Самарқанд давлат тиббиёт университетини ташкил этиш ва соҳада кадрлар тайёрлаш тизимини янада такомиллаштириш тўғрисида
2022-04-04 | Ҳужжатлар
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 8 октябрдаги ПФ–5847-сон Фармони билан тасдиқланган Ўзбекистон Республикаси олий таълим тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепциясида белгиланган стратегик вазифаларга мувофиқ Самарқанд давлат тиббиёт институтида юқори малакали кадрлар тайёрлаш тизимини янада такомиллаштириш, унинг институционал, ўқув-педагогик салоҳиятини кучайтириш, ўқув жараёнини халқаро стандартларга мос равишда ташкил этиш, аҳоли саломатлигини муҳофаза қилиш, реабилитология ва спорт тиббиёти соҳасида долзарб муаммолар бўйича илмий тадқиқотларни тизимли олиб бориш, шунингдек, ҳудуд аҳолисига тиббий ёрдам кўрсатиш сифатини янада ошириш мақсадида:
1. Самарқанд давлат тиббиёт институтининг кузатув кенгаши, Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳамда Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг қуйидаги таклифларига розилик берилсин:
а) Самарқанд давлат тиббиёт институтини Самарқанд давлат тиббиёт университети (кейинги ўринларда – Университет) этиб қайта ташкил этиш;
б) Университет таркибида қуйидагиларни ташкил этиш:
Самарқанд вилояти, Самарқанд тумани, Ўрташиқ қишлоғида жойлашган Самарқанд вилояти саломатликни тиклаш шифохонаси негизида Самарқанд давлат тиббиёт университети ҳузуридаги Реабилитология ва спорт тиббиёти илмий-тадқиқот институтини;
Самарқанд давлат тиббиёт институтининг биринчи ва иккинчи клиникалари негизида Самарқанд давлат тиббиёт университетининг
кўп тармоқли клиникаси ва Самарқанд давлат тиббиёт университети ихтисослашган болалар хирургик клиникасини (кейинги ўринларда – Университет клиникалари);
Республика ихтисослаштирилган эпидемиология, микробиология, юқумли ва паразитар касалликлар илмий-амалий тиббиёт марказининг Л.М.Исаев номидаги филиали ва унинг клиникаси негизида Университет ҳузуридаги Л.М.Исаев номидаги Микробиология, вирусология, юқумли ва паразитар касалликлар илмий-тадқиқот институти ва унинг клиникасини;
Самарқанд давлат тиббиёт университети ҳузуридаги Нейрохирургия ва нейрореабилитация ихтисослаштирилган илмий-амалий марказини;
Самарқанд давлат тиббиёт университети ҳузуридаги Иммунология, аллергология ва инсон геномикаси илмий марказини.
2. Университетнинг асосий вазифалари ва фаолият йўналишлари этиб қуйидагилар белгилансин:
узлуксиз тиббий-касбий таълим тизимида юқори малакали тиббиёт кадрларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш;
ўқув жараёнини амалий кўникмаларни шакллантиришга йўналтириш, халқаро таълим стандартларига асосланган илғор педагогик технологиялар, ўқув дастурлари ва инновацион ўқув-методик материалларни кенг жорий этиш, клиника ва ўқув базалари фаолиятида назарий билим ҳамда амалиётнинг уйғунлигини таъминлаш учун зарур шароитлар яратиш;
фундаментал, амалий ва инновацион илмий-тадқиқот ишларини тиббиёт амалиётидаги мавжуд муаммоларнинг ечимига қаратиш, тиббий таълим, фан, инновация ва илмий тадқиқотлар натижаларининг узвий боғлиқлигини таъминлаш;
хорижий тиббиёт олий таълим муассасалари билан ҳамкорлик доирасида талабалар, профессор-ўқитувчилар ва илмий изланувчилар академик мобиллиги дастурлари ҳамда қўшма таълим дастурларини жорий этиш ва ривожлантириш;
Университет илмий салоҳиятини мунтазам равишда ошириб бориш, профессор-ўқитувчилар ва илмий изланувчиларнинг нуфузли халқаро илмий журналларда мақолалар чоп этишларини таъминлаш;
республика ва хорижий олий таълим ҳамда илмий-тадқиқот муассасалари ва қадрлар буюртмачилари билан ҳамкорликда тиббиёт соҳасидаги долзарб масалаларни муҳокама қилиш бўйича халқаро илмий-амалий конференциялар, семинарлар ва симпозиумлар ташкил этиш;
Университет моддий-техника базасини модернизация қилиш ва мустаҳкамлаш, симуляцион марказ, ўқув ва илмий-тадқиқот лабораторияларини ташкил этиш ҳамда замонавий асбоб-ускуналар билан жиҳозлаш;
Самарқанд вилояти ҳамда қўшни ҳудудлар соғлиқни сақлаш тизими эҳтиёжларини ва муаммоларини мунтазам ўрганиб бориш, уларни ваколати доирасида бартараф этиш мақсадида соғлиқни сақлаш тизими ҳамда нодавлат нотижорат ташкилотлари ўртасида узвий ҳамкорликдаги фаолиятни йўлга қўйиш.
