Бир қатор икки томонлама учрашув ва музокаралар ўтказилди
Хуаншань шаҳри (ХХР)да бўлиб ўтган Афғонистонга қўшни давлатларининг 3 - Вазирлар конференцияси доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков чет эллик ҳамкасблари билан қатор икки томонлама учрашув ва музокаралар ўтказди.
Хусусан, Хитой Халқ Республикаси Давлат Кенгаши аъзоси, ташқи ишлар вазири Ван И, Россия Федерацияси ташқи ишлар вазири Сергей Лавров, Эрон Ислом Республикаси ташқи ишлар вазири Хусайн Амир Абдуллаҳиён ва Афғонистон ташқи ишлар вазири вазифасини бажарувчи Амир Хон Муттақий билан икки томонлама ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
Учрашувлар давомида томонлар олиб борилаётган саъй-ҳаракатларнинг ҳозирги ҳолатини муҳокама қилдилар ҳамда устувор йўналишларда икки томонлама ҳамкорликни чуқурлаштириш борасида навбатдаги тадбирларни белгилаб олдилар.

Проведён ряд двусторонних встреч и переговоров
На полях 3-й Министерской конференции стран-соседей Афганистана, состоявшейся в г.Хуаньшане (КНР) заместитель Премьер-министра - министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел ряд двусторонних встреч и переговоров с иностранными коллегами.
Так, в частности, обсуждены вопросы двустороннего сотрудничества с членом Государственного совета – министром иностранных дел Китайской Народной Республики Ван И, министром иностранных дел Российской Федерации Сергеем Лавровым, министром иностранных дел Исламской Республики Иран Хоссейном Амиром Абдоллахианом и исполняющим обязанности министра иностранных дел Афганистана Амиром Хан Муттаки.
В рамках встреч стороны обсудили текущее состояние дел и определили дальнейшие шаги по углублению двустороннего взаимодействия в приоритетных направлениях.