидан қопланади. Бунда, олинадиган фойда Ўзбекистон дзюдо федерацияси тасарруфида қолдирилади ҳамда дзюдони янада ривожлантиришга, жумладан, дзюдо мактабларини қуриш ва жиҳозлаш ҳамда федерация фаолиятини молиялаштиришга йўналтирилади;
жаҳон чемпионатини ўтказиш учун аъзолик бадали ва мукофот пули билан боғлиқ сарф-харажатлар Ўзбекистон дзюдо федерацияси маблағлари ҳисобидан қопланади.
Спортни ривожлантириш вазирлиги, Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси Тошкент шаҳар ҳокимлиги ва Ўзбекистон дзюдо федерацияси билан биргаликда жаҳон чемпионатининг юқори даражада ўтказилишини таъминласин ва у билан боғлиқ бўлган барча ташкилий масалаларни
ҳал этиш чораларини кўрсин.
5. 2023 йил 1 январдан бошлаб Сурхондарё вилояти Денов тумани ҳамда Хоразм вилояти Урганч шаҳар олимпия ва миллий спорт турларига ихтисослаштирилган давлат мактаб-интернатлари негизида Спортни ривожлантириш вазирлиги тизимига кирувчи Денов ҳамда Урганч дзюдо спорт маҳорати мактаблари (кейинги ўринларда – дзюдо мактаблари) давлат спорт-таълими муассасаси сифатида ташкил этилсин.
дзюдо мактаблари фаолияти дзюдо бўйича қобилиятли ва иқтидорли ёш спортчиларни танлаб олиш ҳамда уларни асосан миллий терма жамоаларга тайёрлашга йўналтирилади;
дзюдо мактабларига ўқишга 5-синфдан қабул қилинади ҳамда таълим олиш муддати етти йил этиб белгиланади;
дзюдо мактабларининг ўқув жараёни Спортни ривожлантириш вазирлиги ва Халқ таълими вазирлиги томонидан белгиланади ҳамда тасдиқланган ўқув режага асосан амалга оширилади;
дзюдо мактаблари директори, унинг ўринбосарлари, тренер-ўқитувчилар, йўриқчи-услубчилар, тарбиячилар меҳнатига ҳақ тўлаш ҳамда мактаб директорининг маънавий-маърифий ишлар бўйича ўринбосари ва тарбиячилар меҳнатини рағбатлантириш Вазирлар Маҳкамасининг 2005 йил 21 декабрдаги “Халқ таълими ходимлари меҳнатига ҳақ тўлашнинг такомиллаштирилган тизимини тасдиқлаш тўғрисида”ги 275-сон қарорига мувофиқ;
дзюдо мактаблари директори, унинг ўқув ва спорт ишлари бўйича ўринбосари, тренер-ўқитувчилар, йўриқчи-услубчилар, тиббиёт ходимлари меҳнатини рағбатлантириш Вазирлар Маҳкамасининг 2010 йил 23 сентябрдаги “Спорт мактаблари фаолиятини ҳамда спорт мактаблари тренерлари ва мутахассислари меҳнатини моддий рағбатлантириш тизимини янада такомиллаштириш тўғрисида”ги 211-сон қарорига мувофиқ;
дзюдо мактаблари тиббиёт ходимлари меҳнатига ҳақ тўлаш Вазирлар Маҳкамасининг 2005 йил 21 декабрдаги “Тиббиёт ходимлари меҳнатига ҳақ тўлашнинг такомиллаштирилган тизимини тасдиқлаш тўғрисида”ги 276-сон қарорига мувофиқ амалга оширилади.
Вазирлар Маҳкамаси икки ой муддатда дзюдо мактаблари фаолиятини ташкил этиш бўйича Ҳукумат қарорини қабул қилсин.
6. 2023 йил 1 январдан бошлаб:
умумий ўрта таълим мактабларида дзюдо спорт турини ривожлантириш бўйича “Болалар учун дзюдо” дастури;
мактабгача таълим ташкилотларида “Мактабгача дзюдо” лойиҳаси жорий қилинсин.
