Автомобиль йўлларида инсон хавфсизлигини ишончли таъминлаш ва ўлим ҳолатларини кескин камайтириш чора-тадбирлари тўғрисида
2022-04-05 | Ҳужжатлар
Мамлакатимизда сўнгги йилларда йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш тизимини такомиллаштириш соҳасида кенг қамровли ташкилий-амалий ишлар амалга оширилди.
Шу билан бирга, кўрилаётган чора-тадбирларга қарамасдан, ўлимга олиб келган йўл-транспорт ҳодисаларининг сони ҳали ҳам юқори бўлиб, автомобиль йўлларида хавфсизликни таъминлаш тизимини тубдан ислоҳ қилиш зарурлигини кўрсатмоқда.
Жумладан, йўл инфратузилмасини ҳаракат хавфсизлигини таъминлашнинг замонавий талабларига тўлиқ мувофиқлаштириш, ушбу соҳадаги қоидабузарликларнинг барвақт профилактикасига йўналтирилган самарали тизимни йўлга қўйиш, шунингдек, инсон омилини истисно қилувчи рақамли технологияларни кенг жорий этиш талаб этилмоқда.
2022-2025 йилларда Ўзбекистон Республикасида жамоат хавфсизлигини таъминлаш тизимини ривожлантириш стратегиясига мувофиқ, шунингдек, Янги Ўзбекистон шароитида автомобиль йўлларида инсон ҳаёти ва соғлиғини ҳар қандай ҳодисалардан кафолатли ҳимоя қилиш мақсадида:
1. Қуйидагилар мамлакатимизда йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлашнинг долзарб йўналишлари этиб белгилансин:
автомобиль йўллари инфратузилмасини такомиллаштириш ва уларнинг сифатини яхшилаш, йўл ҳаракати иштирокчиларининг “пиёда – жамоат транспорти – велотранспорт – автотранспорт” устуворлиги асосида хавфсиз ҳаракатланиши учун ишончли шарт-шароитлар яратиш;
ҳайдовчиларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш тизимига инновацион педагогик технологияларни жорий қилган ҳолда, ўқув жараёнини сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқиш;
ҳайдовчи ва пиёдаларнинг йўл ҳаракати қоидаларига риоя қилиш маданиятини ошириш, ҳар қандай қоидабузарлик учун жазо муқаррарлигини таъминлаш;
йўл ҳаракати қоидалари асосларини болаликдан сингдиришни йўлга қўйиш, ушбу амалиётни мактабгача таълим ташкилотлари ва умумтаълим мактабларида жорий этиш;
йўл ҳаракатини ташкил этишни тўлиқ рақамлаштириш, илғор ахборот-коммуникация технологияларини жорий қилган ҳолда, янги бошқарув ва назорат тизимларини татбиқ қилиш.
2. Йўл ҳаракати қоидаларига сўзсиз риоя қилинишини таъминлаш ҳамда уларни такроран бузиш ҳолатларининг олдини олиш мақсадида 2022 йил 1 декабрдан бошлаб қуйидаги тартибни назарда тутувчи ҳайдовчиларга йўл ҳаракати қоидабузарлиги учун жарима балларини ҳисоблаш тизими жорий этилсин:
ҳар бир йўл ҳаракати қоидабузарлиги учун 12 ой давомида алоҳида жарима баллари ҳисоблаб борилади;
ҳисобланган жарима баллари белгиланган миқдордан ошган ҳолларда ҳайдовчи маълум муддатга транспорт воситасини бошқариш ҳуқуқидан ўрнатилган тартибда маҳрум қилинади;
муайян давр мобайнида йўл ҳаракати қоидабузарлиги содир этмаган ҳайдовчиларга кейинчалик ҳисобланган жарима балларини қисқартириш орқали рағбатлантириш чоралари қўлланилади.
Ички ишлар вазирлиги (П.Р.Бобожонов), Адлия вазирлиги (Р.Қ.Давлетов) бир ой муддатда илғор хорижий тажрибани инобатга олган ҳолда, ҳайдовчиларга йўл ҳаракати қоидабузарлиги учун жарима балларини ҳисоблаш тизимини жорий этишни назарда тутувчи қонунчилик ҳужжатлари лойиҳаларини киритсин.
3. Ҳайдовчиларни тайёрлаш тизимини тубдан такомиллаштириш ва сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқиш мақсадида шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ:
ташкилий-ҳуқуқий шаклидан қатъи назар, ҳайдовчиларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш фаолиятини амалга оширувчи барча таълим муассасалари (кейинги ўринларда – автомактаблар) ва имтиҳон марказларига фаолиятни амалга ошириш учун лицензия Ички ишлар вазирлиги томонидан берилади;
автомактабларнинг инновацион педагогик технологияларга асосланган ўқув дастурларини ишлаб чиқиш, шунингдек, уларнинг ўқитувчи, ҳайдовчи-йўриқчи ва мураббийларини шартнома асосида қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш ишлари Ички ишлар вазирлиги Академияси томонидан амалга оширилади.
