Ҳиндистон савдо ва саноат вазирининг биринчи ўринбосари билан учрашув тўғрисида
Деҳлида Ўзбекистон ташқи ишлар вазири ўринбосари Фурқат Сидиқов Ҳиндистон савдо ва саноат вазирининг биринчи ўринбосари Б.Субраманям билан учрашди.
Учрашувда икки томонлама савдо-иқтисодий ва сармоявий ҳамкорликнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Фармацевтика, соғлиқни сақлаш, АКТ, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини, жумладан, мева-сабзавотларни қайта ишлаш, сақлаш ва қадоқлаш, пахта толасини қайта ишлаш, бренд тўқимачилик товарлари, экспортбоп ипак маҳсулотлари, газламалар, поябзаллар ва бошқа чарм маҳсулотлари ишлаб чиқариш бўйича замонавий кластерлар ташкил этиш каби соҳаларда ҳамкорликни янада ривожлантириш имкониятлари юзасидан фикр алмашилди.
Икки мамлакат бозорларида талабга эга бўлган маҳсулотларни ўзаро етказиб беришни кўпайтириш нуқтаи назаридан истиқболли аниқ товар турларини аниқлаш мақсадида ўзаро савдо таркибини ўрганиш бўйича келишувга эришилди.
Томонлар мавжуд савдо тўсиқларини бартараф этиш ва ўзаро савдо-сотиқни кенгайтириш учун қулай шарт-шароитлар яратиш бўйича ҳамкорликка тайёрликни билдирди.

О встрече с первым заместителем министра торговли и промышленности Индии
В Дели состоялась встреча заместителя министра иностранных дел Республики Узбекистан Фурката Сидикова с первым заместителем министра торговли и промышленности Республики Индия Б.Субраманьямом.
В ходе встречи были рассмотрены актуальные вопросы двустороннего торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
Состоялся обмен мнениями по возможностям дальнейшего развития кооперации по таким направлениям, как фармацевтика, здравоохранение, ИКТ, переработка, хранение и упаковка сельхозпродукции, в т.ч. фруктов и овощей, современные текстильные кластеры по переработке хлопкового волокна, производству брендовых текстильных изделий, экспортно-ориентированных шелковой продукции, тканей, обуви и другой продукции из кожи.
Достигнута договоренность об изучении структуры взаимной торговли в целях обозначения конкретных товарных позиций, перспективных в части наращивания взаимных поставок продукции, востребованной на рынках обеих стран.
Сторонами выражена обоюдная готовность к взаимодействию по устранению имеющихся торговых барьеров и созданию благоприятных условий по активизации двусторонней торговли.