Microsoft билан ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузурида 2022 йил 14 апрел куни ахборот технологиялари ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш борасидаги ислоҳотлар натижадорлиги ҳамда соҳада 2022 йилда амалга оширилиши лозим бўлган вазифалар юзасидан ўтказилган йиғилишда давлатимиз раҳбари  Ўзбекистонни минтақавий ИТ марказга айлантириш кераклигини таъкидлаганди.
Шундан келиб чиқиб бугун, 18 апрел куни Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини  ривожлантириш вазири Шерзод Шерматов Microsoft компанияси вакиллари билан онлайн учрашув ўтказди.
Йиғилишда  Миcрософт компанияси, Америка-Ўзбекистон Савдо Палатаси  ва Ўзбекистоннинг АҚШдаги элчиҳонаси вакиллари  иштирок этди.
Учрашувда ҳамкорликнинг долзарб ва истиқболли йўналишлари муҳокама қилинди.
Бундан ташқари, IT-таълимни ривожлантиришга жиддий эътибор қаратиш, ушбу жараёнларга кўпроқ ёшларни жалб этиш, малакали кадрлар тайёрлаш масалалари кўрилди.
Шунингдек, АКТ вазирлиги томонидан Ўзбекистонда компаниянинг офисини очиш таклифи берилди.
Томонлар ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш ва қўшма лойиҳаларни амалга ошириш бўйича ишларни давом эттиришга тайёр эканликларини билдирдилар.

Обсуждены перспективные направления сотрудничества с компанией Microsoft
На совещании, прошедшем 14 апреля при Президенте Республики Узбекистан по достигнутым результатам в сфере информационных технологий и задачам на 2022-й год, руководителем страны была подчеркнута необходимость превращения Узбекистана в региональный IT-центр.
Исходя из этого, сегодня, 18 апреля, Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов провел встречу в онлайн-формате с представителями компании Microsoft.
Во встрече также приняли участие представители компании Microsoft, Американо-Узбекской торговой палаты, Посольства Узбекистана в США.
В ходе встречи были обсуждены актуальные и перспективные направления сотрудничества.
Серьезное внимание было уделено вопросам развития IT-образования. Рассмотрены вопросы еще большего привлечения молодежи в эти процессы, подготовки квалифицированных кадров.
Также со стороны Мининфокома было предложено открыть офис разработки компании в Узбекистане.
Стороны выразили готовность к дальнейшему укреплению сотрудничества и продолжению работы по реализации совместных проектов.