Қайта тикланувчи энергиядан фойдаланиш умуммиллий аҳамиятга эга
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 10 июнь куни қайта тикланувчи энергиядан фойдаланишни кенгайтириш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Мамлакатимизда инсон қадрини улуғлаш барча ишларда устувор тамойил этиб белгиланган. Одамларнинг яхши яшаши учун энг зарур манбалардан бири эса бу энергия. Сўнгги йиллардаги ислоҳотлар натижасида бу соҳадаги узилишлар анча камайди. Лекин, куз-қиш мавсумида аҳолининг энергияга бўлган эҳтиёжи кескин ошиши сабабли барча оғирлик электр тармоқларига тушмоқда.
Бугунги кунда юртимизда 2-3 миллиард киловатт соат электр энергиясига қўшимча талаб бор. Келгуси беш йилда эса бу эҳтиёж 10 миллиард киловатт соатга ошиши кутилмоқда.
Бундай вазиятда энг самарали йўл уй, корхона, боғча, мактаб ва шифохоналарда муқобил энергиядан фойдаланишни кўпайтиришдир.
Шу боис йиғилишда қайта тикланувчи энергия ускуналарини кенг жорий этиш, бу борада аҳолини қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
– Бугунги масала умуммиллий аҳамиятга эга. Бу ишларни авваламбор ўзимиздан бошлашимиз керак. Ҳар бир ҳоким, вазир, барча даражадаги раҳбарлар шахсий намуна кўрсатиб, ўз уйи, ишхонасида муқобил энергия ускунасини ўрнатиши зарур, – деди Шавкат Мирзиёев.
Бу борада аҳоли ва тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш учун янги тизим белгиланди. Ушбу тизимга кўра, ҳар бир ўрнатилган қуёш ва шамол электр ускунаси учун, қувватига қараб, 15 миллион сўмгача, сув иситиш қурилмаси учун эса 2 миллион сўмгача компенсация тўланади. Ёки ускуна қийматини 3 йил ичида фоизсиз, бўлиб-бўлиб тўлаш имконияти яратилади.
Масалан, бир оила сув иситиш учун бир ойда ўртача 195 минг сўм харажат қилади, дейлик. Энди улар 6 миллион сўм эвазига 200 литрли қуёш қурилмаси ўрнатса, давлатдан 2 миллион сўм компенсация олади. Бунда ҳар ой кетган харажат иқтисод бўлиши ҳисобига, сув иситиш қурилмаси 21 ойда пулини оқлайди ва “ёнга қолади”.
Агар, оила компенсацияни эмас, бўлиб-бўлиб тўлашни танласа, ойлик тўлов 170 минг сўм бўлади. Яъни, ҳозирги тўловидан ҳам кам бўлади ва уч йилдан кейин иссиқ сув учун умуман харажат қилмайди.
Яна бир қулай томони, одамлар бунинг учун бирон-бир идорага бориб юрмайди. Ҳамма ҳужжатлар ускуна харид қилинадиган жойнинг ўзида ҳал этиб берилади. Бу тизим Энергетика вазирлигининг махсус жамғармаси орқали жорий этилади.
Давлатимиз раҳбари барча жараёнларни рақамлаштириб, ушбу янги тизимни 1 сентябрдан йўлга қўйиш бўйича кўрсатма берди.
Алоҳида эътибор эҳтиёжманд оилалар, олис ва чекка ҳудудларни шундай энергия манбалари билан таъминлаш масаласига қаратилди. “Янги Ўзбекистон” массивларида қурилаётган кўп қаватли уйлар, “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари доирасида кўча чироқларига муқобил энергия ускуналари ўрнатиш зарурлиги таъкидланди.
Йиғилишда жойлардаги ижобий тажрибалар ҳам кўрсатиб ўтилди.
Мисол учун, Қорақалпоғистон Республикасининг Хўжайли туманидаги 3-мактаб-интернатда 12 киловатт қувватли қуёш панеллари ва 1 тонна сувни иситиш ускуналари ўрнатилган. Натижада ушбу муассаса йилига 30 миллион сўмлик электр энергияси ва табиий газ иқтисод қилмоқда.
Менделеев номидаги кимё-технология университетида ҳам қуёшдан қувват олувчи 100 киловаттли ускуна ва 36 та сув иситиш қурилмаси ўрнатилган бўлиб, йилига қарийб 2 миллиард сўмлик электр энергияси тежалмоқда.
Бундай ишларни оммалаштириб, мактабгача таълим муассасалари, мактаб, тиббиёт ва бошқа ижтимоий объектларда босқичма-босқич муқобил энергия ускуналари ўрнатиш вазифаси қўйилди.
Шунингдек, 2023 йилдан савдо ва кўнгилочар мажмуалар, ресторан, меҳмонхона, ёқилғи қуйиш шохобчалари, аэропорт, вокзал, тижорат банклари каби кўплаб биноларда иссиқ сув таъминоти ва ташқи ёритишнинг бир қисмини муқобил энергия ҳисобидан қоплаш талаби киритилади.
Ҳисоб-китобларга кўра, бир йилда Ўзбекистонда 10 миллиард долларлик электр ва газ истеъмол қилинади. Мисол учун, ўтган йили энергия ресурсларига Сув хўжалиги вазирлиги 3 триллион сўм, халқ таълими ва соғлиқни сақлаш тизимлари 200 миллиард сўмдан бюджет маблағларини сарфлаган.
Президент барча вазирлик ва идора, ҳокимлик, маҳалла биноларини ҳам муқобил энергияга ўтказиш вақти келганини таъкидлади.
Шу боис Молия вазирлигига давлат идораларида энергия ресурслари истеъмоли бўйича меъёрларни белгилаш, иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий объектларда Энергия тежамкорлик миллий дастурини ишлаб чиқиш топширилди.
