Экспорт фаолиятини рағбатлантириш бўйича долзарб вазифалар муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 28 март куни видеоконференция тарзида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков раҳбарлигида ташқи савдо фаолиятининг бугунги ҳолати ва уни рағбатлантириш бўйича навбатдаги чора-тадбирларни муҳокама қилишга бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Йиғилишда тегишли вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари, тижорат банклари ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрининг маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарлари иштирок этди.
Мутасадди раҳбарлар тармоқлар ва ҳудудлар кесимида экспорт фаолиятининг бугунги ҳолати, маҳаллий ишлаб чиқарувчилар ва экспортчиларни қўллаб-қувватлаш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар ва бу борада мавжуд муаммолар юзасидан ҳисобот бердилар. Тадбиркорлар ва экспортчилар муаммоларини ҳал қилишда уларни қўллаб-қувватлаш бўйича олиб борилаётган ишларнинг сустлиги туфайли алоҳида раҳбарлар фаолияти қаттиқ танқид қилинди.
Жумладан, Қорақалпоғистон Республикаси, Андижон, Бухоро, Жиззах, Қашқадарё, Навоий, Наманган, Самарқанд, Сирдарё, Тошкент, Фарғона, Хоразм вилоятларининг туман ва шаҳарлари ҳокимларининг 31 нафар ўринбосари, шунингдек, "Ўзтўқимачиликсаноат" уюшмаси ва "Ўзсаноатқурилишматериаллари" уюшмаси каби тармоқ бирлашмалари раҳбарлари интизомий жавобгарликка тортилди.
Юқорида қайд этилган раҳбарларга экспортчилар билан вилоят, туман, шаҳар ва маҳаллалар даражасида манзилли ҳамкорликни фаоллаштириш вазифаси қўйилди. Экспортга йўналтирилган корхоналарнинг узлуксиз ишлашини таъминлаш, уларни ишлаб чиқариш ва экспорт фаолиятида ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш масалаларига корхоналарга бириктирилган ходимлар тегишли идоралар раҳбарлари билан бирга шахсан жавобгар эканлиги қайд этилди.
Шунингдек, мамлакат экспорт салоҳиятини юксалтириш, янги истиқболли бозорларни кашф этиш ҳамда экспортга етказиб бериш йўналишларини диверсификация қилиш учун янги захира ва имкониятларни аниқлаш ва сафарбар қилиш бўйича тизимли ишларни давом эттириш зарурлиги таъкидланди.
Йиғилиш якунида вазирликлар, идоралар, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимликлар раҳбарларига берилган вазифалар ижроси юзасидан қўшимча манзилли топшириқлар берилди. Уларнинг ўз вақтида бажарилишини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси томонидан амалга оширилади.

Обсуждены актуальные задачи по стимулированию экспортной деятельности
28 марта текущего года в формате видеоконференции под руководством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова состоялось совещание, посвященное обсуждению текущего состояния и дальнейших мер по стимулированию внешнеторговой деятельности.
В совещании приняли участие руководители профильных министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти Республики Каракалпакстан, областей и г.Ташкента.
Ответственные руководители предоставили отчеты о текущем состоянии экспортной деятельности в разрезе отраслей и регионов, предпринимаемых мерах по поддержке отечественных производителей и экспортеров и имеющихся проблемах в данной сфере. Деятельность отдельных руководителей была подвергнута жесткой критике ввиду недостаточности проводимой работы по поддержке предпринимателей и экспортеров в решении их проблем.
Так, в частности, к дисциплинарной ответственности был привлечён 31 заместитель хокима районов и городов из Республики Каракалпакстан, Андижанской, Бухарской, Джизакской, Кашкадарьинской, Навоийской, Наманганской, Самаркандской, Сырдарьинской, Ташкентской, Ферганской, Хорезмской областей, а также руководители ряда отраслевых объединений, таких как Ассоциация «Узтекстильпром» и Ассоциация «Узпромстройматериалы».
Перед вышеуказанными руководителями была поставлена задача активизировать адресное взаимодействие с экспортерами на уровне регионов, районов, городов и махаллей. Отмечено, что закрепленные сотрудники наряду с руководителями соответствующих ведомств несут персональную ответственность за обеспечение бесперебойной деятельности экспортоориентированных предприятий и оказание им всесторонней поддержки в производственной и экспортной деятельности.
Также была подчеркнута необходимость в продолжении системной работы по выявлению и мобилизации новых резервов для повышения экспортного потенциала страны, поиску новых перспективных рынков и диверсификации экспортных поставок.
По итогам совещания руководителям министерств, ведомств, коммерческих банков и органов местной власти были даны дополнительные адресные поручения по выполнению поставленных задач. Контроль за их своевременным исполнением будет осуществляться Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан.