Учқун Муродов халқаро турнирининг тантанали очилиш маросими ўтказилди
Хабарингиз бор, айни кунларда пойтахтимиз дзюдо бўйича Учқун Муродов хотирасига бағишланган халқаро мусобақага мезбонлик қилмоқда. Бугун “Универсал” спорт саройида ўсмирлар ва ёшлар ўртасидаги Осиё кубоги мақомидаги мусобақанинг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди.
Тадбирда Спортни ривожлантириш вазири Адҳам Икрамов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосари, мамлакат дзюдо федерацияси раиси Азизжон Камилов, МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов ва ўзбек дзюдосининг бир қатор номдор вакиллари иштирок этишди.
Маросимда Азизжон Камилов сўзга чиқиб, мамлакатимизда Президентимиз томонидан спортни ривожлантиришга қаратилаётган эътибор, бунинг натижасида атлетларимизнинг, жумладан, дзюдочиларимизнинг халқаро майдонда қайд этаётган натижалари хусусида алоҳида тўхталди. А.Камилов мусобақани расман очиқ деб эълон қилгач, тадбирнинг бадиий қисми бўлиб ўтди.
Шунингдек, ўзбек ва жаҳон гимнастикасининг афсонаси Оксана Чусовитина мусобақанинг фахрий меҳмонлари қаторидан жой олди. Азизжон Камилов маросим давомида унга Жаҳон кубогидаги муваффақиятли иштироки учун эсдалик совғасини топширди.
Шундан сўнг иккинчи кун дастуридан ўрин олган финал блокига навбат берилди. Унда ўрта ва оғир вазн тоифасидаги ўсмир полвонлар ғолиблик учун баҳс олиб боришди. Ушбу кун ғолиб ва совриндорлари ҳақида келгуси хабарларимизда батафсил маълумот берамиз.

Состоялось торжественное открытие международного турнира памяти Учкуна Муродова
В нашей столице в эти дни проходит международный турнир по дзюдо, посвящённый памяти Учкуна Муродова. Сегодня в спортивном комплексе "Универсал" состоялось торжественное открытие традиционных стартов статуса открытого Кубка Азии среди юниоров и молодёжи.
В мероприятии приняли участие министр Развития спорта Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета, глава Федерации дзюдо Узбекистана Азизжон Камилов, заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов, а также ряд именитых представителей узбекского дзюдо.
Сначала Азизжон Камилов особо отметил пристальное внимание, уделяемое Президентом развитию и популяризации здорового образа жизни среди населения, в результате которого в честь отечественных атлетов гремит Государственный гимн Республики Узбекистан. После объявления об официальном открытии престижных соревнований, была проведена художественная часть мероприятия.
Также в ходе церемонии в качестве почётного гостя была награждена Оксана Чусовитина, ставшая обладательницей главного приза в своём коронном виде программы-опорном прыжке на Кубке мира по спортивной гимнастике в Баку.
Затем состоялись решающие поединки, на которых были определены медалисты второго дня в среднем и тяжёлом весовых категориях среди юниоров. Подробнее о том, кто сегодня поднялся на пьедестал почёта, мы ознакомим вас в наших следующих материалах.