Халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлашда илмий салоҳият ҳамда амалий фаолият уйғунлигини таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида
2022-05-23 | Ҳужжатлар
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 28 январдаги ПФ–60-сон фармони билан тасдиқланган 2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясини жадал амалга ошириш, шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг устувор халқаро рейтинг ва индекслардаги кўрсаткичларини яхшилашга йўналтирилган ислоҳотларни амалга ошириш юзасидан таклифлар ишлаб чиқишга мамлакат илмий салоҳиятини кенг жалб этиш ва лойиҳавий бошқарувнинг халқаро стандартларидан фойдаланиш, давлат хизматчиларининг соҳадаги билим ва кўникмаларини ошириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 25 февралдаги “Ўзбекистон Республикасининг халқаро рейтинглар ва индекслардаги ўрнини яхшилаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–4210-сон қарори билан республикадаги тадқиқот институтларига (кейинги ўринларда – халқаро рейтинг ва индекслар бириктирилган илмий ташкилотлар) алоҳида халқаро рейтинглар бириктирилганлиги ва уларнинг рўйхати тасдиқланганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
2. 2022 йил 1 июндан бошлаб халқаро рейтинг ва индекслар бириктирилган илмий ташкилотлар томонидан Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 28 январдаги ПФ–60-сон фармони билан тасдиқланган 2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясини (кейинги ўринларда – Тараққиёт стратегияси) амалга оширишга оид давлат дастурларига ўзларига бириктирилган устувор халқаро рейтинг ва индекслардан келиб чиқиб таклифлар ишлаб чиқилиши ҳамда тегишли вазирлик ва идораларга киритиб борилиши учун қуйидагиларни назарда тутувчи тартиб жорий этилсин:
устувор халқаро рейтинг агентликларининг йиллик ҳисоботлари эълон қилиниши билан тегишли халқаро рейтинг билан ишлаш учун масъул бўлган халқаро рейтинг ва индекслар бириктирилган илмий ташкилотлар 20 кун муддат ичида паст кўрсаткичли индикаторлар учун масъул давлат органларига ахборот-таҳлилий маълумотнома киритади;
паст кўрсаткичли индикаторлар учун масъул давлат органлари Инновацион ривожланиш вазирлигига паст кўрсаткичли индикаторлар бўйича соҳа ва тармоқлардаги мавжуд тизимли хатоликларни бартараф этиш лойиҳаларини ишлаб чиқиш учун илмий грантларга буюртма беради;
Инновацион ривожланиш вазирлиги танлов асосида илмий грантлар ажратади;
илмий-тадқиқот ва олий таълим муассасалари лойиҳавий бошқарувнинг PMI PMBOK – “Лойиҳаларни бошқариш бўйича билимлар жамланмаси” халқаро стандарти (кейинги ўринларда – PMI PMBOK халқаро стандарти) асосида паст кўрсаткичли индикаторлар бўйича соҳа ва тармоқлардаги мавжуд тизимли хатоликларни бартараф этиш лойиҳаларини ишлаб чиқади;
Халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлаш бўйича республика кенгашининг (кейинги ўринларда – Республика кенгаши) ишчи органлари (Молия ва Адлия вазирликлари) паст кўрсаткичли индикаторларга масъул давлат органлари бўйича соҳа ва тармоқлардаги мавжуд тизимли хатоликларни бартараф этиш лойиҳаларини Тараққиёт стратегиясини амалга оширишга қаратилган ҳар йиллик давлат дастурларига киритади;
паст кўрсаткичли индикаторларга масъул давлат органлари давлат дастурига киритилган лойиҳаларни амалга оширади ҳамда Республика кенгашига лойиҳани амалга ошириш натижалари бўйича ахборот бериб боради.