а) “Болалар учун дзюдо” дастури доирасида:
Халқ таълими вазирлиги билан ҳамкорликда ўқувчиларида дзюдо билан шуғулланиш истаги юқори бўлган ҳамда спорт заллари мавжуд умумий ўрта таълим мактаблари белгилаб олинади;
танлаб олинган умумий ўрта таълим мактабларида дзюдо бўйича дарсдан ташқари алоҳида спорт секциялари мактаб жойлашган ҳудуддаги спорт мактабидан жалб этилган тренер-ўқитувчилар томонидан амалга оширилади;
умумий ўрта таълим мактабларида дзюдо залларини ташкил этиш, мавжуд дзюдо инфратузилмасини кенгайтириш ва жиҳозлаш бўйича инвестиция ва грантлар жалб қилинади;
Халқаро дзюдо федерациясининг “Мактабларда дзюдо” дастури билан узвий боғлиқлик таъминланади, мазкур дастурдаги йўналишлар, функциялар ва бошқа муҳим чора-тадбирлар амалга оширилади;
дзюдони ёшлар ўртасида кенг тарғиб қилиш ва оммалаштириш, уларда ушбу спорт турига қизиқишни ошириш, ёшлар ўртасида дзюдо бўйича мусобақаларни ўтказишга кўмаклашиш, шунингдек, жисмоний имконияти чекланган ва ногиронлиги бўлган ўқувчиларни қўллаб-қувватлаш бўйича чора-тадбирлар амалга оширилади;
б) “Мактабгача дзюдо” лойиҳаси доирасида:
мактабгача таълим ташкилотларида дзюдони оммалаштириш ва кенг тарғиб қилиш орқали тарбияланувчиларни мазкур спорт тури билан мунтазам шуғулланишга жалб этиш;
тарбияланувчиларда дзюдо билан шуғулланишга кучли ва таъсирчан мотивацияни шакллантириш.
7. Халқ таълими вазирлиги (Б.Саидов) Спортни ривожлантириш вазирлиги (А.Икрамов), Ўзбекистон дзюдо федерацияси (А.Камилов) билан биргаликда 2023 йилдан бошлаб дзюдо спорт турини ўқувчилар ўртасида оммалаштириш бўйича танланган мактабларни ўқув қўлланма, татами, аксессуар ва бошқа зарур анжомлар билан таъминлаш учун Халқ таълими соҳасида ислоҳотларга кўмаклашиш жамғармаси маблағлари ҳисобидан ҳар йили 5 миллиард сўмгача маблағларни йўналтирсин.
“Болалар учун дзюдо” дастури доирасида фаолият юритадиган тренер-ўқитувчилар меҳнатига ҳақ тўлаш Вазирлар Маҳкамасининг
2010 йил 23 сентябрдаги “Спорт мактаблари фаолиятини ҳамда спорт мактаблари тренерлари ва мутахассислари меҳнатини моддий рағбатлантириш тизимини янада такомиллаштириш тўғрисида”ги 211-сон қарорига мувофиқ спорт мактаблари тренер-ўқитувчилари учун белгиланган меъёрлар асосида амалга оширилади;
“Болалар учун дзюдо” дастури доирасида қуриб фойдаланишга топширилган дзюдо заллари Халқ таълими вазирлиги тизимидаги умумий ўрта таълим мактаблари балансида сақланади ва улар фаолиятини тўлиқ ва самарали йўлга қўйиш мақсадида Ўзбекистон дзюдо федерацияси билан биргаликда Спортни ривожлантириш вазирлиги томонидан малакали тренерлар билан таъминланади;
“Болалар учун дзюдо” дастури доирасида қуриб фойдаланишга топширилган дзюдо залларида Ўзбекистон дзюдо федерацияси ҳузуридаги Дзюдо спорт клубининг филиаллари ташкил этилади, филиаллар фаолиятига Ўзбекистон дзюдо федерацияси методик раҳбарлик қилади, умумий ўрта таълим мактабларида ўқувчиларни дзюдога ўргатиш орқали қамровни йилдан йилга ошириб боради, улар ўртасида турнирлар, мусобақалар ташкил этади.
9. Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Спортни ривожлантириш вазирлиги, Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси ва Ўзбекистон дзюдо федерациясининг:
Мирзо Улуғбек номидаги Ўзбекистон Миллий университетида 2022/2023 ўқув йилидан бошлаб “Дзюдо ва спорт фаолияти” бакалавриат таълим йўналишини очиш;
Мирзо Улуғбек номидаги Ўзбекистон Миллий университетида “Дзюдо ва спорт фаолияти” бакалавриат таълим йўналиши бўйича 2022/2023 ўқув йили учун қабул параметрлари доирасида қабул квоталарини белгилаш ҳақидаги таклифлари маъқуллансин.
