Тошкент шаҳрида ШҲТ Халқ дипломатияси форуми бошланди
2022 йил 11 май куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикасининг Шанхай ҳамкорлик ташкилотидаги раислиги доирасида “Халқ дипломатияси – тараққиёт учун ўзаро англашув” мавзусида ШҲТ Халқ дипломатияси форуми ўз ишини бошлади.
Тадбирда халқаро ташкилотлар, ШҲТга аъзо мамлакатлар парламентлари, нодавлат тузилмалар ва илмий-таҳлил марказлари раҳбарлари ва вакиллари иштирок этдилар.
Форумнинг очилиш маросимида сўзга чиққан Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири в.б. Владимир Норов қайд этганидек, очиқлик ва холислик каби хусусиятлари билан ажралиб турувчи халқ дипломатияси замонавий жамиятда муҳим аҳамият касб этиб бормоқда. Шу муносабат билан Ўзбекистон томони ШҲТга раислик доирасида маданий-гуманитар алоқаларни фаоллаштириш орқали ташкилотга аъзо мамлакатлар ўртасида ўзаро англашув, ҳурмат ва ишончни мустаҳкамлаш бўйича ушбу механизмни ривожлантиришга устувор аҳамият бермоқда.
Шунингдек, В.Норов Марказий Осиё Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг ўзаги бўлган ҳолда, ШҲТ маконининг фаравонлиги ва ривожланишида ўта муҳим аҳамият касб этишини таъкидлади. Шу маънода Ўзбекистон ташқи сиёсатида минтақа мамлакатлари билан ишончли муносабатлар ва очиқ мулоқотни мустаҳкамлаш бўйича эришилган ютуқлар тўғрисида батафсил маълумот берилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан 2017 йили Тошкент шаҳрида ташкил этилган ШҲТ Халқ дипломатияси маркази фаолияти алоҳида қайд этилди. Мазкур тузилма қисқа вақт ичида Ташкилот тизимида муносиб ўрин эгаллаб, Хитой, Тожикистон ва бошқа қатор давлатларнинг шу каби муассасалари билан яқин алоқалар ўрнатгани эътироф этилди.
Анжуман иштирокчилари Ўзбекистоннинг Шанхай ҳамкорлик ташкилотидаги раислиги ва республикамиз томонидан илгари сурилган ташаббусларни юксак баҳоладилар. Хусусан, делегатсиялар ШҲТга аъзо давлатлардаги ёш авлод салоҳиятини самарали рўёбга чиқариш, ҳар йили ШҲТ маданий ва сайёҳлик пойтахти мақомини бериш амалиётини жорий этиш, “ШҲТ Эзгу ният элчиси” институтини ташкил этиш ва мамлакатимизнинг бошқа таклифларини қўллаб-қувватладилар.
ШҲТ ҳозирги босқичда тамаддунлараро мулоқотни ривожлантиришга фаол кўмаклашаётгани, турли маданият ва анъаналарга эга халқлар ўртасида “кўприклар”ни бунёд этаётгани таъкидланди. Маданият, таълим, туризм, ёшлар ва гендер сиёсати соҳаларидаги ҳамкорлик механизмлари, ШҲТ халқаро марафонлари ва “ШҲТнинг саккиз мўжизаси” кўргазмалари мамлакатларимизнинг тарихий ва маданий қадриятларини очиб бериш ва тарғиб этишга самарали хизмат қилаётгани қайд этилди.
Учрашув иштирокчилари Тошкент шаҳрида бўлиб ўтаётган ШҲТ Халқ дипломатияси форуми, унинг доирасида ишлаб чиқилган ғоя ва лойиҳалар мамлакатларимизни янада яқинлаштириш йўлидаги муҳим қадам бўлишини бир овоздан таъкидладилар.
*****
Анжуман доирасида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири в.б. Владимир Норовнинг миллий ва хорижий оммавий ахборот воситалари вакиллари учун брифинги ҳам бўлиб ўтди.

В г.Ташкенте начал свою работу Форум народной дипломатии ШОС
11 мая 2022 года в г.Ташкенте в рамках председательства Республики Узбекистан в Шанхайской организации сотрудничества начал свою работу Форум народной дипломатии ШОС на тему «Народная дипломатия – взаимопонимание во имя развития» с участием руководителей и представителей парламентов стран-членов ШОС, международных организаций, негосударственных структур и научно-аналитических центров.
Выступая на церемонии открытия мероприятия, и.о. Министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов отметил, что в современном обществе народная дипломатия, отличительными чертами которой являются открытость и непредвзятость, приобретает ключевое значение. В связи с этим узбекская сторона в рамках своего председательства придает приоритетное внимание развитию данного механизма для укрепления взаимопонимания, уважения и доверия между странами-членами Организации посредством активизации культурно-гуманитарных отношений.
В.Норов также акцентировал внимание аудитории на успехи внешнеполитического курса Узбекистана по укреплению доверительных отношений и открытого диалога со странами Центральной Азии, которая, будучи ядром Шанхайской организации сотрудничества, играет исключительно важную роль в процветании и развития пространства ШОС.
Отдельно отмечена деятельность Центра народной дипломатии ШОС, учрежденного в 2017 году в г.Ташкенте по инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, который за короткое время занял достойное место в системе Организации и наладил тесные связи с аналогичными структурами Китая, Таджикистана и ряда других стран.
Участники Форума дали высокую оценку председательству Узбекистана в Шанхайской организации сотрудничества и инициативам нашей республики. В частности, делегации поддержали предложения узбекской стороны по эффективной реализации потенциала молодого поколения стран-членов ШОС, внедрению практики ежегодного предоставления статуса культурной и туристической столицы ШОС, учреждению института «Посла доброй воли ШОС» и других.
Подчеркивалось, что на современном этапе ШОС активно способствует развитию межцивилизационного диалога, наводит мосты между народами с различной культурой и традициями. Раскрытию и продвижению историко-культурных ценностей наших стран эффективно содействуют механизмы взаимодействия в области культуры, образования, туризма, молодежной и гендерной политики, международные марафоны ШОС и выставка «Восемь чудес ШОС».
Участники встречи были едины во мнении, что итоги ташкентского Форума народной дипломатии ШОС, рождаемые в его рамках идеи и проекты станут очередным важным шагом на пути к дальнейшему сближению наших стран.
*****
В рамках форума также состоялся брифинг и.о. Министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимира Норова для представителей национальных и зарубежных средств массовой информации.