а) Университет Самарқанд давлат тиббиёт институтининг ҳуқуқлари, мажбуриятлари ва шартномалари, шу жумладан, халқаро шартномалари бўйича ҳуқуқий вориси ҳисобланади;
б) Самарқанд давлат тиббиёт институтида таҳсил олаётган талабалар Университетда мос бакалавриат таълим йўналишлари ва магистратура мутахассисликларида ўқишини давом эттиради ҳамда битирувчи курс талабаларига белгиланган тартибда давлат намунасидаги Университет дипломи берилади;
в) Университет клиникалари, академик лицейи, Л.М.Исаев номидаги Микробиология, вирусология, юқумли ва паразитар касалликлар илмий-тадқиқот институти, Нейрохирургия ва нейрореабилитация ихтисослаштирилган илмий-амалий маркази, Иммунология, аллергология ва инсон геномикаси илмий маркази ҳамда Реабилитология ва спорт тиббиёти илмий-тадқиқот институтининг (кейинги ўринларда – Университет таркибий тузилмалари) муассиси Университет ҳисобланади ва уларнинг фаолияти Университет томонидан мувофиқлаштирилади;
г) Университет таркибий тузилмалари давлат муассасалари ҳисобланади ва шахсий ғазна ҳисобварақларига эга бўлади;
д) Университетнинг таркибий тузилмалари раҳбарлари Университет Кенгашининг тақдимномасига кўра соғлиқни сақлаш вазири томонидан лавозимга тайинланади ва лавозимдан озод этилади;
е) Самарқанд вилояти Абу Али ибн Сино номидаги Жамоат саломатлиги техникумлари ва тиббиёт коллежлари (кейинги ўринларда – техникумлар ва коллежлар) Университетга бириктирилади.
Бунда, Университет:
техникумлар ва коллежлардаги таълим ва амалиёт сифати учун бевосита масъул бўлиб, уларда зарур моддий-техника, ўқув-методик базани яратади ва ўқув жараёнига тажрибали мутахассисларни жалб этиб боради;
техникумлар ва коллежларда фаолият юритувчи ўқитувчиларга илмий-методик жиҳатдан кўмаклашади;
клиникалари техникумлар ва коллежлар учун клиник база бўлиб хизмат қилади;
кафедралари ўз йўналишида техникумлар ва коллежларга замонавий ўқитиш методикаси ва технологияларини ўргатади, ўқитувчилар ва ўқувчиларнинг билимини баҳолаб боради.
2022-2025 йилларда Самарқанд давлат тиббиёт университетини комплекс ривожлантириш дастури 1-иловага мувофиқ;
Самарқанд давлат тиббиёт университетини ривожлантиришнинг мақсадли кўрсаткичлари (индикаторлари) 2-иловага мувофиқ;
Самарқанд давлат тиббиёт университети кафедраларини Самарқанд вилояти туман (шаҳар)ларига бириктириш рўйхати 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
5. Университетга қуйидаги ҳуқуқлар берилсин:
Соғлиқни сақлаш вазирлиги билан келишилган ҳолда, академик лицейнинг ўқув-методик жараёнини мувофиқлаштириш, унинг тузилмасини, ўқув режалари ва дастурларини ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш, қабул параметрлари ва таълим йўналишларини белгилаш;
Университетда бакалавриатнинг битирувчи босқич талабалари учун соғлиқни сақлаш тизими бирламчи бўғин муассасалари (кўп тармоқли марказий поликлиникалар, оилавий поликлиникалар, оилавий шифокор пунктлари) ҳамда клиник базаларда 6 ойлик малакавий амалиёт кўринишидаги субординатурани жорий этиш;
Университетнинг бюджетдан ташқари маблағлари ҳисобидан Университет профессор-ўқитувчиларининг халқаро илмий-техник маълумотлар базалари (Scopus, Web of Science ва бошқалар) томонидан эътироф этилган юқори рейтингли журналларда илмий мақолалар чоп этиш сарф-харажатларини қоплаш.