Ички ишлар вазирлиги (А.И.Икрамов, Б.Т.Абдуллаев):
бир ой муддатда автомактаблар ва имтиҳон марказларига қўйиладиган талаб ва мезонларни қайта кўриб чиқиб, уларнинг ўқув фаолияти сифатини оширишга қаратилган қатъий чораларни назарда тутувчи Ҳукумат қарори лойиҳасини киритсин;
икки ой муддатда Ички ишлар вазирлиги Академиясида автомактабларнинг ўқитувчи, ҳайдовчи-йўриқчи ва мураббийларини қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш курсларини ташкил этиш билан боғлиқ барча зарур ўқув-услубий ва моддий-техник базани яратсин.
Ички ишлар вазири П.Р.Бобожонов зиммасига автомактаблар ва имтиҳон марказлари фаолияти бўйича янги жорий этилаётган тизимни самарали йўлга қўйиш ҳамда ҳайдовчиларни сифатли тайёрлашни ташкил этиш бўйича шахсий жавобгарлик юклансин.
а) Нукус ва Тошкент шаҳарлари, вилоятлар марказларида чорраҳаларни тўлиқ рақамли бошқарув тизимига ўтказиш бўйича шахсий масъулият Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси, Тошкент шаҳар ва вилоятлар ҳокимлари зиммасига юкланади;
б) Нукус ва Тошкент шаҳарлари, вилоятлар, туман (шаҳар)лар марказларида йўл белгилари, кўрсаткичлари ва светофорларни ўрнатиш, йўл чизиқларини чизиш, пиёдалар ўтиш жойларини белгилаш орқали йўл ҳаракати воситаларини тартибга солишга ички ишлар органлари йўл ҳаракати хавфсизлиги бўлинмалари (кейинги ўринларда – йўл ҳаракати хавфсизлиги бўлинмалари) масъул ҳисобланади;
в) Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, Тошкент шаҳар ва вилоятлар ҳокимликлари Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги (Ш.Х.Шерматов), Ички ишлар вазирлиги (П.Р.Бобожонов) билан биргаликда икки ой муддатда, шу жумладан, давлат-хусусий шериклик асосида инвесторларни жалб қилган ҳолда, чорраҳаларда рақамли бошқарув тизимини қуйидаги даврларда жорий қилиш бўйича ташкилий чора-тадбирларни белгилайди:
2023 йил якунига қадар пойтахтнинг барча чорраҳаларида, шунингдек, Нукус шаҳри ва вилоятлар марказларининг йирик асосий серқатнов чорраҳаларида;
2024 йил якунига қадар Нукус шаҳри ва вилоятлар марказларининг барча чорраҳаларида;
г) туман (шаҳар) ҳокимликларига ўз ҳудудларидаги автомобиль йўлларида йўл ҳаракати қоидалари бузилишини қайд этувчи махсус автоматлаштирилган фото ва видео дастурий-техник воситаларини ўрнатиш ҳуқуқи берилади. Мазкур дастурий-техник воситалар орқали қайд этилган қоидабузарликлар учун жарима суммасининг 30 фоизи бевосита туман (шаҳар) маҳаллий бюджетига йўналтирилади ҳамда ушбу маблағлар йўл ҳаракатини рақамлаштириш, йўл инфратузилмасини ривожлантириш, шунингдек, йўл-патруль хизмати ходимларининг қўшимча штатларини киритишга сарфланади.
Ички ишлар вазирлиги (Б.Т.Абдуллаев) Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, Тошкент шаҳар ва вилоятлар ҳокимликлари билан биргаликда бир ой муддатда транспорт ва пиёдалар оқими, пиёдалар билан боғлиқ содир этилган йўл-транспорт ҳодисаларининг таҳлили асосида туманлар ва шаҳарлардаги аҳоли гавжум ҳудудларда пиёдалар ўтиш жойларига пиёдалар бошқарадиган светофорларни 2023 йил якунига қадар ўрнатилишини назарда тутувчи манзилли дастурни тасдиқласин ва ижросини тўлиқ таъминласин.
