Саноат зоналарини ривожлантириш чоралари муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 26 май куни ҳудудларда махсус иқтисодий ва кичик саноат зоналари ташкил қилиш, уларни зарур инфратузилма билан таъминлаш чора-тадбирлари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Маълумки, бундай мажмуалар яхлит жойлашув, қулай коммуникация эвазига саноат ривожига катта туртки бўлади. Ўтган беш йилда юртимизда қўшимча 19 та эркин иқтисодий зона ва 400 дан зиёд кичик саноат зонаси ташкил этилиб, мингдан ортиқ лойиҳа амалга оширилди. Натижада 100 мингта иш ўрни яратилиб, йилига 45 триллион сўмлик маҳсулотлар ишлаб чиқариш йўлга қўйилди. Шунингдек, саноат зоналаридаги корхоналар йилига 750 миллион долларлик экспорт ва 1 триллион сўмдан зиёд солиқ тушумларини таъминламоқда.
Яна бир муҳим жиҳати, ҳар бир туманга, олис ва чекка ҳудудларга саноат кириб бормоқда. Хусусан, илгари саноат умуман бўлмаган 11 та туманда 205 та янги корхона иш бошлади.
Аслида, салоҳият, марралар бундан-да юқори. Лекин уларни ҳаётга татбиқ этишда сусткашлик ҳолатлари кўп. Айрим кичик саноат зоналарининг бош режаси ҳалигача тасдиқланмагани, яна баъзилари инфратузилма билан тўлиқ таъминланмагани сабабли тайёр лойиҳалар бошланмасдан турибди.
Бундан ташқари, саноат зоналарида иш бошлаш учун беш босқичли жараёндан ўтиб, ўндан ортиқ ҳужжатлар йиғиш кераклиги тадбиркорларга қийинчилик туғдирмоқда.
Президентимиз бу масалаларни ҳал этиш саноатни ривожлантириш ва иш ўринларини кўпайтиришда муҳим эканини таъкидлади.
– Бозор иқтисодиётида ҳар бир туманга, ҳар бир маҳаллага инвестиция кириб бориши керак, – деди давлатимиз раҳбари. – Жорий йилнинг ўзида 2 мингта лойиҳани амалга ошириш, 110 мингта янги иш ўрни очиш ва 1 миллиард доллар қўшимча экспорт қилиш мумкин. Бугунги муҳокамамиз замирида шу мақсад ётибди.
Йиғилишда саноат зоналарида бўш турган 6 минг 600 гектар майдонни электр энергияси, сув, йўл ва бошқа шароитлар билан таъминлаш чоралари муҳокама қилинди. Бунинг учун 1 триллион 500 миллиард сўм ёки 2021 йилга нисбатан 2 баравар кўп маблағ ажратилиши белгиланди.
Ҳудудларда текстиль-бўёқ ва терини қайта ишлаш бўйича кўплаб янги лойиҳалар тайёрланган. Бунинг учун марказлашган тозалаш иншоотлари зарур. Шу боис бундай корхоналар учун танланган жойларда замонавий тозалаш иншоотлари қуриш бўйича кўрсатма берилди.
Маълумки, 200 миллиард сўмдан юқори бўлган лойиҳалар инфратузилмаси учун харажатларни давлат томонидан молиялаштириш жорий қилинган. Бухоро, Жиззах, Самарқанд, Сурхондарё, Фарғона ва Тошкент вилояти тадбиркорлари бу имкониятдан фойдаланиб, юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқариш бўйича 630 миллион долларлик лойиҳалар ташаббуси билан чиққан.
Шундай лойиҳалар учун жорий йилда ҳудудларга 170 миллиард сўм ажратилиши қайд этилди. Вилоят ҳокимлари бошқа ҳудудларга бориб, бир-бирининг тажрибасини ўрганиши муҳимлиги таъкидланди.
Самарқандда 300 гектар майдонда янги махсус саноат зонаси ташкил этилиши айтилар экан, у ерда бизнес учун қулай шароитлар яратиш, импорт ўрнини босувчи ва экспортга йўналтирилган лойиҳаларни шакллантириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Давлатимиз раҳбари саноат зоналарида иш бошлашдаги бюрократияга алоҳида тўхталиб ўтди. Бу борадаги тартибни соддалаштириш чоралари белгиланди. Унга кўра, эркин иқтисодий зоналарда амалга ошириладиган лойиҳаларни экспертиза қилиш ваколати Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигига ўтказилади. Импортда имтиёзларни қўллаш учун Лойиҳаларни ва импорт контрактларини комплекс экспертиза қилиш марказининг хулосасини олиш тартиби бекор қилинади.
Шу пайтгача саноат зоналаридаги ерлар аукционга ҳокимлик томонидан қўйилар эди. Энди инвестиция мажбуриятлари белгиланиб, мазкур зоналарнинг дирекциялари томонидан чиқарилади. Шунингдек, инвестиция мажбуриятлари тўлиқ бажарилганидан кейин, аукцион орқали олинган объектларни хусусийлаштиришга рухсат берилади.
