Туризмни ривожлантириш имкониятлари кўрсатиб ўтилди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 26 апрель куни туризм хизматлари кўламини кенгайтириш ва инфратузилмасини ривожлантириш чора-тадбирлари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Дунёда пандемия пайтида ўрнатилган чекловлар бирин-кетин камаяётгани туфайли туризм индустрияси тиклана бошлаяпти. Жорий йил биринчи чоракда юртимизга хориждан 610 минг нафар ёки ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 2 баравардан зиёд туристлар келган. Кейинги ойларда янада кўп туристлар келиши кутилмоқда.
Йиғилишда туризм инфратузилмасининг бунга тайёрлик даражаси таҳлил қилиниб, камчиликлар кўрсатиб ўтилди.
Хусусан, Қорақалпоғистон, Андижон ва Қашқадарёда меҳмонхона ўринлари етишмайди. Навоий, Жиззах, Сурхондарё, Қашқадарё ва Тошкент вилоятларида катта имкониятлардан фойдаланилмаяпти. Ёшларга мос туристик хизматлар жуда кам. “Оилавий” ва “барчаси ичида” хизматларни жорий қилиш ишлари суст.
Ҳудудлардаги 206 та термал ва минерал сувли булоқларнинг 18 тасидан фойдаланилмоқда, холос. Мисол учун, Қамчиқ довонида жойлашган Арашан кўллари сувининг ҳарорати қишин-ёзин 36 градус иссиқликда бўлиб, хорижий курортлардан қолишмайди. Ёки, Чимбой, Қораўзак ва Тахтакўпирда ер остидан 40-70 градус иссиқликда чиқадиган термал булоқлар атрофида санатория-курортлар ташкил қилиш мумкин.
Сайёҳларни жалб қилишда юртимиздаги 122 та музей салоҳиятидан ҳам фойдаланилмаяпти. Уларда 2 миллион 500 мингдан ортиқ ашёлар бўлиб, шундан 112 мингтаси жаҳон тарихи ва маданияти учун ҳам ноёб ҳисобланади.
Йиғилишда шу каби имкониятларни ишга солиб, туризм соҳасида пандемиягача бўлган кўрсаткичларни тиклаш, хизматлар кўламини кенгайтириш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Аввало, ҳар бир вилоятда туристларни ўзига оҳанрабодай жалб қиладиган йирик лойиҳаларни амалга ошириш зарурлиги таъкидланди.
Масалан, Намангандаги “Афсоналар водийси”, Бўстонлиқдаги “Амирсой” мажмуаларига кунига минглаб хорижий ва маҳаллий туристлар боради. Хорижий инвесторлар иштирокида Хонободда яна бир шундай лойиҳа бошланган.
Президент юртимизда бундай жойлар кўплигини таъкидлаб, қатор имкониятларни кўрсатиб ўтди.
Хусусан, Бойсунда дунёдаги энг чуқур ғорлардан бири ҳисобланган Бойбулоқ, неандертал одам қолдиғи топилган Тешиктош ғорлари, қадимий эллин маданияти ёдгорлиги бўлмиш Узундара қалъаси бор. Туманнинг табиати, иқлими ҳам зўр. У ерда меҳмонхона, кемпинг, “дор йўли”, туристлар уйлари ташкил этиш орқали 500 минг сайёҳни жалб қилса бўлади.
Бундай имкониятлар Бўстонлиқдаги Товоқсой, Оҳангарондаги Овжасой, Ангрендаги Янгиобод, Шаҳрисабздаги Мираки, Янгиқўрғондаги Нанай, Попдаги Чодак қишлоқларида ҳам бор.
Шунингдек, Нукусдаги Ашшикўл, Бухородаги Зикрикўл, Жиззахда Айдаркўл ва Тузкон кўлида худди Чорвоқдагидек чўмилиш зоналари ташкил этиш мумкинлиги таъкидланди.
“Ўзбекистон туризм магистрали” бўйлаб, 31 та туман ва шаҳар ҳудудидан ўтувчи йўллар бўйида автотураргоҳ, кемпинг, автосервис, овқатланиш, ёқилғи қуйиш каби хизматларни қамраб олган “Карвонсарой”лар барпо этиш чоралари белгиланди.