5. Ички ишлар вазирлигининг қуйидаги таклифлари маъқуллансин:
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ҳокимликларининг махсус эксплуатация-монтаж бўлинмалари ҳамда Тошкент шаҳар ҳокимлигининг Йўл ҳаракатини ташкил этиш марказини (кейинги ўринларда – эксплуатация-монтаж бўлинмалари) икки ой муддатда тегишинча ҳудудий ички ишлар органларининг йўл ҳаракати хавфсизлиги бошқармалари ҳузурига ўтказиш;
ички ишлар вазирига йўл ҳаракати хавфсизлиги бўлинмаларига бюджетдан ташқари маблағлар ҳисобидан малакали хорижий мутахассисларни маслаҳатчи сифатида шартнома асосида жалб қилиш ҳуқуқини бериш;
“Uzavtomotobelgi” давлат унитар корхонасида йўл ҳаракатини ташкил этишнинг техник воситаларини ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш ва ушбу соҳада рақобат муҳитини шакллантириш;
Ички ишлар вазирлиги Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати тузилмасида Йўл инфратузилмасини назорат қилиш бошқармасини, ҳудудий йўл ҳаракати хавфсизлиги бошқармалари тузилмаларида йўл инфратузилмасини назорат қилиш бўлимларини ички ишлар органларининг чекланган штат бирликлари ҳисобидан ташкил этиш.
6. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, Тошкент шаҳар ва вилоятлар ҳокимликлари эксплуатация-монтаж бўлинмаларини йўл ҳаракати хавфсизлиги бошқармалари ҳузурига ўтказишда:
эксплуатация-монтаж бўлинмаларининг бино ва иншоотларини, уларнинг ёндош ҳудудлари, моддий-техника базасини, шу жумладан, янги замонавий махсус техника билан таъминлаган ҳолда топшириш чораларини кўрсин;
эксплуатация-монтаж бўлинмаларининг мавжуд кредитор ва дебитор қарзлари тўланишини, маънан эскирган ва яроқсиз ҳолга келган моддий-техника воситалари ҳисобдан чиқарилишини таъминласин.
Ички ишлар вазирлиги (Б.Т.Абдуллаев):
икки ой муддатда эксплуатация-монтаж бўлинмаларининг фаолиятини тартибга солувчи Ҳукумат қарори лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
эксплуатация-монтаж бўлинмалари тегишли бино ва иншоотлари, уларнинг ёндош ҳудудлари, зарур моддий-техника базаси билан таъминланган ҳолда қабул қилинишини ташкил этсин;
уч ой муддатда эксплуатация-монтаж бўлинмаларининг фаолиятини танқидий қайта кўриб чиқиб, йўл ҳаракатини ташкил этишнинг техник воситаларини тўлиқ ўрнатиш ва уларнинг доимий ишлашини таъминлаш бўйича янгича иш усулларини жорий этсин.
Молия вазирлиги (Т.А.Ишметов) бир ой муддатда:
Ички ишлар вазирлиги билан биргаликда эксплуатация-монтаж бўлинмалари бошлиқлари ва уларнинг бир нафар ўринбосари лавозимлари ушбу бўлинмаларнинг мавжуд штат бирликлари ҳисобидан офицерлик таркибидаги ходим лавозимларига ўзгартирилишини таъминласин;
ушбу қарорга мувофиқ Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, Тошкент шаҳар ва вилоятлар ҳокимликлари ҳамда Ички ишлар вазирлигининг харажатлар сметаларига тегишли ўзгартиришлар киритсин.
7. 2022 йил 5 апрелдан бошлаб Ички ишлар вазирлиги Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати ҳузурида юридик шахс ташкил этмаган ҳолда “Хавфсиз йўл ва хавфсиз пиёда” республика жамғармаси (кейинги ўринларда – Жамғарма) ташкил этилсин.
Қуйидагилар Жамғарма маблағларини шакллантириш манбалари этиб белгилансин:
1-иловага мувофиқ миқдорларда йўл ҳаракатини ташкил этиш соҳасида ундириладиган жарима, олинадиган йиғим ва тўловлар;
эксплуатация-монтаж бўлинмалари учун ҳар йили бюджет параметрларида дастурлар асосида алоҳида тадбирлар учун кўзда тутиладиган маблағлар;
Жамғарманинг вақтинча бўш турган маблағларини тижорат банкларига депозит ҳисобрақамларига жойлаштиришдан олинадиган даромадлар;
давлат, хорижий ва халқаро ташкилотлар томонидан ажратиладиган грантлар;
жисмоний ва юридик шахсларнинг ҳомийлик ва хайрия тарзидаги маблағлари;
халқаро молиявий институтлар ва банклар томонидан ажратиладиган кредитлар;
қонунчилик ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар.