10. Спортни ривожлантириш вазирлиги, Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси, Ўзбекистон дзюдо федерациясининг Спортни ривожлантириш вазирлиги тизимида Ўзбекистон дзюдо академиясини ташкил этиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
11. Қуйидагилар Ўзбекистон дзюдо академиясининг асосий вазифалари этиб белгилансин:
дзюдо, шу жумладан, парадзюдо бўйича спортчилар, тренерлар, тренер-селекционерлар, ҳакамлар ва бошқа мутахассисларнинг касбий маҳорати ва малакасини ошириш;
дзюдо, шу жумладан, парадзюдо бўйича профессионал, юқори малакали спортчилар, тренерлар, тренер-селекционерлар, ҳакамлар
ва бошқа мутахассисларни халқаро талаблар асосида тайёрлашга кўмаклашиш;
дзюдо, шу жумладан, парадзюдо бўйича ўқув дастурлар ва методологияни янгилаш, ёшларнинг тайёргарлик жараёнига илғор инновацион технологияларни жорий этиш;
маҳаллий ва хорижий мутахассислар иштирокида семинар, тренинг, мастер-класслар, ўқув машғулотлар ташкил этиш.
12. Ўзбекистон дзюдо академияси фаолиятини молиялаштириш манбалари этиб қуйидагилар белгилансин:
Ўзбекистон дзюдо федерацияси маблағлари;
Вазирлар Маҳкамаси икки ой муддатда Ўзбекистон дзюдо академияси фаолиятини ташкил этиш бўйича Ҳукумат қарорини қабул қилсин.
13. Тошкент шаҳар ҳокимлиги (Ж.Артикходжаев):
Фанлар академияси билан биргаликда Фанлар академияси Полимерлар кимёси ва физикаси институтига доимий фойдаланишга берилган ер участкасининг (Шайхонтоҳур тумани, Абдулла Қодирий кўчаси, 7б-уй) Ўзбекистон дзюдо федерациясининг асосий базасига туташ бўлган ва бўш турган қисмини белгиланган тартибда захирага қайтариш;
захирага қайтарилган ер участкасини давлат мулки сифатида давлат рўйхатидан ўтказиш ва Спортни ривожлантириш вазирлигига доимий фойдаланиш ҳуқуқи асосида ажратиш чораларини кўрсин.
Спортни ривожлантириш вазирлиги (М.Исмаилов) Ўзбекистон дзюдо федерацияси (А.Камилов) билан биргаликда ажратилган ер участкасида Ўзбекистон дзюдо академияси бино ва иншоотларини қуришни назарда тутувчи ижтимоий шериклик тўғрисида битим имзоланишини ҳамда Япониянинг “Кодокан” кўп функцияли, замонавий ва универсал дзюдо маркази намунаси бўйича жисмоний ва юридик шахсларнинг ҳомийлик хайриялари ҳисобидан Халқаро дзюдо федерацияси талабларига жавоб берадиган, спорт асбоб-ускуналари билан жиҳозланган бино ва иншоотлар (спорт зали, ўқув биноси, ошхона ва ёрдамчи бинолар) қурилиб, фойдаланишга топширилишини таъминласин.
14. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги (А.Бобоев) Спортни ривожлантириш вазирлиги (М.Исмаилов), Тошкент вилояти ҳокимлиги ҳамда Ўзбекистон дзюдо федерацияси билан биргаликда 2023 йилда Ўзбекистон Республикасининг ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш дастурига Тошкент вилояти, Бўстонлиқ тумани, Оқтош қишлоғи ҳудудида дзюдо бўйича миллий терма жамоалар учун Халқаро дзюдо федерацияси стандартларига жавоб берадиган 50 ўринли ётоқхона ва ошхона, тренажёр зали, тиббий пункт ва замонавий спорт анжомлари билан тўлиқ жиҳозланган ўқув-машғулот базасини барпо этиш юзасидан таклиф киритилишини таъминласин.
15. Тошкент вилояти ҳокимлиги (З.Мирзаев) “Чорвоқ” туристик рекреацион зонаси” ДУК билан келишган ҳолда Тошкент вилояти, Бўстонлиқ тумани, Оқтош қишлоғи ҳудудидан Спортни ривожлантириш вазирлигига 0,5 га ер участкасини 2022 йил якунига қадар доимий фойдаланиш ҳуқуқи асосида ажратилишини таъминласин.