3. Устувор халқаро рейтинг ва индексларнинг таркибий индикаторлари доирасида мунтазам паст баҳоланиб келинаётган соҳа
ва тармоқларни жадал ривожлантириш бўйича ўрта ва узоқ муддатли стратегияларни ишлаб чиқиш режаси иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Халқаро рейтинг ва индекслар бириктирилган илмий ташкилотлар томонидан PMI PMBOK халқаро стандарти асосида ишлаб чиқилган таклифлар Ўзбекистон Республикасининг устувор халқаро рейтинг ва индекслар, уларнинг таркибий индикатори ва субиндикаторларидаги ўрнини яхшилашга қаратилган стратегия, концепция ва дастурлар лойиҳаларини ишлаб чиқишда масъул давлат органлари томонидан биринчи навбатда инобатга олинсин.
Вазирлик ва идораларнинг биринчи раҳбарлари Устувор халқаро рейтинг ва индексларнинг таркибий индикаторлари доирасида мунтазам паст баҳоланиб келинаётган соҳа ва тармоқларни жадал ривожлантириш бўйича ўрта ва узоқ муддатли стратегияларни ишлаб чиқиш режасида назарда тутилган вазифаларнинг амалга оширилиши учун шахсан масъул эканлиги белгилаб қўйилсин.
4. Устувор халқаро рейтинг ва индексларнинг таркибий индикаторлари доирасида мунтазам паст баҳоланиб келинаётган соҳа ва тармоқларни жадал ривожлантириш бўйича ўрта ва узоқ муддатли стратегияларни ишлаб чиқишда қуйидагилар назарда тутилсин:
мунтазам паст баҳоланиб келинаётган соҳа ва тармоқлардаги мавжуд тизимли хатоликларни аниқлаш ва хатловдан ўтказиш;
халқаро рейтингларда мазкур индикаторлар бўйича энг юқори балл тўплаган ҳамда катта суръатлар билан ўсишга эришаётган мамлакатларда амалга оширилган ислоҳотларни ўрганиш;
халқаро тажриба асосида паст кўрсаткичли индикаторлар бўйича тегишли соҳа ва тармоқлар кўрсаткичларини кескин оширишни кафолатловчи стратегиялар ҳамда стратегияларнинг таркибий дастур ва лойиҳаларини ишлаб чиқиш;
ишлаб чиқилган лойиҳа ва дастурларни йиллик давлат дастурларига киритиш ҳамда лойиҳаларни бошқаришни PMI PMBOK халқаро стандарти асосида амалга ошириш.
5. 2022 йил 1 сентябрдан бошлаб Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академиясида (кейинги ўринларда – Академия) давлат органларининг бошқарув кадрлари учун устувор халқаро рейтинг ва индекслар бўйича қисқа муддатли малака ошириш курслари (кейинги ўринларда – малака ошириш курслари) жорий этилсин.
Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги ҳар йили 1 январга қадар устувор халқаро рейтинг ва индексларнинг таркибий индикаторлари доирасида баҳоланадиган соҳалар бўйича малака ошириш курсларида иштирок этадиган давлат хизматчилари контингентини Академияга тақдим этади;
малака ошириш курсларининг ўқув режа-дастури Академия томонидан ишлаб чиқилади ва Республика кенгашининг ишчи органлари билан келишилади;
малака ошириш курсларининг ўқув-услубий материаллари Академия томонидан халқаро рейтинг ва индекслар бириктирилган илмий ташкилотлар билан ҳамкорликда ишлаб чиқилади;
малака ошириш курсларига жалб этилган Академия профессор-ўқитувчилари ва илмий ходимлари илғор хорижий тажриба билан танишиш ва илмий салоҳиятини янада ошириш учун нуфузли хорижий университетлар, илмий марказлар ҳамда халқаро ташкилотларга малака ошириш курслари ва стажировкага юборилади;
давлат органлари ходимлари учун ўқув-услубий материалларни тайёрлаш, малака ошириш курсларини ташкил этиш ва ўтказиш билан боғлиқ харажатлар Давлат хизматини ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари ҳисобидан қопланади;
давлат органларининг ҳудудий тузилмалари бошқарув ходимлари учун малака ошириш курслари масофавий тарзда ташкил этилади;
хўжалик жамиятлари ва бошқа ташкилотлар бошқарув кадрларининг устувор халқаро рейтинг ва индекслар бўйича малакасини ошириш харажатлари шартнома асосида буюртмачилар маблағлари ҳисобидан қопланади.
6. Халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлашга масъул давлат хизматчиларига Академияда қуйидаги билим ва кўникмалар ўргатилишига алоҳида эътибор қаратилсин:
давлат органлари фаолиятини глобал миқёсда баҳолаб борувчи тегишли устувор халқаро рейтинг агентликлари ва уларнинг фаолияти;
рейтинг агентликларининг баҳолаш методикалари, мезон, индикатор ва субиндикаторлари;
рейтинг агентликларининг йиллик ҳисоботларида мамлакатимиз соҳа ва тармоқларининг мунтазам паст баҳоланаётган субиндикаторлари ва уларнинг сабаблари;
паст кўрсаткичли мезонлар бўйича глобал рейтингда пешқадам мамлакатлар ҳамда мазкур мезонлар бўйича ўз кўрсаткичларини тез суръатлар билан яхшилаб бораётган мамлакатларнинг тажрибаси ва амалга ошираётган ислоҳотлари;
паст кўрсаткичли субиндикаторлар бўйича мамлакат соҳа-тармоқларидаги тизимли хатоликларни бартараф этиш лойиҳаларини ишлаб чиқиш амалиёти.
7. Республика кенгаши ишчи органлари (Т.Ишметов, Р.Давлетов) малака ошириш курсларини сифатли ташкил этиш ва ўтказиш мақсадида Академияга қуйидагилар юзасидан кўмаклашиб борсин:
устувор халқаро рейтинг ва индексларнинг таркибий индикаторлари ва субиндикаторлари бўйича соҳа ва тармоқлар кесимида ишлаб чиқилган лойиҳалар ҳамда уларнинг амалга оширилиши борасидаги маълумотларни ҳар чоракда тақдим этиб бориш;
устувор халқаро рейтинг ва индексларда мамлакатнинг ўрнини яхшилаш бўйича давлат органларининг малакали ҳамда тажрибали мутахассисларини ва хорижий экспертларни ташкил этиладиган малака ошириш курсларига жалб этиш;
Академияда нуфузли хорижий университетлар ва илмий марказлар ҳамда халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликда устувор халқаро рейтинг ва индексларни амалиётга самарали жорий этишга қаратилган халқаро илмий-амалий анжуманлар ташкил этиш.
8. Ўзбекистон Республикасининг устувор халқаро рейтинг ва индекслар, уларнинг паст кўрсаткичли индикатор ва субиндикаторларидаги ўрнини яхшилаш бўйича қуйидагиларни назарда тутувчи янги тартиб жорий этилсин:
халқаро рейтинг ва индекслар бириктирилган илмий ташкилотлар – ҳар йили 1 январга қадар паст кўрсаткичли индикатор
ва субиндикаторлар бўйича соҳа, тармоқ ҳамда ҳудудлардаги тизимли муаммоларни аниқлаш ва уларни бартараф этиш юзасидан илмий-тадқиқот лойиҳаларини амалга ошириш бўйича йиллик режаларни ишлаб чиқиб, Республика кенгашининг ишчи органларига киритади;
Республика кенгашининг ишчи органлари – халқаро рейтинг ва индекслар бириктирилган илмий ташкилотлар томонидан паст кўрсаткичли индикаторлар бўйича амалга ошириладиган тадқиқотларнинг йиллик режалари Республика кенгашининг навбатдаги йиғилишида атрофлича кўриб чиқилишини ташкил этади;
Республика кенгаши – ўзининг навбатдаги йиғилишида халқаро рейтинг ва индекслар бириктирилган илмий ташкилотларнинг йиллик режаларини кўриб чиқади, шу жумладан, қўшма илмий тадқиқотларни ўтказишни назарда тутган ҳолда тасдиқлайди ёки қайта ишлаш учун қайтаради.
