Ўзбекистоннинг Туркий давлатлар ташкилотига аъзо мамлакатлар билан ўзаро ҳамкорлиги масалалари муҳокама қилинди
2022-03-24 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 22 март куни Бош вазир ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Туркий давлатлар ташкилоти Оқсоқоллар кенгаши раиси, Туркиянинг Адолат ва тараққиёт партияси раисининг ўринбосари Бинали Йилдирим билан учрашув ўтказди.
Учрашув чоғида Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги муносабатларнинг бугунги ҳолати ва уларни ривожлантириш истиқболлари, шунингдек, Туркий давлатлар ташкилоти доирасидаги кўп томонлама ҳамкорликнинг муҳим жиҳатлари муҳокама қилинди.
Икки Давлат раҳбарларининг мунтазам учрашувлари ва ишончли муносабатлари туфайли инвестициявий, савдо-иқтисодий, транспорт ва логистика, маданий-гуманитар соҳалардаги Ўзбекистон-Туркия ҳамкорлиги фаоллашгани қайд этилди.
Хусусан, ўтган 5 йил давомида ўзаро савдо ҳажми 2 баробар ошиб, 3,5 миллиард долларга етгани таъкидланди. Яқин келажакда Ўзбекистон-Туркия савдо айланмасини 5 миллиард долларга етказиш бўйича фаол ишлар олиб борилмоқда. Шу нуқтаи назардан, томонлар имтиёзли савдо тўғрисидаги битим лойиҳасини тасдиқлаш борасида фаол ҳамкорлик қилиб келмоқда ва ҳужжатни қисқа вақт ичида имзолашни режалаштирмоқда.
Инвестициявий шериклик соҳасида ҳам катта муваффақиятларга эришилди. Хусусан, сўнгги уч йил ичида Туркиянинг Ўзбекистон иқтисодиётига киритган сармоялари ҳажми икки баравар кўпайди ва 2021 йил охирига келиб 1,2 миллиард долларни ташкил этди. Турк компаниялари билан бир қатор йирик лойиҳалар амалга оширилди. Шу билан бирга, янги инвестициявий лойиҳаларни ҳаётга татбиқ этиш учун “Anadolu Group”, “Ekzachibashi”, “Medicana”, “Ajibadem” компаниялари билан музокаралар олиб борилмоқда.
Туркий давлатлар ташкилотига аъзо давлатлар ўртасида транспорт ва логистика алоқаларини мустаҳкамлаш чора-тадбирларига алоҳида эътибор қаратилди. Янги, ўзаро манфаатли логистика йўналишларини кашф этиш, транзит жараёнларини соддалаштириш ва Ташкилотга аъзо мамлакатлар ҳудудлари орқали юк ташиш ҳажмини ошириш борасида ҳамкорликда ишлаш зарурлиги таъкидланди. Шу нуқтаи назардан, 2026 йилгача бўлган даврда туркий давлатларнинг транспорт ва инфратузилмавий ривожлантириш концепциясини ишлаб чиқишни жадаллаштириш ва 2022-2023 йилларда ушбу соҳани ривожлантириш бўйича алоҳида “Йўл харитаси”ни ишлаб чиқиш бўйича келишувга эришилди.
Учрашувда икки ва кўп томонлама ҳамкорликнинг яна бир қатор масалалари муҳокама қилинди. Жумладан, Туркий давлатлар ташкилоти доирасида фаолият юритадиган Туркий инвестиция жамғармаси ва Тараққиёт банкини ишга туширишни жадаллаштириш, савдо-сотиқни ривожлантиришга ихтисослашган илмий-тадқиқот муассасалари негизида туркий давлатлар ўртасидаги савдо муносабатларини ривожлантиришга ихтисослашган муҳандислик-технология марказларини яратиш бўйича ҳамкорлик қилиш, шунингдек, Олий ўқув юртлари ўртасида муносабатларни йўлга қўйиш чора-тадбирлари кўриб чиқилди. Бундан ташқари, туркий мамлакатларнинг ишлаб чиқарувчиларини саноат кооперациясини кучайтириш ҳамда қўшма корхоналар, саноат кўргазмалари, халқаро ва ҳудудлараро бизнес форумларни ташкил этишга жалб қилиш мақсадида жорий этилган “саноат ҳафталиги” каби қатор қўшма тадбирларни ўтказиш масалалари муҳокама қилинди.
