Тиббиёт муассасалари ходимларини моддий қўллаб-қувватлаш ҳамда рағбатлантиришни кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида
2022-05-18 | Ҳужжатлар
Давлат тиббиёт муассасалари ходимлари фаолияти самарадорлигини ошириш, юқори самарали меҳнатга интилиши учун муносиб шарт-шароитлар яратиш, уларнинг ўз касбий даражасини ошириб боришдан манфаатдорлигини таъминлаш, шунингдек, 2022 йил 18 март куни ўтказилган Ўзбекистон Республикаси Президентининг соғлиқни сақлаш соҳаси вакиллари билан “Тиббиётдаги ислоҳотлар – инсон қадри учун” мавзусидаги очиқ мулоқоти доирасида белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида:
1. Белгилансинки, 2022 йил 1 июндан бошлаб давлат тиббиёт муассасалари тиббиёт, фармацевтика ва бошқа ходимларининг ойлик лавозим маошлари:
олий ва биринчи малака тоифаларига эга бўлган тиббиёт ва фармацевтика ходимлари учун – 15 фоизга;
иккинчи малака тоифасига эга бўлган ва тоифага эга бўлмаган, шунингдек, бошқа тиббиёт ва фармацевтика ходимлари учун – 10 фоизга;
тиббиёт муассасаларининг бошқа ходимлари учун – 15 фоизга оширилади.
Бунда, тиббиёт муассасаси ходимларининг тариф ставкаларини ҳисоблаш амалдаги меҳнатга ҳақ тўлаш разрядлари бўйича тариф коэффициентларини тегишинча 1,15 ва 1,1 баробарга кўпайтириш орқали амалга оширилади.
2. 2022 йил 1 июндан бошлаб Тиббиёт муассасаларининг моддий рағбатлантириш ва ривожлантириш жамғармасини (кейинги ўринларда – Жамғарма) шакллантириш учун Давлат бюджетидан ажратиладиган маблағлар миқдори тиббиёт муассасаси учун ажратиладиган бюджет маблағларининг умумий ҳажмига нисбатан қуйидаги миқдорларда белгилансин:
бирламчи тиббий-санитария ёрдами муассасалари, туман (шаҳар) тиббиёт бирлашмалари, шошилинч ва тез тиббий ёрдам хизмати, болалар тиббиёт муассасалари, Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги хизмати ҳамда ижтимоий касалликларга (сил, буйрак етишмовчилиги, онкологик, руҳий, наркологик, эндокрин, мохов (лепра), юқумли, жинсий йўл билан юқтириладиган, ОИТС) ихтисослашган тиббиёт муассасаларида – умумий харажатларнинг 10 фоизи;
республика ва вилоят даражасидаги бошқа соғлиқни сақлаш муассасаларида – умумий харажатларнинг 5 фоизи.
Белгилаб қўйилсинки, Жамғарма маблағларининг 75 фоизи гуруҳидан қатъи назар барча давлат тиббиёт муассасалари ходимларини моддий рағбатлантиришга, 25 фоизи – тиббиёт муассасасининг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш, модернизация қилиш ҳамда таъмирлашга йўналтирилади.
ходимларни моддий рағбатлантиришга ажратилган маблағлар ҳисобидан давлат тиббиёт муассасасининг юқори малакали, алоҳида натижага эришган, ҳалол ва виждонан ишлаётган тиббиёт ҳамда фармацевтика ходимларига ойлик лавозим маошининг 100 фоизигача ҳамда бошқа ходимларга 75 фоизигача ойлик устамалар;
янги иш бошлаган салоҳиятли ёш шифокорларга 1 миллион сўмгача махсус ойлик устамалар;
оилавий шифокор пунктлари, оилавий поликлиникалар ва кўп тармоқли марказий поликлиникаларда кундузги стационар иш вақтини соат 20:00 гача узайтириш ҳисобига иккинчи сменада ишловчи шифокор ҳамда ҳамшираларга лавозим маошининг 30 фоизигача ойлик қўшимча устамалар тўлаб берилади.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ҳамда Молия вазирлиги билан биргаликда бир ой муддатда Жамғарма маблағлари ҳисобидан тиббиёт муассасалари ходимларини моддий рағбатлантириш тартибини тасдиқласин.