Белгилансинки, Жамғарма маблағлари фақат қуйидагилар учун мақсадли сарфланади:
йўл ҳаракатини ташкил этишнинг техник воситалари, уларнинг эҳтиёт қисмлари, ўрнатиш учун белгиланган конструкция ва қурилиш материаллари ҳамда махсус бўёқларини харид қилиш;
шаҳарлар ва бошқа аҳоли пунктлари кўчаларида йўл чизиқларини чизиш, йўл ҳаракатини ташкил этишнинг техник воситаларини ўрнатиш, алмаштириш, сақлаш, демонтаж қилиш ва уларга техник хизмат кўрсатишни молиялаштириш;
эксплуатация-монтаж бўлинмаларининг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш, шу жумладан, замонавий махсус техника воситалари билан таъминлаш, уларга иш ҳажмидан келиб чиққан ҳолда маълум муддатга қўшимча штатлар киритиш, шартномалар асосида мутахассисларни жалб қилиш, уларнинг ходимлари, ишчи ва хизматчилари учун ҳар ойлик ва бир марталик рағбатлантириш тизимини жорий этиш;
йўл ҳаракати хавфсизлиги соҳасидаги илғор хорижий тажрибаларни ўрганиш, йўл инфратузилмасини ривожлантириш йўналишидаги лойиҳаларни молиялаштириш;
мактабгача таълим ҳамда халқ таълими вазирликларига қарашли мактабгача таълим ташкилотлари ва умумий ўрта таълим муассасаларининг тарбияланувчи ва ўқувчиларида йўл ҳаракати қоидалари бўйича бошланғич билимларни шакллантиришга қаратилган моддий-техник ва ўқув базасини яратиш, шунингдек, маҳаллаларда болаларга йўл ҳаракати қоидаларини амалий ўргатиш майдончаларига йўл белгиларини ўрнатиш ва йўл чизиқларини чизиш чора-тадбирларини молиялаштириш.
8. Автомобиль йўлларида ҳаракатни ташкил этиш, бошқариш ва хавфсизликни таъминлаш соҳасидаги фаолият самарадорлигини ошириш мақсадида Йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш бўйича республика махсус комиссияси ва унинг ҳудудий махсус комиссиялари (кейинги ўринларда – махсус комиссиялар) 2 ва 3-иловаларга мувофиқ тузилсин.
Махсус комиссиялар зиммасига қуйидаги асосий вазифалар юклатилсин:
йўл ҳаракати хавфсизлиги соҳасида фуқароларнинг ҳаёти ва соғлиғини ишончли ҳимоя қилиш, йўл инфратузилмасининг хавфсизлик талабларига тўлиқ жавоб беришини таъминлаш;
ҳудудларда йўл ҳаракатини самарали ташкил этиш ҳолатини мунтазам равишда баҳолаб бориш, ушбу соҳада давлат органлари ва маҳаллий ҳокимликларнинг самарали фаолият кўрсатишини назорат қилиш;
йўл-транспорт ҳодисалари сабабларини чуқур ўрганиш, йўлларнинг хавфли авария участкалари рўйхатини тасдиқлаш орқали келгусида уларнинг олдини олиш юзасидан илмий асослантирилган таклифлар тайёрлаш тизимини яратиш;
йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш соҳасига замонавий ахборот технологияларини жорий этиш, инсон омили ва коррупция ҳолатларини истисно этувчи автоматлаштирилган назорат тизимларини оммалаштиришга доир тадбирларни белгилаш;
ҳудудларда йўл инфратузилмасини яхшилаш, йўл-транспорт ҳодисаларининг сонини қисқартириш бўйича дастурлар лойиҳалари ишлаб чиқилишини ташкиллаштириш ва келишиш.
Йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш бўйича республика махсус комиссияси тўғрисидаги низоми 4-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Республика махсус комиссияси (А.Н.Арипов):
бир ой муддатда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси, Тошкент шаҳар ва вилоятлар ҳокимлари раислигида ҳудудий махсус комиссияларнинг намунавий низомини тасдиқласин;
ҳар чоракда давлат органлари ва маҳаллий ҳокимликлар томонидан йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш соҳасида амалга оширилаётган ишларни, мавжуд камчиликларни танқидий муҳокама қилиб борсин ва тегишли чоралар кўрилишини таъминласин;
ҳар йили маҳаллий ҳокимликларнинг ўз ҳудудларида автомобиль йўллари инфратузилмасини такомиллаштириш ва йўл-транспорт ҳодисаларини кескин камайтириш бўйича аниқ механизмларни назарда тутувчи манзилли чора-тадбирларини ўз ичига олган “йўл харита”ларини тасдиқлаб, уларнинг ижроси устидан қатъий назорат олиб борсин.
9. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга кўра:
йўл ҳаракати хавфсизлиги бўлинмалари махсус комиссияларнинг ишчи органи ҳисобланади;
ишчи органлар мунтазам равишда тегишли давлат органларининг йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш бўйича амалга ошираётган ишларини таҳлил қилиб боради ва махсус комиссияларнинг йиғилишларида муҳокама қилиш учун ҳужжатларни тайёрлайди;
ҳудудий махсус комиссиялар ҳар ойда йўлларнинг ҳолати ва мавжуд инфратузилма, авария ўчоқлари, қоидабузарликларнинг таҳлилидан келиб чиқиб, ҳаракат хавфсизлиги, транспорт ва йўл соҳаларига масъул идоралар раҳбарлари фаолиятини танқидий ўрганади, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари вилоятлар ва Тошкент шаҳар Кенгашларига муҳокама қилиш учун киритади ва натижалари бўйича республика махсус комиссиясига ҳисобот тақдим этади.
10. Ҳудудларда йўл ҳаракатини самарали ташкил этиш ҳолатини баҳолаш ва бу борада маҳаллий ҳокимият органларининг масъулиятини кучайтириш мақсадида 2022 йил 1 июлдан бошлаб, республиканинг барча туман (шаҳар)лари кесимида “Хавфсиз йўл” индекси (кейинги ўринларда – индекс)ни юритиш амалиёти йўлга қўйилсин.
индекс доирасида йўл инфратузилмаси ва йўл ҳаракати қоидаларига риоя қилинишининг ҳолати махсус комиссиялар томонидан 5-иловага мувофиқ 29 та индикатор бўйича ҳар чорак якунида баҳолаб борилади;
туман (шаҳар)лар индекс кўрсаткичлари асосида йўлларда ҳаракат хавфсизлигини ташкил этишнинг ҳолати бўйича “яшил”, “сариқ” ва “қизил” тоифаларга ажратилади;
индексни юритиш вазифаси йўл ҳаракати хавфсизлиги бўлинмалари зиммасига юкланади.
Вазирлар Маҳкамаси (А.Н.Арипов) икки ой муддатда етакчи илмий ташкилотлар, олимлар ва мутахассисларни жалб қилган ҳолда, индексни юритиш методологияси ишлаб чиқилиши ва тасдиқланишини таъминласин.
11. Ички ишлар вазирлиги (П.Р.Бобожонов) манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда:
а) йўл ҳаракати хавфсизлигини ишончли таъминлаш, йўл-транспорт ҳодисаларининг барвақт олдини олиш мақсадида “Умр тезликдан муҳимдир” ва “Хавфсизлик камари – ҳаёт гарови” шиорлари остида комплекс тарғибот ва ташвиқот ишларини ташкил этсин;
б) бир ой муддатда қуйидагиларни назарда тутган ҳолда, ўқувчилар орасида йўл ҳаракати қоидалари тарғиботини кучайтиришга қаратилган Ҳукумат қарори лойиҳасини киритсин:
Йўл ҳаракати интизоми болаликдан бошланади” шиори остида мактабгача таълим муассасалари тарбияланувчилари ва мактаб ўқувчиларига йўлларда, чорраҳаларда ва пиёдалар ўтиш жойларида ҳаракатланиш асосларини амалий-кўргазмали тарзда ўргатиш, уларнинг онгига болалигидан бошлаб йўл ҳаракати интизомини сингдириш;
мактабларда “Ҳаракат хавфсизлиги синфхоналари”ни, маҳаллаларда “Йўл ҳаракатини ўргатиш майдончалари”ни ташкил этиш;
в) икки ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Президентининг ва Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг айрим қарорларига 6-иловага мувофиқ ўзгартириш ва қўшимчалар киритилсин.
13. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб ички ишлар вазири П.Р.Бобожонов, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси, Тошкент шаҳар ва вилоятлар ҳокимлари белгилансин.
Қарор ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси Б.Д.Исламов зиммасига юклансин.

О мерах по надежному обеспечению безопасности человека и резкому сокращению случаев смертности на автомобильных дорогах
2022-04-05 | Документы
В стране в последние годы проведена широкомасштабная организационно-практическая работа в сфере совершенствования системы обеспечения безопасности дорожного движения.
Вместе с тем, несмотря на принимаемые меры, остающееся на высоком уровне количество дорожно-транспортных происшествий, приведших к смерти, показывает необходимость коренного реформирования системы обеспечения безопасности на автомобильных дорогах.
В частности, требуется приведение дорожной инфраструктуры в полное соответствие с современными требованиями обеспечения безопасного движения, внедрение эффективной системы, направленной на раннюю профилактику правонарушений в данной сфере, а также широкое внедрение цифровых технологий, исключающих человеческий фактор.