Спортни ривожлантириш вазирлиги (М.Исмаилов) Ўзбекистон дзюдо федерацияси (А.Камилов) билан биргаликда ажратилган ер участкасида дзюдо бўйича миллий терма жамоалар учун ўқув-машғулот базасини барпо этишни назарда тутувчи ижтимоий шериклик тўғрисида битим имзоланишини таъминласин.
16. Молия вазирлиги (Т.Ишметов) Спортни ривожлантириш вазирлиги билан биргаликда мазкур қарорда белгиланган чора-тадбирларни амалга ошириш, дзюдо спорт анжомлари ва жиҳозлари билан таъминлаш, шунингдек, дзюдони ривожлантириш мақсадлари учун Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитасига жорий йилда спорт соҳаси учун кўзда тутилган маблағлар доирасида 2 миллиард сўм ажратилишини таъминласин.
17. Спортни ривожлантириш вазирлиги (А.Икрамов) Ўзбекистон дзюдо федерацияси билан биргаликда 2022 йил 20 декабрга қадар спорт мактаблари ҳамда Олимпия ва Паралимпия спорт турларига тайёрлаш марказларини халқаро талабларга жавоб берадиган дзюдо спорт анжомлари, жиҳозлари, кийимлари ва экипировкаси ҳамда бошқа зарур воситалар билан таъминласин ва ушбу мақсадларга Спорт ва оммавий жисмоний тарбия тадбирларининг 2022 йил учун республика календарь режасида ажратилган маблағларнинг иқтисод қилинган қисмидан зарур маблағлар йўналтирсин.
18. Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги ҳамда Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси мазкур қарорнинг мазмун-моҳияти ва амалий аҳамиятини ёритишга оид мақолалар, брифинглар, тематик телекўрсатувлар ташкил этсин.
19. Спортни ривожлантириш вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
20. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб спортни ривожлантириш вазири А.И. Икрамов, спортни ривожлантириш вазири ўринбосари Ш.Ш.Махмудов ҳамда Ўзбекистон дзюдо федерацияси раиси А.Я.Камилов белгилансин.
Қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н.Арипов ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.А.Абдувахитов зиммасига юклансин.

О мерах по дальнейшему развитию вида спорта дзюдо
В целях исполнения постановления Президента Республики Узбекистан от 14 февраля 2022 года № ПП–127 «Об ускорении подготовительных работ для успешного участия спортсменов Узбекистана в очередных летних и зимних Олимпийских и Паралимпийских играх», а также повышения популярности дзюдо среди населения как олимпийского вида спорта, совершенствования системы отбора талантливых спортсменов среди молодежи, обеспечения достижения национальными сборными командами страны высоких результатов в престижных спортивных соревнованиях:
1. Определить основными направлениями развития вида спорта дзюдо:
превращение дзюдо в один из наиболее массовых видов спорта среди населения, внедрение новой системы выявления, выбора и отбора (селекции) и подготовки талантливых спортсменов в качестве профессиональных дзюдоистов;
пробуждение интереса к дзюдо и формирование у детей дошкольного возраста начальных навыков по данному виду искусства борьбы;
развитие системы подготовки профессиональных тренеров, квалифицированных судей и специалистов, разработку учебно-методических пособий по дзюдо;
дальнейшее развитие и приведение инфраструктуры по дзюдо в соответствие с международными требованиями, увеличение количества залов по дзюдо в средних общеобразовательных школах;
поэтапное включение дзюдо в программу занятий по физической подготовке военнослужащих Вооруженных Сил и сотрудников правоохранительных органов, организацию факультативных занятий и кружков по данному виду спорта для учащихся и студентов образовательных учреждений их системы;
развитие дзюдо среди женщин, разработку и реализацию долгосрочных перспективных планов развития женского дзюдо;
пропаганду дзюдо в средствах массовой информации как важной составной части здорового образа жизни и обеспечение использования в этом процессе информатизации и мультимедийных продуктов высокого уровня.
«Дорожную карту» по дальнейшему развитию вида спорта дзюдо в 2022–2023 годах согласно приложению № 1;
Целевые показатели развития вида спорта дзюдо в 2022–2025 годах согласно приложению № 2.