Белгилансинки, мазкур бандда назарда тутилган тадбирларни амалга ошириш билан боғлиқ қўшимча харажатлар Университетнинг бюджетдан ташқари маблағлари ҳисобидан қопланади.
6. Университет клиникаларига қуйидаги ҳуқуқлар берилсин:
Университет ва Соғлиқни сақлаш вазирлиги билан келишилган ҳолда клиникаларнинг умумий ўринлар сони ҳамда амалдаги штат бирликлари доирасида штатлар жадвалини қайта кўриб чиқиш ва тасдиқлаш;
пуллик хизматлар кўрсатиш бўлинмаларини ташкил этиш;
пуллик малака ошириш цикллари ва замонавий технологияларни ўзлаштириш бўйича маҳорат дарсларини ташкил этиш;
тиббий хизматларни кўрсатишдан тушган даромадлар доирасида ходимларнинг меҳнатига ҳақ тўлаш ва моддий рағбатлантириш миқдорларини бажариладиган ишларнинг мураккаблик даражаси, сифати ва ҳажмига қараб мустақил равишда белгилаш.
Университетнинг ихтисослашган болалар хирургик клиникаси 2023 йил 1 январдан бошлаб Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 28 июлдаги “Соғлиқни сақлаш соҳасида ихтисослаштирилган тиббий ёрдам кўрсатиш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–5199-сон қарорида белгиланган республика ихтисослаштирилган илмий-амалий тиббиёт марказларининг фаолиятини юритиш тартиби ва молиялаштириш механизми асосида фаолият юритади;
Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази Самарқанд вилояти филиали янги бинога кўчирилиши муносабати билан ушбу филиалнинг бўшайдиган Самарқанд шаҳар, Махдуми Аъзам кўчаси, 18-уй манзилида жойлашган биноси Университетга оператив бошқарув ҳуқуқи асосида бепул берилади ҳамда мазкур бинода Нейрохирургия ва нейрореабилитация ихтисослаштирилган илмий-амалий маркази, шунингдек, Иммунология, аллергология ва инсон геномикаси илмий маркази текин фойдаланиш ҳуқуқи асосида жойлаштирилади.
8. Соғлиқни сақлаш вазирлиги (Б.А.Мусаев) Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги (А.М.Бобоев), Молия вазирлиги (А.Я.Хайдаров) ҳамда Самарқанд вилояти ҳокимлиги (Э.О.Турдимов) билан биргаликда 2024-2025 йилларга мўлжалланган Ўзбекистон Республикасининг ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш дастурида:
Нейрохирургия ва нейрореабилитация ихтисослаштирилган илмий-амалий маркази ҳамда Иммунология, аллергология ва инсон геномикаси илмий маркази жойлаштирилаётган Самарқанд шаҳри, Махдуми Аъзам кўчаси, 18-уй манзилидаги бинони капитал таъмирлаш ва жиҳозлаш учун;
Университетнинг ихтисослашган болалар хирургик клиникаси ҳудудида ихтисослаштирилган эндоскопик консультатив-диагностик ва даволаш бўлимини ташкил этиш, тегишли бино ва иншоотларни қуриш ҳамда замонавий эндоскопик диагностика ва даволаш ускуналари билан жиҳозлаш учун зарур маблағларни назарда тутсин.