Тошкент шаҳрида хорижий туристлар учун камида 3 кунга мўлжалланган “1 минг долларлик хизматлар тўплами” шакллантирилади. Бу дастур йил давомида ишлайдиган аквапарк ва мавзули парклар, гастрономик ва савдо кўчалари, жонли ижро концертлари, шоу ва фестивалларни ўз ичига олади.
Йиғилишда ички туризмни ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Бу борадаги кўрсаткични 10 миллион нафарга етказиш вазифаси қўйилар экан, бунинг имкониятлари ҳам белгилаб берилди.
Хусусан, 1 июлдан бошлаб, туризм қишлоқларида меҳмон уйлари, овқатланиш ва савдо шохобчалари, кўнгилочар жойлар ташкил этган тадбиркорлар уч йил давомида айланмадан олинадиган солиқ ва ижтимоий солиқни 1 фоиз ставкада, мол-мулк, ер, сув солиқларини ҳисобланган суммадан бор-йўғи 1 фоизини тўлайди. Оилавий тадбиркорлик дастурлари доирасида, бундай қишлоқларда меҳмон уйлари ташкил этишга 50 миллион сўмгача, ўтов ва эко-уйлар мажмуасига 300 миллион сўмгача, чодирли лагерлар қуришга 300 миллион сўмгача кредитлар берилади. Ҳар йили туризм қишлоқларининг 200 нафар ёшлари бюджет ҳисобидан Туризм техникумларида бепул ўқитилади.
Ҳокимларга туризм қишлоқларида йўл, электр энергияси, ичимлик суви, алоқа тармоқларини яхшилаш бўйича топшириқлар берилди. Бунга жорий йилда республика бюджетидан 250 миллиард сўм ажратилади.
Шу билан бирга, хорижий туристларга саёҳатнинг барча босқичларини ташкиллаштиришга кўмаклашувчи сайтлар, мобил иловалар яратиш зарурлиги таъкидланди.
Туристларни жалб этиш ва саёҳатларни мазмунли ўтказишда маданий тадбирлар ҳам муҳим ўрин тутади. Юртимизда 186 хил халқаро ва маҳаллий фестиваллар ташкил этилади. Улар орқали қўшимча 1 миллион хорижий ва 5 миллион нафар ички туристларни жалб қилиш имконияти бор. Мутасаддиларга ушбу тадбирларни юқори савияда ва хавфсиз ташкил этиш, бутун дунёга кенг тарғиб қилиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Жорий йилда Наврўз байрами муносабати билан қўшимча дам олиш кунлари белгилангани, 250 та меҳмонхона ва музейларда чегирма берилгани, зиёрат объектлари бепул қилингани ички туризм учун катта туртки берди. Бунинг натижасида Бухоро ва Самарқандга қўшимча 110 минг маҳаллий туристлар борган. Келгуси ҳафтада Рамазон ҳайити муносабати билан ҳам халқимизга яна 5 кунлик дам олиш берилади.
Давлатимиз раҳбари бундай ишларни фақат байрамлар арафасида эмас, балки йил давомида тизимли равишда ташкил этиш зарурлигини таъкидлади.
Шу мақсадда, бу йилдан бошлаб барча давлат ташкилотлари ходимлари учун йилига бир марта маҳаллий саёҳатга чиқиш харажатларининг 20 фоизини бюджетдан ташқари маблағлар ҳисобидан қоплаш амалиёти йўлга қўйилиши белгиланди.
Бундан ташқари, 1 сентябрдан бошлаб, юртимиз бўйлаб саёҳат қилаётган фуқароларга авиа, темир йўл ва автобус чипталари нархининг 15 фоизи, меҳмонхона харажатининг 20 фоизи, музей ва бошқа маданият объектларига чипта нархининг 50 фоизини қайтариш тизими жорий этилади.
Музейлар фаолиятини самарали ташкил этиш ҳам туризмни ривожлантиришда муҳим аҳамиятга эга. Шу боис, республика бўйича барча музейлар экспонатларини тўлиқ хатловдан ўтказиб, уларнинг электрон базасини яратиш, музейлар раҳбар ва ходимларининг малакасини ошириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Музейларнинг кўргазма майдонлари камлиги сабабли атиги 1 фоиз экспонат намойишга қўйилган. Қолаверса, аҳолининг узоқдаги музейларга бориш имконияти йўқ. Шунинг учун, “Санъатни халққа яқинлаштириш” дастури доирасида ҳудудларда музейларнинг кўчма кўргазмаларини ташкил қилиш кераклиги айтилди. Юртимиздаги 4 минг 500 дан ортиқ археология ёдгорлигини очиқ осмон остидаги музейларга айлантириш вазифаси қўйилди.
