Маҳаллий маҳсулотларни биржа савдоларига чиқариш тартиби соддалаштирилади
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 17 май куни товар-хомашё биржасида савдоларни ва унда маҳаллий корхоналар иштирокини кенгайтириш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Биржа бу – бозор иқтисодиётининг алифбоси. Ундаги савдолар эркин рақобатни шакллантиради, тадбиркорлар учун янги бозорларни очади, “яширин иқтисодиёт” ва коррупцияни кескин камайтиради.
Шу борадаги ислоҳотлар натижасида сўнгги уч йилда юртимизда биржа савдо айланмаси 2 бараварга ўсиб, 90 триллион сўмга етган, сотиладиган товарлар сони эса 3 бараварга кўпайган.
Бундан ташқари, хорижий давлатларда Ўзбекистон товар-хомашё биржасининг 20 та савдо майдончаси ташкил этилиб, жорий йилнинг 4 ойида улар орқали 170 миллион долларлик маҳсулот сотилган. Шунингдек, 1 минг 200 дан ортиқ хорижий компаниялар юртимиз биржасига катта ҳажмда маҳсулот қўйишни бошлади.
Илгари савдоларда “ўртакаш”лар кўп бўлгани сир эмас. Ўтган йили эса йирик корхоналар биржадаги очиқ-ошкора савдолар ҳисобига 8 триллион сўм қўшимча даромад қилган.
Шу билан бирга, биржа савдоларини ташкил этиш, маҳаллий тадбиркорларнинг иштирокини кенгайтириш борасида ҳали ҳам айрим камчиликлар бор.
Мисол учун, биржа савдоларининг 85 фоизини 45 турдаги юқори ликвидли товарлар ташкил этмоқда. Тўқимачилик, ипак, чарм ва кабель маҳсулотлари, ҳудудлардан Сирдарё, Андижон ва Сурхондарё вилоятлари корхоналарининг биржа савдоларидаги иштироки паст бўлиб турибди.
Шу боис давлатимиз раҳбари маҳаллий маҳсулотларни биржага қўйишда туманларни фаоллаштириш зарурлигини таъкидлади.
Мисол учун, 1 июлдан 500 минг тонна ғаллани биржа орқали сотиш йўлга қўйилади. Йиғилишда бу жараённи ташкил этиш, фермер ва юк ташувчиларни рўйхатдан ўтказиб, уларга қулайлик яратиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Жумладан, фермерлар буғдойни биржага қўйганда, улардан гаров талаб этилмайди. Сотилган маҳсулотга биржа томонидан бир кунда тўлов амалга оширилади. Фермерга тўловлар ўз вақтида ва тўлиқ келиб тушишини биржа кафолатлайди.
– Бу туманларнинг биржадаги иштирокини кенгайтириш учун яхши имконият, – деди Шавкат Мирзиёев.
Бугунги кунда 45 мингдан зиёд маҳаллий саноат корхоналаридан бор-йўғи 3 минг 600 таси биржага ўз маҳсулотини чиқармоқда. Албатта, бу жуда кам.
Шу боис, маҳаллий маҳсулотларни биржа савдоларига чиқариш тартиби соддалаштириладиган бўлди.
Жумладан, 1 июлдан биржада алоҳида истиқболли товарлар секцияси ташкил этилиб, маҳаллий тадбиркорларнинг ўз маҳсулотини ортиқча ҳужжатларсиз сотиши йўлга қўйилади. Энг яхши сотилган товарлар, кейинчалик, биржанинг асосий савдо майдонларига жойлаштирилади. Тадбиркорларни давлат рўйхатидан ўтказишда, бир вақтнинг ўзида, биржада ҳам ҳисобга олиш тартиби жорий этилади.
Яна бир қулайлиги – маҳаллий тадбиркорларнинг маҳсулотлари учун биржа тўловлари 2 бараварга қисқартирилади. Солиқ назоратида тадбиркорларнинг биржа орқали сотган ёки харид қилган товарлари бўйича қўшимча ўрганишлар ўтказилмайди.
