Хизматлар сифати ва қамровини ошириш вазифаси қўйилди
Президент Шавкат Мирзиёев 14 апрель куни ахборот технологиялари соҳасидаги натижалар ва жорий йилги вазифалар муҳокамаси юзасидан йиғилиш ўтказди.
Бугун ахборот технологиялари ҳар бир жабҳага кириб борган. Бу соҳа ривожланса, бошқа соҳалар ҳам илгарилайди, одамларга қулайликлар ошади.
Шу боис сўнгги йилларда инфратузилмани яхшилаш, малакали мутахассислар тайёрлаш бўйича кўп ишлар қилинди. Хизматлар сифати ва кўлами сезиларли ошди.
Мисол учун, аҳоли масканларини мобил интернет билан қамраб олиш даражаси 2017 йилда 30 фоиз бўлган бўлса, бугунги кунда 96 фоизни ташкил этмоқда. Ёки 2017 йилда соҳадаги экспорт ҳажми бор-йўғи 600 минг доллар бўлган бўлса, ўтган йили бу кўрсаткич 46 миллион долларга, жорий йилнинг биринчи чорагида эса 16 миллион долларга етган.
IT-паркларда 11 минг нафардан зиёд ёшлар ишламоқда. “Бир миллион дастурчи” лойиҳаси доирасида ўқиб чиққан ёшлар соҳа келажаги учун мустаҳкам пойдевор яратмоқда.
Лекин ҳали муаммолар, ишга солинмаган имкониятлар ҳам кўп. Жумладан, ҳудудларда оптик толали интернет қамрови ва тезлиги талаб даражасида эмас. Магистрал автомобиль йўлларининг атиги 38 фоизи мобил интернет билан қамраб олинган. Соҳанинг ривожланиш ҳолати ҳудудлар кесимида бир маромда эмас – IT хизматларнинг 90 фоизи Тошкент шаҳрига тўғри келади. Қорақалпоғистон, Андижон ва Сурхондарёда бу борадаги кўрсаткичлар жуда паст. Айрим вазирлик ва идоралар эски, ишончсиз ва ўзаро интеграция қилинмаган ахборот тизимларидан фойдаланиб келмоқда.
Йиғилишда шу каби камчиликлар кўрсатиб ўтилиб, барча тармоқ ва ҳудудларда рақамлаштиришни жадаллаштириш зарурлиги қайд этилди.
Тараққиёт стратегиясида рақамли иқтисодиётни “драйвер” соҳага айлантириб, IT хизматларни 2,5 баробар ошириш ва экспортни 500 миллион долларга етказиш мақсади белгиланган.
Давлатимиз раҳбари бунинг учун Ўзбекистонни минтақавий IT-марказга айлантириш кераклигини таъкидлади.
Хизматлар кўламини мунтазам кенгайтириб бориш, соҳада экспорт ҳажмини шу йил якунига қадар 100 миллион долларга етказиш бўйича кўрсатмалар берилди. IT-паркларга кўпроқ компанияларни жалб қилиш, масофавий хизматлар марказлари ташкил этиш вазифаси қўйилди. Бу орқали яна 5 мингдан зиёд ёшлар юқори даромадли ишга эга бўлади.
Йиғилишда “Рақамли Ўзбекистон – 2030” дастуридаги лойиҳалар ижроси ҳам таҳлил қилинди. Жорий йил якунига қадар 404 та ҳудудий ва 133 та тармоқ лойиҳаси ишга туширилиши айтилди.
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигига яна 70 та хизматни Ягона интерактив давлат хизматлари порталига киритиш топширилди. Шу тариқа порталдаги жами хизмат турлари сони 376 та бўлади.
Шунингдек, пенсияга ариза бериш, шахсий гувоҳнома олиш, суғурталаш каби яна 50 та хизматнинг мобиль иловаси яратилади. Бу орқали давлат хизматидан онлайн фойдаланувчилар сони 4 миллионга етади.
Телекоммуникация тармоғини кенгайтириш бўйича ҳам вазифалар кўп. Хусусан, бу йил 6 минг 800 та янги мобиль станция ўрнатиш, 80 та олис қишлоқни алоқа тизимига улаш, оптик толали алоқа қамровини 80 фоизга етказиш, 60 фоиз магистрал йўлларни мобиль интернет билан таъминлаш режалаштирилган. Тошкент вилоятида юқори қувватли Маълумотларни сақлаш ва қайта ишлаш маркази ишга туширилади.