Сайёҳатларни ташкил этишдаги энг муҳим воситалардан бири транспортдир. Ҳозирги кунда транспорт харажатларининг юқорилиги хорижий туристларни жалб қилишда асосий тўсиқлардан бири бўлиб қолмоқда. Халқаро ва маҳаллий йўналишларда “лоукостер”лар кўп эмас. Замонавий “Афросиёб” поездига чипта олиш учун бир неча ҳафта олдин мурожаат қилиш зарур.
Шу боис, Транспорт вазирлигига туризм соҳасида транспорт инфратузилмасини яхшилаш бўйича топшириқлар берилди.
Сайёҳларнинг авиақатновларга бўлган талабини қондириш мақсадида 1 июлдан бошлаб, “Зиёрат туризми” дастури доирасида хорижий авиакомпанияларга кўрсатиладиган хизматларга 50 фоизгача чегирмалар жорий қилинади. 1 октябрга қадар маҳаллий авиақатновларга мўлжалланган янги “Silk avia” компанияси ташкил этилади. Харажатларни камайтириш мақсадида 9 та самолёт тўлиқ эконом-классга ўтказилади.

Обозначены направления развития туризма
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 26 апреля состоялось видеоселекторное совещание, посвященное мерам по расширению охвата туристическими услугами и развитию туристической инфраструктуры.
Индустрия туризма в мире начинает восстанавливаться по мере того, как ограничения, введенные во время пандемии, постепенно ослабевают. В первом квартале текущего года нашу страну посетили 610 тысяч иностранных туристов, что более чем в два раза больше, чем за аналогичный период прошлого года. Ожидается, что в ближайшие месяцы поток туристов возрастет.
На совещании проанализирован уровень готовности туристической инфраструктуры, указаны недостатки.
В частности, мест размещения в гостиницах Каракалпакстана, Андижанской и Кашкадарьинской областей меньше, чем спрос. Большие возможности, имеющиеся в Навоийской, Джизакской, Сурхандарьинской, Кашкадарьинской и Ташкентской областях, не используются. Очень мало туристических услуг, ориентированных на молодежь. Налаживание сервисов "для всей семьи" и "все включено" продвигается медленно.
Для целей туризма используются только 18 из 206 геотермальных и минеральных источников. Например, Арашанские озера на перевале Камчик, температура воды в которых круглый год составляет 36 градусов, по туристическому потенциалу не уступают зарубежным курортам. В Чимбае, Караузяке и Тахтакупире можно организовать санатории вокруг термальных источников, вода которых имеет температуру 40-70 градусов.
Не используется в полной мере и потенциал 122 музеев страны. Они содержат более 2,5 миллионов предметов, из которых 112 тысяч являются уникальными памятниками мировой истории и культуры.
На совещании обсуждены меры по использованию таких возможностей для восстановления допандемийных показателей в сфере туризма, расширения спектра услуг.
Подчеркнуто, что в первую очередь необходимо реализовать в каждом регионе масштабные проекты, которые привлекут туристов.
Например, тысячи иностранных и местных туристов ежедневно посещают комплексы "Афсоналар водийси" в Намангане и «Амирсой» в Бостанлыке. Еще один проект запущен в Ханабаде с участием иностранных инвесторов.
Президент отметил, что таких мест в нашей стране много, и перечислил еще незадействованные возможности.
Это, в частности, одна из самых глубоких пещер в мире Байбулак, пещеры Тешикташ, где были найдены останки неандертальца, памятник древней эллинской культуры - крепость Узундара в Байсуне. Природа и климат района благоприятны для развития туризма. Построив здесь отли, кемпинги, канатные дороги, туристские дома, можно привлечь 500 тысяч туристов.
Такие возможности есть и в селах Товоксой в Бостанлыке, Овжасой в Ахангаране, Янгиобод в Ангрене, Мираки в Шахрисабзе, Нанай в Янгикургане, Чодак в Папе.
Указано на возможность создания купальных зон на озерах Ашшикуль в Нукусе, Зикрикуль в Бухаре, Айдаркуль и Тузкан в Джизаке, а также в Чарвакской зоне.
Определены меры по строительству вдоль Узбекской туристической магистрали, проходящей через 31 район и город, караван-сараев, которые будут оказывать услуги парковки, кемпинга, автосервиса, общественного питания и заправки.
