2022/2023 ўқув йили учун давлат олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилишнинг давлат буюртмаси параметрлари тўғрисида
2022-06-17 | Таълим
Ёшларни олий таълим билан янада кенгроқ қамраб олиш, олий таълим ташкилотлари ўртасида соғлом рақобатни кучайтириш мақсадида, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 15 июндаги “Давлат олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилиш жараёнларини ташкил этиш тўғрисида”ги ПҚ–279-сон қарорига мувофиқ:
1. 2022/2023 ўқув йили учун давлат олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилишнинг давлат буюртмаси параметрлари:
а) бакалаврлар тайёрлаш бўйича:
кундузги таълим шаклига – 77 477 нафар этиб 1-иловага мувофиқ;
сиртқи таълим шаклига – 26 095 нафар этиб 1а-иловага мувофиқ;
кечки таълим шаклига – 3 725 нафар этиб 1б-иловага мувофиқ;
масофавий таълим шаклига – 3 410 нафар этиб 1в-иловага мувофиқ;
б) магистрлар тайёрлаш бўйича – 10 688 нафар этиб 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
2. Молиявий мустақиллик берилган давлат олий таълим муассасаларининг кузатув кенгашларига ҳамда қабул параметрларини Васийлик кенгаши қарори билан тасдиқлаш ваколати берилган олий таълим ташкилотларига тегишли қабул параметрларини 2022 йил 20 июнга қадар тасдиқлаш тавсия этилсин.
3. Давлат олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилиш жараёнларини мувофиқлаштириш бўйича давлат комиссияси беш кун муддатда 2022/2023 ўқув йили учун:
соғлиқни сақлаш, халқ таълими, ветеринария, тиббий-ижтимоий хизматлар соҳаларида олий маълумотли кадрларга эҳтиёж юқори бўлган ҳудудлар учун давлат буюртмаси параметрларининг давлат гранти асосидаги қабул кўрсаткичлари доирасида манфаатдор вазирлик ва идораларнинг буюртмаларига мувофиқ мақсадли қабул параметрларининг туман (шаҳар)лар кесимидаги тақсимотини;
Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, тизимида олий таълим муассасаси бўлган вазирлик ва идораларнинг таклифлари асосида давлат буюртмаси параметрларининг таълим тиллари бўйича тақсимотини тасдиқласин ва эълон қилсин.
4. Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги бир ой муддатда:
Ўзбекистон техник жиҳатдан тартибга солиш агентлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги билан биргаликда 2022/2023 ўқув йилида янги киритилаётган бакалавриат таълим йўналишлари ҳамда магистратура мутахассисликлари бўйича Олий таълим йўналишлари ва мутахассисликлари классификаторига белгиланган тартибда ўзгартириш ва қўшимчалар киритсин;
давлат олий таълим муассасаларида янги киритилаётган бакалавриат таълим йўналишлари ва магистратура мутахассисликларининг малака талаблари, ўқув режалари ҳамда фан дастурларининг ишлаб чиқилишини ва белгиланган тартибда тасдиқланишини таъминласин.
5. Мазкур фармойишнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н. Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.А. Абдувахитов зиммасига юклансин.

О параметрах государственного заказа по приему на учебу в государственные высшие образовательные учреждения в 2022/2023 учебном году
2022-06-17 | Образование
В целях дальнейшего расширения охвата молодежи высшим образованием, усиления здоровой конкуренции среди высших образовательных организаций, а также в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 15 июня 2022 года № ПП–279 «Об организации приема на учебу в государственные высшие образовательные учреждения»:
1. Утвердить параметры государственного заказа по приему на учебу в государственные высшие образовательные учреждения в 2022/2023 учебном году по:
а) подготовке бакалавров в:
дневной форме обучения — в количестве 77 477 человек согласно приложению № 1;
заочной форме обучения – в количестве 26 095 человек согласно приложению № 1а;
вечерней форме обучения – в количестве 3 725 человек согласно приложению № 1б;
дистанционной форме обучения – в количестве 3 410 человек согласно приложению № 1в;
б) подготовке магистров – в количестве 10 688 человек согласно приложению № 2.
2. Рекомендовать наблюдательным советам государственных высших образовательных учреждений, которым предоставлена финансовая самостоятельность, а также высшим образовательным организациям, которым предоставлены полномочия утверждения параметров приема решением Попечительского совета, утвердить соответствующие параметры приема в срок до 20 июня 2022 года.
3. Государственной комиссии по координации процессов приема на учебу в государственные высшие образовательные учреждения в пятидневный срок утвердить и объявить для 2022/2023 учебного года:
распределение целевых параметров приема в разрезе районов (городов) согласно заказам заинтересованных министерств и ведомств для регионов с высокой потребностью в кадрах с высшим образованием в сферах здравоохранения, народного образования, ветеринарии, медико-социальных услуг в пределах показателей приема на основе государственного гранта параметров государственного заказа;
распределение параметров государственного заказа по языкам обучения – на основе предложений Министерства высшего и среднего специального образования, министерств и ведомств, имеющих в ведении высшие образовательные учреждения.
4. Министерству высшего и среднего специального образования в месячный срок:
совместно с Узбекским агентством по техническому регулированию, Министерством экономического развития и сокращения бедности, Министерством занятости и трудовых отношений внести в установленном порядке в Классификатор направлений и специальностей высшего образования изменения и дополнения по вновь вводимым направлениям образования бакалавриата и специальностям магистратуры в 2022/2023 учебном году;
обеспечить разработку и утверждение в установленном порядке квалификационных требований, учебных планов и предметных программ по вновь вводимым направлениям образования бакалавриата и специальностям магистратуры в государственных высших образовательных учреждениях.
5. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А.