ИҲТга аъзо мамлакатлар ташқи ишлар вазирлари ўринбосарлари даражасидаги “ақлий ҳужум” тўғрисида
Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотининг Теҳрондаги бош-қароргоҳида илк бор аъзо давлатлар ташқи ишлар вазирлари ўринбосарлари даражасида ИҲТни ислоҳ қилиш жараёни, шунингдек, минтақада савдо-иқтисодий ва транспорт соҳаларини кенгайтириш истиқболларини муҳокама қилишга бағишланган “ақлий ҳужум” бўлиб ўтди.
Тадбир Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2021 йил ноябр ойида Ашхобод шаҳрида бўлиб ўтган ИҲТ саммитида эълон қилинган ташаббуси доирасида ташкил этилган бўлиб, мазкур ашкилот фаолиятини янада такомиллаштириш бўйича аниқ таклиф ва тавсиялар тайёрлаш учун юқори даражадаги Экспертлар гуруҳини ташкил этади. Ўзбекистон ташқи ишлар вазири ўринбосари Фурқат Сидиқов раислигидаги йиғилишда Озарбайжон, Эрон, Қозоғистон, Қирғизистон, Покистон, Тожикистон, Туркманистон ва Туркия ташқи ишлар вазирликлари вакиллари иштирок этди.
Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти Бош котиби Хусрав Нозирий табрик нутқи билан сўзга чиқиб, Ўзбекистон раҳбариятининг юқори даражадаги Экспертлар гуруҳини ташкил этиш ташаббуси барча аъзо давлатлар томонидан қўллаб-қувватлангани ва ИҲТнинг доимий вакиллар Кенгаши мажлисида расман маъқуллангани учун миннатдорлик билдирди.
«Бундай шаклдаги мулоқот Ташкилот тарихида биринчи бор ўтказилаётган бўлиб, бу савдо, инвестиция ва транспорт соҳасидаги ҳамкорликни фаоллаштиришга янги суръат бағишлаш мақсадида ташкил этилган».
Муҳокамаларда ИҲТнинг минтақалараро савдосини кенгайтириш, тарифсиз тўсиқларни бартараф этиш, янги эркин савдо битимини ишлаб чиқиш, транспорт йўлакларини ривожлантириш, юк оқимларининг тўсиқсиз транзитини таъминлаш масалаларига бағишланди.
Муҳокамалар чоғида Ўзбекистон ҳукуматининг янгиланган ва кенг қамровли ИҲТ савдо Битимини ишлаб чиқиш, ишлаб чиқариш кооперациясини чуқурлаштириш, Савдо, инвестициялар ва инноватсиялар марказини ташкил этиш, транспорт-коммуникация алоқаларини ривожлантириш ва транзит салоҳиятини кенгайтириш бўйича минтақавий стратегияни қабул қилиш юзасидан амалий таклифларининг долзарблиги муҳокама қилинди.

О «мозговом штурме» на уровне заместителей министров иностранных дел стран-членов ОЭС
Впервые в штаб-квартире Организации экономического сотрудничества в г.Тегеране состоялся «мозговой штурм» на уровне заместителей министров иностранных дел стран-членов для обсуждения процесса реформ ОЭС, а также перспектив активизации торгово-экономического и транспортного взаимодействия в регионе.
Мероприятие инициировано в рамках реализации инициативы Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, озвученной на саммите ОЭС в г.Ашхабаде в ноябре 2021г., по созданию Экспертной группы высокого уровня для подготовки конкретных предложений и рекомендаций по совершенствованию деятельности Организации. В заседании под председательством заместителя министра иностранных дел Узбекистана Фурката Сидикова приняли участие представители внешнеполитических ведомств Азербайджана, Ирана, Казахстана, Кыргызстана, Пакистана, Таджикистана, Туркменистана и Турции.
Выступая с приветственным словом, Генеральный секретарь ОЭС Хусрав Нозири выразил признательность за инициативу Руководства Узбекистана по созданию Экспертной группы высокого уровня, которая была поддержана всеми государствами-членами и официально утверждена на заседании Совета постоянных представителей ОЭС.
«Это первое подобное мероприятие в истории Организации, которое призвано придать новый импульс для активизации сотрудничества в сфере торговли, инвестиций, транспорта».
Дискуссия была посвящена вопросам расширения внутрирегиональной торговли ОЭС, устранения нетарифных барьеров, проработки нового Соглашения о свободной торговле, развития транспортных коридоров, беспрепятственного транзита грузопотоков.
В ходе дискуссий особо подчеркнута актуальность практических предложений Руководства Узбекистана о разработке обновленного и всеобъемлющего Торгового соглашения ОЭС, углубления производственной кооперации, создании Центра торговли, инвестиций и инноваций, принятию региональной стратегии развития транспортно-коммуникационных связей и расширению транзитного потенциала.