Президент мактаб-интернатни бориб кўрди
Давлатимиз раҳбари Олмазор туманидаги 102-сонли заиф эшитувчи болалар учун ихтисослаштирилган мактаб-интернатни бориб кўрди.
Мазкур таълим муассасаси 1966 йилда ташкил этилган бўлиб, 2016 йилда капитал таъмирланган. Айни пайтда бу ерда 221 нафар ўқувчи тарбияланмоқда. Уларга олий маълумотли дефектолог ва тарбиячилар сабоқ бермоқда. Ўтган йили 21 нафар битирувчидан 3 нафари олий таълим муассасаларига ўқишга кирган.
Мактаб-интернатда 4 та ўқув биноси, 280 ўринли ётоқхона, ошхона, кутубхона, спорт зали, фаоллар зали мавжуд.
Давлат раҳбари ўқитувчилар билан суҳбатлашди. Тарбияланувчиларнинг машғулот жараёнларини кўздан кечирди.
Тошкент шаҳар ҳокимлигига мактаб-интернатнинг ошхонаси ва технология хоналарини таъмирлаш, спорт комплекси ва ишлаб чиқариш устахонаси ташкил этиш бўйича топшириқ берди.
Халқ таълими вазирлигига “Замин” жамғармаси билан бирга 2 минг 600 дан зиёд заиф эшитувчи болаларни тиббий текширувдан ўтказиб, уларни эшитиш мосламалари билан таъминлаш, эшитиш қобилияти тикланган болаларни босқичма-босқич умумтаълим мактабларига ўтказиш вазифаси қўйилди.

Президент посетил школу-интернат
Глава государства посетил специализированную школу-интернат для слабослышащих детей №102 Алмазарского района.
Это учреждение было основано в 1966 году и капитально отремонтировано в 2016 году. В настоящее время здесь обучается 221 ребенок. Им преподают дефектологи и педагоги с высшим образованием. В прошлом году трое из 21 выпускника школы поступили в высшие учебные заведения.
В интернате 4 учебных корпуса, общежитие на 280 мест, кухня, библиотека, спортивный и актовый залы.
Глава государства побеседовал с учителями, понаблюдал за учебным процессом.
Хокимияту города Ташкента поручено отремонтировать кухню и кабинет технологии школы-интерната, организовать спортивный комплекс и производственную мастерскую.
Перед Министерством народного образования поставлена задача провести совместно с Фондом «Замин» медицинское обследование более 2,6 тысячи слабослышащих детей, обеспечить их слуховыми аппаратами и поэтапно перевести детей, у которых достигнуто восстановление слуха, в общеобразовательные школы.