Саноат кооперацияси ва маҳаллийлаштириш – миллий иқтисодиётнинг устувор йўналиши
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 11 март куни саноат кооперацияси ва маҳаллийлаштиришни янада кенгайтириш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Давлатимиз раҳбарининг шу йил 24 январдаги қарори билан 2022 йилга мўлжалланган маҳсулотлар ишлаб чиқариш ва саноат кооперациясини кенгайтириш дастури қабул қилинган эди. Унга мувофиқ, 2 минг 455 та лойиҳа доирасида қарийб 37 триллион сўмлик янги маҳсулотлар ишлаб чиқариш режалаштирилган.
Йиғилиш аввалида ушбу лойиҳалар ижроси танқидий таҳлил қилинди. Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги, “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамияти, “Иссиқлик электр станциялари” акциядорлик жамиятида бу борада сусткашликка йўл қўйилгани кўрсатиб ўтилди. “Электрон кооперация” портали орқали тузилган шартномалар айрим ҳудудларда бажарилмаган. Электрон савдоларда Қорақалпоғистон Республикаси, Наманган, Сурхондарё ва Хоразмдаги корхоналар улуши 1 фоизга ҳам бормайди. Кооперация етишмаслиги сабабли юртимизда ишлаб чиқариш мумкин бўлган айрим товарлар импорти ошган.
– Бугунги ўзгарувчан шароитда иқтисодиёт барқарорлигини таъминлашнинг энг самарали йўли бу – ички имкониятларни ишга солиш, импорт бўлаётган айрим маҳсулотларни ўзимизда ишлаб чиқариш ва саноатни янада ривожлантириш. Бу миллий иқтисодиётимизнинг устувор йўналиши бўлиши керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда шу борадаги муҳим чора-тадбирлар белгиланди. Йирик корхоналар билан маҳаллий ишлаб чиқарувчилар ўртасида кооперацияни маҳсулотлар кесимида йўлга қўйиш зарурлиги таъкидланди.
Мисол учун, Навоий кон металлургия комбинати хориждан олаётган маҳсулотлар ва уларга техник талаблар ҳақидаги маълумотларни “кооперация портали”га жойлаштиргандан сўнг, илгари импорт қилинган 600 миллиард сўмлик маҳсулотларни ҳозир 18 та маҳаллий корхона етказиб бермоқда.
Президент бу тажрибани барча тармоқ ва ҳудудларда йўлга қўйиш, импорт қилинаётган маҳсулотларни ўзлаштиришга тадбиркорларни жалб этиш бўйича кўрсатмалар берди.
Шу мақсадда саноат ярмаркалари ўтказиш тартиби ҳам ўзгартиралади. У ерда тайёр маҳсулотга харидор топиш билан бирга, ўзлаштиришга тавсия қилинаётган товарлар бўйича бизнес режалар ҳам ишлаб чиқилади. Лойиҳага қизиққан тадбиркорлар шу ернинг ўзида буюртмачи билан харид шартномаларини, банклар билан молиялаштириш масаласини келишиб олади.
Бунинг учун “Ўзэкспомарказ”да доимий ишлайдиган саноат кўргазмаси, вилоят марказлари ва саноат зоналарида маҳаллий ишлаб чиқарувчиларнинг “шоу-рум”лари ташкил этилади.
Шу билан бирга, янги лойиҳаларнинг маркетинг тадқиқотлари, маҳсулотни хорижда сертификатлаш харажатларининг бир қисми қоплаб берилиши айтилди.
Йиғилишда жаҳон бозорида рўй бераётган ўзгаришлар атрофлича таҳлил қилинди.
Хомашё олиб келиб, божхона ҳудудида қайта ишлаб, экспорт қиладиган корхоналарга, апрелдан бошлаб, қатор имтиёз ва енгилликлар берилиши белгиланди. Жумладан, уларнинг лойиҳалари учун техник-иқтисодий асос, маҳсулот сертификати, божхона тўловлари таъминоти талаб этилмайди, уларга рухсатнома бериш муддати 3 баробар қисқаради, олиб келинган дастгоҳлар учун божхона божлари ундирилмайди.
Янги бозорларга кириш учун саноатга халқаро стандартларни кенг жорий қилиш ҳам зарур. Мисол учун, 2019-2021 йилларда тўқимачилик йўналишидаги 2 мингта корхона халқаро сертификат олгани ҳисобига уларнинг экспорти 1,5 баробарга ошган.
Қолаверса, яқинда “Cotton Campaign” халқаро коалицияси Ўзбекистон пахтасига бойкотни бекор қилди. Бу ҳам катта имконият, янги бозорлар, дегани.
“Ўзстандарт” агентлигига халқаро сертификатга эга корхоналарни бошқа тармоқларда ҳам кўпайтириш, ҳудудлардаги “Лойиҳа офислари” ҳузурида Халқаро стандартларни ўргатиш марказларини ташкил этиш вазифаси қўйилди.
