Ўзбекистон ва Саудия Арабистони ўртасидаги инвестициявий ҳамкорлик янги босқичга кўтарилмоқда
Ар-Риёд шаҳрида Бош вазир ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Саудия Арабистони Подшоҳлиги инвестициялар вазири Холид ал-Фалиҳ билан бўлиб ўтган учрашувда икки давлат ўртасидаги инвестициявий ва савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтиришнинг бугунги ҳолати ва истиқболларини муҳокама қилди.
Ҳозирги кунда Ўзбекистонда Саудия Арабистони капитали иштирокидаги 40 га яқин корхона фаолият кўрсатмоқда. Саудия Арабистонининг “ACWA Power”, “Al-Habib Medical Group” ва бошқа етакчи компаниялари билан лойиҳалар муваффақиятли ҳаётга татбиқ этилди ва амалга оширишда давом этмоқда. Шу билан бирга, инвестиция соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш учун фойдаланилмаган имкониятларни ҳисобга олган ҳолда, томонлар кимё, металлургия, тоғ - кон ва тўқимачилик саноати, шунингдек, қишлоқ хўжалиги каби соҳаларда янги лойиҳаларни амалга ошириш истиқболларини муҳокама қилдилар ва ушбу лойиҳаларда иштирок этиш учун Ўзбекистон ва Саудия Арабистони ишбилармон доиралари вакилларини жалб қилиш юзасидан биргаликда ишлашга келишиб олдилар.
Саудия Арабистони компанияларининг Ўзбекистон энергетика соҳасидаги муваффақиятини юксалтириш борасида навбатдаги тадбирлар муҳокама қилинди. Учрашув иштирокчилари амалга оширилаётган лойиҳаларнинг ҳозирги ҳолатини таҳлил қилиб, уларни қисқа вақда якунлаш ва қурилаётган ишлаб чиқариш қувватларини ишга тушириш бўйича таклифлар алмашдилар.
Озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлашга қаратилган лойиҳаларга алоҳида эътибор қаратилди. Томонлар қишлоқ хўжалиги ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш соҳаларида инновацион ва сувни тежайдиган технологияларни жорий қилишни назарда тутувчи алоҳида инвестиция портфелини шакллантиришга келишиб олдилар. Шунингдек, тўқимачилик саноатидаги ҳамкорлик муҳокама қилинди.
Суҳбат чоғида жорий йил март ойида Тошкентда бўлиб ўтган Савдо, иқтисодиёт, фан ва технологиялар, маданият, спорт ва ёшлар соҳасида келишувни назорат қилиш бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг 5-йиғилиши ҳамда Ўзбекистон-Саудия Арабистони Ишбилармонлар кенгашининг 3-йиғилишида эришилган келишувлар ижроси ҳам кўриб чиқилди. Шунингдек, келишилган лойиҳа ва ташаббусларни янада фаол илгари суриш юзасидан бир қатор масалалар устида иш олиб борилди.
Ўзбекистон-Саудия Арабистони инвестициявий шериклигини янада кенгайтиришни назарда тутган ҳолда 2021 йилда Ислом тараққиёт банки билан ҳамкорликда ташкил қилинган Иқтисодий имкониятларни кенгайтириш жамғармаси ҳамда бугунги кунгача Ўзбекистонда ижтимоий ва инфратузилмавий лойиҳаларини амалга ошириш учун қарийб 200 миллион доллар ажратган Саудия тараққиёт жамғармаси имкониятлари қайд этилди. Томонлар юқорида қайд этилган молия институтларининг ресурсларини жалб этган ҳолда янги лойиҳаларни амалга ошириш имкониятлари устида иш олиб боришга келишиб олдилар.
Учрашув якунида икки мамлакат ўртасида ўзаро манфаатлар кесишувининг янги нуқталарини кашф этишга ҳамда ўзаро манфаатли инвестициявий ҳамкорликни кенгайтиришга қаратилган кейнги қўшма ҳаракатлар белгиланди.

Инвестиционное сотрудничество между Узбекистаном и Саудовской Аравией выходит на новый уровень
В г.Эр-Рияде заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков в ходе личной встречи обсудил с министром инвестиций Королевства Саудовской Аравии Халидом аль-Фалихом текущее состояние и перспективы расширения инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества между двумя государствами.
В настоящее время в Узбекистане действуют порядка 40 предприятий с саудовским капиталом. Успешно реализованы и реализуются проекты с такими ведущими саудовскими компаниями как «ACWA Power», «Al-Habib Medical Group» и другие. При этом, учитывая значительный незадействованный потенциал для развития сотрудничества в инвестиционной сфере, стороны обсудили перспективы реализации новых проектов в таких направлениях как химическая, металлургическая, горнодобывающая и текстильная промышленность, а также сельское хозяйство и договорились совместно работать по привлечению узбекского и саудовского бизнеса к участию в данных проектах.
Обговорены дальнейшие шаги по наращиванию успеха саудовских компаний в энергетическом секторе Узбекистана. Участники встречи провели анализ текущего состояния реализуемых проектов и обменялись предложениями по их ускоренному завершению и вводу в эксплуатацию строящихся генерирующих мощностей.
Отдельное внимание было уделено проектам, направленным на обеспечение продовольственной безопасности. Стороны договорили сформировать отдельный инвестиционный портфель в области сельского хозяйства и переработки сельскохозяйственной продукции, предусматривающий внедрение инновационных и водосберегающих технологий. Также обсуждено сотрудничество в сфере текстильной промышленности.
Также в ходе беседы стороны рассмотрели ход реализации договоренностей, достигнутых в ходе состоявшихся в марте текущего года в г.Ташкенте 5-го заседания Узбекско-Саудовской Межправительственной комиссии по вопросам торговли, экономики, науки и технологий, культуры, спорта и молодежи и 3-го заседания Узбекско-Саудовского Делового совета, а также проработали ряд вопросов для более активного продвижения согласованных проектов и инициатив.
В контексте дальнейшего расширения узбекско-саудовского инвестиционного партнерства были отмечены возможности Фонда расширения экономических возможностей, созданного в Узбекистане в 2021 году совместно с Исламским банком развития, а также потенциал Саудовского фонда развития, который по состоянию на текущий момент уже выделил около 200 млн долларов для реализации социальных и инфраструктурных проектов в Узбекистане. Стороны договорились проработать возможности для реализации новых проектов с привлечением ресурсов вышеуказанных финансовых институтов.
По итогам встречи были определены дальнейшие совместные действия, направленные на поиск новых точек пересечения взаимных интересов и расширение взаимовыгодного инвестиционного сотрудничества между двумя странами.