3. Установить, что с 1 января 2023 года в Узбекистане по виду спорта дзюдо в традиционной форме проводятся следующие соревнования:
международный турнир «Большой шлем» среди взрослых;
международный турнир среди юношей и девушек в возрасте до 18 лет, посвященный памяти победителя чемпионата Азии и мастера спорта Узбекистана международного класса Учкуна Муродова;
«Кубок министра народного образования» среди учащихся средних общеобразовательных школ;
«Кубок министра высшего и среднего специального образования» среди учащихся-студентов средних специальных, профессиональных и высших образовательных учреждений;
«Кубок министра обороны» в системе Вооруженных Сил;
Чемпионат мира среди военнослужащих в 2024–2025 годах.
Министерству развития спорта (Махмудов Ш.) совместно с Министерством обороны, Министерством народного образования, Министерством высшего и среднего специального образования, Национальным олимпийским комитетом Узбекистана, Национальным паралимпийским комитетом Узбекистана и Федерацией дзюдо Узбекистана:
в месячный срок утвердить план мероприятий по тщательной подготовке и проведению на высоком уровне соревнований, указанных в пункте 3 настоящего постановления;
обеспечить участие в международных турнирах наряду с отечественными дзюдоистами также сильных международных дзюдоистов, тренеров и судей с высоким рейтингом;
широко освещать процесс проведения вышеуказанных соревнований и турниров в местных и зарубежных средствах массовой информации и иных источниках коммуникаций.
Министерству туризма и культурного наследия (Ибрагимов Б.) включить вышеуказанные соревнования и турниры в перечень объектов туристских маршрутов, принять меры по привлечению к ним иностранных и местных туристов.
4. Принять к сведению, что в соответствии с планом Международной федерации дзюдо в октябре 2022 года в городе Ташкенте установлено проведение Чемпионата мира по дзюдо среди взрослых.
расходы, связанные с проведением чемпионата мира, покрываются за счет средств спонсоров (титульного спонсорства, рекламы, информационного партнерства и медиа-прав на телевизионную трансляцию), а также средств Федерации дзюдо Узбекистана. При этом получаемая прибыль остается в распоряжении Федерации дзюдо Узбекистана и направляется на дальнейшее развитие дзюдо, включая строительство и оснащение школ дзюдо и финансирование деятельности федерации;
при проведении чемпионата мира расходы, связанные с членскими взносами и премиальными выплатами, покрываются за счет средств Федерации дзюдо Узбекистана.
Министерству развития спорта и Национальному олимпийскому комитету Узбекистана совместно с хокимиятом города Ташкента и Федерацией дзюдо Узбекистана обеспечить проведение чемпионата мира на высоком уровне и принять меры по решению всех связанных с ним организационных вопросов.
5. Создать с 1 января 2023 года Денаускую и Ургенчскую школы спортивного мастерства по дзюдо (далее – школы дзюдо) в качестве государственных спортивно-образовательных учреждений, входящих
в систему Министерства развития спорта, на базе специализированных государственных школ-интернатов по олимпийским и национальным видам спорта в Денауском районе Сурхандарьинской области и городе Ургенче Хорезмской области.
Определить, что в школах дзюдо:
деятельность направлена на отбор и в основном подготовку для национальных сборных команд талантливых и одаренных молодых спортсменов по дзюдо;
прием на учебу осуществляется с 5-го класса и устанавливается семилетний срок обучения;
образовательный процесс определяется Министерством развития спорта и Министерством народного образования и осуществляется в соответствии с утвержденным учебным планом;
оплата труда директора, его заместителей, тренеров-преподавателей, инструкторов-методистов и воспитателей, а также стимулирование труда заместителя директора школы по духовно-просветительской работе и воспитателей осуществляются в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 21 декабря 2005 года № 275 «Об утверждении усовершенствованной системы оплаты труда работников народного образования»;
стимулирование труда директора, его заместителей по учебной работе и спорту, тренеров-преподавателей, инструкторов-методистов и медицинских работников осуществляется в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 23 сентября 2010 года № 211 «О дальнейшем совершенствовании деятельности спортивных школ и системы материального стимулирования труда тренеров и специалистов спортивных школ»;
оплата труда медицинских работников осуществляется в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 21 декабря 2005 года № 276 «Об утверждении усовершенствованной системы оплаты труда медицинских работников».