9. Инновацион ривожланиш вазирлиги (И.Абдураҳмонов):
ҳар йили 1 мартга қадар халқаро рейтинг ва индекслар бириктирилган илмий ташкилотларнинг Республика кенгаши томонидан тасдиқланган йиллик режалари ҳамда халқаро рейтинг ва индекслар бўйича мустақил изланувчиларнинг қўшимча талаби асосида илмий лойиҳаларнинг мавзулари портфелини шакллантирсин;
Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан молиялаштириладиган фундаментал, амалий тадқиқотлар ҳамда инновацион лойиҳаларга ажратилган маблағлар ҳақида ҳар чоракда Республика кенгашига маълумот киритиб борсин;
дастурларни ишлаб чиқишга қаратилган илмий-тадқиқот лойиҳаларини экспертизадан ўтказиш ва натижаларини қабул қилиб олиш бўйича тегишли илмий-техник кенгаш таркибига Республика кенгаши ишчи органларининг ҳамда масъул давлат органларининг ходимлари таркибидан вакилларни жалб этсин;
Академияда малака ошириш курсларига жалб этиладиган илмий-педагогик кадрлар салоҳиятини янада оширишга кўмаклашиш мақсадида давлат сиёсати ва бошқаруви соҳасига оид устувор халқаро рейтинг ва индексларни тадқиқ этишга қаратилган илмий грантлар ажратишни назарда тутсин.
10. Мазкур қарор ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб молия вазири Т.А. Ишметов ҳамда адлия вазири Р.Қ.Давлетов белгилансин.
Қарор ижросини назорат қилиш, ижро учун масъул ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштириш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.

О мерах по обеспечению гармонизации научного потенциала и практической деятельности в работе с международными рейтингами и индексами
2022-05-23 | Документы
В целях ускоренной реализации Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022–2026 годы, утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 28 января 2022 года № УП – 60, широкого привлечения научного потенциала страны к разработке предложений по осуществлению реформ, направленных на улучшение показателей Республики Узбекистан в приоритетных международных рейтингах и индексах, использования международных стандартов проектного управления, а также повышения знаний и совершенствования навыков государственных служащих в данной сфере:
1. Принять к сведению, что постановлением Президента Республики Узбекистан от 25 февраля 2019 года № ПП – 4210 «О мерах по повышению позиций Республики Узбекистан в международных рейтингах и индексах» исследовательские институты республики закреплены за отдельными международными рейтингами (далее – научные организации, закрепленные за международными рейтингами и индексами) и утвержден их перечень.
2. Установить с 1 июня 2022 года порядок разработки и внесения в соответствующие министерства и ведомства научными организациями, закрепленными за международными рейтингами и индексами, предложений в государственные программы по реализации Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022–2026 годы (далее – Стратегия развития), утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 28 января 2022 года № УП – 60, исходя из закрепленных за ними международных рейтингов и индексов, в соответствии с которым:
после опубликования годовых отчетов агентств приоритетных международных рейтингов научные организации, закрепленные за международными рейтингами и индексами, ответственные за работу с соответствующими международными рейтингами, в течение 20 дней вносят информационно-аналитическую информацию в государственные органы, ответственные за низкопоказательные индикаторы;
государственные органы, ответственные за низкопоказательные индикаторы, представляют в Министерство инновационного развития заказы на научные гранты для разработки проектов устранения системных ошибок, имеющихся в сферах и отраслях по низкопоказательным индикаторам;
Министерство инновационного развития выделяет научные гранты на конкурсной основе;
научные организации, закрепленные за международными рейтингами и индексами, разрабатывают проекты устранения системных ошибок, имеющихся в сферах и отраслях по низкопоказательным индикаторам, на основе международного стандарта проектного управления PMI PMBOK «Свод знаний по управлению проектами» (далее – международный стандарт PMI PMBOK);
рабочие органы (министерства финансов и юстиции) Республиканского совета по работе с международными рейтингами и индексами (далее – Республиканский совет) включают проекты устранения системных ошибок, имеющихся в сферах и отраслях, по государственным органам, ответственным за низкопоказательные индикаторы, в ежегодные государственные программы, направленные на реализацию Стратегии развития;
государственные органы, ответственные за низкопоказательные индикаторы, реализуют проекты, включенные в государственные программы, и представляют в Республиканский совет информацию о результатах реализации проекта.