Бундан буён муқобил энергия қурилмаларига талаб ошишини ҳисобга олиб, уларни ишлаб чиқаришни кўпайтириш зарурлиги қайд этилди.
Халқимизни қўшимча энергия билан таъминлашнинг яна бир манбаси гидроэлектр станцияларидир. Бу қувватни ошириш учун ҳудудларда микро ва кичик гидроэлектр станцияларига мос майдонлар белгиланиб, жами 56 Мегаваттли 200 та лойиҳа ишлаб чиқилган.
Давлатимиз раҳбари улар бўйича хусусий шериклик лойиҳаларини бошлаш кераклигини таъкидлади. Бунда тадбиркорлар учун жозибадор тарифлар белгиланади ҳамда ер участкаси аукцион ғолибига узоқ муддатли ижарага берилади. Қуёш, шамол ва микроГЭСларнинг ортиқча электр энергияси камида 10 йил давомида давлат томонидан кафолатли харид қилинади.
Йиғилишда мутасадди раҳбарлар ва тадбиркорлар кун тартибидаги масаланинг аҳамиятини таъкидлаб, ўз тизимидаги режаларни баён этди.

President chairs a meeting on expanding the use of renewable energy
On June 10, President Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference on expanding the use of renewable energy sources.
The elevation of human dignity in Uzbekistan is defined as a guide to action in all areas. Ensuring a prosperous human life largely depends on access to energy. Recent reforms have significantly reduced power outages. However, due to the sharp increase in energy demand in the autumn-winter period, a significant load falls on the power grid.
There is a need for an additional 2-3 billion kilowatt-hours of electricity in the country. It is expected that over the next five years it will increase to 10 billion kilowatt-hours.
The most effective way in such a situation is to expand the use of renewable energy sources (RES) in homes, businesses, kindergartens, schools, and hospitals.
In this regard, issues of the widespread introduction of RES-based devices, and measures to encourage the population to use them were discussed at the meeting.
“Today’s issue is of national importance. We must start first with ourselves. Each hokim, minister, and leaders of all levels should set a personal example and install alternative energy equipment in their homes and at work”, Shavkat Mirziyoyev said.
In this regard, the introduction of a new system of support for the population and entrepreneurs has been determined. Thus, for each piece of installed equipment for generating electricity from solar and wind energy, depending on its capacity, compensation will be provided up to 15 million UZS, and for water heating equipment based on these energy sources – up to 2 million UZS. Instead of compensation, an opportunity will be given to take the equipment in installments for 3 years without interest.
Suppose a family spends an average of 195,000 UZS per month on heating water. If it installs a 200-liter solar water heater worth 6 million UZS, it will receive 2 million UZS in compensation from the state. By saving monthly costs, the water heater will pay for itself in 21 months.
If the family chooses to pay in installments instead of compensation, the monthly payment will be 170,000 UZS, which is less than current monthly expenses, and after three years, getting hot water will not require any expenses.
Another advantage is that people do not have to visit any office. All documents will be issued at the place of purchase of equipment. This system will be implemented at the expense of a special fund of the Ministry of Energy.
The Head of the state instructed to digitalize the entire process and launch the new system from September 1 this year.
The main attention was paid to providing such devices to low-income families, and residents of remote and hard-to-reach areas. The necessity of using devices based on alternative energy in the apartment buildings of the “Yangi O’zbekiston” (New Uzbekistan) neighborhoods, as well as in organizing street lighting as part of the “Obod Qishloq” (Prosperous Village) and “Obod Mahalla” (Prosperous Neighborhood) programs, was emphasized.
Positive experiences at places were noted.
For example, boarding school No. 3 in Khodjeyli district of the Republic of Karakalpakstan is equipped with solar panels with a capacity of 12 kilowatts and a 1-ton water-heating boiler. As a result, the institution saves 30 million UZS a year on electricity and natural gas.
The branch of the Mendeleev University of Chemical Technology in Tashkent uses a 100-kilowatt solar installation and 36 water heaters, which saves electricity by almost 2 billion UZS a year.
At the meeting, the task was set to disseminate this experience and gradually install equipment based on alternative energy in preschool institutions, schools, medical, and other social facilities.
In addition, from 2023, many buildings, such as shopping malls, restaurants, hotels, gas stations, airports, railway stations, and commercial banks, will have to provide part of their energy costs for hot water and outdoor lighting only from renewable energy sources.
Calculations show that Uzbekistan consumes electricity and gas for $10 billion a year. For example, last year the Ministry of Water Resources spent 3 trillion UZS on energy resources, while public education and healthcare systems spent 200 billion UZS each.
The President emphasized that it is time to start transferring all ministries and agencies, hokimiyats, and mahallas to alternative energy.
In this regard, the Ministry of Finance was instructed to establish energy consumption standards in government agencies, and develop a National Energy Saving Program in economic sectors and social facilities.
It was noted that taking into account the growing demand for alternative energy devices, it is necessary to increase their production in the country.
Hydroelectric power plants are another important source of energy. To increase the power generating capacity in the regions, sites suitable for the construction of micro and small hydroelectric power plants have been identified. 200 such projects have been developed with a total capacity of 56 megawatts.
The Head of the state noted the need for implementing projects based on the public-private partnership. At the same time, attractive purchase rates will be set for entrepreneurs, and the land will be transferred to the winner of the auction for a long-term lease. The surplus of electricity generated by solar, wind, and micro-hydroelectric power stations will be guaranteed to be purchased by the state for at least 10 years.
Entrepreneurs who spoke at the meeting shared their positive experiences. Responsible officials outlined their plans for ensuring the execution of the tasks.