3. Тиббиёт муассасаларида Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан белгиланадиган рўйхатга мувофиқ юқори технологик мураккаб операцияларни бажарган шифокор-хирурглар лавозим маошининг 25 фоизи миқдорида қўшимча устама жорий этилсин.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги Молия вазирлиги билан келишилган ҳолда икки ҳафта муддатда юқори технологик мураккаб операциялар рўйхатини тасдиқласин.
а) 2022 йил 1 сентябрдан бошлаб даволаш-профилактика муассасаларининг ходимларига уларнинг тиббиёт соҳасида ва меҳнат фаолиятида илмни ривожлантиришга қўшаётган ҳиссасини инобатга олган ҳолда, Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан фан доктори (Doctor of Science) илмий даражаси учун лавозим маошининг 60 фоизигача ва фан номзоди ёки фалсафа доктори (PhD) илмий даражаси учун лавозим маошининг 30 фоизигача миқдорда ҳар ойлик қўшимча ҳақ тўланади.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги Инновацион ривожланиш вазирлиги, Фанлар академияси ва Молия вазирлиги билан биргаликда бир ой муддатда даволаш-профилактика муассасаларининг илмий даражага эга бўлган ходимларига қўшимча ҳақ тўлаш тартиби тўғрисидаги Вазирлар Маҳкамасининг қарори лойиҳасини киритсин;
б) барча тиббиёт ходимлари Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан дастлабки ва даврий тиббий кўрикдан бепул ўтказилади.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги Молия вазирлиги билан биргаликда тиббиёт ходимларини тиббий кўрикдан ўтказиш билан боғлиқ харажатлар учун зарур маблағларни доимий равишда тиббиёт муассасаларининг харажатлар сметасида кўзда тутилишини таъминласин.
5. Белгилаб қўйилсинки, 2022 йил 1 июлдан бошлаб вилоятлар ҳамда Тошкент шаҳридан, шунингдек, хорижий давлатлардан Қорақалпоғистон Республикасининг Тахтакўпир, Чимбой, Қораўзак, Бўзатов, Шуманай, Қўнғирот туманларига бориб ишловчи шифокорларнинг ойлик лавозим маошига дастлабки уч йил давомида 100 фоиз, Мўйноқ туманида эса 200 фоиз миқдорида қўшимча ҳар ойлик устама тўловлари Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан тўланади.
Бунда, мазкур бандда кўрсатилган устамани олиш учун шифокор бошқа ҳудудда камида икки йил ишлаган ҳамда камида иккинчи даражали малака тоифасига эга бўлган бўлиши лозим.
6. Маданият вазирлиги, Кинематография агентлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда бюджет ва бюджетдан ташқари маблағлар ҳисобидан:
тиббиёт ходимларининг машаққатли ва шарафли фаолияти тасвирланган бадиий, саҳна ва кино асарларини ҳамда сериалларни кўпайтирсин;
тиббиёт ходимларини йилда бир марта театр ва концерт томошаларига бепул олиб бориш тизимини ташкил этсин.
7. Соғлиқни сақлаш вазирлиги Молия вазирлиги ҳамда Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги билан биргаликда 2022 йил 1 июлга қадар тиббиёт муассасаларининг бошқа (бошқарув, техник ва хизмат кўрсатувчи) ходимларининг меҳнатига ҳақ тўлаш тариф разрядларини уларнинг иш стажи ва малака тоифасини инобатга олган ҳолда тасдиқласин.
8. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 5 майдаги “Соғлиқни сақлаш тизимида олиб борилаётган ислоҳотларни изчил давом эттириш ва тиббиёт ходимларининг салоҳиятини ошириш учун зарур шарт-шароитлар яратиш тўғрисида”ги ПФ-6221-сон фармонида марказий туман (шаҳар) шифохоналари ўрин фондининг бюджетдан ташқари ўрин фондига ўтказилиши белгиланган қисми учун Давлат бюджетидан молиялаштириш тартибини сақлаб қолиш ҳисобига эҳтиёждан келиб чиқиб (бундан шошилинч, болалар, юқумли касалликлар, туғуруқ ҳамда гемодиализ ўринлари мустасно), тор ихтисосликдаги неврология, кардиология ҳамда эндокринология ўринлари ташкил этилсин.