3. Утвердить План разработки среднесрочных и долгосрочных стратегий ускоренного развития регулярно низко оцениваемых сфер и отраслей в рамках структурных индикаторов приоритетных международных рейтингов и индексов согласно приложению.
При разработке проектов стратегий, концепций и программ, направленных на улучшение позиций Республики Узбекистан в приоритетных международных рейтингах и индексах, их структурных индикаторах и субиндикаторах, учитывать в первую очередь предложения, разработанные научными организациями, закрепленными за международными рейтингами и индексами, на основе международного стандарта PMI PMBOK.
Установить персональную ответственность первых руководителей министерств и ведомств за реализацию задач, предусмотренных в Плане разработки среднесрочных и долгосрочных стратегий ускоренного развития регулярно низко оцениваемых сфер и отраслей в рамках структурных индикаторов приоритетных международных рейтингов и индексов.
4. При разработке среднесрочных и долгосрочных стратегий ускоренного развития регулярно низко оцениваемых сфер и отраслей в рамках структурных индикаторов приоритетных международных рейтингов и индексов предусматривать:
выявление и проведение инвентаризации системных ошибок, имеющихся в регулярно низко оцениваемых сферах и отраслях;
изучение реформ, реализованных в странах, набравших самые высокие баллы по указанным индикаторам международных рейтингов, а также добивающихся роста ускоренными темпами;
разработку стратегий, их структурных программ и проектов, гарантирующих резкий рост показателей соответствующих сфер и отраслей по низкопоказательным индикаторам, на основе международного опыта;
включение разработанных проектов и программ в годовые государственные программы и внедрение проектного управления на основе международного стандарта PMI PMBOK.
5. Организовать с 1 сентября 2022 года в Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан (далее – Академия) краткосрочные курсы повышения квалификации по приоритетным международным рейтингам и индексам для управленческих кадров государственных органов (далее – курсы повышения квалификации).
ежегодно в срок до 1 января Агентство развития государственной службы представляет в Академию контингент государственных служащих, участвующих в курсах повышения квалификации по сферам, оцениваемым в рамках структурных индикаторов приоритетных международных рейтингов и индексов;
учебный план-программа курсов повышения квалификации разрабатывается Академией и согласовывается с рабочими органами Республиканского совета;
учебно-методические материалы курсов повышения квалификации разрабатываются Академией в сотрудничестве с научными организациями, закрепленными за международными рейтингами и индексами;
профессора-преподаватели и научные работники Академии, привлеченные к курсам повышения квалификации, направляются на курсы повышения квалификации и стажировки в престижные зарубежные университеты, научные центры и международные организации в целях ознакомления с передовым зарубежным опытом и дальнейшего повышения своего научного потенциала;
расходы, связанные с подготовкой учебно-методических материалов, организацией и проведением курсов повышения квалификации для работников государственных органов, покрываются за счет средств Фонда поддержки развития государственной службы;
курсы повышения квалификации для управленческого персонала территориальных структур государственных органов проводятся в дистанционной форме;
расходы на повышение квалификации по приоритетным международным рейтингам и индексам управленческих кадров хозяйственных обществ и иных организаций покрываются за счет средств заказчиков на договорной основе.