а) Университет фаолиятини молиялаштириш манбалари этиб белгилансин:
Университетнинг бюджетдан ташқари маблағлари;
қонунчилик ҳужжатлари билан тақиқланмаган бошқа манбалар;
б) Университет клиникалари фаолиятини молиялаштириш манбалари этиб белгилансин:
Университет клиникаларининг бюджетдан ташқари маблағлари;
в) Реабилитология ва спорт тиббиёти илмий-тадқиқот институти, Л.М.Исаев номидаги Микробиология, вирусология, юқумли ва паразитар касалликлар илмий-тадқиқот институти фаолиятини молиялаштириш манбалари этиб белгилансин:
мазкур институтларнинг бюджетдан ташқари маблағлари;
г) Нейрохирургия ва нейрореабилитация ихтисослаштирилган илмий-амалий маркази ҳамда Иммунология, аллергология ва инсон геномикаси илмий маркази фаолиятини молиялаштириш манбалари этиб белгилансин:
мазкур ташкилотларнинг бюджетдан ташқари маблағлари;
10. Соғлиқни сақлаш вазирлиги (А.Ш.Иноятов), Самарқанд вилояти ҳокимлиги (Э.О.Турдимов) Университет ҳамда Университет таркибий тузилмаларининг профессор-ўқитувчилари ва ходимлари иштирокида ҳудуд аҳолисининг саломатлигини мустаҳкамлаш, соғлом турмуш тарзини юритиш бўйича бирламчи тиббий-санитария ёрдами муассасаларида (оилавий шифокор пункти, оилавий поликлиника, кўп тармоқли марказий поликлиника) ҳамда барча қишлоқ ва маҳаллаларда жойига чиққан ҳолда хизмат кўрсатилишини таъминласин. Бунда, қуйидагиларга эътибор қаратсин:
аҳолининг саломатлик ҳолатини, касалликларни келтириб чиқарувчи хавф омилларининг тарқалганлик даражасини ўрганган ҳолда аҳолини хавф гуруҳларига таснифлаш;
хавф гуруҳларига кўра, уларга индивидуал маслаҳат бериш, кўрик ва назоратни амалга ошириш, соғломлаштириш ва реабилитациянинг индивидуал чораларини белгилаш;
аҳоли орасида энг кўп тарқалган ва ўлимнинг асосий сабабчиси бўлган касалликларни эрта аниқлаш чораларини кўриш, мақсадли скрининг тадбирларини амалга ошириш;
аҳолининг саломатлик ҳолати, касалликни келтириб чиқарувчи хавф омилларининг тарқалганлик ҳолати ва касалланиш даражасидан келиб чиқиб, махсус электрон дастур асосида “Саломатлик профили”ни яратиш;
қишлоқ ва маҳаллаларда “Саломатлик мактаби” фаолиятини йўлга қўйиш, нафақадаги ўқитувчи ва тиббиёт ходимлари, зиёлилар ҳамда ёшлардан иборат волонтёрлик жамиятларини тузиш;
кўп тармоқли марказий поликлиникада “Тўғри овқатланиш ва соғлом турмуш тарзи” хоналарини ташкил қилиш, махсус тайёргарликдан ўтган шифокор ва ҳамширалар томонидан аҳоли орасида тарғибот тадбирларини амалга ошириш, шунингдек, индивидуал маслаҳат бериш тизимини жорий қилиш;
барча бирламчи тиббий-санитария ёрдами муассасаларида шифокор олди кўриклари орқали ўрта тиббиёт ходимлари томонидан энг кўп учрайдиган касалликларни келтириб чиқарувчи хавф омилларини аниқлаш, аҳолини антропометрик ўлчовлардан ўтказиш, 5 ёшгача болаларнинг ўсиши ва ривожланиши мониторингини олиб бориш каби вазифаларнинг мустақил бажарилишини таъминлаш;
юқумли бўлмаган касалликлар профилактикаси, соғлом турмуш тарзи асослари бўйича тиббиёт бригадаси вакилларининг амалий ва назарий билимларини ошириш;
аҳоли орасида тўғри овқатланиш асослари, касалликлар профилактикаси, жисмоний фаоллик, шахсий ва жамоат гигиенаси, кун тартибини тўғри ташкиллаштириш ва зарарли одатлардан воз кечиш бўйича тарғиботнинг замонавий услубларини (акция, спорт мусобақалари, танлов, флешмоб) амалиётга жорий қилиш ва оммалаштириш чораларини кўриш.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги (А.Ш.Иноятов) 2022 йил 1 декабрга қадар Самарқанд вилояти тажрибасининг натижаларидан келиб чиқиб, уни бошқа тиббиёт олий таълим муассасаларида ҳам татбиқ қилиш бўйича таклиф киритсин.
11. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим ҳужжатларига 4-иловага мувофиқ ўзгартиришлар киритилсин.
12. Соғлиқни сақлаш вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
13. Ушбу қарор ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари Л.Н.Тўйчиев, Самарқанд вилояти ҳокими Э.О.Турдимов, соғлиқни сақлаш вазири Б.А.Мусаев ҳамда олий ва ўрта махсус таълим вазири А.Х. Тошкулов белгилансин.
Қарор ижросини назорат қилиш, ижро учун масъул ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштириш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н. Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.А. Абдувахитов зиммасига юклансин.

О создании Самаркандского государственного медицинского университета и дальнейшем совершенствовании системы подготовки кадров в данной сфере
2022-04-04 | Документы
В целях дальнейшего совершенствования системы подготовки высококвалифицированных кадров, усиления институционального, учебно-педагогического потенциала, организации учебного процесса в Самаркандском государственном медицинском институте в соответствии с международными стандартами, охраны здоровья населения, проведения научных исследований по актуальным проблемам в сфере реабилитологии и спортивной медицины на системной основе, а также дальнейшего повышения качества оказания медицинской помощи населению региона в соответствии со стратегическими задачами, определенными Концепцией развития системы высшего образования Республики Узбекистан до 2030 года, утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 8 октября 2019 года № УП–5847:
1. Согласиться с предложениями Наблюдательного совета Самаркандского государственного медицинского института, Министерства здравоохранения, а также Министерства высшего и среднего специального образования, предусматривающими:
а) преобразование Самаркандского государственного медицинского института в Самаркандский государственный медицинский университет (далее – Университет);
б) образование в составе Университета:
Научно-исследовательского института реабилитологии и спортивной медицины при Самаркандском государственном медицинском университете на базе Самаркандской областной больницы восстановления здоровья, расположенной в селе Урташик Самаркандского района Самаркандской области;
Многопрофильной клиники Самаркандского государственного медицинского университета и Специализированной детской хирургической клиники Самаркандского государственного медицинского университета (далее –клиники Университета) на базе первой и второй клиник Самаркандского государственного медицинского института;
Научно-исследовательского института микробиологии, вирусологии, инфекционных и паразитарных заболеваний имени Л.М. Исаева при Самаркандском государственном медицинском университете и его клиники на базе филиала имени Л.М. Исаева Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра эпидемиологии, микробиологии, инфекционных и паразитарных заболеваний и его клиники;
Специализированного научно-практического центра нейрохирургии и нейрореабилитации при Самаркандском государственном медицинском университете;
Научного центра иммунологии, аллергологии и геномики человека при Самаркандском государственном медицинском университете.
подготовку, переподготовку и повышение квалификации высококвалифицированных медицинских кадров в непрерывной системе медико-профессионального образования;
ориентацию учебного процесса на формирование практических навыков, широкое внедрение передовых педагогических технологий, учебных программ и инновационных учебно-методических материалов, основанных на международных образовательных стандартах, создание условий, необходимых для обеспечения неразрывной связи теоретических знаний и практики в деятельности клиник и учебных баз;
направление фундаментальных, прикладных и инновационных научно-исследовательских работ на решение имеющихся проблем в медицинской практике, обеспечение взаимосвязи медицинского образования, науки, результатов инновационных и научных исследований;
внедрение и развитие программ академической мобильности студентов, профессоров-преподавателей и научных исследователей, а также совместных образовательных программ в рамках сотрудничества с зарубежными медицинскими высшими образовательными учреждениями;
наращивание научного потенциала на постоянной основе, обеспечение издания статей профессоров-преподавателей и научных исследователей Университета в престижных международных научных журналах;
организацию в сотрудничестве с высшими образовательными и научно-исследовательскими учреждениями республики и зарубежных государств, а также заказчиками кадров международных научно-практических конференций, семинаров и симпозиумов по обсуждению актуальных вопросов в сфере медицины;
модернизацию и укрепление материально-технической базы, создание и оснащение современным оборудованием симуляционного центра, учебных и научно-исследовательских лабораторий Университета;
организацию деятельности по осуществлению взаимного сотрудничества системы здравоохранения и негосударственных некоммерческих организаций в целях регулярного изучения и устранения в рамках предоставленных полномочий потребностей и проблем системы здравоохранения Самаркандской области и соседних регионов.
