Тиббиёт соҳасидаги вазифалар ижроси кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 28 март куни соғлиқни сақлаш соҳасида белгиланган вазифаларни амалга ошириш чора-тадбирлари юзасидан видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Маълумки, Давлатимиз раҳбари 18 март куни тиббиёт ходимлари билан очиқ мулоқот ўтказган эди. Унда айтилган муаммо ва таклифлар бўйича 24 март куни Президент фармойиши қабул қилиниб, еттита йўналишда вазифа ва масъуллар белгиланди.
Йиғилишда шу борада бошланган ишлар ва ойлик режалар кўриб чиқилди. Аввало, апрель ойида 1 миллион нафар хавф гуруҳига кирувчи аҳоли, 700 минг нафар бола ва 100 минг нафар ҳомиладор аёлларни мақсадли скринингдан ўтказиш зарурлиги қайд этилди.
Ҳар бир оилавий поликлиникада кундузги стационар, 400 та маҳаллада оилавий шифокорлик пункти, олис ҳудудларда контейнерлардан 1 минг 700 та тиббиёт пункти ташкил этишнинг аҳамияти таъкидлаб ўтилди.
Маҳаллабай тизимда ишлаб, сифатли тиббий хизматларни аҳолига яқинлаштириш, одамларни соғлом турмуш тарзига ўргатиш асосий вазифа қилиб қўйилди. Тўғри овқатланиш, жисмоний машқлар, касалликлар профилактикаси бўйича қўлланмалар ишлаб чиқиб, оилаларга тарқатиш муҳимлиги қайд этилди.
Тез тиббий ёрдам сифатини яхшилаш, олис ҳудудларда қўшимча бригадалар тузиш, бу тизимдаги анестезиолог ва реаниматологлар ойлик иш ҳақига устама бериш бўйича белгиланган вазифалар ижросига алоҳида эътибор қаратилди.
Жорий йилда инвестиция дастури доирасида тиббиёт муассасаларини қуриш ва таъмирлаш ишларига бюджетдан 1 триллион 200 миллиард сўм ажратилган. Мутасаддиларга қурилиш ишларини жадаллаштириш, тиббий асбоб-ускуналарга техник хизмат кўрсатиш тизимини йўлга қўйиш бўйича топшириқлар берилди.
Очиқ мулоқотда республика ихтисослашган тиббиёт марказлари янги, юқори технологик даволаш усулларини йўлга қўйиши зарурлиги айтилган эди. Мисол учун, ҳар йили “оққон” касаллиги бўйича 200 нафаргача бемор илик кўчириш операциясига муҳтож. Гематология ва қон қуйиш илмий-амалий тиббиёт марказида замонавий шароит яратиш орқали ушбу амалиётни йўлга қўйиш мумкинлиги таъкидланди. Бундай ишларни барча тиббиёт марказларида ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Давлат шифохоналари ва хусусий тиббиёт ташкилотлари учун ягона тарифларни тасдиқлаш, хусусий клиникаларда ҳам йўлланма асосида тиббий хизмат кўрсатишни кенгайтириш вазифаси белгиланди.
Йиғилишда соҳа мутасаддилари, шифокорлар, ҳокимлар очиқ мулоқотда белгиланган вазифалар ижроси бўйича ахборот берди.

Рассмотрен ход исполнения поставленных задач в медицинской сфере
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 28 марта состоялось видеоселекторное совещание, посвященное мерам по реализации поставленных задач в сфере здравоохранения.
Как известно, 18 марта глава нашего государства провел открытый диалог с представителями здравоохранения и 24 марта по вопросам и предложениям, поднятым на встрече, подписал распоряжение, в котором определены задачи и ответственные лица по семи направлениям работы.
На сегодняшнем совещании рассмотрен ход реализации этих задач и планы на перспективу. В качестве первоочередной меры указано на необходимость проведения в апреле целевого скрининга 1 миллиона человек, входящих в группы риска, а также 700 тысяч детей и 100 тысяч беременных женщин.
Отмечена важность организации дневных стационаров в каждой семейной поликлинике, кабинетов семейного врача в 400 махаллях, а также 1 700 медицинских пунктов на базе контейнеров в отдаленных районах.
Главными задачами определены работа в разрезе махаллей, максимальное приближение качественного медицинского обслуживания к населению, утверждение здорового образа жизни. Подчеркнута важность разработки и доведения до семей руководств по физическим упражнениям, правильному питанию и профилактике заболеваний.
Особое внимание уделено повышению качества скорой медицинской помощи, созданию дополнительных бригад в отдаленных районах, реализации задач по увеличению месячной заработной платы врачей анестезиологов и реаниматологов в системе экстренной помощи.
В этом году в рамках инвестиционной программы из бюджета выделено 1,2 триллиона сумов на строительство и ремонт медицинских объектов. Ответственным лицам поручено ускорить строительные работы и наладить систему технического обслуживания медицинского оборудования.
В ходе открытого диалога было отмечено, что специализированным медицинским центрам республики необходимо внедрять новые высокотехнологичные методы лечения. Например, ежегодно до 200 больных лейкемией нуждаются в трансплантации костного мозга. Указано на возможность налаживания таких операций путем создания современных условий в Научно-практическом медицинском центре гематологии и переливания крови. Дано указание организовать эту работу во всех медицинских центрах.
Поставлена задача утвердить единые для государственных и частных медицинских организаций тарифы, а также расширить оказание медицинских услуг в частных клиниках по выданным государством направлениям.
На совещании руководители сферы, врачи, хокимы представили информацию о реализации задач, поставленных в ходе открытого диалога.