“Beeline” бренди остида фаолият юритувчи “Veon” компаниялар гуруҳи Ўзбекистонда “Тошкент-Самарқанд” йўналиши бўйича модернизация қилинган гипертезликдаги транспорт каналини ишга туширди
2022-03-25 | Технологиялар
Бугун, 25 март куни Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Шерзод Шерматов  “Veon” компаниялар гуруҳи бош ижрочи директори  Каан Терзиоглу билан учрашди. Йиғилишда такидланганидек, мамлакатимизда телекоммуникатсия хизматлари бозорини янада ривожлантириш, АКТ соҳасига сармоя жалб этиш, хусусан, уяли алоқа операторларининг самарали фаолият юритиши учун кенг имкониятлар яратилган.
Учрашувда “Рақамли Ўзбекистон – 2030” стратегиясини амалга ошириш доирасида “Veon” компаниялар гуруҳи билан ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
БПО ва КПО хизматларини ривожлантириш лойиҳаларини амалга оширишда ҳамкорликни кучайтиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Таъкидланганидек, бугунги кунда Ўзбекистонда хорижий IT-компаниялар ва резидентлар учун барча шароитлар яратиб берилмоқда. Масалан, IT Парк резиденти бўлган хорижий IT-компанияларга инфратузилма ва солиқ имтиёзлари тақдим этилган. Хорижий IT-мутахассислар ва уларнинг оила аъзолари учун виза олишнинг соддалаштирилган “IT  Visa” тизими жорий этилди. Вазирлик раҳбарияти томонидан “Veon” компаниялар гуруҳи мутахассисларини Ўзбекистонга жалб қилиш ва кўчириш таклифлари берилди.
Муҳим вазифалар қаторида замонавий телекоммуникатсия инфратузилмасини яратиш ҳам бор. Бугунги кунда Ўзбекистонда “Veon” компаниялар гуруҳи иштирокида ускуналарни модернизатсия қилиш ва фойдаланувчилар учун қулайликлар яратишга қаратилган лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Шу мақсадда йиғилиш доирасида икки шаҳар ўртасида абонент трафигини 600 Гбит/с тезликда узатувчи модернизатсия қилинган “Тошкент-Самарқанд” гипертезкор транспорт каналининг рамзий ишга тушириш маросими ҳам бўлиб ўтди. Бу операторнинг мобил хизматларидан фойдаланувчилар учун ижобий қулайлик яратади. Бу “Beeline Узбекистан” тарихида шундай сиғимга эга бўлган биринчи каналдир.
Томонлар ҳамкорликни ривожлантириш учун юқори салоҳият мавжудлигини қайд этиб, ахборот технологиялари соҳасида шерикликни ривожлантириш учун барча саъй-ҳаракатларни сафарбар этишга тайёр эканликларини билдирдилар.

Работающая под брэндом «Beeline» группа компаний «Veon» запустила в Узбекистане модернизированный гиперскоростной транспортный канал «Ташкент-Самарканд»
2022-03-25 | Технологии
Сегодня, 25 марта Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов встретился с генеральным исполнительным директором группы компаний «Veon» Каан Терзиоглу.
Как было отмечено на встрече, в нашей стране созданы широкие возможности для дальнейшего развития рынка телекоммуникационных услуг, привлечения инвестиций в ИКТ-сферу, в частности, для эффективной деятельности мобильных операторов.
В ходе встречи были обсуждены вопросы дальнейшего расширения сотрудничества с группой компаний «Veon» в рамках реализации Стратегии «Цифровой Узбекистан-2030».
Особое внимание было уделено укрепления сотрудничества по реализации проектов по развитию услуг BPO (business process outsourcing) и KPO (knowledge process outsourcing).
Как было отмечено, сегодня в Узбекистане создаются все условия для иностранных IT-компаний и резидентов. Так, иностранным IT-компаниям – резидентам IT Park предоставляется инфраструктура, даются налоговые льготы. Внедрена система упрощенного получения виз для иностранных IT-специалистов и членов их семей «IT Visa». Со стороны руководства Министерства поступило предложение о релокации специалистов группы компаний «Veon» в Узбекистан.
В числе важных задач — создание современной телекоммуникационной инфраструктуры. Сегодня с участием группы компаний «Veon» в Узбекистане реализуются проекты, направленные на модернизацию оборудования и создание удобств для пользователей.
C этой целью в рамках встречи состоялся символический запуск модернизированного гиперскоростного транспортного канала «Ташкент-Самарканд», который будет передавать абонентский трафик между двумя городами на скорости 600 Гбит в секунду. Это позитивно скажется на всех пользователях мобильных услуг оператора. В истории Beeline Uzbekistan это первый канал, обладающий такой пропускной способностью.