а) Университет является правопреемником Самаркандского государственного медицинского института по правам, обязательствам и договорам, включая международные договоры;
б) студенты, обучающиеся в Самаркандском государственном медицинском институте, продолжат обучение в Университете по соответствующим направлениям образования бакалавриата и специальностям магистратуры, выпускникам выдается диплом Университета государственного образца;
в) Университет является учредителем клиник, академического лицея, Научно-исследовательского института микробиологии, вирусологии, инфекционных и паразитарных заболеваний имени Л.М. Исаева, Специализированного научно-практического центра нейрохирургии и нейрореабилитации, Научного центра иммунологии, аллергологии и геномики человека, Научно-исследовательского института реабилитологии и спортивной медицины (далее – структурные подразделения Университета), деятельность которых координируется Университетом;
г) структурные подразделения Университета являются государственными учреждениями и имеют казначейские лицевые счета;
д) руководители структурных подразделений Университета назначаются на должность и освобождаются от должности министром здравоохранения по представлению Совета Университета;
е) техникумы общественного здоровья имени Абу Али Ибн Сино и медицинские колледжи (далее – техникумы и колледжи) Самаркандской области прикрепляются к Университету.
Университет несет непосредственную ответственность за качество обучения и практики, создает необходимую материально-техническую и учебно-методическую базу, привлекает опытных специалистов к учебному процессу в техникумах и колледжах;
Университет оказывает научно-методическое содействие преподавателям, осуществляющим деятельность в техникумах и колледжах;
клиники Университета служат клинической базой для техникумов и колледжей;
кафедры Университета обучают техникумы и колледжи современной методике и технологиям преподавания по своему направлению, оценивают знания их учащихся и преподавателей.
Программу комплексного развития Самаркандского государственного медицинского университета на 2022–2025 годы согласно приложению № 1;
Целевые показатели (индикаторы) развития Самаркандского государственного медицинского университета согласно приложению № 2;
Перечень закрепления кафедр Самаркандского государственного медицинского университета за районами (городами) Самаркандской области согласно приложению № 3.
5. Предоставить Университету следующие права:
координацию учебно-методического процесса, разработку и утверждение структуры, учебных планов и программ, а также определение параметров приема и направлений образования академического лицея по согласованию с Министерством здравоохранения;
внедрение в Университете для студентов выпускных курсов бакалавриата субординатуры в форме шестимесячной квалификационной практики, проводимой в учреждениях системы здравоохранения первичного звена (многопрофильных центральных поликлиниках, семейных поликлиниках, пунктах семейного врача) и клинических базах;
возмещение за счет внебюджетных средств Университета расходов профессоров-преподавателей Университета по изданию научных статей в журналах, имеющих высокие рейтинги, признанных международными научно-техническими базами данных (Scopus, Web of Science и другие).
Определить, что дополнительные расходы, связанные с реализацией мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, возмещаются за счет внебюджетных средств Университета.
6. Предоставить клиникам Университета следующие права:
пересмотр и утверждение штатного расписания в рамках общих койко-мест и действующих штатных единиц клиник по согласованию с Университетом и Министерством здравоохранения;
создание отделений оказания платных услуг;
организацию платных циклов повышения квалификации и мастер-классов по освоению современных технологий;
самостоятельное определение размеров оплаты труда и материального стимулирования работников в рамках доходов, поступивших от оказания медицинских услуг, в зависимости от уровня сложности, качества и объема выполняемых работ.
Специализированная детская хирургическая клиника Университета с 1 января 2023 года осуществляет деятельность на основании порядка осуществления деятельности и механизма финансирования республиканских специализированных научно-практических медицинских центров, определенных постановлением Президента Республики Узбекистан от 28 июля 2021 года № ПП–5199 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы оказания специализированной медицинской помощи в сфере здравоохранения»;
в связи с передислокацией в новое здание Самаркандского областного филиала Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи его высвобождаемое здание, расположенное по адресу: город Самарканд, улица Махдуми Аъзам, 18, безвозмездно передается Университету на основе права оперативного управления для размещения Специализированного научно-практического центра нейрохирургии и нейрореабилитации и Научного центра иммунологии, аллергологии и геномики человека на основе права безвозмездного пользования.