В соответствии со Стратегией развития системы обеспечения общественной безопасности в Республике Узбекистан на 2022-2025 годы, а также в целях гарантированной защиты от любых происшествий жизни и здоровья человека на автомобильных дорогах в условиях Нового Узбекистана:
1. Определить актуальными направлениями обеспечения безопасности дорожного движения в стране:
совершенствование инфраструктуры автомобильных дорог и улучшение их качества, создание надежных условий для безопасного движения участников дорожного движения на основе принципа приоритетности «пешеход – общественный транспорт – велотранспорт – автотранспорт»;
поднятие на качественно новый уровень учебного процесса подготовки, переподготовки водителей, повышения их квалификации с внедрением в систему инновационных педагогических технологий;
повышение культуры соблюдения правил дорожного движения водителями и пешеходами, обеспечение неотвратимости наказания за любое правонарушение;
организацию привития основ правил дорожного движения с детства, внедрение данной практики в организациях дошкольного образования и общеобразовательных школах;
полную цифровизацию организации дорожного движения, применение новых систем управления и контроля с внедрением передовых информационно-коммуникационных технологий.
2. В целях обеспечения безусловного соблюдения правил дорожного движения и предупреждения случаев их повторного нарушения внедрить с 1 декабря 2022 года систему начисления штрафных баллов водителям за нарушения правил дорожного движения, предусматривающую следующий порядок:
начисление отдельных штрафных баллов за каждое нарушение правил дорожного движения в течение 12 месяцев;
лишение водителя права управления транспортным средством на определенный срок в установленном порядке в случае превышения установленного количества штрафных баллов;
применение к водителям, за определенный период не нарушившим правила дорожного движения, мер стимулирования путем сокращения штрафных баллов при последующем начислении.
Министерству внутренних дел (Бобожонов П.Р.), Министерству юстиции (Давлетов Р.К.) в месячный срок с учетом передового зарубежного опыта внести проекты актов законодательства, предусматривающие внедрение системы начисления штрафных баллов водителям за нарушение правил дорожного движения.
3. В целях коренного совершенствования и поднятия на качественно новый уровень системы подготовки водителей установить порядок, в соответствии с которым:
лицензия на осуществление деятельности всем образовательным учреждениям, занимающимся подготовкой, переподготовкой водителей и повышением их квалификации (далее – автошколы), и экзаменационным центрам независимо от их организационно-правовой формы выдается Министерством внутренних дел;
работа автошкол по разработке учебных программ, основанных на инновационных педагогических технологиях, а также переподготовке и повышению квалификации их преподавателей, водителей-инструкторов и наставников на договорной основе осуществляется Академией Министерства внутренних дел.
Министерству внутренних дел (Икрамов А.И., Абдуллаев Б.Т.): в месячный срок пересмотреть требования и критерии, предъявляемые к автошколам и экзаменационным центрам, внести проект правительственного решения, предусматривающего строгие меры, направленные на повышение качества их учебной деятельности;
в двухмесячный срок создать в Академии Министерства внутренних дел всю необходимую учебно-методическую и материально-техническую базу, связанную с организацией курсов переподготовки и повышения квалификации преподавателей, водителей-инструкторов и наставников автошкол.
Возложить на министра внутренних дел Бобожонова П.Р. персональную ответственность за эффективную организацию внедряемой новой системы деятельности автошкол и экзаменационных центров, а также организацию качественной подготовки водителей.
а) персональная ответственность за полноценный перевод на систему цифрового управления перекрестков в городах Нукус, Ташкент, областных центрах возлагается на председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов города Ташкента и областей;
б) подразделения безопасности дорожного движения органов внутренних дел (далее – подразделения безопасности дорожного движения) являются ответственными за регулирование средств дорожного движения в городах Нукус, Ташкент, областных и районных (городских) центрах посредством установки дорожных знаков, указателей и светофоров, нанесения дорожной разметки, определения мест пешеходных переходов;
в) Совет Министров Республики Каракалпакстан, хокимияты города Ташкента и областей совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций (Шерматов Ш.Х.), Министерством внутренних дел (Бобожонов П.Р.) в двухмесячный срок определяют организационные меры по внедрению системы цифрового управления перекрестками, в том числе за счет привлечения инвесторов на основе государственного-частного партнерства, в следующие сроки:
в срок до конца 2023 года – на всех перекрестках столицы, а также основных крупных перекрестках города Нукуса и областных центров с интенсивным движением;
в срок до конца 2024 года – на всех перекрестках города Нукуса и областных центров;
г) хокимиятам районов (городов) предоставляется право установления на автомобильных дорогах соответствующей территории специальных автоматизированных программно-технических средств фото- и видеофиксации нарушений правил дорожного движения. 30 процентов сумм штрафов за нарушения правил дорожного движения, зафиксированные посредством данных программно-технических средств, направляются непосредственно в местные бюджеты районов (городов), данные средства используются для цифровизации дорожного движения, развития дорожной инфраструктуры, а также введения дополнительных штатных единиц сотрудников дорожно-патрульной службы.