6. Уделять особое внимание обучению в Академии государственных служащих, ответственных за работу с международными рейтингами и индексами, следующим знаниям и навыкам:
соответствующих приоритетных международных рейтинговых агентств, занимающихся оценкой деятельности государственных органов в глобальном масштабе, а также их деятельности;
методик и критериев оценки, индикаторов и субиндикаторов рейтинговых агентств;
субиндикаторов регулярно низко оцениваемых сфер и отраслей нашей страны в годовых отчетах рейтинговых агентств, а также их причин;
опыта стран, лидирующих в глобальном рейтинге по низко оцениваемым критериям и стремительными темпами улучшающих свои показатели по указанным критериям, а также осуществляемых ими реформ;
практики разработки проектов устранения системных ошибок по низкооцениваемым субиндикаторам в сферах и отраслях страны.
7. Рабочим органам Республиканского совета (Ишметов Т., Давлетов Р.) оказывать содействие Академии в качественной организации и проведении курсов повышения квалификации, в частности по:
ежеквартальному представлению информации по проектам, разработанным в разрезе сфер и отраслей по структурным индикаторам и субиндикаторам приоритетных международных рейтингов и индексов, а также их реализации;
привлечению квалифицированных и опытных специалистов государственных органов и зарубежных экспертов к организуемым курсам повышения квалификации по улучшению позиций страны в приоритетных международных рейтингах и индексах;
организации в Академии международных научно-практических конференций, направленных на эффективное внедрение приоритетных международных рейтингов и индексов, в сотрудничестве с престижными зарубежными университетами, научными центрами и международными организациями.
8. Внедрить новый порядок по улучшению позиций Республики Узбекистан в приоритетных международных рейтингах и индексах, их индикаторах и субиндикаторах, в соответствии с которым:
научные организации, закрепленные за международными рейтингами и индексами, – ежегодно в срок до 1 января разрабатывают и вносят в рабочие органы Республиканского совета ежегодные планы реализации научно-исследовательских проектов выявления и решения системных проблем по низкопоказательным индикаторам и субиндикаторам в сферах, отраслях и регионах;
рабочие органы Республиканского совета – организуют подробное рассмотрение на очередном заседании Республиканского совета годовых планов исследований, проводимых по низкооцениваемым индикаторам научными организациями, закрепленными за международными рейтингами и индексами;
Республиканский совет – рассматривает на своем очередном заседании годовые планы научных организаций, закрепленных за международными рейтингами и индексами, включая их утверждение, предусматривая проведение совместных научных исследований, или возврат на переработку.
9. Министерству инновационного развития (Абдурахмонов И.):
ежегодно в срок до 1 марта формировать портфель тем научных проектов на основе годовых планов научных организаций, закрепленных за международными рейтингами и индексами, утверждаемых Республиканским советом, а также дополнительных требований независимых исследователей по международным рейтингам и индексам;
ежеквартально вносить в Республиканский совет информацию о средствах, выделенных на фундаментальные, прикладные исследования и инновационные проекты, финансируемые за счет средств Государственного бюджета;
привлечь представителей рабочих органов Республиканского совета и ответственных государственных органов в состав соответствующего научно-технического совета по проведению и утверждению результатов экспертизы научно-исследовательских проектов, направленных на разработку программ;
предусматривать выделение научных грантов, направленных на исследование приоритетных международных рейтингов и индексов в сфере государственной политики и управления, в целях оказания содействия в дальнейшем повышении потенциала научно-педагогических кадров, привлекаемых на курсы повышения квалификации в Академии.
10. Возложить на министра финансов Ишметова Т.А. и министра юстиции Давлетова Р.К. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Осуществление контроля за исполнением настоящего постановления, а также координации деятельности организаций, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.