Кабинету Министров в двухмесячный срок принять правительственное решение об организации деятельности школ дзюдо.
6. Внедрить начиная с 1 января 2023 года:
программу «Дзюдо для детей» по развитию вида спорта дзюдо в средних общеобразовательных школах;
проект «Дошкольное дзюдо» в дошкольных образовательных организациях.
а) в рамках программы «Дзюдо для детей»:
совместно с Министерством народного образования определяются средние общеобразовательные школы, оснащенные спортивными залами, учащиеся которых изъявили желание заниматься дзюдо;
в отдельных спортивных секциях дзюдо в отобранных средних общеобразовательных школах занятия проводятся во внеурочное время тренерами-преподавателями, привлеченными из спортивных школ, расположенных вблизи территории отобранных общеобразовательных школ;
для создания залов дзюдо, расширения и оснащения действующей инфраструктуры по дзюдо в средних общеобразовательных школах привлекаются инвестиции и гранты;
обеспечивается тесная связь с программой Международной федерации дзюдо «Дзюдо в школах», внедряются направления, реализуются функции и иные важные меры указанной программы;
проводятся мероприятия по широкой пропаганде и популяризации дзюдо в кругу молодежи, повышению интереса молодых людей к данному виду спорта, оказанию содействия в проведении соревнований по дзюдо, а также поддержке учащихся с ограниченными физическими возможностями и инвалидностью;
б) в рамках проекта «Дошкольное дзюдо»:
воспитанники привлекаются к регулярным занятиям по дзюдо путем популяризации и широкой пропаганды данного вида спорта в дошкольных образовательных организациях;
у воспитанников формируется сильная и действенная мотивация к занятиям по дзюдо.
7. Министерству народного образования (Саидов Б.) совместно с Министерством развития спорта (Икрамов А.) и Федерацией дзюдо Узбекистана (Камилов А.) начиная с 2023 года ежегодно направлять до 5 миллиардов сумов из средств Фонда содействия реформам в сфере народного образования на обеспечение отобранных школ учебными пособиями, татами, аксессуарами и иными необходимыми принадлежностями для популяризации вида спорта дзюдо среди учащихся.
оплата труда тренеров-преподавателей, осуществляющих деятельность в рамках программы «Дзюдо для детей», производится на основе нормативов, установленных для тренеров-преподавателей спортивных школ в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 23 сентября 2010 года № 211 «О дальнейшем совершенствовании деятельности спортивных школ и системы материального стимулирования труда тренеров и специалистов спортивных школ»;
залы дзюдо, построенные и сданные в эксплуатацию в рамках программы «Дзюдо для детей», находятся на балансе средних общеобразовательных школ в системе Министерства народного образования и комплектуются Министерством развития спорта квалифицированными тренерами совместно с Федерацией дзюдо Узбекистана в целях полноценного и эффективного осуществления их деятельности;
в залах дзюдо, построенных и сданных в эксплуатацию в рамках программы «Дзюдо для детей», образуются филиалы Спортивного клуба дзюдо при Федерации дзюдо Узбекистана, методическое руководство деятельностью которых осуществляет Федерация дзюдо Узбекистана, в результате ежегодно расширяется охват учащихся средних общеобразовательных школ обучением дзюдо, среди них организовываются турниры и соревнования.
9. Одобрить предложения Министерства высшего и среднего специального образования, Министерства развития спорта, Национального олимпийского комитета Узбекистана и Федерации дзюдо Узбекистана, предусматривающие:
открытие с 2022/2023 учебного года направления образования бакалавриата «Дзюдо и спортивная деятельность» в Национальном университете Узбекистана имени Мирзо Улугбека;
определение квоты приема на направление образования бакалавриата «Дзюдо и спортивная деятельность» Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека в рамках параметров приема на 2022/2023 учебный год.
10. Согласиться с предложением Министерства развития спорта, Национального олимпийского комитета Узбекистана и Федерации дзюдо Узбекистана о создании Академии дзюдо Узбекистана в системе Министерства развития спорта.
11. Определить основными задачами Академии дзюдо Узбекистана:
повышение профессионального мастерства и квалификации спортсменов, тренеров, тренеров-селекционеров, судей и иных специалистов по дзюдо, включая парадзюдо;
оказание содействия в подготовке профессиональных, высококвалифицированных спортсменов, тренеров, тренеров-селекционеров, судей и иных специалистов по дзюдо, включая парадзюдо, на основе международных требований;
обновление учебных программ и методологии по дзюдо, включая парадзюдо, внедрение передовых инновационных технологий в процесс подготовки молодежи;
организацию семинаров, тренингов, мастер-классов и учебных занятий с участием отечественных и зарубежных специалистов.