Министерству внутренних дел (Абдуллаев Б.Т.) совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента в месячный срок на основе анализа потоков транспорта и пешеходов, дорожно-транспортных происшествий, связанных с участием пешеходов, утвердить и обеспечить полное исполнение адресной программы, предусматривающей установку до конца 2023 года на пешеходных переходах светофоров, управляемых пешеходами, на густонаселенных территориях районов и городов.
5. Одобрить предложения Министерства внутренних дел о:
переводе в двухмесячный срок специальных эксплуатационно-монтажных подразделений Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятов областей и Центра организации дорожного движения хокимията города Ташкента (далее – эксплуатационно-монтажные подразделения) в ведение управлений безопасности дорожного движения территориальных органов внутренних дел соответственно;
предоставлении министру внутренних дел права на привлечение за счет внебюджетных средств к деятельности подразделений безопасности дорожного движения квалифицированных зарубежных специалистов в качестве советников на договорной основе;
налаживании на Государственном унитарном предприятии «Uzavtomotobelgi» производства технических средств организации дорожного движения и формировании конкурентной среды в данной сфере;
образовании за счет предельной численности штатных единиц органов внутренних дел в структуре Службы безопасности дорожного движения Министерства внутренних дел Управления контроля за дорожной инфраструктурой, в структурах территориальных управлений безопасности дорожного движения – отделов контроля за дорожной инфраструктурой.
6. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам города Ташкента и областей при передаче эксплуатационно-монтажных подразделений в ведение управлений безопасности дорожного движения:
принять меры по передаче зданий и сооружений, прилегающих территорий и материально-технической базы эксплуатационно-монтажных подразделений с обеспечением их, в том числе, новой современной специальной техникой;
обеспечить погашение имеющихся кредиторской и дебиторской задолженностей, списание морально устаревших и пришедших в непригодное состояние материально-технических средств эксплуатационно-монтажных подразделений.
Министерству внутренних дел (Абдуллаев Б.Т.):
в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров проект правительственного решения, регламентирующего деятельность эксплуатационно-монтажных подразделений;
организовать прием зданий и сооружений, прилегающих территорий эксплуатационно-монтажных подразделений, обеспеченных необходимой материально-технической базой;
в трехмесячный срок критически пересмотреть деятельность эксплуатационно-монтажных подразделений, внедрить новые методы работы по полной установке и обеспечению постоянного функционирования технических средств организации дорожного движения.
Министерству финансов (Ишметов Т.А.) в месячный срок:
совместно с Министерством внутренних дел обеспечить преобразование должностей начальников эксплуатационно-монтажных подразделений и по одному их заместителю в должности сотрудников офицерского состава за счет имеющейся штатной численности указанных подразделений;
внести соответствующие изменения в смету расходов Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов города Ташкента и областей и Министерства внутренних дел в соответствии с настоящим постановлением.
7. Создать с 5 апреля 2022 года Республиканский фонд «Безопасная дорога и безопасный пешеход» при Службе безопасности дорожного движения Министерства внутренних дел без образования юридического лица (далее – Фонд).
Определить источниками формирования средств Фонда:
штрафы, сборы и платежи, взыскиваемые в сфере организации дорожного движения, в размерах согласно приложению № 1;
средства, ежегодно предусматриваемые в бюджетных параметрах на отдельные мероприятия для эксплуатационно-монтажных подразделений на основе программ;
доходы от размещения временно свободных средств Фонда на депозиты в коммерческих банках;
гранты, выделяемые государственными, зарубежными и международными организациями;
спонсорские и благотворительные средства физических и юридических лиц;
кредиты, выделяемые международными финансовыми институтами и банками;
иные средства, не запрещенные актами законодательства.
Определить, что средства Фонда используются в целевом порядке исключительно для:
приобретения технических средств организации дорожного движения, их запасных частей, конструкций и строительных материалов, предусмотренных для установки, а также специальных красок;
финансирования нанесения в городах и других населенных пунктах дорожной разметки, установления, замены, хранения, демонтажа технических средств организации дорожного движения и оказания технического обслуживания;
укрепления материально-технической базы эксплуатационно-монтажных подразделений, в том числе обеспечения современными специальными техническими средствами, введения на определенный срок дополнительных штатов, исходя из объема работ, а также привлечения на договорной основе специалистов, внедрения системы ежемесячного и разового материального стимулирования их сотрудников, рабочих и служащих;
изучения передового зарубежного опыта в сфере безопасности дорожного движения, финансирования проектов в направлении развития дорожной инфраструктуры;
финансирования мер по созданию материально-технической и учебной баз, направленных на формирование начальных знаний правил дорожного движения у воспитанников дошкольных образовательных организаций и учащихся общих средних образовательных учреждений, подведомственных Министерству дошкольного образования и Министерству народного образования соответственно, а также установлению дорожных знаков и нанесению дорожной разметки на площадках по практическому обучению детей правилам дорожного движения в махаллях.