9. Молия вазирлиги Соғлиқни сақлаш вазирлиги билан биргаликда мазкур фармон билан белгиланган тадбирларни амалга ошириш билан боғлиқ харажатларни молиялаштириш учун:
икки ой муддатда “2022 йил учун Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети тўғрисида”ги қонунга ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш бўйича Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин;
2023 йилдан бошлаб Давлат бюджети параметрларини шакллантиришда зарур маблағлар кўзда тутилишини таъминласин.
10. Ўзбекистон Республикаси Президентининг ҳамда Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг айрим ҳужжатларига иловага мувофиқ ўзгартиришлар ва қўшимча киритилсин.
11. Соғлиқни сақлаш вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда уч ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига ушбу фармондан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
12. Мазкур фармоннинг ижросини назорат қилиш, ижро учун масъул ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштириш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари Л.Н.Тўйчиев зиммасига юклансин.

О мерах по усилению материальной поддержки и стимулирования работников медицинских учреждений
В целях повышения эффективности деятельности работников государственных медицинских учреждений, создания достойных условий для стремления к высокоэффективному труду, обеспечения их заинтересованности в повышении уровня своей профессиональной подготовки, а также обеспечения исполнения задач, определенных в рамках проведенного 18 марта 2022 года Президентом Республики Узбекистан открытого диалога с представителями сферы здравоохранения на тему «Реформы в медицине – во имя человеческого достоинства»:
1. Установить, что с 1 июня 2022 года повышаются месячные должностные оклады медицинских, фармацевтических и других работников государственных медицинских учреждений, в частности:
медицинских и фармацевтических работников, имеющих высшую и первую квалификационную категории, – на 15 процентов;
медицинских и фармацевтических работников, имеющих вторую квалификационную категорию и не имеющих квалификационную категорию, а также других медицинских и фармацевтических работников – на 10 процентов;
других работников медицинских учреждений – на 15 процентов.
При этом тарифные ставки работников медицинских учреждений рассчитываются путем увеличения тарифных коэффициентов по действующим разрядам оплаты труда соответственно в 1,15 и 1,1 раза.
2. Определить, что с 1 июня 2022 года размер средств, выделяемых из государственного бюджета на формирование Фонда материального стимулирования и развития медицинских учреждений (далее – Фонд), по отношению к общему объему бюджетных средств, выделяемых медицинским учреждениям, составляет:
в учреждениях первичной медико-санитарной помощи, районных (городских) медицинских объединениях, службе экстренной и скорой медицинской помощи, детских медицинских учреждениях, Службе санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья, а также медицинских учреждениях, специализированных на социальных заболеваниях (туберкулезе, почечной недостаточности, онкологических, психических, наркологических, эндокринных, проказе (лепре), инфекционных, передающихся половым путем, СПИДе) – 10 процентов общих расходов;
в иных учреждениях здравоохранения республиканского и областного уровня – 5 процентов общих расходов.
Установить, что 75 процентов средств Фонда направляется на материальное стимулирование работников всех государственных медицинских учреждений независимо от группы, 25 процентов – на укрепление, модернизацию материально-технической базы и ремонт медицинских учреждений.
При этом в государственных медицинских учреждениях за счет средств, выделенных на материальное стимулирование работников, выплачиваются:
ежемесячная надбавка высококвалифицированным медицинским и фармацевтическим работникам, показавшим высокие результаты, честно и добросовестно исполняющим свои обязанности, – в размере до 100 процентов месячного должностного оклада, другим работникам – в размере до 75 процентов месячного должностного оклада;
специальная ежемесячная надбавка в размере до 1 миллиона сумов – начинающим, обладающим потенциалом молодым врачам;
ежемесячная дополнительная надбавка в размере до 30 процентов должностного оклада – врачам и медицинским сестрам, осуществляющим деятельность во второй смене за счет продления до 20:00 времени работы дневных стационаров в пунктах семейного врача, семейных поликлиниках и многопрофильных центральных поликлиниках.