12. Определить источниками финансирования деятельности Академии дзюдо Узбекистана:
средства Федерации дзюдо Узбекистана;
Кабинету Министров в двухмесячный срок принять правительственное решение об организации деятельности Академии дзюдо Узбекистана.
13. Хокимияту города Ташкента (Артикходжаев Ж.) принять меры:
совместно с Академией наук – по возврату в резерв в установленном порядке пустующей части земельного участка, выделенного для постоянного пользования Институту химии и физики полимеров Академии наук (Шайхантахурский район, улица Абдуллы Кадыри, дом 7б), прилегающего к основной базе Федерации дзюдо Узбекистана;
по государственной регистрации в качестве государственной собственности и выделению Министерству развития спорта земельного участка, возвращенного в резерв, на основе права постоянного пользования.
Министерству развития спорта (Исмаилов М.) совместно с Федерацией дзюдо Узбекистана (Камилов А.) обеспечить подписание соглашения о социальном партнерстве, предусматривающего строительство на отведенном земельном участке зданий и сооружений Федерации дзюдо Узбекистана, а также строительство и ввод в эксплуатацию зданий и сооружений (спортивных залов, учебных зданий, столовой и вспомогательных помещений) по образцу многофункционального современного универсального центра дзюдо «Кодокан» Японии, соответствующего требованиям Международной федерации дзюдо и оснащенного спортивным оборудованием, за счет благотворительных пожертвований физических и юридических лиц.
14. Министерству экономического развития и сокращения бедности (Бобоев A.) совместно с Министерством развития спорта (Исмаилов М.), хокимиятом Ташкентской области и Федерацией дзюдо Узбекистана обеспечить внесение предложения о включении в Программу развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан на 2023 год строительства отвечающих стандартам Международной федерации дзюдо общежития на 50 мест, столовой, тренажерного зала, медицинского пункта и полностью оснащенной современным спортивным оборудованием учебно-тренировочной базы для национальных сборных команд по дзюдо на территории поселка Акташ в Бостанлыкском районе Ташкентской области.
15. Хокимияту Ташкентской области (Мирзаев З.) по согласованию с ГУП «Туристско-рекреационная зона «Чарвак» обеспечить выделение Министерству развития спорта до конца 2022 года 0,5 га земельного участка на территории поселка Акташ в Бостанлыкском районе Ташкентской области на основе права постоянного пользования.
Министерству развития спорта (Исмаилов М.) совместно с Федерацией дзюдо Узбекистана (Камилов А.) обеспечить подписание соглашения о социальном партнерстве, предусматривающего строительство на отведенном земельном участке учебно-тренировочной базы для национальных сборных команд.
16. Министерству финансов (Ишметов Т.) совместно с Министерством развития спорта обеспечить выделение 2 миллиардов сумов в рамках средств, предусмотренных Национальному олимпийскому комитету Узбекистана на сферу спорта в текущем году, в целях реализации мер, определенных настоящим постановлением, обеспечения спортивным оборудованием и принадлежностями дзюдо, а также дальнейшего развития дзюдо.
17. Министерству развития спорта (Икрамов А.) совместно с Федерацией дзюдо Узбекистана в срок до 20 декабря 2022 года обеспечить спортивные школы и Центры подготовки к олимпийским и паралимпийским видам спорта спортивным инвентарем, оборудованием, одеждой и экипировкой дзюдо и иными необходимыми средствами, соответствующими международным требованиям, и направить на данные цели необходимые средства за счет сэкономленной части средств, предусмотренных в Республиканском календарном плане спортивных и физкультурно-массовых мероприятий на 2022 год.
18. Национальному информационному агентству Узбекистана и Национальной телерадиокомпании Узбекистана создать и организовать статьи, брифинги и тематические телепередачи по освещению сути и содержания, а также практического значения настоящего постановления.
19. Министерству развития спорта совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
20. Возложить на министра развития спорта Икрамова А.И., заместителя министра развития спорта Махмудова Ш.Ш. и председателя Федерации дзюдо Узбекистана Камилова А.Я. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его выполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.A.