Бундай имкониятлардан фойдаланиб, биржадаги товар айланмасини 2 бараварга ошириш мумкинлиги таъкидланди. Хусусан, кимё, нефть-газ, металлургия, тўқимачилик ва озиқ-овқат саноатидаги улкан захиралар кўрсатиб ўтилди.
Биржада экспорт-импорт маҳсулотлари савдоси ҳажмини ошириш масаласига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Бу борадаги тартиб-таомилларни ҳам енгиллаштириш чоралари белгиланди.
Йиғилишда биржа савдоларида қатнашиш истагидаги тадбиркорларга кўмаклашиш, бу соҳада мутахассислар тайёрлаш бўйича қатор топшириқлар берилди.

Порядок выставления местной продукции на биржу будет упрощен
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 17 мая состоялось видеоселекторное совещание по вопросам увеличения объема торгов на товарно-сырьевой бирже и расширения участия в них местных предприятий.
Биржа - основа рыночной экономики. Торговля на бирже создает свободную конкуренцию, открывает новые рынки для предпринимателей, способствует сокращению «теневой экономики» и коррупции.
В результате реформ торговый оборот на товарно-сырьевой бирже страны за последние три года увеличился вдвое, достигнув 90 триллионов сумов, а объем реализованных товаров увеличился в три раза.
Кроме того, в зарубежных странах создано 20 торговых площадок Республиканской товарно-сырьевой биржи, через которые за первые четыре месяца текущего года реализована продукция на сумму 170 миллионов долларов. В то же время более 1,2 тысячи иностранных компаний начали выставлять большие объемы продукции на Узбекской бирже.
В прошлом в торгах участвовало большое число посредников. В прошлом году крупные предприятия заработали дополнительно 8 триллионов сумов благодаря прозрачным торгам на бирже.
Однако все еще имеются недостатки в организации биржевых торгов, расширении участия местных предпринимателей.
К примеру, 85 процентов биржевых торгов приходятся на 45 видов высоколиквидных товаров. Доля в биржевых торгах текстильной, шелковой, кожаной и кабельной продукции, предприятий Сырдарьинской, Андижанской и Сурхандарьинской областей остается низкой.
В связи с этим глава государства указал на необходимость активизации участия районов в выставлении местной продукции на биржу.
К примеру, с 1 июля начнется выставление на биржу 500 тысяч тонн пшеницы. На совещании даны указания по организации этого процесса, регистрации фермеров и грузоперевозчиков, созданию удобных условий для них.
В частности, при выставлении зерна на биржу от фермеров не будет требоваться залог. Оплата проданного товара производится биржей в тот же день. Биржа гарантирует своевременное и полное поступление платежей фермеру.
- Это хорошая возможность для расширения присутствия районов на бирже, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Сегодня из более чем 45 тысяч местных промышленных предприятий только 3,6 тысячи размещают свою продукцию на бирже. Конечно, это очень мало.
В связи с этим процедура выставления местной продукции на биржу будет упрощена.
В частности, с 1 июля на бирже будет создана отдельная секция перспективных товаров, где местные предприниматели смогут продавать свою продукцию без дополнительных документов. Затем наиболее продаваемые товары будут размещаться на основных торговых площадках биржи. Будет введен порядок регистрации предпринимателей одновременно с государственной регистрацией.
Еще одним удобством станет сокращение комиссии биржи на продукцию местных предпринимателей в 2 раза. При налоговом контроле не будет проводиться дополнительная проверка по товарам, реализуемым или приобретаемым предпринимателями через биржу.
Отмечалось, что используя такие возможности, можно удвоить оборот на бирже. В частности, указано на огромные резервы в химической, нефтегазовой, металлургической, текстильной и пищевой промышленности.
Особое внимание уделено увеличению объемов экспортно-импортной торговли на бирже. Определены меры по упрощению соответствующих процедур.
На совещании поставлен ряд задач по оказанию помощи предпринимателям, желающим участвовать в биржевых торгах, подготовке специалистов в этой области.