Шавкат Мирзиёев: Ўқиш, изланишга ҳеч қачон кеч эмас
Президент Шавкат Мирзиёев Фарғона шаҳрида очилган касб-ҳунарга ўқитиш маркази фаолияти билан танишди.
Жанубий Корея халқаро ҳамкорлик агентлиги - KOICA билан шерикликда ташкил этилган ушбу мажмуада электроника, ахборот технологиялари, автомобилсозлик, тикувчилик, сартарошлик-косметология каби талаб юқори касблар бўйича мутахассислар тайёрланади.
Марказга барча замонавий ускуна ва жиҳозлар Жанубий Кореядан олиб келинган. Ўқув-машғулотлар ҳам ушбу мамлакат дастур ва қўлланмалари асосида ўтилади. Бунинг учун 5 нафар кореялик  мураббий жалб этилган. Айни пайтда 240 нафар киши сабоқ олмоқда.
Давлатимиз раҳбари ўқув жараёнларини кўздан кечириб, ёшлар ва хотин-қизлар билан суҳбатлашди.
- Ўқиш, изланишга ҳеч қачон кеч эмас. Келиб, касб ўрганаётганингиз эртанги кунингизга бефарқ эмаслигингиздан далолат. Бироз қийин бўлар. Лекин ўзингизни, фарзандларингиз келажагини ўйласангиз, шунга қунт қилинг. Қийинчилик ўтиб кетади, сиз бойлик яратаяпсиз, - деди Президент.
Давлатимиз раҳбари кореялик мураббийлар билан ҳам суҳбатлашиб, уларга миннатдорлик билдирди.
Ҳозиргача мамлакатимизда бу каби марказлар Тошкент, Самарқанд ва Шаҳрисабз шаҳарларида бор эди. Фарғонада ташкил янги марказ эса водий вилоятлари аҳолисига хизмат кўрсатади. Узоқдан келиб, касб ўрганувчилар учун ётоқхона ҳам барпо этилган.

Шавкат Мирзиёев: Учиться, познавать новое никогда не поздно
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью открывшегося в Фергане Центра профессионального обучения.
Организованный в сотрудничестве с Корейским агентством международного сотрудничества (KOICA) комплекс готовит специалистов по таким востребованным направлениям, как электроника, информационные технологии, автомобилестроение, швейное дело, парикмахерское дело и косметология.
Все современное оборудование было привезено в центр из Южной Кореи. Обучение также ведется по корейским программам и руководствам. Работают 5 южнокорейских тренеров. В настоящее время в центре учатся 240 человек.
Глава государства ознакомился с учебным процессом, побеседовал с молодежью и женщинами.
- Учиться, познавать новое никогда не поздно. То, что вы пришли сюда и учитесь профессии, говорит о том, что вы не безразличны своему завтрашнему дню. Возможно, будет немного сложно. Но если вы думаете о себе, о будущем своих детей, проявите усердие. Сложности пройдут, а вы обретете бесценные знания, - сказал Президент.
Глава государства также поговорил с корейскими наставниками и поблагодарил их.
До этого аналогичные центры открылись в Ташкенте, Самарканде и Шахрисабзе. Новый центр в Фергане будет обучать желающих со всех областей долины. Здесь построено общежитие для приехавших издалека.