Буларнинг ҳисобига саноат зоналарига лойиҳаларни жойлаштириш жараёнидаги босқичлар сони камайиб, бунга кетадиган вақт 3 ойдан 1 ойгача қисқаради.
Президентимиз кичик саноат зоналарида узоқ йиллардан бери фаолият юритиб келаётган тадбиркорларнинг ер ва бино-иншоотлари билан боғлиқ масалаларини ҳал қилиш бўйича ҳам топшириқ берди.
Маҳсулотларнинг экспортбоплигини, халқаро стандарт ва истеъмолчи талабларига мослигини таъминлаш учун айрим саноат зоналарини хорижий компанияларга бошқарувга бериш, улардан инвесторларни жалб қилиш зарурлиги таъкидланди.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалар юзасидан ҳокимлар ҳисобот берди, тадбиркорлар таклифларини билдирди.

Обсуждены меры по развитию промышленных зон
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 26 мая состоялось видеоселекторное совещание по мерам организации специальных экономических и малых промышленных зон в регионах, обеспечения их необходимой инфраструктурой.
Промышленные зоны благодаря концентрации производственных мощностей в одном месте и единому доступу к коммуникациям имеют важное значение для развития промышленности. За последние пять лет в стране организовано 19 свободных экономических зон и более 400 малых промышленных зон, реализовано свыше тысячи проектов. В результате создано 100 тысяч рабочих мест и налажено производство продукции на сумму 45 триллионов сумов в год. Кроме того, предприятия промзон обеспечивают ежегодно экспорт продукции на 750 миллионов долларов и более 1 триллиона сумов налоговых поступлений.
Еще одним важным аспектом является то, что промышленность приходит в каждый район, отдаленные и труднодоступные районы. В частности, запущено 205 новых предприятий в 11 районах, где вообще не было промышленных производств.
Вместе с тем имеется большой нереализованный потенциал и наблюдается ряд недостатков. Все еще не утверждены генеральные планы некоторых малых промышленных зон, некоторые промзоны не обеспечены полностью инфраструктурой, из-за чего реализация готовых проектов задерживается.
Кроме того, предприниматели должны пройти пятиэтапную процедуру, собрать более десятка документов, чтобы начать работу в промзонах.
Президент отметил, что решение этих проблем важно для развития промышленности и создания рабочих мест.
- В условиях рыночной экономики инвестиции должны прийти в каждый район, каждую махаллю, - сказал глава государства. - В одном только текущем году можно реализовать 2 тысячи проектов, создать 110 тысяч новых рабочих мест и экспортировать продукцию на 1 миллиард долларов. Сегодняшнее наше совещание преследует эти цели.
В связи с этим на совещании обсуждены меры по обеспечению 6,6 тысячи гектаров свободных земель в промзонах электричеством, водой, дорогами и другими условиями. На это планируется выделить 1,5 триллиона сумов или вдвое больше средств, чем в 2021 году.
В регионах разработано много новых проектов по текстильно-покрасочному производству и переработке кожевенного сырья. Для них необходимы централизованные очистные сооружения. В связи с этим даны указания по строительству современных очистных сооружений на выделенных для таких проектов участках.
Как известно, государством финансируются расходы на обеспечение инфраструктурой проектов стоимостью более 200 миллиардов сумов. Предприниматели из Бухарской, Джизакской, Самаркандской, Сурхандарьинской, Ферганской и Ташкентской областей воспользовались этой возможностью и инициировали проекты на сумму 630 миллионов долларов по производству продукции с высокой добавленной стоимостью.
Отмечалось, что в этом году на такие проекты в регионах будет выделено 170 миллиардов сумов. Указано на важность посещения хокимами областей других регионов, изучения опыта коллег.
Объявлено о создании в Самарканде новой специальной промышленной зоны площадью 300 гектаров, даны поручения касательно создания благоприятных условий для бизнеса и формированию проектов, ориентированных на импортозамещение и экспорт.
Отдельно глава государства затронул вопрос бюрократии при налаживании деятельности в промзонах. Определены меры по упрощению этой процедуры. Так, полномочия по экспертизе проектов, реализуемых в свободных экономических зонах, будут переданы Министерству инвестиций и внешней торговли. Будет отменен порядок получения заключения Центра комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов для применения льгот в импорте.
В настоящее время земельные участки в промышленных зонах выставляются на аукцион хокимиятами. Отныне участки будут выставляться дирекциями промзон с определением инвестиционных обязательств. Также будет разрешено приватизировать объекты, приобретенные на аукционе, после полного выполнения инвестиционных обязательств.
Благодаря этому сократится количество этапов в процессе размещения проектов в промзонах, а сроки сократятся с 3 до 1 месяца.
Президент также поручил решить вопросы, связанные с оформлением прав на земельные участки и здания предпринимателей, которые много лет работают в малых промышленных зонах.
Отмечалось, что для обеспечения экспортопригодности продукции, ее соответствия международным стандартам и требованиям потребителей необходимо передать промышленные зоны в управление зарубежных компаний и привлечь иностранных инвесторов.