Президент: Маҳалла ҳақиқий куч бўлаяпти
Маҳаллалардаги маънавий муҳитни яхшилаш, ёшларни эзгу ишларга ундашда нуронийларнинг катта ҳаёт тажрибаси муҳим. Шу мақсадда маҳаллаларда, таълим муассасаларида кекса ва ўрта авлод вакиллари ҳамда ёшлар иштирокида “Уч авлод учрашувлари” ўтказилмоқда.
Ушбу янги боғ ҳам шу мақсадга хизмат қилади. Илгари бу жой қаровсиз, йўллари нотекис эди. Энди Алимкент кўчаси таъмирланиб, атрофи ободонлаштирилди. Дарахт ва гуллар экилди, иссиқхона ва ишкомлар барпо этилди. Ўриндиқлар, пиёда ва велосипед йўлаклари аҳолининг ҳордиқ чиқариши учун қулай шароит яратди.
Шу ерда нуронийлар, маҳалла фаоллари билан мулоқот бўлди. Улар эл-юрт фидойиларининг хотираси улуғланиб, кексаларга алоҳида ҳурмат кўрсатилаётганини таъкидлашди.
Бугунги кунда юртимизда 3 миллиондан ортиқ нуронийлар бор. Улар ҳар томонлама қўллаб-қувватланиб, соғлиғига эътибор қаратилмоқда. 28 мингга яқин нуронийлар санаторийларда соғломлаштирилди, 450 минг нафари чуқурлаштирилган тиббий кўрикдан ўтказилди.
Барча ҳудудларда Нуронийлар кенгашлари ва маҳаллаларда кексалар ишлари бўйича маслаҳатчи лавозимлари ташкил қилинди. “Фахрий мураббий” ордени таъсис этилди. 3 минг 500 нафардан зиёд юртдошларимиз “Меҳнат фахрийси” кўкрак нишони билан тақдирланди.
– Шундай замон келаяптики, маҳалла ҳақиқий куч бўлаяпти. Масала ҳал бўлаётганини халқимиз сезаяпти. Ҳамма жойга нуронийлар, хотин-қизлар ва ёшлар бўйича вакил қўйдик. Энди маҳалла раисининг “учта устуни” бор, – деди Шавкат Мирзиёев.
Президентимиз фармонига мувофиқ, байрам арафасида Иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари ва ногиронларининг ҳар бирига 15 миллион сўмдан бир марталик пул мукофоти ва совғалар топширилди. Туман ва шаҳар ҳокимлари фронт ортида меҳнат қилган 10 минг нафар фахрийлар билан шахсан учрашиб, ҳолидан хабар олди.
Юртимиздаги бундай аҳиллик ва тинчликка шукр қилиб, уни авайлаш, нуронийлар ўз намунаси ва сўзи билан бунга ҳисса қўшиши кераклиги таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари шу ердаги “Юксалиш” бошқарув сервис компанияси фаолияти билан ҳам танишди. У еттита маҳалладаги 106 та кўп қаватли уйга хизмат кўрсатади. Ҳисоб-китобларда биллинг тизими йўлга қўйилган. Компания биносида ва кўп қаватли уйларнинг ертўласида маиший хизматлар ташкил этилган.

Президент: Махалля превращается в реальную силу
В улучшении духовной обстановки в махаллях, побуждении молодежи к добрым делам важен большой жизненный опыт представителей старшего поколения. С этой целью в махаллях, учебных заведениях проводятся встречи представителей трех - старшего, среднего и молодого - поколений.
Этим целям служит и новый парк. Прежде это место было заброшено. Сейчас улица Алимкент отремонтирована и благоустроена. Высажены деревья и цветы, построены оранжереи, установлены виноградные галереи. Скамейки, пешеходные и велосипедные дорожки создают благоприятные условия для отдыха населения.
Здесь состоялась встреча со старейшинами, активистами махалли. Они отметили оказываемые в нашей стране почет и внимание ветеранам войны и труда, особую заботу о престарелых.
Сегодня в нашей стране проживают более 3 миллионов престарелых. Им оказывается всесторонняя поддержка, уделяется постоянное внимание их здоровью. Около 28 тысяч престарелых прошли лечение в санаториях, 450 тысяч престарелых - углубленное медицинское обследование.
Во всех регионах созданы советы старейшин, в махаллях введена должность советника по делам престарелых. Учрежден орден «Фахрий мураббий» ("Почетный наставник"). Более 3,5 тысяч наших соотечественников награждены нагрудным знаком «Ветеран труда».
- Наступает время, когда махалля становится реальной силой. Наши люди чувствуют, что вопросы решается. Везде мы поставили представителей престарелых, женщин и молодежи. Теперь у председателя махалли есть три опоры, - считает Шавкат Мирзиёев.
В соответствии с указом Президента накануне праздника каждому участнику и инвалиду Второй мировой войны были вручены единовременное денежное вознаграждение в размере 15 миллионов сумов и подарки. Хокимы районов и городов лично навестили и вручили подарки 10 тысячам ветеранов, трудившихся в тылу.
В ходе встречи отмечалось, что необходимо ценить и беречь мир и согласие в нашей стране, а представители старшего поколения могут помочь этому делу личным примером и словом.
Глава государства также ознакомился с деятельностью управляющей сервисной компании «Юксалиш». Она обслуживает 106 многоквартирных домов в семи махаллях. Ею внедрена биллинговая система. В здании компании и в подвальных помещениях многоэтажных домов организованы бытовые услуги.