Италия ҳукумати Махсус вакили билан музокаралар тўғрисида
2022 йилнинг 10 май куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича Махсус вакили Исматулла Иргашев Рим шаҳрида Италия Республикаси ҳукуматининг Афғонистон ва Яман бўйича Махсус вакили Жанфранко Петрутселла билан музокаралар ўтказди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон ва Италиянинг афғон инқирозини тинч йўл билан ҳал этиш борасидаги саъй-ҳаракатлари, ушбу мамлакатга инсонпарварлик ва бошқа ёрдамлар кўрсатиш масалалари муҳокама қилинди.
Ж.Петрутселла Ўзбекистоннинг Афғонистон иқтисодиётини тиклаш ва унга инсонпарварлик етказишдаги саъй-ҳаракатларини юқори баҳолади. Афғонистонда тинчлик ва барқарорликни ўрнатишда Италиянинг Ўзбекистон томони билан бундан кейин ҳам фаол ҳамкорлик қилишга тайёрлигини маълум қилинди.
Учрашувда Афғонистондаги мавжуд вазият, мамлакатнинг янги ҳукумати ва гуманитар инқирознинг олдини олишга нисбатан халқаро ҳамжамиятнинг умумий Позициясини ишлаб чиқиш юзасидан фикр алмашилди.
Афғонистон масаласи бўйича маслаҳатлашувларни давом эттиришдан Ўзбекистон ва Италиянинг ўзаро манфаатдорлиги билдирилди.

О переговорах со спецпредставителем правительства Италии
10 мая 2022 года Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев провел в г.Риме переговоры со Специальным представителем Правительства Итальянской Республики по Афганистану и Йемену Джанфранко Петруццеллой.
В ходе беседы обсуждены усилия Узбекистана и Италии по мирному урегулированию афганского кризиса, скорейшему оказанию стране гуманитарной и иной помощи.
Дж.Петруццелла высоко оценил содействие Узбекистана в восстановлении экономики Афганистана, предоставление этой стране гуманитарной помощи, выразив готовность и впредь активно взаимодействовать с узбекской стороной в вопросе установления мира и стабильности в Афганистане.
Состоялся обмен мнениями о текущей ситуации в Афганистане, выработке консолидированной позиции международного сообщества, как в отношении новых властей страны, так и недопущения гуманитарного кризиса в стране.
Выражена обоюдная заинтересованность Узбекистана и Италии в продолжении консультаций по афганской тематике.