8. В целях повышения эффективности деятельности в сфере организации, управления и обеспечения безопасности движения
на автомобильных дорогах образовать Республиканскую специальную комиссию по обеспечению безопасности дорожного движения и ее территориальные специальные комиссии (далее – специальные комиссии) согласно приложениям №№ 2 и 3.
Возложить на специальные комиссии следующие основные задачи:
надежную защиту жизни и здоровья граждан в сфере безопасности дорожного движения, обеспечение полного соответствия дорожной инфраструктуры требованиям безопасности;
оценку состояния эффективности организации дорожного движения в регионах на постоянной основе, осуществления контроля за адресной деятельностью государственных органов и местных хокимиятов в данной сфере;
глубокое изучение причин дорожно-транспортных происшествий, создание системы подготовки научно обоснованных предложений по предупреждению аварий посредством утверждения перечня опасных аварийных участков дорог;
определение мер по внедрению современных информационных технологий в сферу обеспечения безопасности дорожного движения, популяризации автоматизированных систем контроля, исключающих человеческий фактор и коррупционные проявления;
организацию разработки и согласование проектов программ по улучшению дорожной инфраструктуры, сокращению количества дорожно-транспортных происшествий в регионах.
Утвердить Положение о Республиканской специальной комиссии по обеспечению безопасности дорожного движения согласно приложению № 4.
Республиканской специальной комиссии (Арипов А.Н.):
в месячный срок утвердить типовое положение территориальных специальных комиссий под председательством Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов города Ташкента и областей;
ежеквартально проводить критическое обсуждение работ, проводимых государственными органами и местными хокимиятами в сфере обеспечения безопасности дорожного движения, имеющихся недостатков и обеспечить принятие соответствующих мер;
ежегодно утверждать и обеспечивать строгий контроль за исполнением «дорожных карт», включающих адресные меры местных хокимиятов, предусматривающие конкретные механизмы совершенствования инфраструктуры автомобильных дорог на соответствующей территории и резкого сокращения дорожно-транспортных происшествий.
9. Установить порядок, в соответствии с которым:
подразделения безопасности дорожного движения являются рабочим органом специальных комиссий;
рабочие органы на постоянной основе проводят анализ работы, осуществляемой соответствующими государственными органами по обеспечению безопасности дорожного движения, и подготавливают документы для обсуждения на заседаниях специальных комиссий;
территориальные специальные комиссии ежемесячно на основе анализа состояния дорог и имеющейся инфраструктуры, очагов аварий, совершенных правонарушений критически изучают деятельность руководителей органов, ответственных за безопасность движения, транспортную и дорожную сферы, и вносят для обсуждения в Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан, Кенгаши народных депутатов областей и города Ташкента с предоставлением по их результатам отчета в республиканскую специальную комиссию.
10. В целях оценки эффективности организации дорожного движения и повышения ответственности местных органов власти в регионах в данном направлении внедрить с 1 июля 2022 года практику ведения индекса «Безопасная дорога» (далее – индекс) в разрезе каждого района (города) республики.
в рамках индекса состояние соблюдения правил дорожного движения и дорожной инфраструктуры оценивается специальными комиссиями по 29 индикаторам по итогам каждого квартала согласно приложению № 5;
районы (города) исходя из состояния организации дорожного движения на основе результатов индекса подразделяются на «зеленые», «желтые» и «красные» категории;
задача ведения индекса возлагается на подразделения безопасности дорожного движения.
Кабинету Министров (Арипов А.Н.) в двухмесячный срок
с привлечением ведущих научных организаций, ученых и специалистов обеспечить разработку и утверждение методологии ведения индекса.
11. Министерству внутренних дел (Бобожонов П.Р.) совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами:
а) в целях надежного обеспечения безопасности дорожного движения, раннего предупреждения дорожно-транспортных происшествий организовать комплексную пропагандистскую и разъяснительную работу под девизами «Жизнь важнее скорости» и «Ремень безопасности – гарантия жизни»;
б) в месячный срок внести проект правительственного решения, направленного на усиление пропаганды правил дорожного движения среди учащихся, предусматривающий:
обучение воспитанников дошкольных образовательных организаций и учащихся школ основам движения на дорогах, перекрестках и пешеходных переходах под девизом «Дисциплина дорожного движения начинается с детства» в практическо-показательной форме, а также привитие им сознания дисциплины дорожного движения начиная с раннего детства;
создание в школах кабинетов безопасности движения, в махаллях – площадок обучения дорожному движению;
в) в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
12. Внести изменения и дополнения в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан и правительства Республики Узбекистан в соответствии с приложением № 6.
13. Возложить на министра внутренних дел Бобожонова П.Р., председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Исламова Б.Д.