8. Министерству здравоохранения (Мусаев Б.А.) совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности (Бобоев А.М.), Министерством финансов (Хайдаров А.Я.) и хокимиятом Самаркандской области (Турдимов Э.О.) предусмотреть в Программе развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан на 2024–2025 годы средства, необходимые для:
капитального ремонта и оснащения здания размещения Специализированного научно-практического центра нейрохирургии и нейрореабилитации и Научного центра иммунологии, аллергологии и геномики человека, расположенного по адресу: город Самарканд, улица Махдуми Аъзам, 18;
создания специализированного эндоскопического консультативно-диагностического и лечебного отделения на территории Специализированной детской хирургической клиники Университета, строительства соответствующих зданий и сооружений, а также оснащения современным эндоскопическим диагностическим и лечебным оборудованием.
9. Определить источниками финансирования деятельности:
а) Университета:
внебюджетные средства Университета;
иные источники, не запрещенные актами законодательства;
б) клиник Университета:
внебюджетные средства клиник Университета;
в) Научно-исследовательского института реабилитологии и спортивной медицины, Научно-исследовательского института микробиологии, вирусологии, инфекционных и паразитарных заболеваний имени Л.М. Исаева:
внебюджетные средства данных институтов;
г) Специализированного научно-практического центра нейрохирургии и нейрореабилитации, Научного центра иммунологии, аллергологии и геномики человека:
внебюджетные средства данных организаций;
10. Министерству здравоохранения (Иноятов А.Ш.) и хокимияту Самаркандской области (Турдимов Э.О.) обеспечить оказание населению региона услуг по укреплению здоровья и ведению здорового образа жизни с участием профессоров-преподавателей и работников Университета, его структурных подразделений в первичных учреждениях медико-санитарной помощи (пунктах семейного врача, семейных поликлиниках, многопрофильных центральных поликлиниках), а также во всех селах и махаллях с выездом на места. При этом уделять внимание:
изучению состояния здоровья населения, уровня распространения факторов риска, порождающих болезни, с последующим разделением населения на группы риска;
предоставлению индивидуальных рекомендаций, проведению осмотра и последующего контроля, определению индивидуальных мер оздоровления и реабилитации в зависимости от группы риска;
принятию мер раннего выявления широко распространенных среди населения заболеваний, являющихся основной причиной смертности, проведению целенаправленных скрининговых мероприятий;
созданию «Профиля здоровья» на основе специальной электронной программы исходя из состояния здоровья и распространения факторов риска, порождающих болезни, а также уровня заболеваемости населения;
организации деятельности «Школ здоровья» в селах и махаллях, созданию волонтерских обществ из числа находящихся на пенсии бывших учителей и медицинских работников, представителей интеллигенции и молодежи;
созданию кабинетов «Правильного питания и здорового образа жизни» в многопрофильных центральных поликлиниках, проведению врачами и медицинскими сестрами, прошедшими специальную подготовку, пропагандистских мероприятий среди населения, а также внедрению системы предоставления индивидуальных рекомендаций;
обеспечению самостоятельного выполнения средними медицинскими работниками всех учреждений первичной медико-санитарной помощи таких задач, как выявление факторов риска, порождающих широко распространенные заболевания, проведение антропометрических измерений населения, ведение мониторинга развития детей в возрасте до 5 лет путем доврачебного осмотра;
повышению практических и теоретических знаний членов медицинских бригад по профилактике неинфекционных болезней и основам здорового образа жизни;
принятию мер по внедрению на практике и популяризации современных методов пропаганды (акций, спортивных соревнований, конкурсов, флешмобов) среди населения об основах правильного питания, профилактике болезней, физической активности, индивидуальной и общественной гигиене, правильной организации распорядка дня и отказу от вредных привычек.
Министерству здравоохранения (Иноятов А.Ш.) в срок до 1 декабря 2022 года исходя из результатов опыта Самаркандской области внести предложение о его распространении также на все другие медицинские высшие образовательные учреждения страны.
11. Внести изменения в некоторые акты Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 4.
12. Министерству здравоохранения совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
13. Возложить на первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Туйчиева Л.Н., хокима Самаркандской области Турдимова Э.О., министра здравоохранения Мусаева Б.А. и министра высшего и среднего специального образования Тошкулова А.Х. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Осуществление контроля за исполнением настоящего постановления, координации деятельности организаций, ответственных за исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А.