“Ўзбектелеком” акциядорлик компаниясини трансформация қилиб, сифатли хизматлар экспорт қилувчи юқори технологик компанияга айлантириш, халқаро рейтинглар олиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Киберхавфсизликни кучайтириш масаласига ҳам эътибор қаратилди. Барча вазирлик ва идораларнинг ахборот тизимларини шу жиҳатдан танқидий ўрганиб, зарур чоралар кўриш вазифаси қўйилди.
Соҳадаги яна бир устувор вазифа – фан ва таълимни ривожлантириш.
Бугунги кунда иқтисодиётни рақамлаштириш учун яна 12 минг нафар юқори малакали мутахассисларга талаб бор. Шунинг учун Тошкент ахборот технологиялари университетини илм-фан ва таълим кластерига айлантириш, замонавий IT-парк университетини ташкил этиш таклифи билдирилди.

President Shavkat Mirziyoyev chairs a meeting to improve the quality and expand the coverage of IT services
2022-04-15 | Politics
On April 14, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on the results achieved in the information technology and tasks for the current year.
Today, information technologies are introduced in all spheres of life. In many respects, progress in other areas, as well as the growth of the quality and comfort of the life of the population, depends on the development of this sector.
Therefore, in recent years, large-scale work has been carried out to improve the IT infrastructure and staff training. The quality and volume of services have increased significantly.
For example, if in 2017 the level of coverage of settlements with mobile Internet was 30 percent, now it is 96 percent. In 2017, the export volume of the industry was only $600 thousand, last year this figure reached $46 million, and in the first quarter of this year – $16 million.
More than 11 thousand young people work in IT parks. The youth trained by the One Million Programmers project is laying a solid foundation for the future of the industry.
At the same time, there are many problems and untapped opportunities. In particular, the level of fiber-optic Internet coverage and Internet speed in the regions remain unsatisfactory. Only 38 percent of motorways are covered by mobile internet. The state of development of the industry is uneven across regions – 90 percent of IT services fall on Tashkent. The situation in Karakalpakstan, Andijan and Surkhandarya is difficult.
Some ministries and agencies use outdated, unreliable and non-integrated information systems.
Several other shortcomings were noted and the need for accelerating digitalization in all industries and regions was emphasized.
The new Development Strategy set the goal of increasing the volume of IT services by 2.5 times and the export of industry to $500 million.
The Head of the state noted that for this it is necessary to turn Uzbekistan into a regional IT center.
It was instructed to constantly expand the range of services, to bring the volume of exports in the industry to $100 million by the end of this year. The task was set to attract more companies to IT parks and organize remote service centers. Thanks to this, over 5,000 young people will get highly paid jobs.
The implementation of projects under the Digital Uzbekistan 2030 program was also analyzed. By the end of this year, 404 regional and 133 sectoral projects will be launched.
The Ministry for the Development of Information Technologies and Communications was instructed to integrate another 70 services into the Single Portal of Interactive Public Services. Thus, the total number of services on the portal will be 376.
Mobile applications will also be created for another 50 services, such as registration of a pension, obtaining personal certificates, and insurance. This will increase the number of online users of public services to 4 million.
The issues of expansion of telecommunication networks were also considered. This year it is planned to install 6.8 thousand new mobile stations, connect 80 remote villages to networks, increase fiber optic coverage to 80 percent, and provide 60 percent of roads with mobile Internet. A Large Data Storage and Processing Center will be launched in Tashkent region.
Instructions were given to transform JSC Uzbektelecom into a high-tech company exporting quality services and to obtain an international rating for it.
The issue of strengthening cybersecurity was also discussed. The task was set to critically study the information systems of all ministries and agencies and take the necessary measures.
Another priority in the sphere is the development of science and education.
Today, the digitalization of the economy requires another 12,000 highly qualified specialists. In this regard, it was proposed to transform the Tashkent University of Information Technologies into a scientific and educational cluster, to create a modern IT Park University.