Министерству здравоохранения совместно с Министерством занятости и трудовых отношений и Министерством финансов в месячный срок утвердить Порядок материального стимулирования работников государственных медицинских учреждений за счет средств Фонда.
3. Установить дополнительную надбавку в размере 25 процентов должностного оклада врачам-хирургам, выполняющим высокотехнологичные сложные операции в медицинских учреждениях, в соответствии с перечнем, определяемым Министерством здравоохранения.
Министерству здравоохранения по согласованию с Министерством финансов в двухнедельный срок утвердить перечень высокотехнологичных сложных операций.
а) с 1 сентября 2022 года, учитывая вклад, вносимый в развитие науки в сфере медицины за счет трудовой деятельности работников лечебно-профилактических учреждений, им выплачивается ежемесячная доплата за ученую степень доктора наук (Doctor of Science) – в размере до 60 процентов должностного оклада, за ученую степень кандидата наук или доктора философии (PhD) – в размере до 30 процентов должностного оклада за счет средств государственного бюджета.
Министерству здравоохранения совместно с Министерством инновационного развития, Академией наук и Министерством финансов в месячный срок внести проект постановления Кабинета Министров о порядке выплаты доплаты работникам лечебно-профилактических учреждений, имеющих ученую степень;
б) все медицинские работники проходят предварительный и периодические медицинские осмотры за счет средств государственного бюджета на бесплатной основе.
Министерству здравоохранения совместно с Министерством финансов обеспечить предусмотрение в смете расходов медицинских учреждений средств, необходимых на расходы, связанные с проведением медицинских осмотров медицинских работников, на постоянной основе.
5. Установить, что с 1 июля 2022 года врачам, перешедшим на работу из областей, города Ташкента и зарубежных государств, в течение первых трех лет выплачивается дополнительная ежемесячная надбавка за счет средств государственного бюджета в размере 100 процентов должностного оклада – осуществляющим трудовую деятельность в Тахтакупырском, Чимбайском, Караузякском, Бозатауском, Шуманайском, Кунградском районах Республики Каракалпакстан, в размере 200 процентов должностного оклада – осуществляющим трудовую деятельность в Муйнакском районе.
При этом для получения надбавки, указанной в настоящем пункте, врач должен проработать в другом регионе не менее двух лет и иметь как минимум вторую квалификационную категорию.
6. Министерству культуры, Агентству кинематографии и Министерству здравоохранения совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента за счет бюджетных и внебюджетных средств:
увеличить количество художественных, сценических и кинопроизведений, а также сериалов, повествующих о нелегкой и почетной деятельности медицинских работников;
создать систему бесплатного посещения медицинскими работниками театральных и концертных представлений один раз в год.
7. Министерству здравоохранения совместно с Министерством финансов и Министерством занятости и трудовых отношений в срок до 1 июля 2022 года утвердить тарифные разряды по оплате труда других работников медицинских учреждений (управленческого, технического и обслуживающего персонала) с учетом их стажа работы и квалификационной категории.
8. Организовать неврологические, кардиологические и эндокринологические койко-места узкой специализации (за исключением экстренных, детских, инфекционных, родильных и гемодиализных койко-мест) за счет части коечного фонда центральных районных (городских) больниц, установленной для перевода в коечный фонд, содержащийся за счет внебюджетных средств, Указом Президента Республики Узбекистан от 5 мая 2021 года №УП–6221 «О последовательном продолжении осуществляемых в системе здравоохранения реформ и создании необходимых условий для повышения потенциала медицинских работников» исходя из потребности с сохранением порядка финансирования из государственного бюджета.
9. Министерству финансов совместно с Министерством здравоохранения в целях финансирования расходов, связанных с проведением мероприятий, определенных настоящим Указом:
в двухмесячный срок – внести в Кабинет Министров предложение о внесении изменений и дополнений в Закон «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2022 год»;
с 2023 года – обеспечивать предусмотрение необходимых средств при формировании параметров государственного бюджета.
10. Внести изменения и дополнение в некоторые акты Президента Республики Узбекистан и правительства Республики Узбекистан согласно приложению.
11. Министерству здравоохранения совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего Указа.
12. Осуществление контроля за исполнением настоящего Указа, а также координации деятельности организаций, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Туйчиева Л.Н.