“Cotton Campaign” халқаро коалиция билан ўзаро ҳамкорлик масалалари кўриб чиқилди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков “Cotton Campaign” халқаро коалицияси ҳамда Америка “Масъул харидорлар тармоғи” ҳуқуқни ҳимоя қилувчи нотижорат ташкилоти (ННТ) раҳбарияти билан учрашув ўтказди.
Томонлар Ўзбекистон ҳукумати томонидан ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни амалга ошириш, бозор тамойилларига асосланган очиқ иқтисодиётни яратиш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг ҳуқуқий механизмларини мустаҳкамлаш, шунингдек, мамлакатда мажбурий меҳнат амалиётини бартараф қилиш бўйича эришилган ютуқларни ҳар томонлама муҳокама қилдилар.
Хорижий делегация Ўзбекистон томонидан ушбу соҳаларда эришилган муваффақиятни, хусусан, 2021 йилда Европа Иттифоқининг "GSP+" Преференциялар бош тизимининг бенефициар мақомини олиши ва Буюк Британиянинг "GSP Enhanced framework" Преференциялар Бош тизимининг Кенгайтирилган схемасига қўшилиши, шунингдек, мамлакатда тизимли мажбурий меҳнатга барҳам берилишини эътироф этди.
Меҳнат соҳасида ҳуқуқбузарликларини мониторинг қилиш ва олдини олиш самарадорлигини ошириш, шунингдек, меҳнат ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишни таъминлаш мақсадида Халқаро меҳнат ташкилоти, Иш берувчилар Конфедерацияси, Касаба уюшмалари Федерацияси, фуқаролик жамияти вакиллари, фермер хўжаликлари ва пахта кластерлари раҳбарлари билан фаол ҳамкорлик йўлга қўйилгани алоҳида таъкидланди.
Томонларнинг фикрига кўра, ушбу чора-тадбирлар мамлакатда масъулиятли етказиб берувчилар ва иш берувчилар сонини кўпайтиришга ва уларнинг халқаро таъминот занжирларига қўшилишига самарали ёрдам беради. Умуман олганда, бу Ўзбекистоннинг ҳамкор давлатлар билан савдо-иқтисодий алоқаларини янада чуқурлаштиришга ижобий таъсир кўрсатади.
Учрашув давомида томонлар Ўзбекистонда фуқаролик жамиятини ривожлантириш учун шарт-шароитлар яратиш, маҳаллий корхоналарда корпоратив ижтимоий жавобгарлик тамойилларини жорий қилиш, пахта кластерлари ва фермер хўжаликларини ишлаб чиқаришда энергия тежайдиган ва сувни тежайдиган технологиялардан фойдаланишга ундаш, шунингдек, тегишли халқаро ташкилотлар билан ушбу соҳалардаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш йўлларини кўриб чиқдилар.
Учрашув якунида ўзаро ҳамкорликнинг барча йўналишлари бўйича фаол ва доимий мулоқот қилиш юзасидан ўзаро манфаатдорлик билдирилди ва амалий ҳамкорликни изчил чуқурлаштириш бўйича келишувга эришилди.

Рассмотрены вопросы взаимодействия с международной коалицией «Cotton Campaign»
Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с руководством международной коалиции «Cotton Campaign» и американской некоммерческой правозащитной организации (НПО) «Cеть ответственных закупщиков».
Стороны всесторонне обсудили прогресс, достигнутый Правительством Узбекистана в реализации социально-экономических реформ, создании открытой экономики, построенной на рыночных принципах, укрепления правовых механизмов защиты прав человека, а также искоренения в стране практики принудительного труда.
Иностранной делегацией были признаны успехи, достигнутые Узбекистаном в данных направлениях, в частности, получение страной в 2021 году статуса бенефициара Всеобщей системы преференций ЕС «GSP+» и ее присоединение к Расширенной схеме Всеобщей системы преференций («GSP Enhanced framework») Великобритании, а также искоренение в стране системного принудительного труда.
Был подчеркнут активный характер взаимодействия с Международной организацией труда, Конфедерацией работодателей, Федерацией профсоюзов, представителями гражданского общества, руководителями фермерских хозяйств и хлопковых кластеров в целях повышения эффективности мониторинга и профилактики правонарушений в области труда, а также обеспечения защиты трудовых прав и свобод.
По мнению сторон, данные меры эффективно способствуют увеличению количества ответственных поставщиков и работодателей в стране и их встраиванию в глобальные цепочки поставок, что в целом положительно отразится на дальнейшем углублении торгово-экономических связей Узбекистана со странами-партнерами.
В ходе встречи стороны рассмотрели дальнейшие совместные действия по созданию условий для развития гражданского общества в Узбекистане, внедрению принципов корпоративной социальной ответственности на отечественных предприятиях, стимулированию хлопковых кластеров и фермерских хозяйств к использованию в производстве энергоэффективных и водосберегающих технологий, а также пути дальнейшего укрепления сотрудничества в данных областях с профильными международными организациями.
По итогам встречи была выражена взаимная приверженность активному и постоянному диалогу по всем рассмотренным направлениям взаимодействия и достигнута договоренность о последовательном углублении практического сотрудничества.