В Ташкенте будет сформирован пакет услуг "на 1000 долларов", нацеленный на то, чтобы иностранные туристы оставались в городе не менее 3 дней. Эта программе будет включать работающие круглый год аква- и тематические парки, гастрономические и торговые улицы, живые концерты, шоу и фестивали.
На совещании рассмотрены вопросы развития внутреннего туризма. Поставлена задача довести поток внутренних туристов до 10 миллионов человек.
В частности, с 1 июля предприниматели, открывшие гостевые дома, точки питания и торговли, развлекательные заведения в туристических селах, в течение трех лет будут уплачивать налог с оборота и социальный налог по ставке 1 процент, а также лишь 1 процент от начисленной суммы налога на имущество, земельного и водного налогов. В рамках программ семейного предпринимательства будут предоставляться кредиты: до 50 миллионов сумов - на создание гостевых домов в туристических селах, до 300 миллионов сумов - на строительство комплексов из юрт и экодомов, до 300 миллионов сумов - на строительство палаточных лагерей. Ежегодно 200 молодых людей из туристических сел будут бесплатно обучаться за счет бюджета в техникумах туризма.
Хокимам даны поручения по улучшению дорог, электроснабжения, обеспечения питьевой водой и связи в туристических селах. В этом году на эти цели из республиканского бюджета будет выделено 250 миллиардов сумов.
Подчеркнута необходимость создания сайтов и мобильных приложений, которые помогут иностранным туристам организовать все этапы путешествия.
Культурные мероприятия также играют важную роль в привлечении туристов. В нашей стране организуется 186 различных фестивалей, в том числе международных. Они имеют потенциал для привлечения дополнительно 1 миллиона иностранных и 5 миллионов внутренних туристов. Ответственным лицам поручено провести эти мероприятия на высоком уровне организации и безопасности, продвигать их по всему миру.
В этом году по случаю праздника Навруз были объявлены дополнительные выходные, предоставлены скидки в 250 отелях и музеях, а посещение объектов паломнического туризма стали бесплатными, что дало большой импульс внутреннему туризму. В результате Бухару и Самарканд посетило дополнительно 110 тысяч внутренних туристов. На следующей неделе по случаю Рамазан-хайита соотечественники смогут отдохнуть еще 5 дней.
Глава государства подчеркнул необходимость стимулирования внутренних путешествий не только в преддверии праздников, но и в течение всего года.
Для этого, начиная с нынешнего года, будет внедрена практика покрытия государственными организациями внутренних 20 процентов расходов по туристическим поездкам своих сотрудников раз в год за счет внебюджетных средств.
Кроме того, с 1 сентября для граждан, путешествующих по стране, будет введена система возврата 15 процентов стоимости авиа-, железнодорожных и автобусных билетов, 20 процентов расходов на проживание в гостинице, 50 процентов стоимости билетов в музеи и другие объекты культуры.
В развитии туризма важную роль играет и эффективная организация деятельности музеев. Поэтому поручено провести полную инвентаризацию всех музейных экспонатов страны, создать их электронную базу, повысить квалификацию руководителей и сотрудников музеев.
Из-за нехватки выставочных площадей в музеях выставляется лишь 1 процент экспонатов. Кроме того, население не имеет доступа к отдаленным музеям. Поэтому необходимо организовать передвижные выставки музеев в регионах в рамках программы «Сближение искусства к людям». Поставлена задача превратить более 4,5 тысячи археологических памятников страны в музеи под открытым небом.
Одним из важнейших средств организации путешествий является транспорт. Сегодня высокие транспортные расходы остаются одним из основных факторов, сдерживающих привлечение иностранных туристов. Недорогих международных и внутренних маршрутов не так много. Чтобы получить билет на современный поезд «Афросиаб», нужно обращаться за несколько недель.
Поэтому Министерству транспорта поручено улучшить транспортную инфраструктуру в сфере туризма.
В целях удовлетворения спроса туристов на авиарейсы с 1 июля будут введены скидки до 50 процентов на услуги, предоставляемые иностранным авиакомпаниям по программе «Паломнический туризм». До 1 октября для внутренних рейсов будет создана новая компания «Silk Avia». В целях снижения затрат 9 самолетов будут полностью переведены в эконом-класс.
Выступившие на совещании руководители сферы, хокимы и предприниматели представили информацию о своих планах, высказали предложения.