Таълим ва маданият масканлари лойиҳалари кўриб чиқилди
Маълумки, давлатимиз раҳбарининг 2021 йил 23 июндаги қарорига мувофиқ, “Янги Ўзбекистон” университети ташкил этилган эди. Қарорда мазкур университет учун ер ажратиш, хорижий мутахассисларни жалб этган ҳолда замонавий ўқув кампуси лойиҳаси ишлаб чиқиш ва қуриш вазифаси белгиланган.
Тадимотда дастлаб ушбу лойиҳа кўриб чиқилди. Университет учун пойтахтимизнинг Мирзо Улуғбек тумани Дўрмон йўли кўчаси бўйида 30 гектар ер ажратилган. Мажмуа лойиҳаси Туркиянинг “Outdoor Factory” компанияси билан ҳамкорликда ишлаб чиқилган. Унга кўра, бу ерда 5 та факультет учун ўқув бинолари, маъмурият, ўқитувчилар ва талабалар учун ётоқхоналар, ошхона, кутубхона, лаборатория, спорт саройи ва стадион барпо этилади.
Ҳозир бу ҳудудда Президент мактаби бор. Келгусида Президент таълим муассасалари агентлиги ҳам шу ерда жойлашади. Шу тариқа, ҳудуд таълимга ихтисослашган яхлит мажмуа бўлади.
Давлатимиз раҳбари мажмуани сифатли қуриш, ўқув биноларида буюк алломаларимиз сиймоси ва меросини акс эттириш, ёшларнинг ўқиши ва ҳаракатланиши учун қулайликлар яратиш бўйича кўрсатмалар берди.
Яна бир лойиҳа келгусида давлат музейларини реконструкция қилишга қаратилган. Унга кўра, биноларнинг архитектураси ва тарихий қийматини сақлаб қолган ҳолда ички шароитларини яхшилаш, замонавий техникалар билан жиҳозлаш режалаштирилган. Жаҳондаги машҳур музейлар тажрибаси асосида экспонатларнинг кўримлилигини ошириш, тарихий ашёларни безарар сақлаш, келувчиларга қулайликлар яратиш бўйича ҳамма жиҳатлар инобатга олинган. Бу ишлар натижасида музейларнинг кўргазма майдони кенгайиб, аҳоли ва сайёҳлар учун жозибадорлиги ошади.
Яшнобод туманидаги “Технопарк” ҳудудида аквапарк барпо этиш лойиҳаси ҳам истиқболли. Бунинг учун ҳозирда фойдаланилмай турган бино билан бирга 4,5 гектар ер мўлжалланган. Мажмуа тўғридан-тўғри чет эл инвестицияси эвазига барпо этилади. Бу ерда очиқ ва ёпиқ сув ҳавзалари, аттракционлар, тамаддихона, ўйин майдончалари бўлади.
Маълумки, мамлакатимизда “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси амалга оширилмоқда. Шунга мутаносиб равишда, Юнусобод туманидаги Астрономия парки ҳудудида гуллар боғи барпо этиш режалаштирилган. Бу жой аҳолининг маданий дам олиши, пойтахтимиз экологияси яхшиланиши учун яна бир омил бўлади.
Тақдимотда шаҳарлараро йўл инфратузилмасини яхшилаш чора-тадбирлари ҳам муҳокама қилинди. Хусусан, Поп тумани билан Наманган шаҳри ўртасидаги автомобиль йўлини кенгайтириш лойиҳаси кўриб чиқилди.
Президентимиз бу ҳудуднинг рельефини инобатга олиб, йўлни ҳайдовчиларга қулай қилиб қуриш, инсонлар хавфсизлигини биринчи ўринга қўйиш зарурлигин таъкидлади.

Projects for the construction of educational and cultural facilities considered
On April 18, President Shavkat Mirziyoyev became familiar with the presentation of construction projects.
As is known, by the resolution of the President of the Republic of Uzbekistan of June 23, 2021, the New Uzbekistan University was founded. The resolution defines the tasks of allocating a land plot for the university, the development and construction of a modern educational campus with the involvement of foreign specialists.
This project was considered during the presentation. It was noted that 30 hectares of land have been allocated for the university along Durmon Yuli Street in Tashkent’s Mirzo Ulugbek district. The project of the complex was developed jointly with Turkey’s Outdoor Factory. It provides for the construction of academic buildings for 5 faculties, an administrative building, a dormitory for teachers and students, a canteen, a library, a laboratory, a sports palace, and a stadium.
Currently, the Presidential School is located in this district. In the future, the Agency of Presidential Educational Institutions will also be located here. Thus, an integrated educational complex will appear here.
The Head of the state instructed to carry out the construction work efficiently, to reflect the activities and legacy of our great scientists in the academic buildings, and to create comfortable conditions for the study and movement of young people.
A project for the reconstruction of state museums was also presented. It is planned to improve the internal conditions and technical equipment of the buildings, while preserving their architectural appearance and historical value. Based on the experience of world-famous museums, the project takes into account the features of increasing the visibility of exhibits, the safety of storing historical artifacts and creating amenities for visitors. As a result of this work, the exposition area of museums will expand and their attractiveness to residents and tourists will increase.
A project for the construction of an aquapark on the territory of the Technopark in Yashnabad district was also considered. The facility is planned to be built on the territory of currently unused 4.5 hectares of land and one building with the involvement of foreign direct investment. There will be indoor and outdoor pools, water attractions, restaurants, and playgrounds.
The implementation of the Yashil Makon (Green Space) national project continues in Uzbekistan. The goals of the project correspond to the plans to create a Flower Garden on the territory of the Astronomy Park in Yunusabad district. The garden will become another step in the process of creating conditions for cultural recreation of the population and improving the ecology of the capital.
Measures for improving the intercity road infrastructure were also discussed during the presentation. In particular, the project of expanding the highway between Pap district and the city of Namangan was considered.
The President noted the need for taking into account the relief of the region and giving priority to the convenience and safety of traffic.