Юртимизда хомашёси бўлган яна бир саноат тармоғи бу – қурилиш материаллари. Бу борадаги геология захирасини кенгайтиришга 100 миллиард сўм ажратилган. Жорий йилда 1 миллиард 800 миллион долларлик 420 та лойиҳани амалга ошириш режалаштирилган. Мутасаддиларга ушбу лойиҳаларни ўз вақтида ишга тушириш, қурилиш материаллари экспорти ҳажмини ошириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Фармацевтика тармоғида мавжуд қувватларни тўлиқ сафарбар этиш ва импорт ўрнини тўлдириш масаласига ҳам тўхталиб ўтилди.
Маълумки, саноат корхоналари илм ва инновациядан ажраб қолса, янги рақобат шароитига мослашиши қийин бўлади. Шунинг учун Инновацион ривожланиш вазирлигига ҳудудлардаги корхоналарни замон талабига уйғунлаштириш, маҳсулот сифатини оширишга кўмаклашиш бўйича вазифалар юклатилди.

Промышленная кооперация и локализация – приоритетное направление национальной экономики
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 11 марта состоялось видеоселекторное совещание по вопросам дальнейшего расширения промышленной кооперации и локализации.
Постановлением Президента от 24 января текущего года была утверждена Программа расширения производства продукции и промышленной кооперации на 2022 год. В ее рамках предусмотрено наладить производство новых видов продукции почти на 37 триллионов сумов в рамках 2 тысяч 455 проектов.
В начале совещании критически проанализирован ход реализации программы. Указаны серьезные недостатки в деятельности Агентства по развитию фармацевтической отрасли, АО «Узбекистон темир йуллари», АО «Иссиклик электр станциялари».
Договоры, заключенные через портал «Электронная кооперация», не были исполнены в отдельных регионах. Доля предприятий Республики Каракалпакстан, Наманганской, Сурхандарьинской и Хорезмской областей в электронных торгах составляет менее 1 процента. Из-за отсутствия кооперационных связей увеличился импорт отдельных видов товаров, для производства которых имеются условия внутри страны.
- В нынешних меняющихся условиях наиболее эффективным способом обеспечения устойчивости экономики являются задействование внутренних возможностей, производство некоторой импортируемой продукции у нас в стране и дальнейшее развитие промышленности. Это должно стать приоритетом нашей национальной экономики, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На совещании определены важные меры в этом направлении. Указано на необходимость налаживания между крупными предприятиями и местными производителями кооперации по видам продукции.
Например, после того, как Навоийский горно-металлургический комбинат разместил на портале кооперации сведения об импортируемых товарах и технических требованиях, продукция на 600 миллиардов сумов, которая прежде ввозилась из-за рубежа, начала производиться на 18 местных предприятиях.
Президент поручил внедрить этот опыт во все отрасли и регионы, привлечь предпринимателей к освоению производства импортируемой продукции.
С этой целью будет изменен порядок проведения промышленных ярмарок. Помимо поиска покупателей на готовую продукцию, участники смогут выработать бизнес-планы по организации рекомендуемых к локализации товаров. Предприниматели, заинтересовавшиеся проектами, смогут на полях ярмарки заключить контракты по поставкам, договориться с банками о финансировании.
Для этого в Узэкспоцентре будет организована постоянно действующая промышленная выставка, а в областных центрах и промышленных зонах - шоу-румы местных производителей.
Вместе с тем будут частично компенсированы расходы на маркетинговые исследования в рамках новых проектов и на сертификацию за рубежом.
На совещании проведен подробный анализ изменений, происходящих на мировом рынке.
Принято решение о предоставлении с апреля месяца ряда льгот и преференций предприятиям, которые ввозят сырье, перерабатывают его на таможенной территории и экспортируют полученную продукцию. В частности, по их проектам не будут требовать технико-экономического обоснования, сертификатов на продукцию, обеспечения по таможенным пошлинам, срок оформления разрешений будет сокращен в 3 раза, не будут взиматься таможенные пошлины на ввозимое оборудование.
Для выхода на новые рынки необходимо широко внедрять международные стандарты в отрасли. Например, в 2019-2021 годах благодаря получению международных сертификатов 2 тысячи текстильных предприятий увеличили свой экспорт в 1,5 раза.
Кроме того, международная коалиция Cotton Campaign недавно отменила бойкот узбекского хлопка. Это также открывает новые возможности и новые рынки.
Перед Агентством «Узстандарт» поставлена задача увеличить количество предприятий с международными сертификатами и в других отраслях, а также создать Центры обучения международным стандартам при проектных офисах в регионах.
Индустрия строительных материалов также может развиваться за счет внутренних резервов. В связи с этим на расширение геологической разведки сырья выделено 100 миллиардов сумов. В этом году планируется реализовать 420 проектов на сумму 1,8 миллиарда долларов. Ответственным лицам поручено своевременно запустить эти проекты и увеличить экспорт строительных материалов.
Также был затронут вопрос полной мобилизации существующих мощностей и импортозамещения в фармацевтической отрасли
Как известно, если промышленные предприятия будут оторваны от науки и инноваций, им будет сложно адаптироваться к новой конкурентной среде. Поэтому перед Министерством инновационного развития поставлена задача содействовать модернизации предприятий в регионах, повышению качества их продукции.