Адирликда минг гектар боғ барпо этилди
Маълумки, давлатимиз раҳбари ҳудудларни ривожлантиришда уларнинг ўзига хос хусусиятидан ва аҳоли кўникмаларидан келиб чиқиб иш тутиш зарурлигини таъкидлайди. Олтиариқнинг шундай устуворлиги деҳқончиликда, одамларининг омилкорлигида. Айниқса, Олтиариқ узуми чет элларда ҳам таниқли “бренд”га айланган.
Бундай маҳсулотларни кўпайтириш мақсадида туман чеккасидаги минг гектар адирликда узумчилик ва боғдорчилик плантацияси ташкил этилди.
Президентимиз ушбу боғни келиб кўрди.
Илгари бу жой ҳеч нарса экилмайдиган қуруқ ер эди. Қишлоқ хўжалигини инновацион ривожлантириш борасидаги ишлар натижасида халқимиз ризқ-рўзи учун минг гектар янги манба пайдо бўлди. Бунинг учун қудуқлар ва ҳовузлар қазилиб, томчилатиб суғориш йўлга қўйилди. Бунда фойдаланилган ускуна ва қувурлар ҳам тўлиқ маҳаллий маҳсулот.
Ўзлаштирилган майдонларнинг 560 гектарида токзор барпо этилиб, “хусайни”, “келинбармоқ”, “ризамат”, “кишмиш” каби харидоргир узум навлари экилмоқда. 300 гектарлик интенсив боғда олма, гилос, ўрик кўчатлари ўтқазилмоқда.
Қатор ораларига тарвуз экилган. Бозор талабига қараб, қалампир, булғор қалампири, бодринг, кўкатлар ва бошқа полиз маҳсулотлари етиштирилади. Булар аҳоли даромади, юртимиз экспортини ошириш учун қўшимча манба бўлади.
- Фарғона қишлоқ хўжалигида катта натижаларга эришаяпти, одамларнинг дунёқараши ўзгараяпти, деҳқонлар экспортга чиқаяпти. Лекин кечаги натижа бугунга тўғри келмайди. Доим изланишда, ҳаракатда бўлишимиз керак. Мана, салгина шароит яратилгани учун шунча жой боғ бўлди. Ҳали ички имкониятларимиз жуда кўп. Бу имкониятларни “инсон қадри” тамойили асосида халқимиз манфаатига йўналтириш керак. Водий гавҳари Фарғона бунда намуна бўлиши керак, - деди Шавкат Мирзиёев.
Бу ер замонавий агросаноат мажмуи бўлади - 1 минг 500 тонна сиғимли музлаткичли омбор, маиший хизмат шохобчалари барпо этилади. 6 та минитрактор, 10 та юк машинаси сотиб олинади. Боғ ва токзорлар аҳолига бўлиб берилади. Бу миришкор олтиариқликлар учун катта имкониятлар яратади.
Давлатимиз раҳбари шу ерда фарғоналик деҳқонлар ва кластер раҳбарлари билан суҳбатлашди.
- Бу боғ ва токзорлар аҳолига хусусийлаштириб берилади. Мулкдор қанча кўп бўлса, масъулият кўп бўлади, харидорларнинг, чет эллик ҳамкорларнинг тадбиркорга ишончи бўлади, одамлар кўпроқ даромад олади, - деди Президент.
Ҳудудда 3 мингдан ортиқ иш ўрни очилиши айтилди. Уларга ишсиз ёшлар ва эҳтиёжманд оилалар, жумладан, хориждан қайтиб келган меҳнат муҳожирлари ишга олинади.
Президентимиз шундай ишчилар билан суҳбатлашди.
Шу ерда Фарғона вилоятида мева-сабзавотчилик ва гулчиликни ривожлантириш бўйича лойиҳалар тақдимот қилинди.

Сад, занимающий тысячу гектаров, создан в Алтыарыке
Глава государства неоднократно подчеркивал необходимость развивать регионы с учетом их специфики и навыков населения. Выгодное преимущество Алтыарыкского района - развитое сельское хозяйство, земледельческое мастерство жителей. В частности, за рубежом приобрел статус бренда алтыарыкский виноград.
Для увеличения производства продукции на окраине района, на холмистой местности площадью в тысячу гектаров заложены виноградник и сад.
Президент посетил этот комплекс.
В прошлом эти места не использовались. В результате инновационного подхода к развитию сельского хозяйства достигнуто освоение тысячи гектаров. Для этого были вырыты колодцы и водоемы, внедрено капельное орошение. При этом использовались оборудование и материалы местного производства.
На 560 гектарах освоенных земель был высажен виноград таких сортов, как «хусайни», «келинбармок», «ризамат», «кишмиш». В интенсивном саду площадью 300 гектаров высаживаются саженцы яблони, вишни и абрикоса.
Между рядами выращиваются арбузы, в зависимости от спроса на рынке – красный перец, болгарский перец, огурцы, зелень, другие бахчевые культуры. Это будет дополнительным источником дохода для населения, увеличения экспорта.
- Фергана добивается больших результатов в сельском хозяйстве, меняется мировоззрение людей, фермеры выходят на экспорт. Но вчерашний результат уже не соответствует сегодняшним требованиям. Нам нужно постоянно быть в поиске, в движении. Достаточно было приложить немного усилий и вот, появился такой большой сад. У нас еще много внутренних резервов. Эти возможности должны быть направлены на благо нашего народа на основе принципа «во имя чести и достоинства человека». Примером в этом должна быть жемчужина долины – Фергана, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Здесь появятся современный агропромышленный комплекс - холодильный склад вместимостью 1,5 тысяч тонн, пункты бытового обслуживания. Будут закуплены 6 мини-тракторов, 10 грузовиков. Населению будут предоставлены наделы в саду и виноградниках. Это создаст большие возможности для алтыарыкцев.
Глава государства пообщался с фермерами и руководителями кластеров Ферганы.
- Эти сады и виноградники будут приватизированы. Чем больше собственников, тем больше ответственность, выше доверие покупателей, иностранных партнеров к предпринимателю, тем больше людей получит доход, - сказал Президент.
В комплексе будет создано более 3 тысяч рабочих мест для безработной молодежи и малообеспеченных семей, в том числе трудовых мигрантов, вернувших из-за рубежа.