Учрашув якунида муҳокама қилинган лойиҳалар ва ташаббусларни илгари суриш бўйича келгусида амалий ҳамкорликнинг йўллари белгиланди, шунингдек, бошқарув ва эксперт даражасида яқин алоқаларни сақлаб қолиш бўйича келишувга эришилди.

Обсуждены вопросы взаимодействия Узбекистана со странами-членам Организации тюркских государств
22 марта текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков провел встречу с председателем Совета старейшин Организации тюркских государств, заместителем председателя Партии справедливости и развития Турции Бинали Йилдиримом.
В ходе встречи были обсуждены текущее состояние и перспективы развития взаимоотношений между Узбекистаном и Турцией, а также аспекты многостороннего сотрудничества в рамках Организации тюркских государств.
Отмечены активный характер узбекско-турецкого сотрудничества в инвестиционной, торгово-экономической, транспортно-логистической и культурно-гуманитарной сферах, во многом обусловленный регулярными встречами и диалогами Глав двух государств.
В частности, отмечено, что за последние 5 лет объем взаимной торговли вырос в 2 раза и достиг отметки в 3,5 млрд долларов. Ведется активная работа по доведению узбекско-турецкого товарооборота до 5 млрд долларов в ближайшей перспективе. В данном контексте стороны активно взаимодействуют по согласованию проекта Соглашения о преференциальной торговле и планируют подписать документ в короткие сроки.
Большие успехи также достигнуты в области инвестиционного партнерства: за последние три года объем турецких инвестиций в экономику Узбекистана удвоился и по итогам 2021 года составил 1,2 млрд долларов. Реализован ряд крупных проектов с такими турецкими компаниями как «Çalık Holding», «Cengiz Energy», «Aksa Energy», «Akaya İnşaat», «Varnet» и другими инвесторами. В то же время проводятся переговоры с компаниями «Anadolu Group», «Ekzachibashi», «Medicana», «Ajibadem» на предмет реализации новых инвестиционных проектов.
Отдельное внимание было уделено мерам по укреплению транспортно-логистических связей между странами-членами Организации тюркских государств. Была отмечена необходимость совместной работы по созданию новых взаимовыгодных логистических маршрутов, упрощению транзитных процессов и наращиванию объемов грузоперевозок через территории стран-членов Организации. В данном контексте была достигнута договоренность об ускорении разработки концепции развития транспорта и инфраструктуры тюркских государств на период до 2026 года и разработке отдельной «Дорожной карты» по развитию данной сферы на 2022-2023 годы.
Также в рамках встречи был рассмотрен ряд других вопросов двустороннего и многостороннего сотрудничества: ускорение запуска Тюркского инвестиционного фонда и Банка развития, действующих в рамках Организации тюркских государств, взаимодействие по созданию центров инжиниринга и технологий на базе исследовательских учреждений, специализирующихся на развитии торгового сотрудничества между тюркских странами, а также меры по налаживанию межвузовского сотрудничества. Помимо этого, были обговорены вопросы проведения ряда совместных мероприятий, в числе которых «Недели промышленности», организуемые в целях привлечения производителей из тюркских стран к налаживанию промышленной кооперации и созданию совместных производств, отраслевые промышленные выставки, международные и межрегиональные бизнес-форумы.
По итогам встречи был определен формат дальнейшего практического сотрудничества по продвижению обсужденных проектов и инициатив, а также достигнута договоренность о поддержании тесных контактов на руководящем и экспертном уровнях.